SME
Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Covid na Slovensku: Aká bude Veľká noc 2021? Odporúčajú desatoro (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 355-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 9 373 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. O ďalšom vývoji epidemickej situácie vás budeme touto formou informovať aj počas víkendu.

SkryťVypnúť reklamu

20:03 SVET - Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR schválila v piatok predĺženie núdzového stavu v Česku o 14 dní - do 11. apríla.

19:47 SVET - Predseda Svetovej zdravotníckej organizácie požiadal krajiny na celom svete, aby darovali desať miliónov dávok vakcín proti chorobe COVID-19 medzinárodnej iniciatíve COVAX, zameranej na distribúciu týchto očkovacích látok do chudobnejších krajín. Informovala o tom agentúra AFP.

"Desať miliónov dávok nie je veľa a ani zďaleka dosť, ale je to začiatok," povedal reportérom šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Priblížil, že vzhľadom na vysoký dopyt po vakcínach došlo k oneskoreniu dodávok, s ktorými program COVAX počítal.

19:36 SVET - Vo svete bolo podaných do piatkového poludnia už viac ako 500 miliónov dávok vakcín proti COVID-19. Vyplýva to z údajov, ktoré do 10.00 h SEČ zhromaždila agentúra AFP. Podľa jej informácií bolo do uvedeného času podaných celkovo 508,3 milióna dávok vakcín v najmenej 164 krajinách sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Na zaočkovanie prvých 100 miliónov osôb pritom boli potrebné dva mesiace, zatiaľ na podanie vakcíny dosiaľ posledným 100 miliónom ľudí stačilo už len osem dní, uvádza AFP poukazujúc tak na zrýchľujúce sa tempo vakcinácie vo svete.

19:32 SVET - Zdravotníci v USA chcú zistiť, či je u plne zaočkovaných ľudí možná nákaza koronavírusom bez toho, aby sa u nich prejavili akékoľvek symptómy a či v takýchto prípadoch hrozí prenos ochorenia na iné osoby. Informoval o tom v piatok popredný expert na infekčné choroby Anthony Fauci, ktorý zároveň pôsobí ako hlavný medicínsky poradca amerického prezidenta Joea Bidena.

18:46 SLOVENSKO - Do čakárne na očkovanie sa zaregistrovali medzi prvými. Termín však stále nemajú. A na očkovanie sa už medzitým dostávajú aj ľudia, ktorí sú od nich mladší a registrovali neskôr.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prvých ľudí, ktorí sa zapísali v čakárni na očkovanie, štát nezaregistroval správne Čítajte 

Zvláštne prideľovanie termínov vo vakcinačných centrách si všimlo viac ľudí.

„Systém registrácie na očkovanie v prvých dňoch nefungoval dobre. Registráciu treba zrušiť a požiadať o očkovanie ešte raz,“ opísala svoju skúsenosť Vlasta. Zaregistrovať sa znova jej poradili priamo z ministerstva zdravotníctva, kam volala, keď jej neprichádzala SMS s potvrdeným termínom.

V ostatných dňoch pritom viaceré očkovacie centrá hlásili stovky voľných miest najmä pre ľudí nad 70 rokov či pre vybrané skupiny, ako sú napríklad zdravotnícki či sociálni pracovníci.

18:05 SLOVENSKO - Očkovacie centrum v telocvični Strednej odbornej školy obchodu a služieb Rimavská Sobota otvorí Banskobystrický samosprávny kraj neskôr, ako pôvodne avizoval, potvrdila hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.

SkryťVypnúť reklamu

„V očkovacom centre máme všetko pripravené. Dôvod, pre ktorý zatiaľ otvorené nebolo, je nedostatok vakcín. Na posledné dva marcové týždne nám ministerstvo zdravotníctva skrátilo dodávky spolu o 1600 kusov. Nemá teda význam otvárať očkovacie centrum, v ktorom nebude čím očkovať,“ vysvetlila hovorkyňa.

Doplnila však, že v apríli očakávajú obnovenie dodávok a očkovacie centrum budú vedieť spustiť do prevádzky po Veľkej noci. „Keď budeme mať konkrétny termín, budeme informovať aj verejnosť,“ ubezpečila Štepáneková.

18:00 SLOVENSKO - Žiaci zo Základnej školy Grundschule v Kežmarku absolvovali v piatok pilotné testovanie pomocou kloktacích testov, informovala Barbora Sosková z oddelenia komunikácie a propagácie mesta s tým, že išlo o žiakov druhého stupňa, ktorí sa aktuálne učia prezenčnou formou v malých skupinách, to znamená päť žiakov plus jeden učiteľ.

SkryťVypnúť reklamu

„Po Veľkej noci by sme chceli takýmto spôsobom začať testovať aj žiakov tretieho a štvrtého ročníka. Testovanie kloktaním bude fungovať na báze dobrovoľnosti a rodič musí dať písomný súhlas k tomu, aby mohlo byť jeho dieťa testované,” priblížil riaditeľ ZŠ Grundschule Miroslav Beňko.

17:57 SVET - Cudzinci od 18 rokov cestujúci do Švédska sú povinní pri vstupe do krajiny predložiť negatívny výsledok PCR, LAMP, TMA alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19. Ten nesmie byť starší ako 48 hodín od času odobratia vzorky na testovanie. Opatrenie platí aj v prípade, ak cestujúca osoba ochorenie prekonala. Povinnosť cudzincov preukazovať sa negatívnym výsledkom testu predĺžila švédska vláda do 31. mája.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVZE SR) na svojej webovej stránke. Švédsky úrad pre verejné zdravie odporúča, aby sa všetci cestujúci, ktorí cestujú do Švédska, bez ohľadu na občianstvo, dali po príchode do krajiny otestovať a zdržiavali sa kontaktu s inými ľuďmi po dobu siedmich dní.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort diplomacie zároveň doplnil, že potvrdenie o negatívnom výsledku by malo byť v anglickom alebo švédskom jazyku, prípade v nórčine, dánčine či francúzštine. Vstup do Švédska zo štátov Európskej únie a štátov Schengenu je vo všeobecnosti možný len po predložení negatívneho výsledku testu na COVID-19, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny cudzinci prichádzajú. Z tejto podmienky sú však vyňaté napríklad osoby mladšie ako 18 rokov, osoby, ktoré majú bydlisko vo Švédsku či osoby s naliehavými rodinnými dôvodmi. Ďalej personál prepravujúci tovar alebo osoby, ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu.

17:53 SVET - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz kritizoval distribúciu vakcín proti koronavírusu v Európskej únii. Počas štvrtkového samitu EÚ tvrdil, že niektoré štáty dostávajú väčší podiel ako by mali, pričom požadoval korekčný mechanizmus.V piatok však pod tlakom vlastných komentárov uviedol, že všetci vstupujú do rokovaní s maximalistickým postojom a zdôraznil, že najdôležitejšie bude, aby sa nakoniec našlo spravodlivé riešenie.

SkryťVypnúť reklamu

EÚ sprístupňuje dávky očkovacích látok svojim 27 členským štátom pomerným spôsobom alebo podľa počtu obyvateľov a zatiaľ neexistujú žiadne náznaky, že by sa tento systém mal zmeniť.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová po samite upozornila, že nie všetky krajiny vrátane Rakúska si zakúpili úplne všetky vakcíny, ktoré dostali možnosť získať. "Pomerný spôsob je základný mechanizmus, na ktorom sme sa dohodli. Nie je to nový mechanizmus, je to starý mechanizmus. Ukázalo sa však, že nie každý využil tento pomerný spôsob,“ vyhlásila Merkelová.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo videu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedla, že EÚ naďalej zostáva na ceste k dosiahnutiu cieľa, ktorým je zaočkovanie 70 % dospelej populácie únie do leta tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu

17:36 SVET - Povinná hotelová karanténa pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich do Írska trvá 12 dní.

Cestujúci si musí vopred zarezervovať hotelový pobyt v jednom z karanténnych hotelov a zaplatiť 1 875 EUR za jednu osobu.Za ďalšiu dospelú osobu sa pripláca 625 EUR a 360 EUR za dieťa vo veku od 4 do 12 rokov, informuje BBC.

17:28 SVET - Zimná sezóna sa vzhľadom na pandémiu koronavírusu skončila pre rakúskych hotelierov takmer úplným fiaskom. Podľa správy, ktorú zverejnil v piatok štatistický úrad krajiny, vo februári v miestnych hoteloch, penziónoch a iných ubytovacích zariadeniach prenocovalo 0,91 milióna ľudí.

V medziročnom porovnaní to znamená prepad o 95,5 percenta. Od začiatku novembra môžu rakúske hotely prijímať iba ľudí na služobných cestách a liečebných pobytoch. Prenocovania zahraničných hostí sa vo februári prepadli o 98,4 percenta na 0,26 milióna osôb. Medzi domácou klientelou klesol počet prenocovaní o 82,9 percenta na 0,65 milióna. „Zimná turistická sezóna 2020/2021 sa z dôvodu pandémie takmer úplne prepadla,“ uviedol riaditeľ štatistického úradu Tobias Thomas.

SkryťVypnúť reklamu

17:24 SVET - Paraguaj prijal nové protipandemické opatrenia, vrátane zákazu vychádzanie medzi 20:00 a 5:00, v čase, kedy tamojší systém zdravotnej starostlivosti čelí kolapsu kvôli nárastu prípadov nákazy. Dr. Leticia Pintos, riaditeľka zdravotníckych sietí a služieb v krajine, v piatok uviedla, že nemocničné kapacity v celej krajine sú 100% vyťažené.

16:28 SLOVENSKO - Nemecko vyradilo Slovensko zo zoznamu rizikových oblastí, v ktorých sa šíria varianty nového koronavírusu. Zo zoznamu tiež krajina vyradila Česko a rakúsku spolkovú krajinu Tirolsko.

Súvisiaci článok Nemecko vyradilo Slovensko zo zoznamu rizikových oblastí Čítajte 

Znamená to, že o polnoci zo soboty na nedeľu sa ruší väčšina obmedzení vstupu do Nemecka, informovala agentúra DPA

16:10 SVET - Členské štáty Európskej únie podľa eurokomisára pre vnútorný trh dostanú v priebehu druhého kvartálu 55 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu od americkej firmy Johnson & Johnson. Dodávky týchto očkovacích látok odštartujú na budúci mesiac, uviedol Thierry Breton. Ďalších 120 miliónov dávok očkovacej látky, ktorá sa aplikuje iba v jednej dávke, do EÚ podľa eurokomisára príde počas júla až septembra.

SkryťVypnúť reklamu

Breton o dodávkach vakcín spoločnosti Johnson & Johnson informoval počas návštevy závodu na severovýchode Španielska, kde sa očkovacia látka produkuje. Ide o jednu zo štyroch vakcín, ktoré Európska únia doteraz schválila. Breton konštatoval, že v rámci EÚ v súčasnosti vakcíny vyrába 52 závodov. Dodal pritom, že do konca roka bude výrobná kapacita únie na úrovni 2 až 3 miliardy vakcín ročne. Bude to znamenať, že únia bude najväčším výrobcom očkovacích látok na svete, čo umožní do polovice júla zaočkovať 70 percent populácie bloku

16:00 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová dnes navštívila nemocnicu v Banskej Bystrici. V nemocnici F. D. Roosevelta je momentálne hospitalizovaných 95 covid pacientov a všetkých 24 lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou je obsadených. Spolu s ministrom Hegerom navštívili aj tamojšie vakcinačné centum.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentka v boji s pandémiou ocenila zásluhy samospráv na miestnej aj regionálnej úrovni, kľúčovú úlohu podľa jej slov zohrali pri plošnom testovaní, aktuálne ju zohrávajú pri vakcinácii. „Samosprávne kraje veľmi aktívne pristúpili k tejto úlohe a zriadili na svojich územiach veľkokapacitné vakcinačné centrá,“ doplnila Čaputová.

Loading

...

15:53 SLOVENSKO - Na antigénové testovanie počas apríla sa zatiaľ na korona.gov.sk nedá prihlásiť. Ministerstvo situáciu rieši, "rezort zdravotníctva zaslal prevádzkovateľom mobilných odberových miest dodatky k zmluvám. Podpísané dodatky majú byť doručené do 29.3.2021 do 12:00 hod," píše ministerstvo v tlačovej správe.

V tých, ktoré zmluvu predĺžia bude testovanie pokračovať. Po ich podpise a spätnom doručení rezortu zdravotníctva budú zmluvy o spolupráci predĺžené do 30.6.2021.

SkryťVypnúť reklamu

15:46 SVET - Európska lieková agentúra v piatok potvrdila schválenie nových závodov na výrobu vakcín proti koronavírusu od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Týmto krokom chce výraznejším spôsobom zvýšiť ponuku dávok a urýchliť vakcinačnú kampaň na európskom kontinente.

EMA vo vyhlásení uviedla, že schválila fabriky v Holandsku, Nemecku a Švajčiarsku. Vakcínu Pfizer/BioNTech budú vyrábať v nemeckom Marburgu, výrobná linka pre očkovaciu látku Moderna bude vo švajčiarskom Vispe a produkciu vakcíny AstraZeneca bude mať na starosti továreň v holandskom Leidene.

15:33 SVET - Tretia vlna koronavírusu v Nemecku môže byť nebezpečnejšia než dve predchádzajúce, ktoré krajinu zasiahli minulý rok. Upozornili na to v piatok zdravotnícki predstavitelia, ktorí vyzvali ľudí, aby počas Veľkej noci neopúšťali svoje domovy. Aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu podľa ministra zdravotníctva Jensa Spahna doteraz dostalo viac ako desať percent obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Vakcinačná kampaň, ktorá podľa kritikov postupuje pomaly, sa zrýchľuje, dodal minister. Nové infekcie však pribúdajú príliš rýchlo a pokiaľ sa situáciu nepodarí dostať pod kontrolu, hrozí, že zdravotnícky systém sa v apríli dostane na hranicu svojich možností, varoval minister. Za posledný týždeň podľa neho pribudlo 119 pozitívne testovaných osôb na 100-tisíc obyvateľov, kým pred dvoma týždňami ich bolo zhruba 70. V piatok Nemecko hlásilo 21 573 nových prípadov nákazy, čo je výrazne viac ako 17 482 osôb, ktoré boli pozitívne testované týždeň predtým.

15:15 SLOVENSKO - Na stránke korona.gov.sk sa momentálne nedá prihlásiť na antigénové testovanie na termín po dátume 1.4., prihlasovanie na aprílové termíny sa spustí v utorok 30. marca.

15:02 SVET - Spoločnosť AstraZeneca nebude vyvážať svoje vakcíny mimo Európsku úniu, pokiaľ nesplní svoje záväzky voči eurobloku, povedal Thierry Breton. Únia vidí šancu na dosiahnutie dohody s Britániou, informuje ČTK.

SkryťVypnúť reklamu

15:00 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva intenzívne pracuje na tom, aby okrem ľudí, ktorým to vek umožňuje, boli paralelne očkovaní proti ochoreniu COVID-19 aj chronicky chorí pacienti.

"Myslím si, že aj samotní chronickí pacienti zaznamenávajú, že sú pozývaní vo vyššej miere práve do očkovacích centier," uviedol Eduard Heger s tým, že na rezorte majú rozdelené, ktoré diagnózy majú väčšiu prioritu. Počet takýchto ľudí sa podľa neho stále zvyšuje.

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová pre TASR uviedla, že už zaregistrovali prvé pozitívne reakcie a onkologických pacientov začali pozývať do vakcinačných centier. Podľa jej slov začali s rezortom komunikovať aj zdravotné poisťovne.

"Zdravotné poisťovne majú databázu svojich pacientov. Vedia, ktorí sú onkologickí pacienti. Takže verím, že postupne tak, ako je stanovené, podľa závažnosti jednotlivých tipov ochorení, budú pozývaní pacienti na očkovanie. Zároveň by sme uvítali, ak by tomu boli naklonené aj nemocnice, kde majú očkovacie centrá, aby týchto rizikových pacientov očkovali," povedala s tým, že práve v nemocniciach môžu v prípade výskytu nežiaducich účinkov takejto osobe podať lekársku starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

14:50 SVET- Kremeľ v piatok poprel tvrdenia, že Rusko a Čína využívajú svoje vakcíny proti ochoreniu COVID-19 ako nástroje na získanie geopolitického vplyvu, informovala agentúra AFP.

Súvisiaci článok Rusko poprelo využívanie vakcín proti koronavírusu na získavanie vplyvu Čítajte 

Francúzsky prezident Emmanuel Macron predtým v piatok tvrdil, že jeho krajina čelí "novému druhu svetovej vojny". V tejto súvislosti poukázal na Čínu a Rusko, ktoré vakcíny využívajú na získanie "vplyvu".

14:45 SLOVENSKO - Celkovo 9397 priestupkov zistila polícia v Prešovskom kraji od začiatku roka v súvislosti s protiepidemickými opatreniami.Ako informuje polícia na sociálnej sieti, vykonáva prísnejšie kontroly a intenzívne sa zameriava na odhaľovanie nedodržiavania opatrení.

"Zvýšený výkon kontrol je zameraný hlavne na miesta so zvýšenou koncentráciou osôb, ale aj na dodržiavanie zákazu vychádzania na hlavných cestných ťahoch a hraniciach okresov," uvádza polícia s tým, že kontroly sú taktiež zamerané na opodstatnenosť pohybu osôb v čase zákazu vychádzania, respektíve účelu cesty.

14:42 SVET - Čína v piatok oboznámila diplomatov s predbežnými výsledkami výskumu o pôvode nového koronavírusu. Krok predchádza zverejneniu dlho očakávanej správy Svetovej zdravotníckej organizácie.

Člen čínskeho tímu a zástupca riaditeľa tamojšieho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Feng C'-ťien uviedol, že experti skúmajú štyri možné zdroje pôvodu vírusu. Podľa jednej z teórií sa vírus preniesol na človeka z netopiera. Ďalšou možnosťou je, že netopier najskôr infikoval iného cicavca, od ktorého sa nakazil človek. Zdrojom nákazy by mohli byť aj dodávky chladeného alebo zmrazeného jedla. Podľa štvrtej možnosti mohol vírus uniknúť z laboratórií v meste Wu-chan, čo je však extrémne nepravdepodobné, uviedol Feng.

14:35 SVET - Vakcínou Pfizer/ BioNTech aj Modernou sa môžu očkovať tehotné ženy aj dojčiace matky. Štúdia uverejnená v American Journal of Obstetrics and Gynecology ukazuje, že vakcína je účinná, informuje CNN. Protilátky sa tak vedia dostať aj k novorodencom.

14:30 SVET - Nórsko nebude naďalej očkovať vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, a to do 15. apríla. Tamojšie zdravotnícke úrady potrebujú viac času na prešetrenie možnej súvislosti medzi touto očkovacou látkou a zriedkavými prípadmi krvných zrazenín.

Riaditeľ odboru prevencie a kontroly infekcií v nórskom Národnom ústave zdravia Geir Bukholm uviedol, že ide o ťažké, ale správne rozhodnutie. "Sme presvedčení, že v súvislosti s týmito prípadmi je potrebné vykonať ďalšie vyšetrovanie," vysvetlil predĺženie pauzy v očkovaní vakcínou od AstraZenecy do polovice apríla.

Súvisiaci článok Slovensko sa AstraZenecy nevzdá, očkuje ňou bez prerušenia Čítajte 

Viaceré krajiny sveta dočasne pozastavili používanie vakcíny od spoločnosti AstraZeneca po tom, čo sa objavili správy o prípadoch tvorby krvných zrazenín po jej podaní.Nemecko, Francúzsko a ďalšie krajiny medzitým obnovili očkovanie po stanovisku Európskej agentúry pre lieky (EMA). Tá minulý týždeň uviedla, že uvedená vakcína je účinná a bezpečná a jej výhody prevažujú nad rizikami.

14:25 SLOVENSKO - V Aréne Poprad sa bude naďalej testovať na ochorenie COVID-19 každú sobotu a nedeľu na troch odberných miestach až do odvolania. Informuje o tom popradská radnica na sociálnej sieti s tým, že testovať sa bude dať bez registrácie v čase od 8.00 do 19.00 h s prestávkou od 12.00 do 13.00 h.

„Odberné miesta budú určené pre obyvateľov s trvalým pobytom v meste Poprad, obyvateľov s dokladom o prechodnom pobyte v meste a obyvateľov z celého okresu Poprad,“ uvádza radnica. Zároveň pripomína, že na území mesta sa momentálne nachádza 16 mobilných odberových miest, kde sa dá otestovať počas celého týždňa.

14:00 SLOVENSKO - Od nedele 28.3, obmedzí Železničná spoločnosť Slovensko počet vypravených vlakov. "Výber vlakov zahrnutých do optimalizácie bol realizovaný tak, aby boli cestujúcim k dispozícii buď vlakové spojenia, alebo iná alternatíva dopravy. Redukcia dopravných výkonov je dočasná, bude trvať od 28. 3. do 1. 5. 2021, čo korešponduje s termínom predĺženia núdzového stavu.

Súvisiaci článok Od nedele sa obmedzí vlaková doprava, niektoré spoje dočasne zrušia Čítajte 

Optimalizácia dopravy je reakciou Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV SR) na pandémiu COVID-19, predĺženie núdzového stavu a zákaz vychádzania po 20:00.

ZSSK vzhľadom na aktuálnu situáciu dlhodobo zaznamenáva výrazný pokles počtu prepravovaných cestujúcich," píše ZSSK v tlačovej správe.

13:45 SLOVENSKO - O prípadnom uvoľnení protiepidemických opatrení sa bude rozhodovať po Veľkej noci. Ako v piatok uviedol minister financií Eduard Heger dočasne poverený vedením rezortu zdravotníctva, odborníci diskutujú o tom, ako sa život na Slovensku prispôsobí COVID automatu.

"Chceme klesajúci trend udržať a chceme postupne zapínať život späť, ako sme ho poznali pred pandémiou," povedal Heger. Pripomenul však, že počet hospitalizovaných sa stále nedostal pod hranicu 3000 ľudí, čo celkovo krajinu drží v čiernej zóne. Do Veľkej noci nemá podľa neho zmysel nič uvoľňovať.

Keď sa situácia zlepší, bude sa ešte musieť dodržať tzv. ochranná lehota 12 dní. Podľa dočasného šéfa rezortu zdravotníctva sa tak má zabezpečiť, aby nedošlo "k šokovej reakcii". Súčasne nastavené opatrenia považuje za vhodné.

13:35 SVET - Zaočkovaní turisti nebudú musieť ísť do karantény po príchode Thajska, informuje AP. Krajina tiež skracuje dĺžku karantény pre ostatných turistov zo 14 na desať dní. Miernejšie opatrenia zatiaľ budú platiť pre ostrov Phuket.

13:28 SVET - Voľnejší pohyb medzi okresmi by v Českej republike mohli povoliť po veľkonočných sviatkoch. Povedal to v piatok český minister zdravotníctva Jan Blatný. Podľa českej hlavnej hygieničky Pavly Svrčinovej je teraz prioritou návrat študentov do škôl. Deti by podľa nej mali v školách testovať dvakrát týždenne antigénovými testami.

Súvisiaci článok Pohyb medzi okresmi by v Česku mohli povoliť po Veľkej noci Čítajte 

Odhadla pritom, že by sa v prípade dobrého vývoja mohli deti do škôl začať vracať v priebehu apríla. Minister zdravotníctva dodal, že najbližší možný termín je 12. apríl. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

13:22 SLOVENSKO - V poradí tretie testovanie na Sídlisku Poštárka v Bardejove odhalilo vo štvrtok 25. marca šesť pozitívnych prípadov z 334 testovaných, informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij s tým, že sa potvrdila klesajúca miera pozitivity zaznamenaná na tomto sídlisku.

Testovanie pripravila bardejovská samospráva na základe výsledkov minulotýždňového testovania a tiež odporúčaní Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bardejove. Prebiehalo od 9:00 do 20:00. Ako uviedol Hij, na sídlisku bude aj naďalej pokračovať zvýšený monitoring zo strany mestskej a štátnej polície, ktorá kontroluje prístupové cesty na sídlisko, doklady, ale aj dodržiavanie karantény a nosenie rúšok. „Dezinfekcia verejných priestranstiev sa zatiaľ prevádzať nebude,“ dodal Hij.

Na sídlisku Poštárka prebehli v predchádzajúcich týždňoch dve testovania. V stredu 10. marca malo zo 489 otestovaných ľudí pozitívny výsledok 26 osôb. O týždeň neskôr, v stredu 17. marca, bolo z 393 testovaných 15 pozitívnych.

13:15 SLOVENSKO - V troch veľkokapacitných očkovacích centrách zriadených Trnavským samosprávnym krajom sa počas nadchádzajúceho víkendu očkovať nebude. Dôvodom je nedostatok vakcín. V očkovaní by sa malo pokračovať v sobotu 3. apríla a ďalej podľa počtu dostupných vakcín.

Doteraz v očkovacích centrách v Trnave, Dunajskej Strede a Skalici dostalo prvú dávku vakcíny AstraZeneca približne 27 500 záujemcov, v očkovaní v kraji pokračujú nemocnice a v tomto týždni sa pridali aj polikliniky. V nich však zvyčajne očkuje len jedna ambulancia s kapacitou najviac 150 ľudí za deň.

12:51 SVET - Povinné testy na koronavírus pred letom do Nemecka začnú platiť až od utorka, oznámil nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. Dôvodom neskoršieho termínu je, aby sa cestujúci a letecké spoločnosti na tieto zmeny stihli pripraviť, vysvetlil Spahn.

Na zmenách pravidiel pri návratoch zo zahraničia sa zhodli spolková vláda kancelárky Angely Merkelovej a premiéri 16 spolkových krajín na utorkových rokovaniach. Doteraz však nebol jasný časový rámec, pripomína agentúra DPA.

Doteraz sa povinné testovanie pred vstupom do Nemecka vyžadovalo len od ľudí, ktorí sa posledných desať dní zdržiavali v rizikových oblastiach s mimoriadne vysokými počtami nakazených koronavírusom alebo v regiónoch, kde sa šíria nové varianty vírusu.

12:47 SVET - Súčasťou novej stratégie Európskej únie pre cestovný ruch musia byť jednotné kritériá pre bezpečné cestovanie, spoločné očkovacie preukazy a hygienická certifikácia pre podniky cestovného ruchu. Pandémia ochorenia COVID-19 však tento sektor ochromila a ohrozila až šesť miliónov pracovných miest, v cestovnom ruchu pracuje 27 miliónov ľudí.

Parlament preto prostredníctvom nelegislatívneho uznesenia, ktoré sa venuje stratégii EÚ pre udržateľný cestovný ruch, vyzval členské štáty, aby zahrnuli do svojich národných plánov obnovy aj tento sektor.

12:35 SVET - V Poľsku neprestáva rásť počet nakazených koronavírusom, za posledný deň pribudlo 35 143 nakazených. Vzhľadom na rastúci počet nových prípadov sa Poľsko od soboty rozhodlo zaviesť nové protipandemické opatrenia. Obmedzenia v počte osôb sa týkajú kostolov aj obchodov, niektoré z nich, napríklad s nábytkom alebo elektronikou, musia zatvoriť úplne. Kaderníctva a salóny krásy musia tiež zatvoriť, rovnako tak denné centrá starostlivosti a škôlky. Výnimky platia pre deti zdravotníkov a zamestnancov kritickej infraštruktúry.

Nové obmedzenia by mali trvať do 9. apríla. Hotely, plavárne, telocvične a vonkajšie športové zariadenia už zavreté sú. Školy v Poľsku ponúkajú iba dištančné vzdelávanie.

12:00 SLOVENSKO - Daňové priznanie bude možné v tomto roku podať bez toho, aby ste vystúpili z auta, dôvodom je pandémia koronavírusu. Finančná správa sa tak vracia k obľúbeným „McDaniam“. „Chceme obmedziť nápor v uzavretých priestoroch, znížiť tak riziko šírenia nového koronavírusu a chrániť nielen klientov, ale aj príslušníkov finančnej správy," uviedla hovorkyňa.

Súvisiaci článok Odklad daňového priznania: Je to jednoduché, štát sa na nič nepýta Čítajte 

Svoje daňové priznanie budú môcť klienti finančnej správy odovzdať priamo z auta na parkovisku pred budovou Plus Centrum na Panónskej ceste v Bratislave. McDane budú fungovať v utorok 30. marca od 8:00 do 17:00 a v stredu 31. marca od 8:00 do 18:00.

Najfrekventovanejší daňový úrad v Bratislave na Ševčenkovej ulici okrem toho zriaďuje aj dve preberacie miesta z exteriéru tak, aby klienti nemuseli vstupovať do budovy daňového úradu. K dispozícii im bude pripravený zberný box, a to od 29. marca do 31. marca počas úradných hodín.

11:50 SVET - V americkom štáte Kalifornia sa na očkovanie môžu prihlásiť už všetci dospelí ľudia. "Nie je to len svetlo na konci tunela, ale veľmi žiarivé svetlo," povedal guvernér Gavin Newson pre AP.

Ľudí starších než 50 rokov začnú očkovať za týždeň, od 15. apríla sa bude môcť nechať zaočkovať každý, kto je starší než 16 rokov.

11:39 SVET - Český premiér Andrej Babiš požiadal poslancov o predĺženie núdzového stavu. "Pevne dúfam, že to bude posledný lockdown," povedal v poslaneckej snemovni.

11:24 SVET - Obyvatelia Rumunska sa budú môcť osobne zúčastniť na náboženských obradoch počas Veľkej noci. Oznámili to vo štvrtok rumunské úrady, hoci krajina bojuje s rastom počtu prípadov ochorenia COVID-19 a hrozí preplnenie nemocníc. Úrady to uviedli po tom, ako sa premiér Florin Citu stretol s predstaviteľmi cirkvi, aby prediskutovali potenciálne riešenia, ako budú môcť veriaci oslavovať veľkonočné sviatky a navštevovať kostoly v období pandémie.

Až 85 percent z 19-miliónovej populácie Rumunska však tvoria pravoslávni veriaci, pričom v tomto roku budú veľkonočné sviatky podľa pravoslávneho kalendára až 2. mája. Katolíci budú mať v tomto roku veľkonočnú nedeľu 4. apríla, ale v Rumunsku tvoria katolícki veriaci iba približne 4,5 percenta obyvateľstva.

„Riešením, s ktorým prichádzame, je prispôsobenie časového rámca reštrikcií tak, aby sa veriaci mohli fyzicky zúčastniť na bohoslužbách, ale zároveň dodržiavať zdravotné a bezpečnostné pravidlá," povedal predseda rumunskej vlády.

11:08 SLOVENSKO - Laboratórne výsledky ruskej vakcíny Sputnik V by mohli byť známe budúci týždeň, informoval zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger. Ako však uviedol, rezort bude výsledky prezentovať na samostatnej tlačovej konferencii.

11:05 SVET - Najviac nových prípadov nákazy koronavírusom v Európskej únii za posledných 14 dní pribudlo v Estónsku, na druhom mieste je Česká republika.

10:55 SVET - Libanon dostal v piatok prvú várku ruskej vakcíny, ktorú zabezpečil súkromný sektor v snahe urýchliť očkovaciu kampaň proti koronavírusu, informuje AP. Dodávka približne 50-tisíc dávok vakcíny Sputnik V priletela okolo polnoci na bejrútske letisko.

Podľa libanonského ministerstva zdravotníctva krajina za posledných šesť týždňov dostala 224 640 dávok spoločnosti Pfizer/BioNTech, z ktorých už použila takmer 100-tisíc. Libanonská vláda začala tento týždeň očkovať aj vakcínami od spoločnosti AstraZeneca, pričom v stredu prišlo 33 600 dávok.

10:50 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva SR doplnilo, že najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (281) a najmenej v Bratislavskom kraji (76). Pozitivita testov dosiahla hodnotu 14,01 percenta.Zároveň za uplynulý deň pribudlo aj 1 216 pozitívne testovaných antigénnymi testami.

Je to 0,85 percenta z 143 332 uskutočnených antigénnych testov. Je medzi nimi 630 mužov a 642 žien. Celkový počet nakazených mužov je 169 407 a žien 186 047.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 553 104. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

10:42 SLOVENSKO - Minister Heger nesúhlasí s tvrdením, že ľudia opatrenia nedodržiavajú. Nové opatrenia preto vláda neplánuje zaviesť. "My potrebujeme, aby ľudia dodržiavali, opatrenia, ktoré máme," hovorí Heger.

Opatrenia sú podľa zastupujúceho ministra nastavené dobre. "V prvej vlne sme mali strach z nepoznaného, teraz vieme, že nepriateľ je veľmi veľký a povedal by som, že nás čaká zviesť jeden z najväčších bojov tohto roka."

10:40 SLOVENSKO - Niektoré župné veľkokapacitné očkovacie centrá hlásia nedostatok vakcíny Astra Zeneca. V Nitre zatiaľ problém nie je. „Vakcíny na tento víkend už máme. Objednali sme 1 500 kusov na sobotu a rovnaký počet na nedeľu,“ povedal krajský lekár Ľubomír Ševčík.

10:34 SLOVENSKO - Vakcinačná stratégia sa bude meniť, po sťažnostiach chronicky chorých pacientov. "Pracujeme na tom, aby chronicky chorí boli očkovaní súbežne so staršími ľudmi," povedal Heger.

10:33 SVET - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala vo štvrtok spoločnosť AstraZeneca, aby vyvážalavakcínu proti koronavírusu mimo krajín eurobloku až potom, ako im dodá prisľúbené dávky tejto očkovacej látky. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

"Musíme a chceme vysvetliť európskym občanom, že dostanú spravodlivý podiel (dávok vakcíny), ktorý im prináleží," povedala Von der Leyenová po štvrtkovom videosummite lídrov EÚ.

10:27 SLOVENSKO - V minulom roku podľahlo ochoreniu COVID-19 celkovo 4 004 ľudí. Koronavírus sa tak podľa Štatistického úradu SR stal treťou najčastejšou príčinou úmrtia v krajine. Jeho podiel na všetkých úmrtiach dosiahol takmer 6,8 %. Počet zomretých na koronavírus sa prudko medzimesačne zvyšoval od októbra.

„Koronavírus sa stal masívnou príčinou úmrtí až v rámci druhej vlny pandémie. Viac ako 97 % úmrtí, ktoré sa pripisujú ochoreniu COVID-19 ako hlavnej príčine, sa udialo v poslednom štvrťroku 2020,“ hovorí riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva štatistického úradu Zuzana Podmanická. Z hľadiska vekovej štruktúry väčšina obetí ochorenia COVID-19 patrila do seniorskej vekovej kategórie nad 65 rokov. Tvorili 85 % z počtu zomretých na uvedené ochorenie.

Práve koronavírus sa podľa štatistického úradu pričinil o to, že počet zomretých v minulom roku dosiahol na Slovensku vyše 59-tisíc osôb, čo je nárast o 10 % v porovnaní s priemerom za predchádzajúcich päť rokov. Hrubá miera úmrtnosti vlani na Slovensku dosiahla hodnotu 10,82 promile. Teda na 100-tisíc obyvateľov zomrelo počas roka 1 082 ľudí, pričom predchádzajúci päťročný priemer je zhruba o sto osôb nižší. Vlaňajšia hrubá miera úmrtnosti je najvyššia za posledných 70 rokov. Súčasne platí, že COVID-19 z tohto celku spôsobil 73 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov.

10:22 SLOVENSKO - Počet osôb, ktoré podľahli koronavírusu dosiahol číslo 9 373. Po štvrtku pribudlo 60 obetí.

Pokročilo aj očkovanie. Vo štvrtok zaočkovali 13 381 Slovákov, celkovo je už zaočkovaných prvou dávkou 580 198 a druhou dávkou 250 505 ľudí.

10:20 SLOVENSKO - Vláda čaká na posúdenie Ústavného súdu k ústavnosti predĺženia núdzového stavu v krajine. "Opatrenia mali za cieľ ochránu zdravia a života," hovorí Heger.

10:16 SLOVENSKO - "Ak zopakujeme Veľkú noc z minulého roka, máme veľmi dobré vyhliadky," pripomína minister Heger. Dodáva, že sviatky budú o dodržiavaní opatrení.

10:15 SLOVENSKO - Ján Mikas žiada ľudí, aby zvážili cestovanie. "Dnes odletí lietadlo do Egypta," hovorí hlavný hygienik.

10:02 SLOVENSKO - Eduard Heger predstavuje opatrenia, ktoré budú platiť počas Veľkej noci. Slovensko čaká súboj, povedal zastupujúci minister zdravotníctva na piatkovej tlačovej konferencii.

9:59 SLOVENSKO- Pribudlo 1 272 pozitívne testovaných PCR testami z vyhodnotených 9 079 vzoriek. Pribudlo ďalších 60 úmrtí.V nemocniciach je momentálne hospitalizovaných 3 416 pacientov, to je o 84 menej než vo štvrtok.

9:50 SLOVENSKO - V rámci pomocných schém na podporu udržania zamestnanosti Prvá pomoc, Prvá pomoc+ a Prvá pomoc++ odoslalo Ministerstvo práce zhruba 1,21 miliardy eur.

Za prvý mesiac tohto roka rezort zatiaľ vyplatil vyše 152 miliónov eur. Najviac sa v rámci pomocnej schémy vyplatilo v apríli minulého roka, a to takmer 177 miliónov eur. Za február je vyplatených zatiaľ takmer 41 miliónov eur.

Hovorkyňa Eva Rovenská pridala aj ďalšie štatistiky k 25. marcu. Na pandemickom OČR a PN, predĺženej podpore v nezamestnanosti, predĺženom rodičovskom príspevku, odpustení odvodov, humanitárnej pomoci a pomoci v hmotnej núdzi poskytol rezort ďalšiu pomoc vo výške takmer 320 miliónov eur. Dokopy tak krízová pomoc zo strany MPSVR prekročila sumu 1,5 miliardy eur.

Súvisiaci článok Zdravotníci sú považovaní za najdôležitejších bojovníkov proti pandémii Čítajte 

9:48 SLOVENSKO - V rámci boja proti pandémii koronavírusu na Slovensku obyvatelia najviac oceňujú prínos zdravotníkov, ukazuje prieskum agentúry Go4insight. Ich prácu ocenilo až 64 percent opýtaných.

9:42 SVET - India začne 1. apríla očkovať ľudí nad 45 rokov. Tamojšia vláda plánuje v piatok spustiť ďalšie kolo očkovacej kampane zameranej na mladšiu generáciu, uviedol v piatok minister zdravotníctva Harsh Vardhan. Počet novonakazených dosiahol niekoľkomesačné maximum.

9:36 SLOVENSKO - Zdravotníci majú problémy pri preplácaní pandemickej PN, rezort práce pripravil pozmeňujúci návrh. Najväčší problém majú podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského s priznaním COVIDovej PN po infikovaní sa v práci.

Ako Visolajský uviedol na štvrtkovom brífingu, problém s priznaním COVIDovej PN pre zdravotníkov spočíva v tom, že sa Sociálna poisťovňa aktívne dožaduje potvrdenia od vedenia nemocnice, že sa zdravotník skutočne nakazil v práci, aby mohla takúto PN vyplatiť. Riaditelia nemocníc však čoraz častejšie takéto potvrdenie odmietajú vydať. Lekári vyzvali vládu a parlament, aby zo zákona vypustili nezmyselné vystavovanie potvrdenia a povinnosť preukazovania toho, že sa zdravotník nakazil COVIDom pri svojej práci.

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová uviedla, že problémy pri preplácaní pandemickej PN v niektorých prípadoch rezort eviduje. Problematiku už v spolupráci s rezortom práce, sociálnych vecí a rodiny aktívne riešili.

09:29 SVET - Lídri členských krajín Európskej únie podporili aktivity Európskej komisie, ktorej nástroje by mali obmedziť export vakcín vyrobených v Únii. Limitovaný vývoz by mal byť do krajín s vyššou mierou zaočkovaných občanov v porovnaní s EÚ alebo s obdobnými obmedzeniami vývozu voči Únii.

„Čelíme porušeniam dodávateľských zmlúv zo strany farmaceutických spoločností, pre ktoré sa rozdiely v podiele zaočkovaných občanov medzi členskými štátmi stále viac prehlbujú, a to aj v závislosti od toho, ako si krajiny vyskladali svoje portfólia vakcín. Získali sme na summite podporu pre nájdenie riešenia pre členské štáty, ktoré sú najviac postihnuté výpadkami dodávok vakcín,“ uviedol k aktuálnej situácii premiér Matovič.

Dodal, že medzi také patrí aj Slovensko. Ďalšiu prácu na konkrétnej podobe korekčného mechanizmu Slovensko podľa premiéra zverilo do rúk Výboru stálych predstaviteľov v Bruseli.

08:48 SLOVENSKO - Košický samosprávny kraj zaočkoval za tri týždne viac ako 30-tisíc východniarov, čo je najviac spomedzi veľkokapacitných očkovacích centier, ktoré fungujú v réžii vyšších územných celkov.

Súvisiaci článok Voľné miesta na očkovanie sú najmä na východe pre ľudí nad 70 Čítajte 

08:00 SLOVENSKO - Minister financií Eduard Heger spolu s hlavným hygienikom budú o 10.00 hod informovať o opatreniach cez Veľkú noc.

07:50 SVET - Mexiko sa stalo vo štvrtok v poradí treťou krajinou sveta, v ktorej počet úmrtí spojených s novým koronavírusom prekročil 200 000.

06:47 SVET - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala spoločnosť AstraZeneca, aby vyvážala vakcínu proti koronavírusu mimo krajín eurobloku až potom, ako im dodá prisľúbené dávky tejto očkovacej látky.

"Musíme a chceme vysvetliť európskym občanom, že dostanú spravodlivý podiel (dávok vakcíny), ktorý im prináleží," povedala Von der Leyenová po štvrtkovom videosummite lídrov EÚ s tým, že spoločnosti vyrábajúce vakcíny musia pred ich vývozom do iných regiónov najprv dodržať svoje zmluvy s EÚ.

"A to je samozrejme prípad spoločnosti AstraZeneca. Myslím si, že je pre ňu zrejmé, že predtým, než bude pokračovať v exporte svojej očkovacej látky, musí v prvom rade splniť zmluvné záväzky voči členským štátom EÚ," dodala.

06:19 SVET - Poľská vláda rozhodla o sprísnení protipandemických opatrení - na dvojtýždňové obdobie okolo veľkonočných sviatkov sa zavrú škôlky, obchody s nábytkom či kaderníctva a obmedzený bude i počet veriacich v kostoloch. Nové pravidlá začnú platiť v sobotu a potrvajú do 9. apríla.

V krajine druhý deň za sebou evidujú rekordný počet nových prípadov nákazy. Cieľom nových opatrení čo najviac obmedziť mobilitu a kontakty medzi ľuďmi.

06:02 SVET - Americká firma Pfizer začala testovať vakcínu proti covidu u detí do 11 rokov. Podľa spoločnosti ide o prvý náznak ďalšej etapy globálnej očkovacej kampane, píše agentúra AFP.

Spoločnosť už testuje svoju očkovaciu látku u detí vo veku od 12 do 15 rokov. V Spojených štátoch sa ňou môžu očkovať ľudia starší ako 16 rokov.

6:00 SLOVENSKO - Od štvrtka platí uznesenie, ktoré obmedzuje pobyt v prírode a individuálny šport.

Po novom bude možné vykonávať tieto aktivity iba v čase od 5. do 20. hodiny. Nočný zákaz vychádzania po 20:00 platil aj doteraz, šport a pobyt v prírode v rámci okresu však mali výnimku.

Do odvolania sa tiež uznesením úplne zakazuje cesta do zahraničia s cieľom rekreácie, čiže nebude možná ani v čase od 1. do 5. hodiny ráno.

Minister financií a dočasný šéf rezortu zdravotníctva Eduard Heger z OĽaNO argumentoval tým, že toto "okno" v opatreniach by mohlo vytvárať falošné motivácie cestovať do zahraničia. Preto ho vláda uznesením odstránila.

Viac si prečítate tu >>>>

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 1. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 5. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 6. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 7. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 25 950
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 034
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 593
 4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 896
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 6 845
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 585
 7. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 697
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 700
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hotel Aston

Na mieste hotela Aston má vyrásť nový projekt.


19 h
Výroba húfnic Zuzana 2 a munície v spoločnostiach DMD Holdingu

Dubnica patrí k posledným, kde vedia vyrábať aj ruské 152 mm strely.


a 1 ďalší 13 h
František Straka, tréner AS Trenčín.

Najhoršie kluby slovenskej ligy majú podobné problémy.


5 h
Premiér Eduard Heger na Ukrajine.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 11 h

Neprehliadnite tiež

Vodič Dušan Dědeček na pojednávaní o väzbe so svojím advokátom Jiřím Kučerkom

Dědeček pod vplyvom alkoholu autom usmrtil päť ľudí na zastávke.


TASR 24m
Karol Gottschal (vľavo) primár Ortopedickej kliniky vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne a Ján Kľoc (vpravo).

Dysplázia bedrového kĺbu je už v dospelosti výnimočná.


31m
Súčasťou obchvatu bude tunel Bikoš.

Prvú etapu chcú dokončiť v júli.


47m
Premiér Eduard Heger na Ukrajine.

Heger chce Zelenskému ponúknuť pomoc v prístupovom procese do Európskej únie.


TASR 2 h
SkryťZatvoriť reklamu