SME
Pondelok, 19. apríl, 2021 | Meniny má JelaKrížovkyKrížovky

Kolíková zajtra oznámi demisiu, Sulík ju už poslal prezidentke (minúta po minúte)

OĽaNO berie Sulíkovu demisiu na vedomie.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krízu vlády Igora Matoviča sme sledovali minútu po minúte:

19:00 Minútu po minúte sme ukončili. Situáciu okolo vládnej krízy budeme pozorne sledovať aj zajtra.

18:00 Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) je pripravená podať v utorok demisiu. SME to potvrdili nezávisle od seba dva zdroje z prostredia strany.

Skryť Vypnúť reklamu

Kolíková dnes verejne oznámila len to, že sa už rozhodla aké budú jej ďalšie kroky. „Ja som všetky rozhodnutia urobila, zajtra ich budem komunikovať,“ dodala.

17:36 OĽaNO berie Sulíkovu demisiu na vedomie. Premiér Matovič ho podľa stanoviska hnutia pozve v najbližších dňoch na rokovanie o ďalšom vývoji.

Hnutie vníma aj stanovisko strany Za ľudí. Termín stretnutia Matoviča so Sulíkom a Remišovou spresnia po dohode.

17:10 Vládna koalícia sa podľa politológa Grigorija Mesežnikova stáva rukojemníkom Matoviča ako predsedu vlády, ktorý nechce byť vnímaný ako človek, ktorý prehral.

Porážku chce uštedriť svojim súperom. Politológ si podľa vlastných slov nevie predstaviť, ako sa „znormalizujú“ osobné vzťahy po takýchto turbulenciách.

16:55 Matovič skúša svoj odchodový príbeh zapasovať do obľúbeného žánru rozprávky o chytrákovi z malého mesta, čo prišiel a všetkých prechytračil. V poriadku, priaznivci "obyčajných" dostali to, čo Fico kedysi nazval "našou verziou". Píše komentátorka SME Zuzana Kepplová.

Skryť Vypnúť reklamu

16:47 Remišová vyzvala partnerov, aby sa vrátili k rokovaciemu stolu a hľadali spolu riešenia na ukončenie koaličnej krízy. V utorok plánuje strana oznámiť svoje rozhodnutia a ďalšie kroky.

16:37 Mária Kolíková povie svoje rozhodnutie v utorok. „Rozhodnutia sú urobené, zajtra sa všetko dozviete,“ povedala novinárom po rokovaní predsedníctva Za ľudí ministerka.

16:20 Juraj Šeliga je pripravený opustiť post podpredsedu parlamentu. „Do rokovaní o ďalšom postupe v koalícii je moja funkcia k dispozícii strane a záujmu koalície,“ napísal na sociálnej sieti.

Predsedu parlamentu Borisa Kollára informoval, že do rozhodnutia straníckych orgánov a uzatvorenia novej koaličnej dohody nebude viesť rokovanie parlamentu.

16:15 Prezidentka Čaputová prijme Sulíkovu demisiu v utorok dopoludnia.

Skryť Vypnúť reklamu

15:55 Prečo podáva demisiu? A čo bude teraz nasledovať? Bude sa otvárať koaličná zmluva? A ako sa dostali po 12-tich rokoch spolupráce do tohto bodu?

Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedom SaS Richardom Sulíkom.

Načítavam video...

15:30 Dnes o 17:00 má zasadnúť koaličná rada. Podľa Sulíka by sa na nej malo hovoriť o pozmeňujúcich návrhoch k zákonom v parlamente. Účasť Matoviča nemá potvrdenú.

15:20 SaS trvá na odchode premiéra, inak odídu z vlády aj ich ostatní ministri. Matovičovi podľa Sulíka už nič nebráni podať demisiu. Pokiaľ však Matovič ostane členom vlády, chce ostať jej členom aj Sulík.

Matovič žiadal aj odchod šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej, tá sa zatiaľ odísť nechystá.

O nových ministroch v rekonštruovanej vláde chce Sulík hovoriť až s novým premiérom.

Skryť Vypnúť reklamu

15:17 Nového riaditeľa SIS už možno nebude vyberať hnutie Sme rodina, pripúšťa šéf poslaneckého klubu strany Peter Pčolinský, ktorý je bratom stíhaného exriaditeľa služby Vladimíra Pčolinského. Ten je už viac než týždeň vo väzbe.

"Keďže pravdepodobne bude rekonštrukcia vlády, bude sa to týkať všetkých postov, teda aj SIS. Môže si na ňu robiť nárok ktorákoľvek zo strán," hovorí poslanec Pčolinský.

Šéf strany Boris Kollár ešte cez víkend hovoril o tom, že Sme rodina si bude naďalej nárokovať post riaditeľa služby a že má dvoch či troch favoritov na uvoľnené miesto.

15:05 Šéf SaS Richard Sulík na tlačovej konferencii oznámil, že odstupuje zo svojej funkcie ministra hospodárstva.

Súvisiaci článok Sulík podal demisiu, na rade je podľa neho Matovič Čítajte 

"Tým pádom plním požiadavku Igora Matoviča, aby som odišiel z vlády. Očakávam, že on spraví to isté, že aj on podá demisiu ako premiér. A konečne to otvorí dvere k rekonštrukcii vlády, ktorú tak strašne potrebujeme," povedal Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

"Matovič nie je spôsobilý viesť vládu," zopakoval vo vyhlásení Sulík.

Sulík povedal, že SaS nemá v pláne vzdať sa jedného z troch pridelených ministerstiev. „My chceme rekonštrukciu vlády na základe dnešnej koaličnej zmluvy.“

14:59 Predsedníctvo Za ľudí stojí za ministerkou Máriou Kolíkovou a podpredsedom parlamentu Jurajom Šeligom.

"Obaja si vo svojich funkciách riadne plnili svoje povinnosti voči svojím koaličným partnerom a plnili programové vyhlásenie vlády," píše sa v stanovisku.

Predsedníctvo vníma podmienky predsedu vlády, že odstúpi z funkcie iba v prípade, ak Kolíková a Šeliga odídu z funkcií. Strana pokračuje v rokovaniach o štvorkoalícii a výmene na poste premiéra. Koaličné strany tiež vyzvala, aby sa vrátili k rokovaniam, pretože nedohoda prehlbuje napätie.

Skryť Vypnúť reklamu

14:45 Minister obrany Naď zdôvodnil žiadosť o vrátenie ministerstva tým, že SaS im vo vláde neodplatila "ústretový krok", ktorým im dali rezort navyše. Poukázal na pretrvávajúcu kritiku a odpor z radov SaS. Môžu si podľa neho vybrať, ktorého rezortu sa vzdajú.

Naď zatiaľ nechcel špekulovať, na akom poste by mohol Matovič pôsobiť vo vláde. "Nemáme to ešte uzavreté, sú rôzne alternatívy," povedal. Hovorí, že Matoviča na zotrvanie v exekutíve presviedčali spolupracovníci. Zdôvodňuje to aj obľúbenosťou aktuálneho premiéra medzi voličmi OĽaNO.

Naď si vie v pozícii predsedu vlády predstaviť súčasného ministra financií Eduarda Hegera. Sám nemá ambíciu pôsobiť ako predseda vlády.

14:40 Šéf Hlasu Peter Pellgrini vyzval premiéra Matoviča, aby ukončil vládnu krízu podaním demisie a požiadaním parlamentu o prijatie zákona o skrátení volebného obdobia.

Skryť Vypnúť reklamu

13:44 Od finálneho vyriešenia koaličnej krízy sme naozaj ďaleko, myslí si politológ Pavol Baboš z Univerzity Komenského.

Odhaduje, že potrvá dovtedy, kým strany SaS a Za ľudí výrazne a jednotne nezasiahnu.

Matovičove vyhlásenia podľa Baboša situáciu neriešia, ale viac komplikujú. "Z toho vyhlásenia mi bolo zrejmé, že nejde o žiadnu dohodu medzi koaličnými lídrami, ale skôr odkazovanie si ďalších požiadaviek cez médiá," skonštatoval.

Politológ odhaduje, že na skorú demisiu premiéra to zatiaľ nevyzerá, kým sa nevzdajú funkcií všetci, ktorých menoval v požiadavkách. "To nevidím reálne minimálne do stredy, keď má ultimátum SaS," dodal.

13:07 Strana SaS ohlásila brífing ku koaličnej kríze na 15:00 hod.

13:02 Minister školstva Gröhling hovorí, že stále platí to, čo strana SaS oznámila.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ak naše jasne stanovené požiadavky nebudú splnené, v stredu podávam demisiu," hovorí.

Strana trvá na pôvodnom rozdelení ministerstiev, ako je dohodnuté v koaličnej zmluve.

12:39 „Rokovanie predsedníctva pokračuje, vnímame požiadavky Igora Matoviča, hovoríme o nich. Dnes popoludní budeme mať tlačovú konferenciu, kde oznámime záväzné stanovisko predsedníctva,“ povedal počas rokovaní Za ľudí Juraj Šeliga.

11:52 V prípade zotrvania súčasnej vlády sa koaličná zmluva bude určite meniť. Povedal to minister životného prostredia Ján Budaj.

Podľa neho sa dnes nedá hovoriť o tom, že Slovensko má aktuálne koalíciu, ale štyri koaličné strany.

Po prípadnej rekonštrukcii vlády bude podľa Budaja dôležité, aby vo vláde neboli ľudia, ktorí budú narúšať jej jednotu.

Budaj vylúčil, že by podmienky, ktoré hnutie predstavilo boli "osobnou pomstou" Igora Matoviča voči SaS.

Skryť Vypnúť reklamu

11:16 Hnutie OĽaNO vo svojom stanovisku tvrdí, že hrá fér a od koaličných partnerov nežiada nič iné len to, čo sami sľúbili.

„Hnutie OĽANO splnilo všetky požiadavky svojich koaličných partnerov: odvolalo Mareka Krajčího z pozície ministra zdravotníctva a je pripravené vymeniť aj predsedu vlády. To jasne preukazuje, že oveľa viac ako o pozície vo vláde nám ide o udržanie súčasnej koalície, ktorú považujeme za jedinú alternatívu pre demokraciu,“ píše sa v stanovisku.

Hnutie tiež verí, že Sulík si bude stáť za svojim slovom o vzdaní sa svojej funkcie. „Ak ani splnenie všetkých požiadaviek kladených na hnutie OĽANO nie je dostatočným dôvodom pre stranu SaS na zotrvanie v koalícii, je zrejmé, že jej cieľom je povalenie už druhej demokratickej vlády.“

Skryť Vypnúť reklamu

10:53 Personálne požiadavky OĽANO v rámci vlády sú realistické. Nejdú nad rámec toho, čo ponúkli koaliční partneri. Pri podmienkach o postoch v Národnej rade však cítiť presah osobného konfliktu, ktorý má premiér Matovič s niektorými koaličnými poslancami. Aktuálny politický vývoj zhodnotila pre TASR politologička Aneta Világi z Univerzity Komenského v Bratislave.

Návrh na odobratie ministerstva strane SaS vníma ako pomerne tvrdý odkaz o konci "dobrých časov".

"Keďže prerozdeľovanie jednotlivých funkcií po voľbách medzi stranami koalície je zvyčajne komplexnou záležitosťou a nejde len o zisky a ústupky v rámci vlády, odmietavú reakciu SaS je potrebné čítať v tomto kontexte," vysvetlila.

O zažehnaní koaličnej krízy je podľa nej zatiaľ predčasné hovoriť. "Ak by aj došlo k rekonštrukcii vlády podľa požiadaviek OĽANO, to, či je vládna koalícia len v slepej uličke alebo konečne našla cestu von, sa ukáže až pri jej riadnom fungovaní a schopnosti či neschopnosti fungovať ako kolektívny orgán," komentovala.

Skryť Vypnúť reklamu

10:40 Prezidentka Zuzana Čaputová očakávala dohodu v rámci koalície, nie ďalšie podmienky.

"Predovšetkým som očakávala, že budú nasledovať informácie, ktoré budú znamenať dohodu, nie nové podmienky," povedala hlava štátu. Počkať chce na stanoviská ďalších koaličných strán počas dňa, následne bude podľa vlastných slov reagovať.

10:20 Ak ministerka spravodlivosti Kolíková odstúpi zo svojho postu, je zrejmé, že sa zastavia aj všetky pozitívne navrhované zmeny. To by znamenalo ujmu pre rezort spravodlivosti a pre ľudí, ktorému má tento rezort slúžiť.

Uviedla to výkonná riaditeľka mimovládnej organizácia Via Iuris Katarína Batková.

Načítavam video...

10:00 Premiér v nedeľu oznámil ochotu odísť z postu premiéra a pôsobiť ako člen vlády.

Súvisiaci článok Odchod Sulíka je nevyhnutný. Prečítajte si celé vyhlásenie OĽaNO Čítajte 

Podmienkou je odchod vicepremiéra Richarda Sulíka (SaS) z vlády, odstúpenie Márie Kolíkovej i Juraja Šeligu (obaja Za ľudí) z funkcií, ako aj odchod šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS).

Skryť Vypnúť reklamu

OĽANO zároveň chce, aby sa SaS vzdala jedného ministerstva, ktoré jej OĽANO prepustilo.

SaS ocenila ochotu premiéra odísť z funkcie, na vzdanie sa ministerstva dôvod nevidí. Trvá na tom, že Matovič nemá byť vo vláde, inak SaS opustí kabinet. Za premiérovými personálnymi návrhmi vidí SaS osobnú pomstu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 2. Zase pozeráte do obrazovky? Radí fyzioterapeut aj očný lekár
 3. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 4. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 5. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 6. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 7. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 8. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 9. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 10. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 1. V COOP Jednote aj počas pandémie vybavíte všetko
 2. DPDgroup zanalyzovala správanie zákazníkov počas pandémie
 3. Čo bude v 2021 inak pri stavebnom povolení pre domy
 4. Konečne! PLANEO Elektro opäť otvára predajne
 5. Nech trénujete kdekoľvek, nikdy nešportujete sami
 6. Obnoviteľné zdroje energie na FVT
 7. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 8. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 9. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 10. Firmy požadujú väčšiu flexibilitu
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 33 702
 2. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 21 198
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 18 459
 4. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 8 705
 5. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 653
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 8 567
 7. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 7 999
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 851
 9. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 696
 10. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 7 275
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Igor Matovič

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Stroj Ingenuity (v strede v pozadí) pristáva po krátkom vzlietnutí na povrchu Marsu.

Poslala aj prvé zábery.

3 h
Ilustračné foto.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 376-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 172 obetí.

8 h

S Deákovcami podnikal aj Boris Kollár.

16. apr

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Dôvodom zmeny bola technická chyba.

1m
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého zadržala Národná kriminálna agentúra.

Príkaz mal vydať vtedajší šéf NAKA Hraško.

10m
Ilustračné foto

Rozsudok nie je právoplatný.

20m
Premiér Eduard Heger.

Cieľom zasadnutia je vyhodnotiť aktuálne informácie.

22m