BRATISLAVA. Nestretnúť policajta bolo na Slovensku po teroristických útokoch v Paríži pred šiestimi rokmi výnimočné. Štát vtedy nasadil do ulíc o 600 policajných hliadok viac, než bolo bežné.
Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) v reakcii dokonca ohlásil nábor nových policajtov, aby "počet hliadok v teréne trvalo narástol zo 450 na 1250", hoci sa na Slovensku žiadny teroristický útok nestal.

Koronavírus na rozdiel od terorizmu ľudí na Slovensku reálne ohrozuje už takmer rok, zahynulo vyše 6000 ľudí a posledný týždeň priemerne v prepočte na počet obyvateľov zomiera 125 ľudí denne s Covidom-19. Napriek tomu štát nevie podľa odborníkov efektívne vynucovať prijaté opatrenia.
"Policajt nemôže byť pri každom rohu a občanovi," tvrdí už niekoľko týždňov súčasný minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).
Za nedostatočnú označujú kontrolu opatrení, najmä infekčných nakazených, epidemiológovia ako Henrieta Hudečková či Alexandra Bražinová.
Viac kontrol žiada aj prezidentka Zuzana Čaputová. "Je nevyhnutné, aby sa zlepšila kontrola opatrení, karantény aj trasovanie kontaktov," vyhlásila v utorok.
Zavedený zákaz vychádzania podľa dát z mobilných telefónov nezastavil pohyb ľudí, ten naopak po zavedení povinných pravidelných testov rastie.