BRATISLAVA. Na Slovensku zaznamenali prvé úmrtie človeka, ktorého predtým zaočkovali vakcínou proti novému koronavírusu. Ide o 79-ročného muža s viacerými chronickými ochoreniami.
"Hlavnou príčinou úmrtia pacienta vo vyššom veku (79) bolo viacero chronických ochorení, ktoré určila pitva. K celkovému zhoršeniu zdravotného stavu tohto pacienta prispeli aj inak mierne nežiaduce účinky po očkovaní – horúčka a slabosť," uviedlo ministerstvo zdravotníctva.
Starší a dlhodobo chorí ľudia sú jednou z najrizikovejších skupín, ich zaočkovanie preto môže v blízkej budúcnosti prispieť k zníženiu náporu na slovenské nemocnice. Od utorka začali na Slovensku očkovať ľudí nad 75 rokov.
Ale práve v týchto prípadoch treba postupovať obozretne. "U pacientov vo vysokom veku s viacerými chronickými chorobami môžu aj takéto mierne vedľajšie účinky spôsobiť vážne problémy. Preto treba očkovanie u takýchto pacientov posúdiť individuálne - odporúčame prekonzultovať ho so svojím lekárom," uvádza ministerstvo.
V prípade 79-ročného pacienta bola príčinná súvislosť medzi očkovaním a úmrtím vyhodnotená ako možná, čo je stredná úroveň súvislosti medzi úmrtím a liekom podľa päťstupňovej klasifikácie WHO.
Do dnešného dňa Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje 353 hlásení na podozrenia na vedľajšie účinky vakcíny od spoločnosti Pfizer - BioNTech. Z toho 24 hlásení bolo vyhodnotených ako závažných. Celkovo na Slovensku podali vakcínu už 102 692 ľuďom.
V súvislosti s covidom-19 na Slovensku zomrelo celkovo 4260 ľudí.
Úmrtia v Nórsku
Podobné prípady úmrtí starších chronických pacientov po podaní očkovania sa objavili aj v iných krajinách, najmä v Nórsku.
Štátny ústav na kontrolu liečiv však v tejto súvislosti upozornil, že neexistuje dôvod báť sa očkovania.
"Súvis úmrtí a vakcíny nebol preukázaný ani u starších ľudí v Nórsku, ani pri iných medializovaných prípadoch. Takisto sa po očkovaní nevyskytli žiadne neočakávané reakcie, ktoré by ohrozili bezpečnosť vakcíny," povedala minulý týždeň pre denník SME Magdaléna Jurkemíková, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.
K 14. januáru dostali nórske zdravotnícke úrady správy o 23 úmrtiach, ku ktorým došlo zhruba do šiestich dní po podaní vakcíny od Pfizeru. Boli medzi nimi veľmi chorí ľudia nad osemdesiat rokov.
"Neznepokojuje nás to a ani sa neobávame, pretože ide o veľmi vzácne prípady, ktoré sa vyskytli u veľmi slabých pacientov s veľmi závažnými ochoreniami," zdôrazňuje pre vydavateľstvo British Medical Journal Steinar Madsen lekársky riaditeľ z Nórskej liekovej agentúry (NOMA).
Prípady aj v Nemecku
Desať úmrtí krátko po očkovaní proti covidu skúmajú aj v Nemecku. Takisto išlo o vážne chorých pacientov s mnohými chronickými chorobami. Niektorí z nich trpeli aj nevyliečiteľnou chorobou.
Nemeckí vedci takisto hovoria, že spojenie úmrtí a samotného očkovania je nepravdepodobné.
"Na základe dostupných údajov predpokladáme, že pacienti zomreli na iné ochorenie v náhodnej časovej súvislosti s očkovaním," povedala pre web televízie n-tv Brigitte Keller-Stanislawski z nemeckého inštitútu Paula Ehlricha pre vakcíny a biomedicínu.
Uškodí im aj horúčka
Kto sa môže a nemôže očkovať?
- Očkovanie proti covidu je na Slovensku určené pre ľudí starších ako osemnásť rokov.
- Ak máte oslabený imunitný systém, o očkovaní sa poraďte s lekárom. Rovnako konzultujte s lekárom, ak ste tehotná, dojčíte alebo plánujete otehotnieť.
- Ak ste mali v minulosti život ohrozujúcu alergickú reakciu na akékoľvek očkovanie, poraďte sa s lekárom.
- Očkovať by sa nemali dať ľudia, ktorí sú alergickí na niektorú zo zložiek vakcíny. Zloženie schválených vakcín nájdete na týchto odkazoch: Comirnaty (v bode 6) a Moderna (bod 6).
Nórski lekári však zatiaľ úplne nevylučujú, že oslabený organizmus 23 ľudí v domovoch dôchodcov nemusel zvládnuť bežné nežiaduce účinky po podaní očkovacej látky.
Napríklad "horúčka a nevoľnosť by mohli prispieť k vážnejšiemu priebehu či úmrtiu u niektorých krehkých pacientov so závažnými chronickými ochoreniami", vysvetľuje v tlačovej správe NOMA vedúci lekár Sigurd Hortemo.
Aby vakcína fungovala, musí u človeka vyvolať imunitnú reakciu. Tá sa môže prejaviť práve vedľajšími účinkami. Dokazujú, že vakcína v tele pracuje na vytvorení ochrany pred covidom.
Medzi najčastejšie vedľajšie účinky Comirnaty patrí bolesť alebo opuch v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov, zimnica a zvýšená teplota. Často sa vyskytne aj začervenanie na mieste vpichu a nevoľnosť.
Ľudia tieto vedľajšie účinky bežne zvládajú dobre a zvyčajne odznejú po niekoľkých dňoch. U veľmi chorých starých ľudí však môže aj zvýšenie teploty skomplikovať už závažný zdravotný stav.
Na Slovensku sa môžu proti covidu očkovať ľudia vo veku 18 a viac rokov. Najmä pre starších ľudí má očkovanie veľmi vysoký prínos, keďže sú rizikovou skupinou.
U vážne chorých starších ľudí Nóri odporúčajú individuálny prístup k očkovaniu - lekár má zhodnotiť, či u danej osoby výhody vakcinácie prevyšujú nad možnými rizikami.
Podobne sa môže postupovať aj na Slovensku. "Ošetrujúci lekár môže individuálne zvážiť očkovanie u veľmi starých a veľmi chorých pacientov, ktorým by aj mierne nežiaduce účinky mohli spôsobiť závažné zdravotné ťažkosti," dopĺňa Jurkemíková.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Lockdown: Aktuálne opatrenia a zákaz vychádzania
- Kde sa otestovať? Zoznamy odberných miest v slovenských mestách
- Ako prebieha antigénový test na Covid-19? (VIDEO)
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?

Beata
Balogová
