Téma o financovaní zahraničných Maďarov z Budapešti je výsledkom spolupráce novinárov zo Slovenska, Rumunska, Slovinska, Chorvátska a Srbska. Denník SME ju prináša spolu s Investigatívnym centrom Jána Kuciaka, na ktorého webe icjk.sk je možné nájsť rozsiahlu analýzu v slovenčine. Reportáže a analýzy z ďalších krajín sú publikované na webe hungarianmoney.eu
BRATISLAVA. Pred parlamentnými voľbami v Maďarsku v roku 2018 vystúpil zástupca srbského evanjelického biskupa Gábor Dolinszky na mítingu Aliancie Maďarov vo Vojvodine. To je strana Maďarov žijúcich v Srbsku.
Dolinszky sa prihováral Maďarom s dvojakým občianstvom, ktoré srbské zákony dovoľujú. Podľa jeho príhovoru majú povinnosť zúčastniť sa na voľbách v Maďarsku - vzhľadom na všetko, čo pre nich materská krajina urobila v „materiálnej, ekonomickej a duchovnej rovine“.
Potom Maďarom v Srbsku poradil, aby požiadali o finančnú podporu od vlády Viktora Orbána z Fideszu. Keď im peniaze prídu, nebude už podľa Dolinszkého ťažké si vybrať, ktorú stranu treba v maďarských voľbách podporiť.

To je len jeden z množstva príkladov, ktoré nazbierali novinári zo Slovenska, Rumunska, Slovinska, Chorvátska a Srbska pri svojom medzinárodnom pátraní. Sledovali dotácie z Nadácie Gábora Bethlena. Ide o nadáciu maďarskej vlády, ktorá má podporovať maďarské menšiny v okolitých krajinách.
Od roku 2011 schválila nadácia maďarským organizáciám v zahraničí sumu vyše 1,1 miliardy eur.
Nie je však jasné, či všetky schválené peniaze organizáciám aj prišli. Nadácia podrobnejšie dáta zverejňuje neprehľadne a na rozličných miestach. Na otázky neodpovedá.
"Údaje, ktoré sme analyzovali, obsahujú mätúce a často protichodné informácie týkajúce sa grantov," opisuje vedúci medzinárodného novinárskeho projektu Zoltán Sipos.
Neprehľadné peniaze
Keď súčasný maďarský premiér Viktor Orbán v roku 2010 druhýkrát zvíťazil vo voľbách, počet a výška grantov, ako aj ďalších programov zameraných na Maďarov žijúcich v zahraničí zásadne vzrástli.