Správu sme aktualizovali o stanovisko Štefana Holého o 17:20
BRATISLAVA. Hoci vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) hovoril o jednej výnimke na cestu za rodinou do Veľkej Británie, v skutočnosti požiadal minimálne o šesť takýchto výnimiek.
Vyplýva to zo stanoviska Úradu verejného zdravotníctva, ktoré zverejnilo pravidlá na udeľovanie výnimiek aj menný zoznam najvyšších predstaviteľov štátu, ktorí tieto výnimky dostali.

Oficiálne Holý dostal výnimku pri vstupe naspäť na Slovensko v dátumoch 20. a 27. novembra, 4., 11. a 18. decembra a jednu výnimku dostal aj 8. januára v tomto roku. Túto poslednú žiadosť o výnimku stiahol.
„Úrad nemá vedomosť, či boli udelené výnimky aj reálne využité,“ píše v stanovisku Úrad verejného zdravotníctva.
Niektoré výnimky nevyužil
Holý pritom v sobotu pre SME tvrdil, že "od 13.12.2020 nedisponujem žiadnou osobitnou výnimkou udelenou Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky".
Holý poslal v pondelok večer viacerým redakciám stanovisko aj priložené povolenie od hlavného hygienika Jána Mikasa z 11. decembra. V stanovisku priznáva, že podal viacero žiadostí, nepovedal ale či šlo o súkromné alebo pracovné cesty.
"Po 13. decembri som už žiadnu ďalšiu výnimku nevyužil (aj keď mi bola udelená výnimka aj na 18.12.2020), keďže som bol 18.12.2020 pozitívne diagnostikovaný na ochorenie COVID-19," píše v stanovisku Holý.
Ani úrad nezverejnil, za akým účelom Holý o tieto výnimky požiadal. V bežných prípadoch musí byť žiadosť vyargumentovaná a podložená aj konkrétnymi dokumentmi napríklad úmrtným listom v prípade cesty na pohreb.
Ďalšie výnimky
O individuálnu výnimku pre seba požiadali podľa úradu najmä z pracovných dôvodov členovia vlády Ján Budaj, Štefan Holý, Ivan Korčok, Ján Mičovský a Richard Sulík.
Výnimku dostala aj prezidentka Zuzana Čaputová cez žiadosť ministra zahraničných vecí Korčoka a premiér Igor Matovič z dôvodu služobných ciest.
"V týchto prípadoch sa vzťahovala aj na členov delegácie vrátane viacerých novinárov," píše sa v stanovisku úradu.
Stanovisko Štefana Holého
Opätovne považujem za potrebné zdôrazniť, že som sa po celý čas držal platných právnych predpisov a dodržiaval všetky ustanovenia vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vzťahujúce sa na môj postup.
Výnimka z povinnosti disponovať negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 mi bola udelená na jednorazové prekročenie hranice. Rovnaká výnimka na jednorazové prekročenie hranice mi bola udelená tiež 20. novembra 2020, 27. novembra 2020 a 4. decembra 2020. Po 13. decembri som už žiadnu ďalšiu výnimku nevyužil (aj keď mi bola udelená výnimka aj na 18.12.2020), keďže som bol 18.12.2020 pozitívne diagnostikovaný na ochorenie COVID-19.
Takýchto výnimiek boli podľa mojich vedomostí na žiadosť rôznych členov vlády udelené stovky možno tisíce, a nejedná sa teda o žiadny prípad osobitného zaobchádzania zo strany Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky voči mojej osobe.
Od 13.12.2020 si neuplatňujem žiadnu osobitnú výnimkou udelenú Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Ako každý vyliečený pacient na ochorenie COVID-19 disponujem potvrdením lekára o prekonaní ochorenia COVID-19, v zmysle ktorého sa na mňa vzťahuje výnimka z povinnosti ďalšieho testovania a dodržiavania karanténnych opatrení na toto ochorenie po dobu troch mesiacov. Takýmto potvrdením (výnimkou) disponuje v Slovenskej republike viac ako 140.000 osôb.
Na záver musím dodať, že som s počudovaním zaznamenal rôzne dezinformácie a polopravdy šírené slovenskými médiami ohľadom môjho postupu v súvislosti s dodržiavaním vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Mal som za to, že sa jedná o banálnu tému, ktorá v hierarchii dôležitosti udalostí v Slovenskej republike hrá nepodstatnú úlohu.

Beata
Balogová
