SME
Streda, 24. február, 2021 | Meniny má MatejKrížovkyKrížovky

Počasie skomplikovalo dopravu, hlásili aj výpadky elektriny (minúta po minúte)

Na celom území Slovenska mrzlo.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počasie a situáciu na cestách sme sledovali minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

16:36 Neprejazdný je aj úsek cesty Ploské - Ortáše v okrese Košice-okolie. V záveji uviazol aj linkový autobus.

16:10 Kalamita výrazne zasiahla aj do vlakovej dopravy na východe. Železničná spoločnosť Slovensko na svojom twitteri aj popoludní informovala o viacerých odrieknutých spojoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Týkalo sa to osobných vlakov na tratiach Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany, Košice – Michaľany – Čierna nad Tisou.

15:55 Za Novosadom v smere na Hraň zapadol autobus, v úseku sú snehové záveje a cesty sú ťažko zjazdné, upozorňuje Zelená vlna.

15:36 Pretrvávajúce sneženie a nízke teploty naďalej komplikujú dopravu v Prešove.

"Od stredy je v teréne na prešovských cestách a chodníkoch nasadených 12 mechanizmov, vrátane sypačov a 32 pracovníkov zimnej údržby. V údržbe komunikácií pokračujú nepretržite od stredajšieho večera. Na území celého mesta však pretrváva nepriaznivá situácia už od nedele , keď vznikla silná poľadovica. Aktuálne teploty, ktoré sa držia v mínusových hodnotách, v kombinácii s intenzívnym snežením však komplikujú dopravu v celom meste," informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné ťahy sú aktuálne zjazdné, všetkým vodičom však radnica odporúča, aby zvýšili opatrnosť.

15:20 Čoraz problematickejší prejazd je cez sedlo Pusté Pole medzi okresmi Stará Ľubovňa a Sabinov.

Cestári udržujú s vypätím síl cestu zjazdnú, neustále sa na nej vytvárajú záveje a snehové jazyky. Situáciu komplikujú najmä kamióny, ktoré sa šmýkajú a blokujú cestu.

15:10 Situácia na cestách na východe Slovenska sa nelepší, upozorňuje na to ja polícia na sociálnej sieti.

14:53 V Hriňovej v Detvianskom okrese sú odhrnuté a posypané všetky prioritné úseky miestnych komunikácií, tvrdí primátor mesta Stanislav Horník.

"Bezpečne sú prejazdné cesty aj pre autobusovú dopravu. Nočná zmena mala viac práce pri odstraňovaní popadaných stromov a konárov. Priebežne odhŕňame sneh z ulíc a chodníkov," uviedol po intenzívnom snežení na strednom Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

14:18 Na celom území Slovenska sa vplyvom silného vetra a sneženia tvoria snehové jazyky a záveje.

V okresoch Krupina, Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice-okolie je vyhlásený I. kalamitný stupeň. Upozorňuje na to Slovenská správa ciest.

Znížená dohľadnosť z dôvodu silného sneženia, prípadne aj silného vetra do 50 metrov je v celom okrese Trebišov, do 100 metrov je v lokalitách Branisko, Levoča, Haniska, Košice - krematórium, Milhosť, Fričovce, Bertotovce, Poprad, Iliašovce, Ludvíkov dvor.

Poľadovica sa aktuálne vyskytuje na cestách I. a II. triedy na území Bratislavy a na úseku medzi Banskou Bystricou a obcou Kordíky.

14:10 Ťažko prejazdné aj cesty v severnej časti okresu Košice-okolie. Neprejazdná je aktuálne cesta pri obci Ploské, kde navialo približne pol metra snehu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Z dôvodu silného vetra sneh opätovne nafúkava na komunikáciu a znemožňuje prejazd. Keďže sa v tomto úseku vytvorili záveje a vozovka je zľadovatená, v závejoch zapadol aj sypač Správy ciest KSK. Na sprejazdnenie cesty bola použitá snehová fréza," informoval k 13.00 h Úrad KSK.

Polícia uzatvorila aj cestu medzi Budimírom a Družstevnou pri Hornáde, kde bude rovnako na sprejazdnenie použitá snehová fréza.

14:06 Východoslovenská distribučná zaznamenala k 11. hodine v Prešovskom a Košickom kraji výpadky v distribúcii elektriny s dosahom na približne 3 400 odberných miest

"Najviac zasiahnuté sú lokality Drahňov, Vojany, Smolník, Úhorná, Stuľany, Koprivnica, Šemetkovce, Vagrinec, Chotča, Varechovce," uviedla a Andrea Forbergerová z VSD.

Skryť Vypnúť reklamu

14:00 Na celom území Slovenska je mrazivo a väčšinou aj veterno. Aktuálne je vplyvom silného vetra a nízkej teploty pocitovo veľmi chladno. Upozorňuje na to na hydrometeorologický ústav.

Vaša lokalita:
Kremnické Bane

Predpoveď počasia na dnes

6 ℃
Riziko zrážok: 0%
5 ℃
Riziko zrážok: 0%

Teplota dosahuje mínus päť až mínus 12 stupňov Celzia, na juhu krajiny do mínus dvoch stupňov Celzia.

"Pocitová teplota je väčšinou mínus desať až mínus 16, ojedinele aj menej, napríklad v Gánovciach, Telgárte či Kremnických Baniach aj pod mínus 20 stupňov Celzia," spresnil SHMÚ.

Naopak, o čosi vyššia teplota je v Banskobystrickom kraji a na Gemeri, kde je vietor slabší. Počas dňa sa bude ďalej ochladzovať.

13:40 Počet domácností bez elektriny sa znížil, ale pribudli aj nové poruchy, informuje hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálne je bez prúdu približne 24-tisíc odberných miest. Bez napätia je 280 trafostaníc. Zvýšil sa počet vedení vysokého napätia s poruchou, ktorých je 32.

Stále platí, že najhoršia situácia je v okresoch Rimavská Sobota a Žiar nad Hronom. Väčší počet výpadkov evidujeme aj v okrese Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Krupina a Poltár.

13:35 Na Pustom poli sa skrížila dodávka, úsek je neprejazdný a tvoria sa kolóny. Zelná vlna hlási snehové záveje aj medzi Šenkvicami a Vištukom.

12:33 Pri Hažíne v okrese Michalovce ešte predpoludním zišiel do priekopy autobus. Nehoda sa zaobišla bez zranení.

12:29 Hasiči zasahujú pri dopravnej nehode pri Ďurďošíku v okrese Košice-okolie. Zrazili sa dve autá.

Ďalšie jednotky odstraňujú popadané stromy smerom na Kostoľany nad Hornádom, smer z Košíc na Budimír je zaviaty snehom a len ťažko prejazdný. Popadané stromy sú aj smerom na Čermeľ, na Bukureštskej a Narcisovej ulici v Košiciach spadli stromy na autá.

Skryť Vypnúť reklamu

12:23 Hasičov v troch okresoch horného Zemplína najviac zamestnávajú popadané stromy na cestách.

S ich odpratávaním začali už v stredu. Na prvý výjazd vyrážali sninskí hasiči do Ruského Potoka. Neskôr pribudli výjazdy do Rokytova pri Humennom, do Pčoliného a Kolbasova.

Vo štvrtok ráno zasahovali humenskí hasiči v Nechválovej Polianke, aby z cesty odpratali popadané stromy.

Stromy odstraňovali hasiči tiež v Hostoviciach, v Pčolinom a Jalovej v Sninskom okrese, v Zbojnom v okrese Medzilaborce, v meste Humenné, vo Vyšnom Hrušove.

„Aktuálne hasiči zasahujú na Jesenského ulici a Partizánskej v Snine. Sú v Pichniach, kde odpratávajú z cesty stromy, cesta je neprejazdná,“ informuje Stanislav Stríž z OR HaZZ v Humennom.

Sninskí hasiči sú tiež v Parihuzovciach a Čukalovciach. Vo všetkých prípadoch ide o popadané stromy.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

12:01 V Košiciach sú aktuálne prejazdné všetky hlavné ťahy aj vo vyšších polohách mesta, a takisto aj bočné ulice, ktoré sa v týchto chvíľach dočisťujú. Informuje o tom magistrát na svojej webovej stránke s tým, že vodiči musia pre snehové jazyky znížiť svoju rýchlosť na ceste od Barce po Valaliky.

Mesto vodičov vyzýva, aby svoju jazdu prispôsobil aktuálnym poveternostným podmienkam.

11:50 Horský priechod Donovaly je už prejazdný pre všetky vozidlá, Zelená vlna hlási poľadovicu medzi Banskou Bystricou a Kordíkmi.

11:44 Hasiči mali od včera do štvrtkového rána viac ako 250 výjazdov. Sneh zamestnal najmä hasičov v Banskobystrickom kraji, ktorí zasahovali spolu 163-krát. V Košickom kraji pomáhali hasiči v 59 prípadoch, v Prešovskom kraji zasahovali 22-krát. Vo väčšine prípadov išlo o odstraňovanie popadaných stromov a sprejazdňovanie ciest.

Skryť Vypnúť reklamu

11:39 Počasie narobilo problémy v doprave aj v Maďarsku. V Debrecíne spôsobil mrznúci dážď ráno problémy v premávke električiek a trolejbusov, v Miškovci zase sneženie spomalilo cestnú dopravu. Hasičov volali v celom Maďarsku na pomoc pri odstraňovaní následkov silného sneženia a vetra v takmer stovke prípadov. V Novohradskej župe spôsobilo problémy sneh a silný vietor s dodávkou elektriny.

11:11 Silný vietor fúka aj nitrianskom regióne. Môže dosahovať rýchlosť až 80 kilometrov za hodinu.

11:07 Cesty v Prešovskom kraji sú napriek výdatnému sneženiu zjazdné, je na nich však vrstva kašovitého snehu. V noci napadlo v rôznych častiach kraja od 5 do 20 centimetrov nového snehu. Najväčší prírastok hlásili v okresoch Svidník a Stropkov, 15 centimetrov napadlo v okrese Vranov nad Topľou.

Skryť Vypnúť reklamu

10:57 Lyžiarske strediská sú pre zlú epidemiologickú situáciu zatvorené. Pozrite sa, ako to vyzerá v stredisku Čachovo - Selce pri Banskej Bystrici.

Súvisiaci článok Na strednom Slovensku sú bez elektriny desaťtisíce domácností Čítajte 

10:41 Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, platí vo všetkých slovenských pohoriach, informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. Hlavný problém podľa neho predstavuje vetrom previaty sneh z poslednej periódy sneženia.

10:27 Problémy sú na východe aj s vlakovou dopravou. Železnice na twitteri uvádza pravidelné výpadky viacerých vlakových spojov. Od rána vôbec nepremávajú osobné vlaky z Prešova do Košíc a z Košíc do Čiernej nad Tisou. Na niektorých trasách meškajú vlaky aj hodinu.

10:10 Cestári v okrese Michalovce pre množstvo snehu povolali externé sypače. V orekse vyhlásili prvý situačný stupeň a mimoriadne podmienky.

Skryť Vypnúť reklamu

09:49 Viaceré problémové úseky sú v okrese Michalovce. Na úseku cesty Ložín - Laškovce - Pozdišovce je pre sneženie takmer nulová viditeľnosť, záveje a minimálne päť centimetrová vrstva snehu na ceste.

09:47 V Trnavskom kraji komplikujú premávku na cestách snehové jazyky, na niektorých úsekoch ciest sú skrížené kamióny.

09:28 V Prešove ráno meškali viaceré spoje hromadnej dopravy. Zdržanie mali aj viac ako pol hodinu, niektoré ani nepremávali.

Súvisiaci článok Cestu v kraji komplikujú snehové jazyky i skrížené kamióny Čítajte 

Hlavnú križovatku po nehode kamióna riadila dopravná polícia. Na Levočskej ulici sa v smere na Vranov nad Topľou vytvorila dlhá kolóna.

09:25 Veľmi zlá situácia je na južnom Zemplíne. Polícia informovala na sociálnej sieti, že pre husté sneženie, vietor a nehody v úsekoch od Sečoviec v smere na Michalovce je na jednotlivých úsekoch doprava riadená v jednom jazdnom pruhu. Pre nákladnú dopravu je neprejazdný úsek v Trhovištiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Na ceste medzi Veľatami a Čerhovom sú skrížené kamióny, doprava je možná iba pre osobnú dopravu.

09:22 Prudký vietor a výdatné sneženie spôsobili na strednom Slovensku hromadné výpadky elektriny. Bez prúdu ostali desaťtisíce domácností.

08:42 Horský priechod Donovaly je uzavretý pre nákladné autá nad 10 metrov pre poľadovicu, informuje Zelená vlna.

07:25 Silné sneženie a nočné mrazy skomplikovali ráno situáciu na cestách, informuje imeteo.sk.

V Bratislave a okolí je silná poľadovica. V stredu večer pre silné sneženie a vietor vyhlásili v okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice I. kalamitný stupeň.

Zlé počasie ovplyvnilo situáciu na viacerých úsekoch ciest po celom Slovensku. Husté sneženie môže zhoršiť viditeľnosť na cestách.

Súvisiaci článok Dopravná situácia na východe je zložitá, na cestách je sneh a záveje Čítajte 

07:18 Vo štvrtok sa treba pripraviť na celodenné mrazy.

Skryť Vypnúť reklamu

Pocitová teplota bude ešte nižšia pre silný vietor, ktorý vytvára snehové jazyky a záveje. Meteorológovia vydali pre Banskobystrický a Košický kraj výstrahu druhého stupňa pred vetrom. Výstraha prvého stupňa platí pre Bratislavský, Trenčiansky, Nitriansky, Trnavský a Prešovský kraj. V Košickom a Prešovskom kraji treba podľa SHMÚ s vetrom počítať až do piatka rána.

Vaša lokalita:
Bratislava

Predpoveď počasia na dnes

10 ℃
Riziko zrážok: 0%
8 ℃
Riziko zrážok: 0%

Počasie bude oblačné až zamračené, v južnej časti na západe a strede Slovenska k večeru aj zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach bude snežiť. Na západe a neskôr aj v Banskobystrickom kraji budú zrážky len ojedinele.

Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od -7 do -1 stupňa Celzia. Na horách vo výške 1 500 metrov nad morom bude ráno teplota okolo -12 stupňov, večer okolo -19 stupňov.

Fúkať bude severozápadný až severný vietor rýchlosťou 5 až 12 metrov za sekundu (20 až 45 km/h), na juhozápade a juhovýchode ojedinele okolo 14, s nárazmi 18 až 25 metrov za sekundu (50, 65 až 90 km/h). Na hrebeňoch hôr prudký búrlivý vietor, prechodne až víchrica.

Meteorológovia predpokladajú zrážky do 3, vo východnej polovici územia ojedinele okolo 5 milimetrov alebo do 5, na krajnom východe do 10 centimetrov snehu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Študuj aj popri zamestnaní! Moderná vysoká škola!
 2. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 3. Geis pomáha zvládať komplikácie v cezhraničnej preprave
 4. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 5. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte
 6. Prenosná 230V zásuvka Nexus Escape
 7. Slováci radi investujú do realít. Fondy im to umožňujú
 8. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 9. Know-how študenta: Zažiť, získať prax a spoznať svet
 10. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 1. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 2. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 3. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 4. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 5. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 6. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 7. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 8. Moruša – Málo známa a predsa účinná
 9. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 10. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 1. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 18 363
 2. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 10 977
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 6 839
 4. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 618
 5. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 406
 6. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 368
 7. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 5 855
 8. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 5 449
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 5 205
 10. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 4 622
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Počasie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 298-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 6 775 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

12 h
Modelka a učiteľka angličtiny Viola Macáková.

Polícia v minulom roku viedla v prípade trestné stíhanie pre zabitie.

1 h
Demonštrant z októbrového protestu na Staromestskom námestí v Prahe si želal, aby ho nedusili opatrenia.

Všetci spolu, občania aj ich vodca, úplne zlyhali.

23. feb

Neprehliadnite tiež

Operačná sála počas prehliadky výstavby pavilónu Detského kardiocentra v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave 10. októbra 2019.

Zariadenie má ambulantnú časť, lôžkovú časť, dve kardiochirurgické sály.

8m
Parlament na svojom stredajšom zasadnutí.

Schôdza bude pokračovať zajtra o 10:00.

17m
Začali očkovať učiteľov.

Rezort zdravotníctva odhaduje, že ide len o jednotýždňové plánovanie.

25m

Aká ja situácia inde a aké dáta o sebe poznajú iné krajiny?

25m