SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Konzílium navrhlo návrat niektorých žiakov a študentov do škôl (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 250-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 784 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku platia nové opatrenia: Správy o Covid-19 sledujeme minútu po minúte:

22:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

21:31 SVET Francúzsky prezident Emmanuel Macronvyhlásil, že všetci obyvatelia jeho krajiny, ktorí sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, dostanú vakcínu "do konca leta".

21:01 SVET Holandsko predĺži platnosť mnohých opatrení proti nákaze koronavírusom až do 2. marca a dôvodom sú obavy z "rýchleho šírenia" variantu, prvýkrát zisteného v Británii.

21:00 SLOVENSKO Poslanci a ďalší zamestnanci, ktorí boli na verejnom vypočutí v kontakte s kandidátom na špeciálneho prokurátora Jánom Šantom, nemusia ísť do karantény. Potvrdil to podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Šanta bol pozitívne testovaný na COVID-19 dnes popoludní.

20:31 SVET Najvyšší zdravotnícky poradný orgán vo Francúzsku odporučil vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca iba na očkovanie ľudí vo veku pod 65 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

20:10 SLOVENSKO Trenčianska fakultná nemocnica v spolupráci s mestom spúšťa plošnú vakcináciu obyvateľov Trenčianskeho kraja nad 75 rokov.

Súvisiaci článok V Trenčíne pripravujú pre veľký záujem plošné očkovanie Čítajte 

Ako informovala nemocnica na sociálnej sieti, prvé plošné kolo vakcinácie prebehne 6. februára, v čase od 7:30 do 19:30 hod.

Očkovať budú v Mestskej športovej hale, zaočkovať plánujú 1 500 osôb, pripravených bude 11 očkovacích tímov a tím anesteziológov.

19:44 SVET Ako je možné, že Portugalsko zvládlo krízu tak dobre, pýtali sa médiá na jar.

Teraz však príbeh úspechu vystriedali preplnené nemocnice a žiadosti o pomoc zo zahraničia. Od nového roka v krajine zomrelo 5576 ľudí, za jeden mesiac si teda koronavírus vyžiadal takmer toľko obetí ako za celý uplynulý rok.

Ako sa portugalský úspech zmenil na najhoršiu priečku vo všetkých štatistikách?

Skryť Vypnúť reklamu

19:23 SVET Palestínske úrady dnes začali s očkovaním zdravotníckych pracovníkov proti ochoreniu COVID-19 na západnom brehu Jordánu.

18:45 SLOVENSKO Respirátory FFP2 si do konca apríla bude možné kúpiť bez dane z pridanej hodnoty. Premiér to avizoval na sociálnej sieti. Návrh má dnes večer schváliť vláda.

18:20 SLOVENSKO - Štát bude naďalej pomáhať firmám v nepravidelnej autobusovej doprave v druhej vlne pomoci.

Do podpornej schémy sa majú zahrnúť aj menšie segmenty, ako taxislužby, autoškoly či odťahové služby. Informovali o tom vicepremiér Richard Sulík (SaS) a minister dopravy a výstavby Andrej Doležal pred večerným rokovaním vlády.

18:05 SLOVENSKO - Schémy štátnej pomoci sú na Slovensku „deravé“, mladí aj starí ľudia sú z aktuálnej situácie zúfalí.

Skryť Vypnúť reklamu

Europoslankyňa za stranu SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová to uviedla v otvorenom liste adresovanom premiérovi Matovičovi.

Poukazuje v ňom najmä na chyby vlády v komunikácii smerom k verejnosti či na odlišnosti v prístupe vlád iných štátov k občanom a opatreniam.

18:01 SLOVENSKO - Koaličné hnutie Sme rodina odmieta udeľovanie výnimky zo zákazu vychádzania formou SMS správ. Takéto návrhy by sa mali prioritne prerokovať na koaličnej rade. Hnutie o tom informovalo na sociálnej sieti.

"V momentálnej situácii je dôležité, aby sa takéto návrhy prioritne prerokovali na koaličnej rade, pretože ich predčasná medializácia nemusí byť najšťastnejším krokom a prioritne, keď to nebolo konzultované s koaličnými partnermi," uviedla Sme rodina.

17:51 SVET - Škótska premiérka Nicola Sturgeonová oznámila predĺženie platnosti lockdownu v krajine najmenej do konca februára. Žiaci by sa do škôl mohli začať vracať od 22. februára.

Skryť Vypnúť reklamu

Lockdownové opatrenia mali v Škótsku pôvodne platiť do polovice februára. Premiérka však v utorok povedala, že ich postupné uvoľňovanie sa začne približne začiatkom marca. Sturgeonová podľa svojich slov o dva týždne poskytne novšie informácie.

17:46 SLOVENSKO - Liek Ivermectin na Slovensku nie je registrovaný. Povolenie na jeho terapeutické použitie vydalo ministerstvo zdravotníctva s hlavnou indikáciou profylaxia a liečba pacientov s COVID-19.

Informuje o tom Štátny ústav pre kontrolu liečiv na sociálnej sieti s tým, že v posledných týždňoch štátny riešil neobvykle vysoké množstvo zásielok, ktoré obsahovali lieky s účinnou látkou ivermektín a boli dovážané fyzickými osobami pre vlastnú potrebu.

Povolenie bolo vydané pre potreby zdravotníckych zariadení (nemocničné zariadenia a ambulancie) a ide o liek viazaný na lekársky predpis. Za použitie lieku zodpovedá ošetrujúci lekár.

Skryť Vypnúť reklamu

17:42 SVET - Švédsko odporučilo vakcínu od AstraZenecy najmä pre ľudí vo veku do 65 rokov. Dôvodom je, že nie je dostatok dôkazov o jej účinnosti u starších ľudí, informovala tlačová agentúra AFP.

Švédsky úrad verejného zdravotníctva uviedol, že túto očkovaciu látku treba "v prvom rade" ponúknuť ľuďom vo veku 18 až 65 rokov.

Naopak, predtým schválené vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech a Moderna by sa mali v prvom rade používať na zaočkovanie ľudí vo veku 65 rokov a viac.

Toto odporúčanie vo Švédsku nasledovalo po podobných krokoch v iných krajinách, napríklad Nemecku či Taliansku.

17:40 SVET - Európska stratégia očkovania proti COVID-19, hoci kritizovaná za svoju pomalosť, je správna.

Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Podľa AFP jej vyjadrenie pre francúzsky denník Le Monde je nepriamou kritikou britského plánu čo najrýchlejšie spustiť očkovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Niektoré krajiny začali s očkovaním krátko pred Európskou úniou, to je pravda. Uchýlili sa však k urgentným postupom schvaľovania licencie, v priebehu 24 hodín. Komisia a členské štáty EÚ sa dohodli, že nebudú robiť žiadne kompromisy v súvislosti s bezpečnosťou a účinnosťou pre povolenie vakcín," uviedla Von der Leyenová pre Le Monde. A dodala, že hoci EÚ začala s očkovaním o čosi neskôr, "bolo to správne rozhodnutie".

17:28 SVET - Sir Tom Moore, ktorý sa preslávil zbierkou na pomoc Británii v boji proti koronavírusu, podľahol ochoreniu COVID-19.

Informuje o tom britský portál BBC.

Jeho dcéra Hannah Ingram-Moore uviedla, že v posledných týždňoch bojoval so zápalom pľúc a minulý týždeň mal pozitívny test na koronavírus.

Skryť Vypnúť reklamu

Veterán druhej svetovej vojny vyzbieral pre zdravotnícky personál v prvej línii viac ako 28 miliónov libier (zhruba 32 miliónov eur).

Podarilo sa mu to vďaka výzve, ktorej cieľom bolo do dňa jeho 100. narodenín stokrát prejsť jeho 25 metrov dlhú záhradu s pomocou chodúľky, ktorá ho podopiera pri kráčaní. Podarilo sa mu to 16. apríla 2020.

17:23 SLOVENSKO - Prokurátor Ján Šanta mal pozitívny výsledok testu na koronavírus. Informuje o tom Denník N.

Šanta absolvoval antigénový test po dnešnom vypočutí pred ústavnoprávnym výborom. Podľa vlastných slov nemá žiadne príznaky.

17:09 SLOVENSKO - Režim na hraniciach bude ešte predmetom rokovania vlády.

Výskyt britskej mutácie na Slovensku sa podľa Krajčího postupne zvyšuje a zatvorenie hraníc je z epidemického hľadiska opodstatnené.

Skryť Vypnúť reklamu

„Musíme zhodiť, aká je situácia v okolitých krajinách. Okolité krajiny sa tiež bránia, asi najviac nebezpečná hranica je momentálne s Českou republikou,“ uviedol minister.

17:01 SLOVENSKO - Situácia sa na Slovensku nezlepšuje, rastú najmä hospitalizácie. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Pandemická komisia na návrh konzília odborníkov schválila sprísnenie covidového automatu. Na to, aby sa Slovensko dostalo z čiernej do bordovej zóny bude musieť napríklad klesnúť počet hospitalizácií pod 3000.

Komisia odporučila vláde, aby sa od pondelka 8. februára mohli otvoriť materské školy a prvý stupeň základných škôl. Podmienkou by malo byť pretestovanie rodičov takýchto detí. Test nebude môcť byť starší ako sedem dní.

Skryť Vypnúť reklamu

S podmienkou pretestovania žiakov by sa mohli do škôl vrátiť končiace ročníky stredných odborných škôl a odborných učilíšť.

17:00 SLOVENSKO - Začala sa tlačová konferencia po rokovaní pandemickej komisie.

16:39 SVET - V troch maďarských nemocniciach začali vyberať pacientov s ochorením COVID-19, na ktorých by testovali antiparazitickú liečivú látku ivermektín.

Šéf rezortu ľudských zdrojov Miklós Kásler v tejto súvislosti uviedol, že dve budapeštianske a jedna debrecínska univerzitná nemocnica skúmajú účinnosť a vedľajšie účinky uvedeného lieku, pričom ich majú aplikovať stredne ťažkým pacientom s covidovým ochorením.

Paralelne s týmto testovaním budú tieto nemocnice preverovať účinky ivermektínu aj v prípade pacientov s miernymi, prípadne žiadnymi príznakmi.

Skryť Vypnúť reklamu

16:07 SLOVENSKO - Pandemická komisia diskutovala aj o odporúčaní pre nosenie respirátorov FFP2 či o režime na hraniciach.

Po jej zasadnutí o tom informovala vicepremiérka Veronika Remišová s tým, že teraz bude nasledovať koaličná rada, na ktorej by mali prijať uznesenie týkajúce sa COVID automatu a pravidiel, ktoré budú platiť od 8. februára.

"Veľké podniky ostanú otvorené aj v čiernej fáze," dodala Remišová. Pri uvoľňovaní opatrení by mali mať prioritu školy.

16:03 SLOVENSKO - Mesto Bardejov rozdá v najbližších dňoch seniorom nad 60 rokov žijúcim v Bardejove respirátory typu FFP2.

"Viac ako 7000 kusov respirátorov sa tak adresne, do schránky dostane najohrozenejšej skupine obyvateľstva. Samospráva ich zabezpečila z mimorozpočtových zdrojov, z finančného daru spolupracujúcej obchodnej spoločnosti," uviedol hovorca mesta Štefan Hij.

Skryť Vypnúť reklamu

16:01 SVET - Britskí vedci oznámili, že variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa už od decembra šíri v Spojenom kráľovstve, pravdepodobne znova prechádza genetickými zmenami.

Testy niektorých vzoriek odobratých v Británii ukázali mutáciu vírusu E484K, ktorú už zaznamenali na juhoafrickom a brazílskom variante vírusu.

Hoci táto zmena môže znížiť účinnosť vakcín, očkovacie látky, ktoré sa v súčasnosti používajú, by mali byť podľa vedcov stále účinné.

Experti spolupracujúci s anglickým úradom pre verejné zdravie Public Health England tento variant potvrdili v 11 prípadoch z celkového počtu 214.159 odobratých vzoriek.

15:57 SLOVENSKO - Verdikt o otváraní škôl od pondelka padne podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga ešte dnes.

Informoval o tom počas svojho odchodu z rokovania pandemickej komisie s tým, že zajtra ráno bude mať k téme ešte samostatnú tlačovú konferenciu.

Skryť Vypnúť reklamu

15:50 SLOVENSKO - Na Materskej škole Milana Marečka 20 v bratislavskej Devínskej Novej Vsi sa objavil prípad nového koronavírusu, výchovno-vzdelávací proces je tak na viac ako týždeň prerušený.

15:45 SLOVENSKO - Nemocnica v Poprade plánuje zriadiť v spolupráci s mestom očkovacie centrum vo viacúčelovej športovej hale Aréna Poprad.

V prípade dostatočného množstva vakcín proti ochoreniu COVID-19 by sa ho mohlo podariť spustiť do týždňa. Generálny riaditeľ nemocnice Erik Chorvát predpokladá, že takýmto spôsobom by bolo možné zaočkovať tisíc až 1 500 ľudí denne.

„Aréna vyzerá ako ideálne miesto, pretože je priestranná. Je tam možnosť vstupov z viacerých strán, čo umožňuje kontinuálny vstup a výstup pacientov, a je tam možné zriadiť viacero miest, kde sa pacienti budú očkovať,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii na mestskom úrade v Poprade.

Skryť Vypnúť reklamu

15:40 SLOVENSKO - Kontrolu nad dodržiavaním opatrení na ulici K nemocnici v Bánovciach nad Bebravou v súvislosti s obyvateľmi pozitívnymi na ochorenie COVID-19 vykonávajú policajti i vojaci.

Situáciou sa v utorok zaoberal i krízový štáb mesta.

"V karanténe sa po dome 782 nachádza ďalší celý bytový dom 783 a jeden vchod bytového domu 784. Spolu je to približne 160 obyvateľov," spresnil prednosta Mestského úradu v Bánovciach nad Bebravou Vladimír Vranka.

Dodržiavanie opatrení má v zmysle nariadenia hygienikov kontrolovať mesto, ktoré má rovnako zabezpečiť dezinfekciu spoločných priestorov bytových domov, ako i okolia v ich bezprostrednej blízkosti.

15:09 SLOVENSKO - Na trhu sú už dostupné antigénové testy so 100 % špecificitou. Nový test tiež dosahuje senzitivitu 97,25 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre vykonanie testu postačuje len ster z prednej časti nosa, nie z nosohltanu, ako pri ostatných antigénových testoch. Analýzy tiež potvrdili, že výkonnosť testu nie je ovplyvnená britským ani juhoafrickým variantom vírusu.

Počas dvoch kôl celoplošného skríningu mala postačovať špecificita antigénových testov vyššia ako 99 % a senzitivita viac ako 97 % v porovnaní s PCR testami.

Antigénové testy Clinitest Rapid COVID-19 Antigen Test od spoločnosti Siemens Healthineers by mali vďaka 100 % špecificite zabezpečiť, že nikto nebude mylne označený ako pozitívny.

„Vďaka vyššej senzitivite testov tiež eliminujeme počet tých, ktorí sú falošne negatívni a môžu tak ďalej šíriť chorobu,“ priblížil výkonný riaditeľ Siemens Healthineers na Slovensku Vladimír Šolík

15:02 SLOVENSKO - Deň otvorených dverí na Katolíckej univerzite v Ružomberku sa tento rok uskutoční len virtuálne, a to v stredu.

14:59 SLOVENSKO - Situácia v Univerzitnej nemocnici Bratislava v súvislosti s hospitalizovanými pacientmi je naďalej veľmi vážna.

Informovala o tom hovorkyňa najväčšej slovenskej nemocnice Eva Kliská s tým, že v súčasnosti majú reprofilizované lôžka obsadené na 93 percent.

Priblížila, že je zreteľne vyšší počet pacientov s ťažkým priebehom zápalu pľúc, ktorí vyžadujú intenzívnu liečbu kyslíkom a pribúdajú im komplikácie.

"Liečba týchto pacientov je, samozrejme, dlhšia a komplikovanejšia. Títo pacienti vyžadujú liečbu venóznými antibiotikami, vyžadujú vysoké prietoky kyslíkom, sú na kyslíku závislí," povedala s tým, že ide o pacientov, ktorí si vyžadujú liečbu kyslíkovou terapiou.

14:54 SVET - Ľudia, ktorí do Estónska pricestujú s dokladom o zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, nemusia s účinnosťou od utorka absolvovať karanténu.

Zdravotnícki predstavitelia tejto pobaltskej krajiny uviedli, že akceptované budú nielen doklady o zaočkovaní vakcínou schválenou v Európskej únii, ale aj doklady o zaočkovaní vakcínou ktoréhokoľvek globálneho dodávateľa.

14:21 SLOVENSKO - V Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku je momentálne hospitalizovaných 42 pacientov s ochorením COVID-19, z toho desať si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

Proti ochoreniu COVID-19 v nemocnici doposiaľ zaočkovali 3174 ľudí.

14:15 SVET - Misia odborníkov zo Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá v stredočínskom meste Wu-chan skúma pôvod nového druhu koronavírusu, "prebieha veľmi dobre".

Pred dnešnou návštevou vo wuchanskom vedeckom centre, ktoré skúma choroby zvierat to podľa agentúry AFP povedal Peter Daszak, jeden z členov tohto expertného tímu.

Vyšetrovací tím WHO absolvoval ráno vo Wu-chane prehliadku centra pre prevenciu chorôb zvierat provincie Chu-pej. Daszak pred vstupom doň novinárom povedal, že misia pokračuje "veľmi dobre".

Šéf tímu WHO okrem toho prikývol na otázku, či majú experti vo Wu-chane dostatočný prístup na všetky miesta, ktoré potrebujú navštíviť.

14:12 SLOVENSKO - Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) presvedčil pandemickú komisiu o otvorení škôl.

Na svojom webe to uviedol denník Hospodárske noviny s tým, že podľa jeho informácií by sa mali otvoriť materské školy a prvý stupeň základných škôl 8. februára.

Podmienkami by mali byť pretestovania zamestnancov týchto školských zariadení a aspoň jedného z rodičov dieťaťa.

14:10 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva SR vyvracia hoax o úmrtí zamestnankyne Mestského úradu v Banskej Bystrici, ktorého príčinou malo byť očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Rezort vo svojom profile na sociálnej sieti vyzýva k nešíreniu neoverených informácií o očkovaní.

14:06 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva SR v pondelok doobeda dostal testy, ktorými overuje prítomnosť britskej mutácie vírusu SARS-CoV-2.

Hneď obratom pretestoval spolu 113 vzoriek z januára a z konca decembra, ktorými sa potvrdila pozitivita u osôb prichádzajúcich z Veľkej Británie.

Mutáciu B.1.1.7 sa podarilo odhaliť v 27 percentách vyšetrených vzoriek.

Pozitívne vzorky s mutáciou B.1.1.7 pochádzali z viacerých oblastí Slovenska, prevažne však z východu a severozápadu krajiny.

13:56 SLOVENSKO - Nemocnica v Dolnom Kubíne má voľné termíny na očkovanie proti COVID-19.

Denná kapacita dolnokubínskej nemocnice je 150 ľudí. Prihlasuje sa im približne stovka, zostávajúcich doplnia z náhradného zoznamu.

„Nemôžeme si dovoliť znehodnotiť ani jednu dávku očkovacej látky,“ povedal riaditeľ Jozef Mintál. „Do náhradného zoznamu sa dostanú ľudia, ktorí tiež musia spĺňať určité podmienky.“

13:54 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica sa do dnešného dňa dalo zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 už 1 200 zamestnancov zo všetkých 2 400, ktorí v nemocnici pracujú.

Ako uviedla hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje, v nemocnici začali očkovať 27. decembra a v súčasnosti už očkujú aj druhou dávkou vakcíny.

Podľa informácií zverejnených na stránke nemocnice už v ich vakcinačnom centre zaočkovali celkovo 9 365 ľudí.

13:52 SLOVENSKO - Pri liečbe a rekonvalescencii pacientov s ochorením COVID-19 s miernymi, prípadne stredne ťažkými príznakmi sa lekári principiálne zameriavajú jednak na liečbu respiračných príznakov, ako aj na podporu a obnovu prirodzených obranných mechanizmov.

Informoval o tom profesor Miloš Jeseňák z oddelenia klinickej imunológie a alergológie Univerzitnej nemocnice v Martine.

Vysvetlil, že z hľadiska respiračných príznakov sa v súčasnosti okrem skloňovaného remdesiviru, kortikoidov a oxygenoterapie môže využiť aj bronchodilatačná liečba, inhalačné kortikoidy, prípadne prípravky ovplyvňujúce kašeľ - antitusiká, mukomodulanciá. V súčasnosti sa skúmajú aj účinky látky erdosteín, ktorá sa využíva pri liečbe ochorení dýchacích ciest.

13:40 SVET - Ruský Sputnik V je bezpečný a proti covidu funguje. Ukazujú to predbežné výsledky z tretej fázy testovania, ktoré zverejnili v prestížnom medicínskom časopise Lancet.

Na prvú ruskú vakcínu sa zniesla spŕška kritiky po tom, čo bola predčasne schválená a začalo sa ňou vo veľkom očkovať aj bez dostatočného klinického overenia.

No nové výsledky sú "jasné a preukazujú vedecký princíp očkovania. Znamená to, že do boja za zníženie výskytu covid-19 sa teraz môže zapojiť ďalšia vakcína," hodnotia závery štúdie v sprievodnom komentári pre Lancet Polly Royová z Londýnskej školy pre hygienu a tropickú medicínu a Ian Jones z univerzity v Readingu. Na ruskom výskume sa nepodieľali.

Sputnik V je podľa predbežných výsledkov vysoko účinný dokonca aj u seniorov a pre zaočkované osoby nepredstavuje žiadne riziko.

13:36 SLOVENSKO - V nitrianskej nemocnici očkujú denne desiatky náhradníkov.

„Denne obvolávame v priemere do päťdesiat ľudí. Nejde o to, že pôvodne registrovaní by vakcínu odmietli, ale z nejakých dôvodov (nám neznámych) sa nedostavili, preto využívame zoznamy náhradníkov pre naplnenie kapacity centra,“ povedala hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec.

13:34 SVET - Do Maďarska dorazila kamiónom prvá zásielka ruskej vakcíny Sputnik V proti koronavírusu.

Informoval o tom na Facebooku minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, podľa ktorého bude zásielka stačiť na zaočkovanie 20 000 ľudí.

13:32 SLOVENSKO - Terénni pracovníci pomáhajú v rómskych komunitách pri testovaní alebo monitorujú zdravotný stav obyvateľov v domácej karanténe.

Informuje o tom Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity na svojej webovej stránke s tým, že tak pomáha zachytávať infikované osoby.

13:17 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je hospitalizovaných 119 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, ďalších desať s príznakmi čaká na výsledok testu.

Je to od začiatku pandémie najvyšší počet pacientov s týmto ochorením. Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 21 pacientov.

12:59 SLOVENSKO - Strana Hlas rozšírila trestné oznámenie na premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) o ďalšie skutky. Informovala o tom hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.

Dodala, že ak sa raz niekto priznáva k vine za smrť tisícov ľudí, nech za to nesie plnú zodpovednosť. Zodpovedať sa má z týchto skutkov nie pred kamerami, ale pred súdom.

12:35 SVET - Európska komisia sa čiastočne dištancuje od britsko-švédskej farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca a vo svojej stratégii očkovania sa spolieha viac na vakcíny proti COVID-19 od firiem Pfizer/BioNTech a Johnson & Johnson.

Uviedla to šéfka Generálneho riaditeľstva pre zdravie a bezpečnosť potravín Sandra Gallinová počas pondelňajších rokovaní s poslancami Európskeho parlamentu z Výboru pre rozpočet.

Europoslanci si Gallinovú, ktorá je hlavnou vyjednávačkou Komisie s farmaceutickými firmami pre nákup vakcín proti COVID-19, predvolali už aj v januári, rovnako s cieľom, aby podala vysvetlenie o súčasnej situácii so zabezpečovaním vakcín pre členské krajiny EÚ.

Gallinová pripomenula, že EÚ očakávala, že práve výrobok od AstraZeneca bude vakcínou pre široké masy v prvom štvrťroku 2021. Táto spoločnosť však doteraz dokázala zaručiť iba 25 percent z viac ako 100 miliónov prisľúbených dávok v prvej etape, čo je podľa Gallinovej pre Európsku úniu "skutočný problém".

12:29 SLOVENSKO - Nateraz nemáme dostatok informácií o tom, či a do akej miery môžu zaočkované osoby naďalej prenášať a šíriť vírus.

Preto je potrebné, aby aj po očkovaní dodržiavali opatrenia, ktorými sa šírenie vírusu eliminuje: najmä nosenie rúšok, dôkladná hygiena, vetranie a fyzický odstup. Informuje o tom Štátny ústav pre kontrolu liečiv na sociálnej sieti.

12:15 SLOVENSKO - Vysoké Tatry vlani zaznamenali pokles zahraničných návštevníkov o viac ako 47 percent, pri slovenských návštevníkoch to bolo o takmer 29 percent.

Najnižšie poklesy zaznamenali pri hosťoch z Ukrajiny, Poľska a Česka. Najvyšší pokles v rámci návštevníkov v takzvanej Top 20 bol pri hosťoch z USA, v porovnaní s rokom 2019 to bolo až o 90 percent.

12:08 SVET - Belgická federálna vláda pracuje na návrhu zákona, ktorý by mal dať štátu oveľa väčšie právomoci konať v boji proti pandémii.

Podľa denníka Standaard by účelom nového zákona mala byť lepšia schopnosť centrálnej vlády v časoch zdravotných kríz riešiť problémy s dodávkami liekov alebo zdravotníckeho materiálu.

Nové právomoci by dostalo federálne ministerstvo zdravotníctva, ktoré by malo byť schopné regulovať alebo kontrolovať dovoz, vývoz, výrobu a uskladňovanie strategických zdravotníckych výrobkov.

11:59 SLOVENSKO - Ochoreniu COVID-19 v pondelok podľahol 63-ročný záchranár Záchrannej služby Košice Ján Ačai.

V súčasnosti pracoval ako vodič - záchranár na stanici rýchlej lekárskej pomoci v Moldave nad Bodvou. Informoval o tom hovorca Viktor Wurm.

V radoch Záchrannej služby Košice, respektíve jej organizačného predchodcu, začal pracovať 1. mája 1987.

„Blízki kolegovia si na Janka spomínajú ako na oddaného a stále usmiateho človeka, ktorý kolektívu rozdával dobrú náladu a typický humor aj počas najťažších pracovných dní. Záchranná služba Košice vyslovuje pozostalým úprimnú sústrasť,“ uviedol Wurm.

11:33 SVET - Rakúsko sprísňuje podmienky vstupu do krajiny - po prvý raz zavádza povinné testovanie a registráciu aj pre pravidelných pendlerov.

Súvisiaci článok Česko zavádza karanténu, sprísňuje aj Rakúsko (prehľad štátov) Čítajte 

Tí sa po novom budú musieť raz týždenne podrobiť testu na koronavírus a vyplniť online formulár na webstránke rakúskej vlády. Oznámil to v utorok rakúsky minister vnútra Karl Nehammer, informovala agentúra APA.

Rakúsko predĺži i kontroly na hraniciach so Slovenskom a Českom. Nehammer poukázal v tejto súvislosti na to, že najmä v ČR evidujú vysoký počet nových prípadov nákazy a takisto sa tam šíri nový variant koronavírusu.

Kontroly sa priebežne konajú aj na hraniciach Rakúska s Maďarskom a Slovinskom.

Povinnosť preukázať sa negatívnym testom na koronavírus bude platiť pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich do Rakúska, na ktorých sa nevzťahujú stanovené výnimky. Nasledovať bude desaťdňová karanténa - tú však už nebude možné prerušiť ani po negatívnom výsledku testu.

11:29 SVET - Bývalý predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker skritizoval rozhodnutie svojej nástupkyne vo funkcii Ursuly von der Leyenovej zaviesť mechanizmus na kontrolu vývozu vakcín proti COVID-19 vyrobených v krajinách EÚ.

Európska komisia minulý týždeň v piatok aktivovala mechanizmus, ktorý európskym orgánom umožní do konca marca monitorovať a prípadne aj zakázať vývoz vakcín vyrobených v členských krajinách EÚ.

Podľa eurokomisie ide o nevyhnutný krok, ako zabrániť nedostatku vakcín, čo ohrozuje priebeh a harmonogram očkovacích kampaní proti koronavírusu v krajinách Únie.

"S obmedzeniami vývozu z Európy sme v skutočnosti nikdy nemali pozitívne skúsenosti," uviedol Juncker.

11:25 SLOVENSKO - V januári zomrelo vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne v súvislosti s ochorením COVID-19 56 pacientov.

"Aktuálne máme hospitalizovaných spolu 97 pacientov s ochorením COVID-19, z uvedeného počtu je 12 pacientov na umelej pľúcnej ventilácii," uviedla hovorkyňa nemocnice Martina Holecová.

Ako dodala, v nemocnici majú pre pacientov s ochorením COVID-19 vyčlenený samostatný pavilón so 75 lôžkami, 24 lôžok je momentálne voľných.

Ďalších 60 lôžok má nemocnica vyčlenených v dvoch pavilónoch, z nich je voľných 27. Na covidovom oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny sú voľné dve lôžka.

11:13 SLOVENSKO - V Trenčíne otvoria v utorok piate odberové miesto na antigénové testovanie. Vznikne na Opatovskej ulici na sídlisku Sihoť a testovať sa v ňom bude dať aj v sobotu.

Ako informovala hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová, nové odberové miesto bude pre verejnosť otvorené v pondelok až v piatok od 12.00 h do 20.00 h, v sobotu od 8.00 h do 16.00 h.

V tomto týždni otestujú každého aj bez objednávky. Ak odberové miesto zaradia do elektronického systému, bude sa dať objednať vopred cez internet na stránke www.korona.gov.sk. V tom prípade však už budú testovať len objednaných ľudí.

11:10 SVET - Európska lieková agentúra uviedla, že začala zrýchlený schvaľovací proces pre kombinovaný liek proti ochoreniu COVID-19, ktorému v novembri v USA udelili povolenie na mimoriadne použitie.

Regulačný orgán Európskej únie vo vyhlásení poznamenal, že začal s priebežným hodnotením lieku známeho ako REGN-COV2, ktorý vyvinuli spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals a Roche. Liečivo pozostáva z casirivimabu a imdevimabu, dvoch monoklonálnych protilátok.

EMA, ktorá sídli v holandskom Amsterdame, informovala, že jej rozhodnutie bolo založené na predbežných výsledkoch štúdie, ktorá naznačuje, že liek môže znížiť množstvo vírusu v krvi. Uvádza však, že zatiaľ je príliš skoro na vyvodenie akýchkoľvek záverov.

Tento liek podali aj bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi v čase, keď bol vlani hospitalizovaný po nákaze koronavírusom.

11:08 SLOVENSKO - V Senici otestovali 8690 ľudí, miera pozitivity je jedno percento.

Celkovo počas štyroch dní od piatka do pondelka zachytili v meste 87 testovaných s pozitívnym výsledkom na koronavírus.

11:01 SVET - Japonsko predĺži do 7. marca núdzový stav v metropole Tokio a ďalších desiatich prefektúrach.

"Chceli by sme ukončiť šírenie koronavírusu za každú cenu," povedal premiér Jošihide Suga. "Počet nakazených sa znižuje. Musíme pokračovať v tejto tendencii a znížiť aj počet hospitalizovaných a ľudí s vážnymi príznakmi," dodal.

Japonské ministerstvo zdravotníctva hlásilo v pondelok 1783 novoinfikovaných vrátane 393 nových prípadov v Tokiu.

Ide o výrazný pokles oproti 7844 prípadom z 8. januára, keď tamojšia vláda s platnosťou do 7. februára zaviedla núdzový stav v Tokiu a troch susedných prefektúrach - Čiba, Kanagawa a Saitama. O šesť dní neskôr sa toto opatrenie rozšírilo na 11 prefektúr vrátane Kjóta a Osaky.

10:54 SLOVENSKO - Od desiatej hodiny rokuje pandemická komisia.

10:51 SVET - Čínska polícia zatkla vyše 80 ľudí, ktorí vyrábali falošné vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Gang plnil ampulky fyziologickým (soľným) roztokom a následne ich predával ako vakcíny proti covidu. Polícia jeho aktivity vyšetrovala od vlaňajšieho septembra.

Razie voči falšovateľom vykonala na viacerých miestach v metropole Peking, ako aj v mestách v provinciách Ťiang-su a Šan-tung ležiacich na východe Číny. Pri zásahoch zaistila vyše 3000 falošných vakcín.

10:49 SLOVENSKO - Obyvatelia Bánoviec nad Bebravou sa môžu dať otestovať na ochorenie COVID-19 v novom stálom mobilnom odberovom mieste. Sídli v mestskej časti Horné Ozorovce.

Na území mesta zriadia i ďalšie MOM na antigénové testovanie, informoval na sociálnej sieti prednosta Okresného úradu v Bánovciach nad Bebravou Dárius Sabo.

10:47 SLOVENSKO - V Dubnici nad Váhom začalo fungovať prvé antigénové mobilné odberové miesto.

Odberové miesto sídli v budove spoločenského domu v miestnej časti Prejta. V prvom mobilnom odberovom mieste na území Dubnica nad Váhom sa budú môcť občania otestovať sedem dní v týždni.

V pondelok, stredu a piatok bude testovanie prístupné od 10:00 do 18:00, v utorok a vo štvrtok od 8:00 do 16:00 a počas víkendu od 9:00 do 17:00.

10:40 SLOVENSKO - Na cestách Košického kraja sa policajti v pondelok popoludní zamerali najmä na kontrolu negatívnych výsledkov testov na ochorenie COVID-19 a dôvod pohybu osôb.

"Počas trvania preventívno-bezpečnostnej akcie policajti urobili 514 kontrol. Udelili 22 pokút za porušenie epidemiologických nariadení a dva prípady oznámili regionálnemu úradu verejného zdravotníctva na ďalšie konanie," informovala v utorok košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

10:16 SLOVENSKO - Počas uplynulého dňa zaočkovali ďalších 8456 ľudí.

Celkový počet tak stúpol na 142 751.

10:12 SLOVENSKO - Kontrolu zákazu vychádzania formou posielania SMS označil minister hospodárstva Richard Sulík za „hlúposť".

V slovenských podmienkach považuje tento nápad za nerealizovateľný.

10:08 SLOVENKO - Minister vnútra Roman Mikulec si nemyslí, že by nočný zákaz vychádzania mal nejaký zmysel. Ľudia podľa neho nedostatočne dodržujú opatrenia.

"Ja nemôžem postaviť policajta na každý roh, treba ľudí neustále vyzývať, aby dodržiavali už platné opatrenia," dodal Mikulec pred zasadnutím pandemickej komisie.

10:06 SLOVENSKO - Hlavný hygienik Ján Mikas vidí riešenie situácie v zlepšení kontroly opatrení, tie sú podľa neho už teraz nastavené prísne.

Ako dodal, chápe, že ľudia sú unavení a frustrovaní. „Tlak verejnosti je veľký," skonštatoval s tým, že aj oni očakávali lepšie výsledky, aké má Slovensko dnes.

10:00 SLOVENSKO - Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 737 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 3 242 pozitívne testovaných antigénnymi testami.

Je to 18,28 % z 9 504 ukončených RT-PCR vyšetrení a 1,76 % z 184 663 antigénnych test.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Košickom kraji (415), nasleduje Bratislavský kraj (221), Nitriansky (221), Prešovský (220), Žilinský (220), Trnavský (198), Trenčiansky (167) a Banskobystrický (75).

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 743 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 360 ľudí. Na JIS je 274 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 307 osôb.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol za posledné dva dni o 73 prípadov. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 4 784 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 1 075. Pribudlo 3 719 vyliečených pacientov, celkovo sa z ochorenia zotavilo 222 642 ľudí.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 1 776 247, pričom takto bolo pozitívne testovaných 252 094 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 5 900 193, z čoho bolo pozitívne testovaných 193 682 osôb.

9:55 SLOVENSKO - Minister školstva Branislav Gröhling verí, že sa mu na pandemickej komisii podarí presvedčiť odborníkov, aby sa školy otvorili už v pondelok.

Minister chce o konkrétnom postupe informovať zajtra ráno.

„Prvoradým argumentom je vzdelávanie detí. Je nemožné, aby sa prváci a druháci v rámci svojho vývoja vzdelávali online formou, to sa nedá. Pre nich aj niekoľko týždňov takéhoto vzdelávania spôsobuje problémy,“ povedal Gröhling.

9:50 SVET - Česká republika okrem zelenej, oranžovej a červenej po novom, od 5. februára, zavedie aj štvrtú kategóriu tzv. veľmi vysoko rizikových krajín, kam zaradilo aj Slovensko.

Na každého cestujúceho do Česka, ktorý počas uplynulých 14 dní strávil viac ako 12 hodín na Slovensku, čakajú preto sprísnené opatrenia.

Na sociálnej sieti na to upozornil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS).

Cestujúci bude povinný pred vstupom na územie ČR vyplniť elektronický formulár.

Maximálne 48 hodín pred vstupom do Česka bude potrebné si nechať urobiť PCR test v akreditovanom laboratóriu a mať písomné potvrdenie o negatívnom výsledku.

9:44 SVET - Nemecká farmaceutická firma BioNTech plánuje v roku 2021 navýšiť výrobu vakcín proti koronavírusu až o viac než 50 percent. Oproti pôvodne plánovanému množstvu 1,3 miliardy dávok chce spoločnosť vyrobiť až dve miliardy, informovala agentúra DPA.

"Sme na dobrej ceste rozšíriť naše výrobné kapacity," ohlásila v pondelok spoločnosť BionTech so sídlom v meste Mainz.

Uviedla tiež, že ukončila potrebné úpravy vo svojom výrobnom závode v meste Puurs v Belgicku, takže je pripravená dodať Európskej únii sľúbené množstvo vakcíny, ktorú vyvinula spoločne s americkou firmou Pfizer.

9:33 SLOVENSKO - Počet pacientov a zamestnancov s ochorením COVID-19 v nemocnici Košice - Šaca mierne stúpol a kapacita COVID oddelenia je plne využitá.

Nemocnici aktuálne chýba 254 zamestnancov, v dôsledku čoho zrušili ďalšie plánované výkony a bola obmedzená prevádzka na viacerých oddeleniach vrátane Kliniky liečebnej rehabilitácie.

8:54 SVET - V Česku za včerajší deň odhalili 7 117 prípadov koronavírusu, laboratóriá spracovali 25 314 PCR testov. V krajine evidujú 92 960 aktívnych prípadov, počet obetí pandémie je 16 545.

08:12 SVET - Filipínsky prezident Rodrigo Duterte obvinil EÚ z toho, že blokuje export vakcín proti novému koronavírusu a niektorým krajinám tak znemožňuje prístup k týmto očkovacím látkam. Informovala o tom v utorok agentúra DPA. Duterte v prejave, ktorý bol odvysielaný v miestnej televízii v pondelok večer, uviedol, že jeho vláda robí všetko pre to, aby zabezpečila dostatok vakcín a začala očkovať obyvateľov krajiny. Poukázal však na to, že pri získavaní očkovacích látok naráža na ťažkosti.

07:49 SLOVENSKO - O desiatej hodine opäť zasadne pandemická komisia.

07:19 SVET - Kolabujúce zdravotníctvo, pomalý nárast zaočkovaných aj rýchlejšie sa šíriace mutácie koronavírusu nútia viaceré krajiny predlžovať lockdowny alebo pritvrdiť v opatreniach po príchode.

Pred cudzincami sa tak v poslednom týždni úplne uzatvorili viaceré krajiny vrátane susedného Česka, v Portugalsku zase zavádzajú povinnú karanténu.

Prečítajte si text Lukáša Onderčanina o tom, ako koronavírus komplikuje cestovanie po Európe.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 157
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 15 456
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 8 369
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 812
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 822
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 854
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 3 444
 8. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 3 357
 9. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 3 110
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 028
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Herec Daniel Brühl.

Nechce si predstaviť, aké je to byť Johnnym Deppom.


22. nov
Peter Schutz.

Prečo by mala byť vakcína nebezpečnejšia ženám v druhom stave než „v prvom“?


3. dec
Ilustračné foto.

Merajte si saturáciu kyslíka.


3. dec
Slovenské florbalistky.

Slovenské florbalistky budú hrať o konečné 5. miesto na MS 2021.


Sportnet 3 h

Neprehliadnite tiež

Výbuch a požiar bytovky na Mukačevskej ulici 6. decembra 2019.

Pred dvomi rokmi zomrelo osem ľudí.


SITA 3m
Top 10: O Slovensku do sveta

Green pass alebo Covid pass? Kino Lumière už desať rokov na scéne. Poznáme najväčšie právnické kancelárie u nás. Správy zo Slovenska, ktoré zaujali cudzincov.


1 h
Súčasný šéf SIS Michal Aláč.

Aláč tvrdí, že monitorovanie situácie nie je len o samotnom konaní protestu.


TASR 1 h
Poslanec Sme rodina Miloš Svrček.

V pondelok podľa poslanca Sme rodina zasadne koaličná rada.


TASR 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu