SME
Utorok, 27. júl, 2021 | Meniny má BoženaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Infekčnejší variant koronavírusu zachytili už aj v Nitre (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už takmer 200-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 2 788 obetí. Od Nového roka platí na Slovensku prísnejší zákaz vychádzania.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Sledovali sme správy o Covid-19 minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. O vývoji pandémie vás touto formou budme informovať aj zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

21:27 SVET - Regionálne a miestne úrady vo viacerých častiach Nemecka v piatok oznámili, že zavádzajú opatrenia proti očakávanému návalu lyžiarov a priaznivcov iných zimných športov počas nasledujúceho víkendu. Informovala o tom agentúra DPA.

Úrady ľudí vyzvali, aby tí, ktorí "vyhľadávajú prírodu", zostali doma. Policajné kontroly majú byť posilnené a úrady zavedú zákazy a uzavrú cestné komunikácie. Mesto Holzminden v spolkovej krajine Dolné Sasko zakázalo prístup na lyžiarske a sánkarské svahy a za porušenie hrozí pokuta do výšky 25.000 eur

21:02 SVET - Talianska vláda od budúceho týždňa znova rozdelí krajinu do rôznych úrovní rizika spojeného s novým druhom koronavírusu.

Oznámil to taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza, ktorý podpísal príslušné nové nariadenie. Informovala o tom agentúra DPA. Severotalianske regióny Emilia Romagna, Lombardsko a Benátsko, ako aj Sicília a Kalábria na juhu krajiny budú od pondelka zaradené do oranžovej zóny. V týchto regiónoch budú platiť prísnejšie pravidlá než vo zvyšku krajiny, ktorý bude označený za žltú zónu. V oranžových regiónoch zostanú zatvorené bary a reštaurácie, naďalej však môžu ponúkať jedlo so sebou alebo rozvoz. Tamojší obyvatelia majú zakázané cestovať do iných regiónov. Okrem toho vláda zakázala cestovanie medzi všetkými jednotlivými regiónmi do 15. januára.

Skryť Vypnúť reklamu

20:46 SLOVENSKO - Začiatkom budúceho týždňa sa bude testovať aj v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia.

Ako informuje starosta mestskej časti Bratislava-Devínska Nová Ves Dárius Krajčír, s ohľadom na neustále sa zhoršujúcu situáciu v súvislosti s pandémiou, vedenie mestskej časti v spolupráci s príslušnými inštitúciami a vládou, operatívne riešilo zabezpečenie 16 000 testov pre zamestnancov pracujúcich v priemyselnej výrobe automobilového závodu a pridružených firiem. Testovanie sa uskutoční 11. a 12. januára v areáli závodu.

19:39 SVET - Poľsko je s viac ako 188 000 zaočkovanými na tretom mieste v rámci členských krajín EÚ v počte osôb, ktorým podali vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Oznámil to v piatok poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Skryť Vypnúť reklamu

"Poľsko je tretie v EÚ v súvislosti s očkovaním," napísal na sociálnej sieti Facebook a dodal, že národný očkovací program "naberá na obrátkach". V krajine podľa jeho slov zaočkovali viac ako 188.000 ľudí a toto číslo sa každý deň zvyšuje. "Čím vyššie bude, tým skôr sa vrátime do normálneho stavu," zdôraznil. Kancelária poľského premiéra na Twitteri spresnila, že vakcínu proti ochoreniu COVID-19 dostalo 188 956 Poliakov, píše agentúra PAP.

19:16 SVET - Brazília vo štvrtok potvrdila ďalších 1 524 úmrtí na COVID-19 v priebehu uplynulých 24 hodín. Celkový počet obetí pandémie tak v krajine prekročil 200-tisíc. Ako informovalo ministerstvo zdravotníctva, krajina eviduje už celkovo 200 498 úmrtí. To je podľa údajov Johns Hopkins University druhý najvyšší počet na svete za Spojenými štátmi americkými, ktoré dosiaľ potvrdili už viac ako 365-tisíc obetí.

Skryť Vypnúť reklamu

18:35 SLOVENSKO - Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nových Zámkoch sprísnil opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19. Podľa slov Juraja Benka z RÚVZ je situácia v regióne zlá, predovšetkým pre nedisciplinovanosť ľudí, ktorí nedodržiavajú platné nariadenia.

Podľa Benka situácia v Novozámockom okrese ešte nie je taká zlá ako v nitrianskom regióne, môže sa však ľahko zhoršiť. Občania nedodržiavajú nariadenia a naši pracovníci to často zisťujú. Mnohí ľudia sa správajú mimoriadne nezodpovedne, preto sme museli pre náš okres pritvrdiť opatrenia, skonštatoval.

Podľa novej vyhlášky, ktorá vstúpila do platnosti už vo štvrtok, sa na území okresu Nové Zámky zakazuje predávať alkohol všetkým prevádzkovateľom zariadení verejného stravovania na priamu konzumáciu vrátane predaja na odber so sebou. Zakazuje sa tiež realizovanie firemných posedení a akýchkoľvek stretnutí spojených s konzumáciou pokrmov alebo nápojov. Prevádzkovatelia drogérií zasa nesmú predávať iný ako drogériový tovar.

Skryť Vypnúť reklamu

18:05 SLOVENSKO - Slovenskí vedci z tímu MultiplexDX dnes úspešne dokončili vývoj testu na britskú mutáciu nového koronavírusu.

Má ísť o vôbec prvý test na svete, ktorý dokáže identifikovať nielen samotný koronavírus SARS-CoV-2, ale aj jeho britskú mutáciu cez pozitívny signál v RT-PCR analýze. TASR o tom v piatok informoval PR zástupca spoločnosti Peter Marčan.

"Keďže britská mutácia je výrazne agresívnejšia, a teda aj nebezpečnejšia na zvládnutie pandémie, pokračujeme v zlepšovaní jeho parametrov, najmä citlivosti. Určite prídeme ešte s lepším variantom testu do niekoľkých dní," komentoval zakladateľ spoločnosti Pavol Čekan s tým, že výroba testu by sa mala spustiť už budúci týždeň.

18:03 SLOVENSKO - Ministerstvo kultúry koncom roka 2020 spustilo nový dotačný systém, vďaka ktorému môže po prvý raz udeľovať dotácie na pomoc v mimoriadnych situáciách, ako je aj pandémia nového koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvá výzva, ukončená koncom minulého roka, podporila 269 žiadostí v celkovej výške 853.200 eur. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu kultúry Zuzana Viciaňová.

18:02 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva schválil výnimku na ubytovanie pre cestujúcich za prácou či do zdravotníckeho zariadenia.

Informoval o tom hovorca Ministerstva dopravy a výstavby SR Ivan Rudolf.

"Od pondelka 11. januára sa povoľujú služby dlhodobého ubytovania, karanténneho ubytovania, služby krátkodobého ubytovania v súvislosti s výkonom práce a služby nevyhnutného ubytovania za úc?elom návštevy zdravotníckeho zariadenia, a to za dodržania prísnych protiepidemických opatrení," uviedol minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

18:00 SVET - Spojené kráľovstvo za posledných 24 hodín zaznamenalo 1 325 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19, informovala agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet úmrtí v krajine od začiatku pandémie dosiahol 79.833. Piatkové údaje prekonali doteraz najvyšší denný prírastok úmrtí z 21. apríla, keď zaznamenali 1224 obetí, pripomína AFP.

V krajine celkovo zaznamenali viac ako 2,9 milióna prípadov nákazy. Británia od budúceho týždňa zavádza nové opatrenia v oblasti cestovania. Všetci cestujúci vrátane občanov Spojeného kráľovstva sa pred vstupom do Británie krajiny budú musieť preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19. Test nebude môcť byť starší ako 72 hodín.

17:53 SLOVENSKO - Plošné testovanie v Nitre prebieha pokojne a bez problémov. Po viac ako hodine od začiatku testovania to uviedol nitriansky primátor Marek Hattas.

Ako doplnil, podarilo sa otvoriť všetkých 37 odberných miest, ktoré fungujú hladko. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí spolupracujú na tomto veľkom projekte. Už mi avizovali aj niektorí starostovia, že takisto začali s testovaním. Som rád, že sme v jednom odbernom mieste pilotne spustili aj aplikáciu TustOne, ktorá bude zbierať niektoré údaje. Ak sa nám osvedčí, tak zdigitalizujeme aj iné odberné miesta, skonštatoval Hattas. Mesto má podľa jeho slov dostatok zdravotníkov a v prípade potreby vie ich počty ešte zvýšiť. Písal mi aj profesor Vladimír Krčméry, že má v zálohe štyri tímy, takisto aj ozbrojené sily nám dávali k dispozícii zdravotný personál. Trošku nám meškali niektorí administratívni pracovníci, ale už všetko funguje tak, ako má, povedal primátor.

Skryť Vypnúť reklamu

17:47 SVET - Spojené štáty americké zaznamenali vo štvrtok po prvý raz od začiatku pandémie viac ako štyritisíc úmrtí na ochorenie COVID-19 za deň.

Prekonali pritom rekord z predchádzajúceho dňa. Podľa údajov Johns Hopkins University v USA pribudlo 4 085 obetí pandémie a tiež takmer 275-tisíc nových prípadov nákazy.

Celkovo krajina registruje takmer 21,6 milióna nakazených a viac ako 365-tisíc mŕtvych.

17:26 SLOVENSKO - Vedenie nitrianskeho závodu Jaguar Land Rover informovalo, že počet pozitívnych prípadov plošného testovanie vo fabrike aj u dodávateľov je mimoriadne nízke.

Automobilka okrem materiálno organizačných opatrení nasadila aj informačnú kampaň, v ktorej apelovala na zodpovednosť každého jedného zamestnanca za zdravie celého tímu podniku.

Skryť Vypnúť reklamu

17:14 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa bol pozrieť v nitrianskej automobilke Jaguar Land Rover na priebeh plošného testovania.

Automobilka do večera pretestuje päťtisíc ľudí. Matovič ocenil súčinnosť zamestnávateľa a vyzdvihol prínos takejto spolupáce.

16:43 SLOVENSKO - Rezort zdravotníctva bude vyhlasovať ďalšie výzvy pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na prevádzkovanie mobilných odberných miest na diagnostiku ochorenia COVID-19.

Pôjde o dve výzvy. Jedna bude určená pre súčasných poskytovateľov, ktorí budú chcieť testovať dlhšie ako osem hodín denne, čo mali doteraz určené v zmluvách.

Pokiaľ budú mať záujem, budú môcť testovať aj cez víkendy. Druhá výzva bude pre nových poskytovateľov. Zadefinovaná v nej bude povinnosť poskytovať službu minimálne šesť dní v týždni, z toho minimálne jeden víkendový deň, môžu si však zvoliť aj oba víkendové dni.

Skryť Vypnúť reklamu

16:34 SVET - Švédsky parlament dnes schválil zákon, ktorý dáva vláde viac právomocí v boji proti pandémii koronavírusu, informuje agentúra AFP.

Na základe nového zákona, ktorý vstúpi do platnosti v nedeľu, bude môcť kabinet uzavrieť podniky, nákupné centrá alebo zastaviť verejnú dopravu.

Vláda bude tiež môcť obmedziť počet osôb na konkrétnych verejných miestach namiesto zavedenia všeobecných obmedzení týkajúcich sa verejných zhromaždení.

16:33 SVET - Grécko plánuje zrýchliť proces očkovania proti novému koronavírusu s cieľom zaočkovať za deň približne osemtisíc ľudí v porovnaní so súčasnými zhruba piatimi tisícmi.

Oznámil to v piatok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis, informovali agentúry AP a Reuters.

16:18 SLOVENSKO - Denne na Slovensku podľahne ochoreniu COVID-19 asi 100 ľudí. Počet hospitalizovaných na nový koronavírus stúpol na hodnotu 3000 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Nízke kapacity lôžok sú v Nitre, problémom však do ďalších dní môžu byť podľa ministra Krajčího aj Košice či Banská Bystrica.

Podľa Krajčího sa mobilita na Slovensku v posledných dňoch veľmi neznížila. Podľa jeho slov nie je ani na úrovni zo začiatku novembra. Okrem vyššej miery hospitalizácie stúpajú aj počty osôb na umelej pľúcnej ventilácii.

Tých je síce podľa Krajčího dosť, ale najväčším problémom môže byť práve chýbajúci personál. Situácia v nemocniciach sa však podľa jeho slov môže ešte zhoršiť. Pripustil, že sa možno viacero nemocníc bude musieť pretransformovať výlučne na covidové nemocnice.

15:56 SLOVENSKO - Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nových Zámkoch zakázal všetkým prevádzkam verejného stravovania v okrese predaj alkoholických nápojov, vrátane predaja na odber so sebou.

Skryť Vypnúť reklamu

Zakázal tiež organizovanie akýchkoľvek posedení a stretnutí spojených s konzumáciou jedál a nápojov a v predajniach drogérie zakázal predaj akéhokoľvek iného tovaru.

"Museli sme pritvrdiť opatrenia v okrese, pretože niektorí naši občania sa správajú vyslovene nezodpovedne," povedal regionálny hygienik Juraj Benko. Sprísnenie opatrení má podľa neho zabrániť tomu, aby sa okres dostal do takej situácie, v akej je momentálne okres Nitra. V okrese Nové Zámky pribúda podľa Benka denne 100 až 110 ľudí pozitívne testovaných na COVID-19 z PCR testov, ďalšie desiatky z antigénového testovania.

15:42 SVET - Každý pasažier prichádzajúci do Grécka do 21. januára, vrátane cestujúcich z členských krajín Európskej únie, bude musieť absolvovať karanténu.

Skryť Vypnúť reklamu

Cestujúcim tiež vzniká povinnosť poskytnúť dôkaz o negatívnom teste na koronavírus, ktorý nie je starší ako 72 hodín.

15:41 SVET - V Austrálii prvýkrát potvrdili výskyt infekčnejšieho variantu nového druhu koronavírusu, ktorý má pôvod v Anglicku.

Z tohto dôvodu zaviedlo mesto Brisbane okamžitý najmenej trojdňový lockdown, ktorý začal platiť v piatok o 18.00 h miestneho času (09.00 h SEČ).

Informovali o tom agentúry AFP a DPA s odvolaním sa na premiérku štátu Queensland Annastaciu Palaszczukovú. Okamžitá karanténa bude mať vplyv na viac ako dva milióny ľudí žijúcich v aglomerácii Brisbane. Tí budú môcť opustiť svoje domovy iba vo výnimočných prípadoch, napríklad na nákupy alebo cestu do práce.

15:39 SVET - Najvyššia islamská rada v Indonézii dnes schválila použitie vakcíny proti koronavírusu od čínskej spoločnosti Sinovac.

Skryť Vypnúť reklamu

Súhlas rady umožní distribúciu vakcíny v najľudnatejšej moslimskej krajine, uviedla agentúra AP. Rada oznámila, že vakcína proti ochoreniu COVID-19 je halál, teda vhodná na použitie pre moslimov. Vydaniu príslušného náboženského ediktu, fatvy, však podľa rady musí predchádzať odobrenie vakcíny indonézskym úradom pre potraviny a liečivá. Liekový regulátor uviedol, že pred povolením vakcíny bude vychádzať z údajov klinického testovania v Brazílii a Turecku, ako aj z vlastných skúšok.

15:23 SLOVENSKO - V minimálne piatich vzorkách z Nitry zachytili na základe nového PCR testu od MultiplexDX nový variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý odhalili v Británii.

Novým PCR testom na indikáciu tohto variantu testovali v Nitre zatiaľ iba 17 vzoriek.

15:15 SLOVENSKO - Epidemickú situáciu na Slovensku podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) zrejme zhoršuje aj nový variant, ktorý zachytili ako prví vo Veľkej Británii.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovensku ho už zachytili aj v Nitre.

Načítavam video...

Biochemik a zakladateľ spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan informoval, že vyvinuli PCR, ktorý dokáže nový variant, ktorý je omnoho infekčnejší, detekovať.

Validáciu má zrealizovať Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied.

"Prvá verzia sa blíži k 90 percentám, čo sa týka citlivosti," oznámil Čekan. Na teste budú ďalej pracovať, už v pondelok (11. 1.) by mohla byť dostupná ďalšia, vylepšená verzia. Test by chceli distribuovať aj pre ďalšie laboratóriá, aby mohli zisťovať prítomnosť nového typu vírusu v iných okresoch Slovenska.

Virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra SAV doplnil, že test prvý raz odskúšali v piatok. Definitívny dôkaz o prítomnosti britského kmeňa získajú až po potvrdení pomocou sekvenovania.

15:14 SLOVENSKO - S plošným testovaním začínajú dnes ja v Košiciach.

Súvisiaci článok Košice začali s plošným testovaním. Chcú sa vyhnúť tvrdšiemu lockdownu Čítajte 

V meste otvoria 66 odberných miest. Okrem výnimiek budú otvorené v piatok od 16.00 do 19.00 hod. a v sobotu a nedeľu medzi 9.00 a 17.00 hod.

Aj v pondelok budú otvorené dve miesta.

Testovanie sa v piatok ale začalo už o 13.30 hodine na odbernom mieste v košickom U. S. Steele.

Väčšina z odberných miest je v základných školách, ďalšiu časť vytvorilo mesto v spolupráci s mestskými časťami.

15:11 SLOVENSKO - V Nitre sa dnes o tretej popoludní začalo plošné testovanie na ochorenie COVID-19.

V meste je pripravených 37 odberných miest. Na viacerých z nich sa už po 14. hodine začali vytvárať rady, krátko po spustení odberov už na mnohých miestach stáli desiatky ľudí. Testovať sa bude aj v sobotu a v nedeľu (9. a 10. 1.).

Podľa slov primátora Mareka Hattasa prebiehala príprava podľa plánu a bez vážnejších komplikácii. Ako doplnil, mesto má dostatok testov aj certifikátov. Radnici budú pomáhať pri testovaní zdravotníci, stovky dobrovoľníkov i vojaci. Na online rokovaní vlády sme spolu s kolegami na pomoc pri plošnom testovaní v Nitre schválili vyčlenenie do 150 profesionálnych vojakov, z toho 30 vojenských zdravotníkov, informoval pred časom na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

15:01 SLOVENSKO - V košickej univerzitnej nemocnici je hospitalizovaných 258 pacientov pozitívnych na covid, lôžka sú tam obsadené takmer na sto percent.

V kritickom stave na umelej pľúcnej ventilácii majú 19 pacientov.

"Lôžka sú prakticky obsadené na sto percent, pripravujeme ešte jednu reprofilizáciu. Počet lôžok pre COVID pacientov sa tak zvýši na 328. Približujeme sa k hranici našich kapacít, lôžkových aj personálnych," informoval výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo. Takmer 140 zamestnancov je v karanténe.

14:43 SVET - Členské štáty Únie nemôžu separátne rokovať s farmaceutickými spoločnosťami o nákupe vakcín proti ochoreniu COVID-19 a musia rešpektovať rokovania EÚ ako celku.

Oznámila to dnes predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

"Jediný rámec, v ktorom rokujeme, je 27-členný formát. Robíme to spoločne a na základe tohto právneho rámca nemôže žiaden členský štát viesť paralelné rokovania alebo mať paralelné zmluvy," upozornila von der Leyenová počas tlačovej videokonferencie v Bruseli.

14:28 SLOVENSKO - Spoločnosť U. S. Steel Košice v spolupráci s mestom Košice otvorí v rámci celomestského testovania jedno testovacie miesto aj v priestoroch fabriky pri budove Vonkajších vzťahov. Agentúru SITA o tom informoval hovorca USSK Ján Bača.

"Vyzývame týmto všetkých zamestnancov, aby túto možnosť využili, či už v mieste svojho bydliska, alebo v areáli U. S. Steel Košice. Ochránite seba aj svojich blízkych. Vaše zdravie a životy sú na prvom mieste. Pre plynulé zabezpečenie výroby je veľmi dôležité, aby zamestnanci dali svojim nadriadeným informáciu o pozitívnom, ale aj negatívnom výsledku testu," uviedol Bača.

14:10 SVET - Odborníci WHO dnes vydali oficiálnu smernicu, podľa ktorej je možné predĺžiť časový interval medzi podaním prvej a druhej dávky vakcíny Pfizer/BioNTech až na šesť týždňov.

Informovala o tom agentúra AP.

Strategická poradná skupina expertov WHO pre očkovanie (SAGE) naďalej odporúča osobu preočkovať 21 až 28 dní po podaní prvej dávky vakcíny.

14:09 SVET - Napriek tomu, že Ukrajina zaznamenala už viac ako milión prípadov koronavírusu a tamojší zdravotnícky systém je preťažený pribúdajúcimi pacientmi s ochorením COVID-19, počas štvrtkových osláv pravoslávnych Vianoc veriaci v mnohých prípadoch nemali rúška a k raritám patrili aj spoločenské rozostupy.

V horskej dedinke Iľci v Ivano-Frankovskej oblasti sa pravoslávni veriaci bez rúšok tlačili v malom kostolíku, kde bozkávali ikony. Neskôr stáli vonku vedľa seba, aby sledovali sprievod hudobníkov.

V dňoch medzi Novým rokom a pravoslávnymi Vianocami boli hlavné ulice západoukrajinského Ľvova plné oslávencov. Mnohí si vonku dávali teplé nápoje a dívali sa na sprievodné akcie.

V 42-miliónovej krajine denne pribúda okolo 9-tisíc nových prípadov ochorenia COVID-19, ktorého následkom už podľahlo viac ako 19 500 osôb.

14:08 SVET - Únia by mohla schváliť v poradí tretiu vakcínu proti koronavírusu, vyvinutú Oxfordskou univerzitou a spoločnosťou AstraZeneca, do konca januára.

Uviedla to v piatok Európska agentúra pre lieky (EMA).

14:08 SVET - Súd v Jeruzaleme odložil ďalšie pojednávanie v rámci korupčného procesu s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, keďže v Izraeli v piatok začal platiť prísnejší lockdown.

Pojednávanie sa malo uskutočniť v stredu, teraz je vzhľadom na počet osôb, ktorých prítomnosť je nevyhnutná, odložené na neurčito.

14:07 SVET - Švédsky premiér Stefan Lofven v piatok obhajoval vianočné nákupy, na ktoré sa vybral napriek tomu, že úrady v krajine vyzývali obyvateľov, aby sa v záujme zastavenia šírenia koronavírusu vyhýbali nákupným centrám.

14:02 SLOVENSKO - Na Klinike infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura včera zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 aj niekoľkých bývalých predstaviteľov fakulty a významných zdravotníckych pracovníkov.

Svojich učiteľov a nestorov košickej medicíny zaočkoval prednosta kliniky infektológie a cestovnej medicíny Pavol Jarčuška. TASR o tom informovala hovorkyňa LF UPJŠ v Košiciach Jaroslava Oravcová.

13:40 SLOVENSKO - Antigénové testy RapiGen plánuje štát používať aj naďalej.

Ako pre agentúru SITA uviedla Natália Petríková z kancelárie predsedu Správy štátnych hmotných rezerv, testy boli zaevidované v oficiálnej databáze EÚ pre zdravotnícke pomôcky a schválené na použitie vo všetkých členských štátoch. Žiadna kompetentná autorita doteraz testy nespochybnila v žiadnom členskom štáte a ani Slovensku.

Súvisiaci článok Matovič zastavil nekvalitné testy smerujúce do Nitry Čítajte 

"Z tohto dôvodu sa domnievame, že testy je možné naďalej používať," konštatovala. Reálna výkonnosť týchto testov v praxi je však podľa Ministerstva zdravotníctva SR otázna. O kvalite testov sú závažné pochybnosti aj podľa premiéra Igora Matoviča.

Štátne hmotné rezervy však podľa Petríkovej zatiaľ nemajú žiadnu oficiálnu "reklamáciu" alebo informáciu od kompetentných autorít, ktoré by spochybňovali kvalitu testov. Na sklade ich je takmer 736-tisíc, aktuálne ich hmotné rezervy nedistribuujú.

13:36 SVET Veľká Británia schvália používanie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od americkej spoločnosti Moderna. Európska komisia tak urobila už v stredu.

13:17 SLOVENSKO - Tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího k aktuálnej situácii bude o 15:00 hod. Vystúpia na nej aj vedci Pavol Čekan a Boris Klempa.

13:01 SLOVENSKO - Bratislavský samosprávny kraj v týchto dňoch distribuuje ochranné pomôcky do zariadení sociálnych.

V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman. "Stovky ochranných štítov, okuliarov, dezinfekcie, tisícky oblekov, respirátorov či jednorazových masiek. To všetko sú osobné ochranné pracovné pomôcky určené najmä pre ZSS," uviedla hovorkyňa a dodala, že samosprávnemu kraju ich poskytlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

12:58 SLOVENSKO - Do celoplošného testovania antigénovými testami sa v sobotu (9. 1.) zapojí aj obec Pruské v Ilavskom okrese.

TASR o tom informoval starosta obce s takmer 2300 obyvateľmi Viliam Cíbik. Testovať sa bude iba v sobotu, v obci sme vytvorili štyri odberové miesta. Dve budú v strednej odbornej škole poľnohospodárskej a dve v kultúrnom dome. Personálne máme odberové miesta zabezpečené, skonštatoval Cíbik.

12:56 SLOVENSKO - Viaceré bratislavské mestské časti sú pripravené od pondelka (11. 1.) otvoriť materské školy či školské kluby detí na základných školách pre deti rodičov, ktorí počas pandémie nového koronavírusu bojujú v prvej línii a sú zamestnancami kritickej infraštruktúry.

Dnes to potvrdil starosta bratislavského Ružinova Martin Chren. Otvoreniu školských zariadení bude predchádzať testovanie na koronavírus SARS-CoV-2.

12:49 SVET - Do Slovinska bude od soboty možné vstúpiť aj na základe preukázania sa negatívnym antigénovým testom na ochorenie COVID-19.

V takomto prípade zaniká povinnosť podstúpiť karanténu. Test však nesmie byť starší ako 48 hodín.

12:48 SLOVENSKO - Pandemická situácia sa zhoršuje aj v okrese Nové Zámky.

Polícia preto začala vykonávať prísnejšie kontroly zamerané na dodržiavanie zákazu vychádzania.

Zvýšený počet policajtov vykonáva intenzívne náhodné kontroly predovšetkým na hlavných cestných ťahoch na hraniciach medzi okresmi. Hliadky sú aj na miestach so zvýšenou koncentráciou osôb, na železničných staniciach a vo vlakoch.

12:27 SLOVENSKO - Mobilné odberové miesto v bratislavskom Lamači, ktoré je prvým takýmto miestom zriadeným samosprávou, otestovalo od začiatku fungovania už tisícky ľudí.

"Od 21. decembra, keď sme MOM v Lamači spustili, podstúpili testy nielen obyvatelia mestskej časti či Bratislavy, ale i záujemcovia z celého regiónu, informoval starosta Lamača Lukáš Baňacký. Upozornil, že od štvrtka (7. 1.) pomáha MOM, zriadené v športovej hale Na barine, otestovať aj čo najviac zamestnancov v školstve

12:26 SLOVENSKO - Jedenásť odberových miest v Púchove a ďalších 15 v deviatich obciach Púchovského okresu pripravia na víkendové (9. 10. 1.) celoplošné antigénové testovanie.

TASR o tom informovala primátorka Púchova Katarína Heneková.

Oproti pôvodným plánom otvoria v Púchove aj 11 odberové miesto, kde momentálne funguje mobilné odberové miesto. Určené bude pre zamestnancov spoločností Continental a Gimax. Počas víkendu budú robiť antigénové testy aj v obciach Beluša, Lednické Rovne, Dohňany, Zubák, Lednica, Dolná Breznica, Streženice, Lysá pod Makytou a Nimnica.

12:23 SVET - Európska agentúra pre lieky EMA dnes odporučila, aby lekári z jednej ampulky vakcíny proti chorobe COVID-19 od spoločností Pfizer a BioNTech extrahovali šesť dávok namiesto doterajších piatich.

EMA o tom informovala na svojej webovej stránke.

12:05 SLOVENSKO - V decembri minulého roku poskytli súdy dočasnú ochranu 21 podnikateľským subjektom. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom je to pokles o 30 percent.

V decembri 2020 bola zároveň ochrana zrušená siedmim spoločnostiam na základe vlastnej žiadosti a trom firmám ju zrušil súd pre nespĺňanie podmienok na jej udelenie. Ako ďalej vyplýva zo štatistík CRIF SK, od 12. mája do konca vlaňajšieho roka využívalo dočasnú ochranu celkovo 299 podnikov, čo je o 3,82 % viac ako na konci novembra 2020. Od začiatku poskytovania dočasnej ochrany ju súdy pridelili 368 podnikateľských subjektov, 55 z nich ju zrušilo na základe vlastnej žiadosti, 14 ju zrušili súdy na základe vlastného rozhodnutia.

12:02 SLOVENSKO - Železničná spoločnosť Slovensko z dôvodu znižovania mobility obyvateľstva, ktorá súvisí so celoštátnymi protipandemickými opatreniami, pristupuje k ďalšej optimalizácii a obmedzení železničnej dopravy na Slovensku.

Od 9. januára do 28. februára nebudú v dňoch sobota a nedeľa vedené viaceré regionálne rýchliky.

12:02 SVET - Irán zakázal dovoz vakcín proti novému koronavírusu z Británie a USA vyrobených americko-nemeckým konzorciom Pfizer-BioNTech a britsko-švédskou spoločnosťou AstraZeneca.

Oznámil to dnes najvyšší duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí, informovali agentúry AP a Reuters.

"Keby boli Američania schopní vyrobiť vakcínu, v súvislosti s pandémiou by vo vlastnej krajine nečelili takému fiasku," povedal Chameneí v televíznom príhovore odkazujúc na počty obetí pandémie v USA a Británii.

12:01 SVET - Izrael sprísnil v piatok lockdown v súvislosti s narastajúcim počtom infikovaných novým koronavírusom napriek tomu, že v priebehu niekoľkých týždňov sa mu podarilo zaočkovať už pätinu obyvateľstva.

Informovala o tom agentúra AP. Väčšina škôl a podnikov je od piatka zatvorených, ľudia by sa zo svojich domovov nemali vzďaľovať na viac ako 1000 metrov, aj to iba v nevyhnutných prípadoch. Verejné zhromaždenia sú prísne obmedzené a limitovaná je aj verejná doprava. Opatrenia by mali trvať najmenej dva týždne.

12:00 SVET - Úrady v čínskom meste Nan-kung ponúkajú odmenu v prepočte približne 63 eur pre každého, kto nahlási občanov, ktorí sa nezúčastnia na prebiehajúcom hromadnom testovaní na koronavírus SARS-CoV-2.

Informovala o tom agentúra AP. Ľudia, ktorí nebudú rešpektovať nariadenia tamojších úradov, budú nútení podrobiť sa testovaniu a dvojtýždňovej karanténe na vlastné náklady.

11:54 SLOVENSKO - V okrese Nitra zriadia dokopy 116 odberných miest. Najviac, 37, bude v Nitre. Deväť vytvoria vo Vrábľoch a zvyšných sedemdesiat v dedinách.

Súvisiaci článok V Nitre a viacerých dedinách v okrese začínajú testovať už dnes Čítajte 

V Nitre sa začína testovať už dnes, od 15. do 20. hodiny. Cez víkend to bude od 8. do 17. hodiny (medzi 12. a 13. hodinou má byť obedná prestávka).

Už dnes ráno začali testovať aj v Branči. Popoludní sa majú pridať Cabaj-Čápor a Vinodol.

Vo Vrábľoch a ostatných obciach budú robiť testy len cez víkend, niekde len v jeden deň.

11:49 SLOVENSKO - Zlá pandemická situácia v nitrianskom regióne zasiahla už aj dopravcu Arriva Nitra.

Spoločnosti už začínajú chýbať vodiči autobusov, preto musela upraviť režimy prímestskej i mestskej dopravy.

V okresoch Nitra a Zlaté Moravce už preto prímestské linky jazdia od štvrtka 7. januára tak, ako v sobotu. Platnosť tohto režimu je nastavená zatiaľ do polovice januára, v závislosti od vývoja situácie, uviedla riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností ARRIVA na Slovensku Petra Helecz.

11:15 SVET - Nemecko zaznamenalo rekordný denný počet úmrtí v súvislosti s koronavírusom.

Podľa piatkových informácií Inštitútu Roberta Kocha zomrelo za uplynulých 24 hodín 1188 ľudí. Krajina zároveň sprísňuje lockdown, ktorý by mal platiť najmenej do konca januára, uviedla agentúra DPA.

11:14 SVET - Európska únia dosiahla dohodu o zdvojnásobení množstva vakcín proti novému koronavírusu, ktoré kúpi od konzorcia BioNTech/Pfizer.

Načítavam video...

Celkovo tak zakúpi 600 miliónov dávok tejto vakcíny, informovala v piatok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

"V súčasnosti máme prístup k 300 miliónom dávok vakcíny BioNTech/Pfizer. Dobrá správa je, že sme sa s BioNTech/Pfizer dohodli na rozšírení tohto kontraktu," uviedla na tlačovej konferencii von der Leyenová.

11:13 SVET - Rakúsko od sobotňajšej polnoci sprísňuje hraničné kontroly so Slovenskom.

"Podobne vláda vo Viedni sprísňuje aj režim na hraniciach s Českom. Zavedenie pravidelných kontrol zabezpečia rakúski vojaci, policajti aj zdravotníci. Treba preto počítať so spomalením premávky," informoval tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus na svojom facebooku.

10:52 SVET - Maďarsko predĺžilo protipandemické opatrenia do 1. februára.

Predĺženie sa týka aj zákazu nočného vychádzania a dištančnej výučby na školách.

Oznámil to dnes ráno premiér Viktor Orbán vo vysielaní rozhlasovej stanice Kossuth Rádió. Orbán podľa agentúry Reuters uviedol, že na stredných školách, ktoré sú zatvorené od vlaňajšieho 11. novembra, bude pokračovať distančné vyučovanie.

V Maďarsku sú od tohto dňa zatvorené aj hotely a reštaurácie, ktoré vydávajú len jedlo so sebou, takisto platí zákaz vychádzania (od 20.00 h do 05.00 h) a zhromažďovania.

10:44 SLOVENSKO - Mesto Bratislava je pripravené na plošné testovanie ľudí na ochorenie COVID-19, pokiaľ sa na tom dohodne s vládou a bude zabezpečený dostatok testov či zdravotníkov.

Načítavam video...

Magistrát a bratislavské mestské časti aktuálne žiadajú štát o zriadenie ďalších 20 až 25 mobilných odberových miest v Bratislave, kde sa ľudia môžu dať otestovať.

Chcú tak dosiahnuť, aby bolo testovanie antigénovými testami pre ľudí oveľa dostupnejšie, nemuseli tu čakať v dlhých radoch a mohli sa dať otestovať aj cez víkendy.

Miesta chce Bratislava využiť aj pri návrate detí do škôl. V piatok to oznámil primátor Bratislavy Matúš Vallo.

10:42 SLOVENSKO - Aby bolo očkovanie proti novému koronavírusu účinné, zaočkovať by sa malo 65 percent populácie. Iná liečba v súčasnosti neexistuje.

Na sociálnej sieti ministerstva zdravotníctva to pripomína František Majerský, prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov.

10:41 SLOVENSKO - V Univerzitnej nemocnici Bratislava zaočkovali vakcínou proti ochoreniu COVID-19 do utorka 3 894 ľudí.

Pre TASR to uviedla hovorkyňa najväčšej nemocnice na Slovensku Eva Kliská s tým, že očkujú na troch pracoviskách, a to v UNB v Ružinove, na petržalskej Antolskej ulici a na Kramároch.

10:40 SLOVENSKO - Trnavský samosprávny kraj sa pripravuje na hromadné testovanie zamestnancov stredných škôl, študentov a v prípade neplnoletých študentov aj jedného zo zákonných zástupcov.

Ide spolu o viac ako 20-tisíc ľudí, ktorí absolvujú test v mobilných odberových miestach. Informoval o to riaditeľ odboru školstva Úradu Trnavského samosprávneho kraja Stanislav Pravda. Dodal, že kraj nemá vlastné zdravotnícke zariadenia.

10:36 SLOVENSKO - Na výkon advokácie platí výnimka a advokáti môžu poskytovať svoje služby aj počas lockdownu.

V tomto období je však vhodné advokáta kontaktovať predovšetkým elektronicky. Pripomenula to Slovenská advokátska komora. Upozorňuje zároveň, že vzhľadom na obmedzené fungovanie súdov a úradov by mala vláda znovu zvážiť pozastavenie plynutia lehôt, ako to bolo na jej podnet prijaté na jar 2020.

10:10 SVET - Krematórium v Ostrave, ktoré je najväčším v celom Česku, nezvláda nápor obetí COVID-19.

Do zariadenia denne privážajú viac ako 100 rakiev, čo je dvojnásobok jeho maximálnej kapacity, informovala v piatok agentúra AP. "Je to mimoriadna situácia... Nikto si tu nič také nepamätá. " uviedla námestníčka ostravského primátora Kateřina Šebestová.

Krematórium, ktoré patrí mestu Ostrava, v súčasnosti prijíma o 60 percent viac zosnulých ako pred rokom, približuje Šebestová. Tamojšie tri kremačné pece sú od jesene v prevádzke nepretržite.

Pred vypuknutím pandémie spopolnili v Ostrave, treťom najväčšom meste Česka, mesačne do 1000 zosnulých. V novembri tohto roku to však bolo až 1550 tiel a v decembri 1570, informoval riaditeľ krematória Ivo Furmančík.

09:59 SLOVENSKO - PCR testy odhalili ďalších 2 980 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Pribudlo aj 71 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19.

V utorok pritom laboratóriá na koronavírus otestovali 10 657 vzoriek. Testy PCR testy tak dosiahli úroveň pozitivity 27,96 percenta.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Bratislavskom kraji (537), nasleduje Trnavský kraj (501), Nitriansky (438), Žilinský (438), Trenčiansky (420), Prešovský (268), Košický (251) a Banskobystrický (127).

V odberných miestach vykonali aj 53 030 antigénových testov. Pozitívnych bolo 3 634 z nich, čo predstavuje 6,85 percenta.

Koronavírus prekonalo ďalších 3 107 evidovaných infikovaných. Dohromady sa už vyliečilo 141 490 ľudí. Úrady aktuálne evidujú 56 886 nakazených.

S covidom leží v nemocniciach 2 921 pacientov. Pľúcnu ventiláciu potrebuje 248 z nich.

09:51 SVET - Vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je účinná aj v prípade mutácií koronavírusu, ktoré nedávno objavili v Británii a Juhoafrickej republike.

Naznačujú to výstupy z predbežnej štúdie zverejnenej v databáze americkej vedeckej inštitúcie Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL), píše agentúra AP a denník The Guardian.

Nové varianty vírusu SARS-CoV-2 - predovšetkým ten nákazlivejší, ktorý sa koncom minulého roka objavil na juhu Anglicka, vzbudzujú obavy na celom svete.

Oboje obsahujú mutáciu nazvanú N51Y, ktorá predstavuje malú zmenu 'spike proteínu' (glykoproteínového hrotu, ktorý umožňuje vstup vírusu do bunky). Ide o zmenu, vďaka ktorej sa podľa odborníkov vírus šíri rýchlejšie, píše agentúra AP.

09:41 SLOVENSKO - Na plošné testovanie antigénovými testami na ochorenie COVID-19 je v okrese Nitra pripravených 116 odberných miest.

Už dnes ráno sa testovanie začalo v obci Branč, popoludní sa pridá aj krajské mesto a obce Vinodol a Cabaj - Čápor.

V samotnej Nitre bude k dispozícii 37 odberných miest, v meste Vráble 9 a v ďalších obciach 70.

Dôvodom testovania je vážna epidemiologická situácia v okrese.

08:51 SVET - V Česku pribudlo 14 780 nakazených, index rizika je stále na najvyššom stupni. Vo štvrtok urobili aj 23 269 antigénových testov, z ktorých 1360 zachytilo symptomatické a 865 asymptomatické prípady (potvrdené PCR testami).

V Česku pribudlo podľa predbežných údajov aj najmenej 98 úmrtí. Nejde však o konečné číslo, keďže tento údaj sa dopĺňa spätne aj v priebehu niekoľkých dní. Už od 23. decembra pritom neklesol denný nárast úmrtí pod hranicu 100 prípadov.

Aktuálne je v Česku nakazených 144 987 osôb, čo je najviac od začiatku pandémie. Celkovo v Česku od začiatku pandémie zaznamenali 809 601 prípadov nákazy a 12.800 súvisiacich úmrtí. Hospitalizovaných je 7323 ľudí, z toho 1093 je vo vážnom stave.

08:46 SVET - Vakcína od Pfizeru a BioNTechu účinkuje proti novým mutáciám koronavírusu, ktoré sa koncom minulého roka rozšírili v Británii, ukázal výskum na univerzite v americkom Galvestone.

08:12 SLOVENSKO - V košických oceliarňach U. S. Steel evidovali k štvrtku 171 zamestnancov s pozitívnym testom na COVID-19. Zároveň 412 pracovníkov sa po preliečení už vrátilo do práce. Jedno odberné miesto počas plošného testovania antigénovými testami, ktoré sa v piatok o 16.00 h začína v Košiciach, bude aj v areáli fabriky.

07:59 SLOVENSKO - V metropole východu sa v piatok začne celoplošné testovanie.

07:15 SVET - V Nemecku zomrelo 1 188 ľudí s covidom. Ide o najvyšší prírastok od začiatku epidémie. Za posledný deň pribudlo aj 31 849 nakazených.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Brazília hlási už viac ako 200-tisíc obetí Čítajte 

06:02 SVET - Počet úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom v Brazílii presiahol hranicu 200 000. Za uplynulý deň zaregistrovali 1524 úmrtí, čo je druhý najvyšší počet. Najviac ľudí, až 1595, zomrelo v súvislosti s covidom koncom júla.

6:00 SLOVENSKO - Vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu čaká mesto Košice a celý okres Nitra plošné testovanie.

Mesto Nitra zriadi 34 odberných miest, testovať budú v piatok od 15. do 20. hodiny a v oba víkendové dní od 8. do 17. hodiny.

Testovanie v Košiciach bude prebiehať na zhruba 50 odberných miestach v piatok od 16. do 20. hodiny, v sobotu a v nedeľu od 9. do 17. hodiny. Otestovať sa bude dať aj v pondelok, ale už iba na jednom odbernom mieste v Kulturparku od 9:00 do 17:00.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 2. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 3. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 4. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 10. Od Česka až po Jadran
 1. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 2. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 7. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 588
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 762
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 5 748
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 335
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 277
 6. Od Česka až po Jadran 3 901
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 135
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 112
 9. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 282
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 131
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Aj bez odporcov očkovania by sme dosiahli kolektívnu imunitu. Keby politici chceli.


24 h
Minister financií Igor Matovič.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 1 ďalší 16 h
Michaela Žureková

Odhalené političky platia vyššiu daň ako muži.


3 h

Neprehliadnite tiež

pediatrička MUDr. Marta Špániková

Očkovať sa môžu deti nad 12 rokov.


a 1 ďalší 30m
Ilustračné foto

Zdravotné poisťovne môžu tvoriť zisk od augusta 2011, keď im to umožnila vláda Ivety Radičovej.


TASR 2 h
Testovanie na koronavírus

Viac než polovica z infikovaných sa vrátila zo zahraničia.


TASR 2 h