BRATISLAVA. V najbližších dňoch a týždňoch si ľudia na Slovensku nájdu v mobiloch esemesku alebo v schránke leták, že sa majú sčítať. Je to súčasť informačnej kampane, ku ktorej ich budú vyzývať obce, call centrá aj ambasády v zahraničí.

Elektronické sčítanie obyvateľstva sa začalo 15. februára sčítaním prezidentky Zuzany Čaputovej a potrvá do konca marca. Hneď potom sa začne asistované sčítanie pre digitálne vylúčených ľudí.
Každý obyvateľ sa počas sčítania môže prostredníctvom webovej stránky www.scitanie.sk priebežne pýtať na témy, ktoré mu nebudú zrozumiteľné. V minulosti bolo napríklad treba zvlášť pripomínať, že každé dieťa treba sčítať samostatne. To platí aj teraz.
Otázky sa budú na stránke vyhodnocovať vždy k utorku.
Ako sa sčítať
- Elektronické sčítanie prebieha od 15. februára do 31. marca 2021.
- Úkon zaberie zhruba desať minút.
- Obyvateľ sa sčíta sám, kedykoľvek a na akomkoľvek mieste s využitím počítača, tabletu alebo mobilu s pripojením na internet.
- Sčítanie je pre obyvateľa povinné a sankcie udeľuje obec. Sú vo výške 25 až 250 eur.
- Všetci obyvatelia Slovenska majú povinnosť sčítať sa vyplnením elektronického formulára. (Rozumie sa každý, kto má na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt.)
- Sčítací formulár nájde človek na webovej stránke www.scitanie.sk.
- Sčítať sa môže aj cez mobilnú aplikáciu pod názvom SODB 2021, ktorá je dostupná pre operačné systémy Android a iOS.
- O pomoc možno požiadať aj na linke: 02/20 92 49 19.
- Všetky údaje, ktoré obyvateľ uvedie v sčítacom formulári, sa majú vzťahovať k polnoci z 31. decembra 2020 na 1. januára 2021.
- Sčítať neplnoleté osoby, teda deti, je povinný rodič, respektíve zákonný zástupca.
- Asistované sčítanie pre digitálne vylúčených bude prebiehať od 1. apríla do 31. októbra 2021.
Grafy na stránke sčítania každý deň ukazujú, ako sčítanie napreduje. Vidieť možno, v akom množstve sa zapájajú susedia, krajania, minoritné skupiny či národnostné menšiny.
Štatistický úrad vie na základe administratívnych zdrojov údajov dosčítať všetkých obyvateľov.
Bez toho, aby sa zapojili obyvatelia, však úrad nezíska odpovede na takzvané sebadeklaratórne otázky o vierovyznaní a národnosti. Tie nemá kde inde získať.
Možnosť zapojiť sa osobne do sčítania môže byť tentoraz posledná. V mnohých iných krajinách sa už robí len registrové sčítanie bez účasti obyvateľov. Vníma sa to ako súčasť digitalizácie a k takémuto postupu podľa Štatistického úradu speje aj Slovensko.
Prvé výsledky zo sčítania domov a bytov
- k 12. februáru bolo sčítaných 1 020 340 bytových domov, 1 095 159 rodinných domov a zvyšok 94 927 tvorili iné obydlia,
- po spracovaní budú k dispozícii údaje o forme vlastníctva bytu, podlahovej ploche a zastavanej ploche, o počte obytných miestností, poschodí,
- vyhodnotia sa aj údaje o type kúrenia, zdrojoch energie používaných na vykurovanie, vodovode, splachovacej toalete, kúpeľni, type vodovodnej prípojky, období výstavby, materiáli nosnej konštrukcie, období poslednej obnovy, obnove okien, obvodového plášťa, strechy, prístavbe alebo nadstavbe, type kanalizačnej a plynovej prípojky.

Beata
Balogová
