BRATISLAVA. Po odchode poslancov extrémistickej ĽSNS je pravdepodobné, že si založia novú stranu.

Informuje o tom portál Aktuality.sk.
S predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom pritom dlhodobo odmietajú spolupracovať všetky parlamentné strany.
Podobne je to aj pri odídencoch, až na koaličné hnutie Borisa Kollára Sme rodina a opozičný Smer s nimi vylúčili spoluprácu všetci, ktorých Aktuality oslovili.
„Nemyslím si, že sa zmenou strany zmenia aj hodnoty a ideologické postoje týchto politikov. A tie sú v úplnom rozpore s tými našimi. Čiže spolupráca neprichádza do úvahy,“ povedal pre portál podpredseda Pellegriniho strany Hlas Erik Tomáš.
Fico Mazureka obhajoval
Jedným z poslancov ĽSNS, ktorý sa po Kotlebovej svojvoľnej zmene stanov strany rozhodol odísť, je aj Milan Mazurek, ktorý bol právoplatne odsúdený za rasistické vyjadrenia o Rómoch v rádiu Frontinus.
Expremiér Robert Fico (Smer), ktorého strana sa k prípadnej spolupráci s odídencami od Kotlebu pre Aktuality nevyjadrila, sa Mazureka vtedy za jeho výroky zastal a prezentoval ich ako názor celého Slovenska.
Fica za takéto obhajovanie hanobenia národa či rasy začali aj trestne stíhať. Vyšetrovateľov stopol vtedajší dnes už väzobne stíhaný špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

„Nástupnícka organizácia, ktorá sa črtá po rozpade ĽSNS a možnom odchode Mariana Kotlebu do väzenia, nebude podľa môjho názoru žiadnou prijateľnejšou alternatívou,“ vyjadril sa pre Aktuality.sk poslanec Peter Pollák ml. (OĽaNO).
Hovorca koaličnej SaS Ondrej Šprlák pre portál povedal, že kongres strany vylúčil zo spolupráce Smer, SNS a ĽSNS, ale je pravdepodobné, že tak spraví aj v prípade novej strany odídencov od Kotlebu.
Výhýbavo podľa portálu odpovedalo koaličné hnutie Borisla Kollára Sme rodina, podľa ktorého je predčasné o prípadnej spolupráci diskutovať. „Uvidíme, čo to bude za nový subjekt a či vôbec vznikne,“ reagovalo tlačové oddelenie hnutia.
Štiepenie ĽSNS
Medzi odídencami od zatiaľ neprávoplatne odsúdeného Kotlebu je aj bývalý tréner ochranky mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka Miroslav Suja či Ondrej Ďurica, ktorý spieval v neonacistickej kapele Biely odpor.
Odchod skupinky z ĽSNS oficiálne oznámil europoslanec Milan Uhrík, ktorý svojim voličom sľubuje efektívnejšie a múdrejšie presadzovanie ich práv. Uhrík je pritom neslávne známy najmä vyjadreniami vo verejnovprávnej RTVS, keď nechcel odsúdiť zločinecký režim Slovenského štátu za likvidáciu desiatok tisíc svojich občanov, ktorých deportoval do vyhladzovacích táborov nacistického Nemecka.