BRATISLAVA. Zdravotníci v Šali najskôr pracovali celý týždeň v nemocniciach a ambulanciách, cez víkend mestu pomohli otestovať obyvateľov. Po ďalšom týždni v práci prišli cez víkend opäť testovať.

V Šali je jedna z najhorších situácií na Slovensku. Ani na konci tohto týždňa rovnakých zdravotníkov nečaká oddych, iných už na pomoc získať nevedia.
Vláda totiž od pondelka od ľudí na celom Slovensku začína každý týždeň vyžadovať doklad o negatívnom výsledku koronatestu, aby mohli ísť do práce a deti do školy.
Šaľa preto bude testovať aj tretí víkend po sebe. Ďalšie testovania už nezvládne, varuje primátor Jozef Belický.
"Začínali sme v januári so 16 vlastnými odberovými tímami. Už ich máme len šesť. Časť z tých ľudí už fyzicky nevládze, časť sa stihla nakaziť a časť je v karanténe po styku s nakazenými," opisuje nedostatok zdravotníkov Belický. Na mestskom úrade má už len 14 zamestnancov, zvyšní 53 sú v karanténe.
Opakované testy zamestnancov vláda nariadila, kým hospitalizovaných nebude menej ako 2500. Teraz ich je vyše 3600. Aj potom sa zamestnanci budú musieť testovať, ale už len tí, ktorí pracujú v službách, a to každé dva alebo tri týždne, podľa situácie.
Šaľa, ale aj ďalšie desiatky miest ako Malacky či Bratislava tvrdia, že bez pomoci štátu sa tisícky ľudí k testu nemusia dostať vôbec.
Stále mobilné odborové miesta pre antigénové testovanie a súkromné laboratóriá s PCR testami dokážu otestovať asi 700-tisíc ľudí za týždeň. Záujem o testovanie by však mohli mať tri milióny ľudí.