BRATISLAVA. Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 by sa malo umožniť aj mimo ambulancií. Cieľom je čo najrýchlejšia realizácia očkovania.
Vyplýva to z návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s druhou vlnou pandémie, ktorý v stredu schválila vláda.
Zároveň odobrila aj návrh prijať zákon v skrátenom legislatívnom konaní.
Výkon diagnostického testu by sa mal umožniť aj žiakom tretieho a štvrtého ročníka študijného odboru zdravotnícky asistent. Zaviesť by sa mala aj sankcia za porušenie nastavených pravidiel pri očkovaní proti novému koronavírusu. Ide o reakciu na prax, keď sa uprednostnili na očkovanie ľudia v rozpore s prioritizáciou vakcinácie.
Zdravotnícki pracovníci by mohli podľa schváleného zákona vykonávať svoje povolanie aj ako dobrovoľníci. Študenti a žiaci by mohli vykonávať diagnostický test samostatne bez dohľadu iného zdravotníckeho pracovníka.
Úprava v zákone o hospodárskej mobilizácii má zefektívniť vynucovanie plnenia povinností subjektov hospodárskej mobilizácie v záujme ochrany života a zdravia ľudí.
Predĺžiť by sa tiež mala výnimka z povinnosti zápisu do registra partnerov verejného sektora, a to najdlhšie do konca roka 2021.
V rámci súboru zmeny zákonov sa mení aj zákon o verejnom obstarávaní, ktorého cieľom je rozšíriť výnimku z povinnosti dodržiavania odkladnej lehoty na všetky priame rokovacie konania.
Spresňujú sa aj pravidlá nakladania s hnuteľným majetkom štátu vo verejnom záujme, ako je aj darovanie hnuteľného majetku štátu, ktorým sú ochranné pomôcky, testy, vakcíny, iné lieky, zdravotnícky materiál.
Novelou zákona sa upravujú pravidlá vykonania korešpondenčného hlasovania, pravidlá počítania premlčacích a prekluzívnych lehôt alebo pravidlá vykonávania dražieb. "Dražobník, súdny exekútor a správca sú v čase do 28. februára 2021 povinní upustiť od vykonania dražby, poverovania predajom majetku dražobníka, organizovania ponukového konania alebo iného súťažného procesu smerujúceho k predaju majetku," uvádza sa v materiáli. Zároveň sa dopĺňa, že speňažovanie majetku dlžníka do 28. februára bude neplatné.
Z rokovania vlády:
Zameranie dvojstrannej rozvojovej spolupráce SR na rok 2021 z dielne rezortu slovenskej diplomacie schválila vláda na svojom stredajšom rokovaní. Z dokumentu vyplýva, že Slovensko bude prostredníctvom rozvojovej spolupráce naďalej prispievať k zmierneniu následkov globálnych výziev, akými sú migrácia či zmena klímy. Slovensko bude aj v tomto roku pokračovať v podpore celosvetového úsilia v boji s ochorením COVID-19 a nástrojmi rozvojovej spolupráce bude pomáhať partnerským krajinám zmierňovať sociálne a ekonomické dôsledky pandémie. Okrem toho tiež plánuje pokračovať v snahe o výraznejšie zapájanie súkromného sektora do rozvojovej spolupráce tak, aby sa postupne stal popri mimovládnom sektore jej druhým plnohodnotným pilierom. Z prehľadu indikatívnych výdavkov na dvojstrannú oficiálnu rozvojovú pomoc na rok 2021 vyplýva, že by na ňu malo smerovať 20.793.945 eur.
Nápisy a oznamy na informovanie verejnosti, umiestnené na verejne prístupných miestach v správe obce, boli v 283 obciach uvedené aj v jazyku národnostnej menšiny. Ich celkový počet sa zvýšil napriek tomu, že v obciach s ukrajinskou a nemeckou národnostnou menšinou predmetné dvojjazyčné nápisy a oznamy neboli. Vyplýva to zo Správy o stave používania jazykov národnostných menšín na území SR za obdobie rokov 2019 – 2020, ktorú na dnešnom rokovaní schválila vláda. Nápisy boli uvádzané v 273 obciach s maďarskou národnostnou menšinou, v ôsmich obciach s rusínskou a v dvoch s rómskou národnostnou menšinou. V predchádzajúcom prieskume bolo takýchto nápisov a oznamov 173.
- Slovensko bude naďalej v spolupráci s medzinárodnými partnermi a mimovládnymi organizáciami podporovať riešenie príčin migrácie v krajinách pôvodu a tranzitu, či už prostredníctvom bilaterálnych aktivít alebo v rámci regionálneho formátu Vyšehradskej skupiny (V4). Vyplýva to z predloženého materiálu rezortu diplomacie Zameranie dvojstrannej rozvojovej spolupráce SR na rok 2021, ktorý vláda na dnešnom rokovaní schválila. V oblasti humanitárnej pomoci bude tento rok zároveň reagovať na vzniknuté krízové situácie a pomáhať pri zabezpečovaní základných humanitárnych potrieb najzraniteľnejších skupín v postihnutých krajinách a regiónoch sveta.
- Vytvorenie ústredného orgánu s celonárodnou pôsobnosťou komplexne riešiaceho problematiku extrémizmu, terorizmu a hybridných hrozieb je jedným z cieľov Koncepcie boja proti radikalizácii a extrémizmu do roku 2024, ktorú dnes schválila vláda. Dokument z dielne rezortu vnútra si kladie za cieľ presadzovať, obhajovať a brániť demokratický právny štát, jeho základné hodnoty a atribúty a apelovať tak na vytváranie silného demokratického a politického prostredia odmietajúceho akékoľvek prejavy extrémizmu a nenávistných prejavov založených na národnostnej, rasovej, etnickej, náboženskej alebo inej neznášanlivosti. Úlohou navrhovaného orgánu by podľa koncepcie mala byť koordinácia a riadenie zainteresovaných subjektov a zabezpečenie strategickej komunikácie smerom k obyvateľstvu SR, za účelom oslabenia dezinformačnej scény, predchádzania radikalizácii a podpory extrémistickým či teroristickým zoskupeniam.