Záchranár a prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš šetrí pri dochádzaní do Bratislavy z práce v Piešťanoch v rannej špičke teraz bežne približne polhodinu.
„Z dopravnej stránky si pandémiu veľmi pochvaľujem. Škody, ktoré spôsobila, sú, samozrejme, omnoho väčšie ako potešenie z plynulej jazdy, ale je to evidentné,“ hovorí Dobiáš.
„Pri jazdách v rámci Bratislavy spolu s tým, že učím dištančne na vysokej škole, ušetrím aj hodinu na cestovaní. Získal som veľmi veľa času, vďaka čomu sme počas pandémie spolu s 32 spoluautormi dokázali veľmi zrýchliť tempo a dopísať učebnicu urgentnej medicíny a okrem toho mám aj čas na písanie ďalšej knihy,“ dodáva.
Pandémia vďaka práci z domu či obmedzeniam služobných ciest do veľkej miery dokázala uvoľniť upchaté cesty takmer všade na svete. Urobila to efektívnejšie než výstavba nových ciest, zlepšenie verejnej dopravy či akékoľvek ďalšie opatrenia.
Vo svete sa vlani znížila úroveň prehustenia dopravy v špičke približne o štvrtinu a celkové prehustenie dopravy v mnohých európskych mestách vrátane Bratislavy kleslo zhruba o desatinu. Ani fakt, že mnohí ľudia pre obavy z nákazy uprednostnili pred verejnou dopravou vlastné autá, výrazný pokles na cestách nezvrátil.
Päť hodín bez pohnutia
V Nemecku podľa motoristickej asociácie ADAC čakali motoristi v zápchach na diaľniciach vlani o polovicu kratšie, ako to bolo v roku 2019, dohromady v nich stáli 256-tisíc hodín.

Počet dopravných zápch na diaľniciach v porovnaní s rokom 2019 klesol o 28 percent, a to napriek tomu, že na diaľniciach bolo o 30 percent viac stavenísk.