Vytvoriť nepravdu sa dá aj za minútu, no vyvrátiť ju trvá hodiny či celé dni. Napriek tomu ROBERT BARCA, ktorý ako jediný Slovák overuje dezinformácie pre Facebook, nestráca optimizmus.
"S každým médiom sa ľudstvo musí naučiť pracovať. Problémom internetu a sociálnych sietí je, že kým sa to ľudia naučia, môže to mať za následok koniec liberálnej demokracie."
V rozhovore hovorí, akú rolu hrajú pri dezinformáciách politické záujmy, ako Facebook obmedzuje dosah nepravdivých informácií, aj kde vidí nádej, že to zvládneme.
Sú dni, o ktorých vopred viete, že si ako factchecker nesmiete zobrať dovolenku?
Sú a určite by pomohlo, keby som mal viac kolegov. Pamätám si moment, keď sa šírili lži v priamom prenose pri útoku muža na školu vo Vrútkach.
Na facebooku niektorí opoziční poslanci Národnej rady šírili príspevky o tom, že útočníkom bol Róm, čo som v reálnom čase vyvracal a komunikoval s políciou.
Vladimír Šnídl, ktorý sa venuje dezinformáciám, na facebooku písal, že v pobaltských krajinách majú factcheckeri pohotovosť v piatok večer, aby sa celý víkend na internete nešírili hlúposti. Čo je kritický deň v týždni pre vás?
Každý deň je kritický. Objem dezinformácií vysoko prevyšuje moju kapacitu overovať ich v reálnom čase.

Keby factcheckerov bolo na Slovensku desať, nemáme problém každý deň napísať článok. Zatiaľ som iba jeden a musím to v spolupráci s editormi riešiť sám a prioritizovať.
Brodenie sa hnojom internetu, predpokladám, nie je príjemné. Prečo ste sa na takú prácu dali?