BRATISLAVA. Viac ako dvetisíc základných škôl mohlo od pondelka otvoriť triedy pre žiakov na prvom stupni, vrátiť sa mohli aj žiaci končiacich ročníkov na zhruba 700 stredných školách.

„Zriaďovatelia a školy boli predpripravení na testovanie a otváranie už k 11. januáru. Už len do toho nabehneme,“ vyhlásil minister školstva z SaS Branislav Gröhling minulý týždeň.
Mnohé mestá však otváranie škôl odkladajú, lebo sa o testovaní žiakov, rodičov a zamestnancov, ktorým štát podmienil návrat detí do tried, dozvedeli neskoro. Mnohí zriaďovatelia sa zas obávajú šírenia vírusu.
„V každom sektore – asistenti učiteľa, vychovávatelia, zamestnanci kuchyne – máme pozitívne testovaných. S otváraním by sme preto mali problém,“ hovorí riaditeľka Základnej školy na Turnianskej ulici v Bratislave Zlata Halahijová. „Nemal by ani kto upratať,“ dodáva.
V niektorých okresoch neodporučili školy otvárať regionálni hygienici. Inde zas školy nechcú viac čakať.
„V našej škole nastúpilo 230 detí a len 38 ostalo doma. Sú medzi nimi chorí žiaci alebo objednaní na operáciu, niektorých žiakov nechali rodičia doma z obavy,“ vysvetľuje riaditeľka bankobystrickej školy Marta Melicherová.
Kto musí rozhodnúť o zavretí školy, aby rodičia nestratili nárok na tzv. pandemickú OČR? Denník SME to vysvetľuje na nasledujúcich príkladoch.
V texte rozoberáme tieto príklady:
O zatvorení školy rozhodne regionálny úrad verejného zdravotníctva
Školy sa môžu otvárať naprieč Slovenskom, ak sa nenachádzajú v najzamorenejších okresoch, ktoré sú na covidovej mape vyznačené čiernou farbou. Zatvorené však môžu zostať aj inde, ak o tom rozhodnú regionálni hygienici.
V oboch prípadoch má rodič nárok na poberanie dávky s názvom ošetrovanie člena rodiny (skrátene OČR). Až dovtedy, kým škola ostane zatvorená.