Rozdelenie okresov:
Čierne okresy: IV. stupeň varovania:
- Partizánske
- Šaľa
- Zlaté Moravce
- Revúca
- Rožňava
- Bánovce nad Bebravou
- Hlohovec
- Trnava
- Žiar nad Hronom
Bordové okresy: III. Stupeň varovania
- Banská Bystrica
- Brezno
- Prievidza
- Bratislava
- Malacky
- Pezinok
- Senec
- Dolný Kubín
- Dunajská Streda
- Galanta
- Humenné
- Medzilaborce
- Snina
- Komárno
- Košice
- Levice
- Martin
- Michalovce
- Sobrance
- Nitra
- Nové Zámky
- Levoča
- Poprad
- Ilava
- Považská Bystrica
- Púchov
- Senica
- Gelnica
- Spišská Nová Ves
- Topoľčany
- Trebišov
- Myjava
- Nové Mesto n.Váhom
- Piešťany
- Vranov nad Topľou
- Banská Štiavnica
- Žarnovica
- Bytča
- Detva
- Krupina
- Zvolen
II. Stupeň varovania
- Bardejov
- Čadca
- Kysucké Nové Mesto
- Námestovo
- Tvrdošín
- Liptovský Mikuláš
- Ružomberok
- Lučenec
- Poltár
- Turčianske Teplice
- Kežmarok
- Prešov
- Sabinov
- Rimavská Sobota
- Skalica
- Stará Ľubovňa
- Stropkov
- Svidník
- Trenčín
- Žilina
I. Stupeň varovania
- Veľký Krtíš
BRATISLAVA. Vláda na svojom piatkovom zasadnutí schválila uznesenie, ktorým s menšími úpravami začne od 8. februára platiť covid automat.
Rovnako predĺžila aj núdzový stav o ďalších 40 dní.
Na tlačovej konferencii o tom informovali premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí. Celá krajina je v čiernej zóne covidového automatu.
Negatívny test bude potrebný od stredy
Potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 sa na Slovensku nebude vyžadovať od pondelka, ako bolo pôvodne avizované, ale od stredy.
Do prírody test nebude treba
Na návštevu prírody nebude potrebný negatívny test, pokiaľ návšteva prírody bude v rámci okresu.
Kým doteraz platil pre výlety do prírody mimo okresu zákaz vychádzania, po novom bude návšteva prírody povolená aj mimo okresu. V tomto prípade však bude nutný negatívny test nie starší ako sedem dní.
V prípade, ak je podľa regionálneho automatu okres v čiernej farbe, pobyt v prírode mimo okresu je zakázaný.
Ako to bude pri ceste do práce
V čiernych okresoch, ktorých je podľa aktuálnych dát na celom Slovensku deväť, bude treba pri chodení do práce disponovať negatívnym testom nie starším ako sedem dní. Testovať sa bude treba aj v bordových a ďalších okresoch, avšak menej často.

Ako spresnil Krajčí, minister hospodárstva Richard Sulík chcel, aby sa v najlepších regiónoch nevyžadoval negatívny test od zamestnancov.
Keďže však nepodporil prijaté uznesenie, vláda sa vrátila k pôvodnému odporúčaniu.
"Budeme síce diferencovať jednotlivé regióny, ale len čo sa týka platnosti testu," dodal Krajčí.
Celá krajina je v čiernej zóne, čiže všetky opatrenia platia, avšak, ak je nejaký región v lepšej farbe, v tom prípade nemusí mať periodicitu testovania ľudí chodiacich do práce každých sedem dní.
"Pokiaľ sa budú nachádzať v okresoch, ktoré sú v druhom stupni varovania alebo v prvom stupni varovania, tu sa zamestnanci potrebujú testom preukazovať až 15. februára a pokiaľ ich okres ostane v tomto druhom stupni varovania, bude im stačiť len 14-dňový test," zdôraznil Krajčí.
Keďže v prvom stupni varovania je len okres Veľký Krtíš, ak si svoju epidemiologickú situáciu nezhorší, jeho obyvateľom (zamestnancom) bude stačiť 21-dňový test na povolenie ísť do zamestnania.
Minister však zdôraznil, že ak niekto cestuje do zamestnania prostriedkami hromadnej dopravy, autobusom, vlakom, bude sa musieť testovať každých sedem dní.
Platí to pre celé územie Slovenska, čiže aj pre okresy s lepšou epidemiologickou situáciou. Pri týchto prostriedkoch je totiž veľmi vysoké riziko nákazy novým koronavírusom.
V čiernych okresoch sa školy neotvoria
Krajčí tiež informoval, že vyhlásenie ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga o otvorení škôl platí.
Zmenou však bude, že školy v čiernych okresoch zostanú zatvorené a v tých bordových budú môcť Regionálne úrady verejného zdravotníctva rozhodnúť o ich prípadnom uzavretí.
Krajčí dodal, že rodičia, ktorí sa cítia neistí a ohrození, svoje deti nemusia poslať do školy a dostanú ospravedlnenie.
Jarné prázdniny sa tento rok začnú v pondelok 15. februára pre žiakov v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Po nich budú od 22. do 26. februára nasledovať žiaci v Prešovskom a Košickom kraji. Prvý marcový týždeň, teda od 1. do 5. marca, budú mať jarné prázdniny žiaci Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja.
Polročné prázdniny, ktoré mali byť v pondelok 1. februára, boli pre pandemickú situáciu zrušené.
Povinná karanténa po kontakte s nakazeným sa predĺži na 14 dní
Povinná karanténa sa v prípade úzkeho kontaktu s osobou pozitívne testovanou na ochorenie COVID-19 na Slovensku predĺži z desať na 14 dní.
Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorá bude účinná od pondelka 8. februára.
"Štrnásťdňová izolácia s RT-PCR testovaním najskôr na ôsmy deň sa bude uplatňovať aj v prípade úzkych kontaktov pozitívne testovaných osôb. Štrnásť dní sa začína počítať od posledného kontaktu s pozitívnou osobou," uviedla hovorkyňa úradu Daša Račková.
Otvoria sa záhradkárske potreby
Jediné uvoľnenie (okrem škôl), ktoré vláda schválila, je otvorenie obchodov predávajúcich záhradkárske potreby.
"Prešlo nám otvorenie záhradkárskych potrieb! Práve sme skončili rokovanie vlády, kde sa prijali nové opatrenia v boji s 'hnusobou'," napísal na svojom facebooku minister hospodárstva Richard Sulík.
Sulík dodal, že keďže sa okrem otvorenia záhradkárstiev nepodarilo presadiť nič iné, za opatrenia v súvislosti s celoplošným testovaním spolu so šéfom rezortu diplomacie Ivanom Korčokom nezahlasovali.
Núdzový stav predĺžili do 19. marca
Vládny kabinet plánuje predĺžiť núdzový stav od pondelka 8. februára na 40 dní. Potvrdiť to ešte musia poslanci, a to do 20 dní od jeho predĺženia.
Núdzový stav by mal byť predovšetkým využitý na ukladanie pracovnej povinnosti na zaistenie zdravotnej starostlivosti, reprofilizácie nemocníc z dôvodu potreby iného druhu lôžok. Tiež na prijatie obmedzenia slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania.
Vakcínami od AstraZeneca budú očkovať učiteľov
Vakcínami od firmy Astra Zeneca, ktoré prídu na Slovensko 8. februára, budú očkovať učiteľov zabezpečujúcich prezenčnú výučbu.
Túto informáciu potvrdil aj Gröhling, ktorý konkretizoval, že vakcíny budú určené učiteľom, ktorí učia prezenčne v materských a základných školách.
Gröhling napísal, že v priebehu nasledujúceho týždňa budú školám distribuovať respirátory a štíty. Štátne hmotné rezervy im na tento účel poskytnú 100-tisíc respirátorov a 21-tisíc štítov.
Traja zo štyroch ľudí majú britskú mutáciu
Britský variant koronavírusu sa zistil v 74 percentách vzoriek preverovaných Úradom verejného zdravotníctva.
Celkovo bolo RT-PCR metódou na prítomnosť nového typu mutácie preverených 1962 klinických vzoriek.
"Britskí vedci dokázali, že pokiaľ by bola prevalencia alebo množstvo tohto kmeňa v populácii 100 percent, tak reprodukčné číslo pri použití najtvrdších karanténnych opatrení je 1,2," povedal Krajčí s tým, že na Slovensku sa v rámci tohto typu pohybuje reprodukčné číslo okolo 1.
Pri každom uvoľnení opatrení to podľa neho môže spôsobiť explóziu nových infikovaných prípadov.
Najzávažnejšia situácia je podľa Krajčího slov na západnom Slovensku, kde bola potvrdená takmer v 100 percentách v Trnave. Najlepšie je na tom Žilinský kraj, ktorý má incidenciu necelých 50 percent. Komentoval, že tento typ postihuje najmä strednú časť populácie.
V testovaní na prítomnosť britskej mutácie sa bude naďalej pokračovať, dodal Krajčí.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Lockdown: Aktuálne opatrenia a zákaz vychádzania
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?