BRATISLAVA. Ruskú vakcínu Sputnik V vláda Igora Matoviča nakupovala utajene a narýchlo bez toho, aby k nej malo Slovensko z ruskej strany základnú dokumentáciu.
Potvrdilo to štvrtkové oficiálne stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Slovenskí odborníci mali vakcínu zhodnotiť, nedostali však k nej od ruského výrobcu väčšinu potrebných informácií.
"Dáta mali byť dodané výrobcom, ale ani po opakovaných výzvach podstatná časť údajov – približne 80 percent - dodaná nebola," píše ústav vo svojom stanovisku. Konštatuje v ňom tiež, že šarže, ktorých testy a štúdie publikovali v uznávanom vedeckom časopise Lancet, nie sú také isté ako tie, ktoré boli dovezené na Slovensko.
"Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať približne v 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov," napísal ústav s tým, že vakcíny môžu mať rôzne vlastnosti - vrátane podmienok skladovania, zloženia aj spôsobu výroby.
"My nevieme, čo je v tých ampulkách," skonštatoval po stredajšej vláde aj minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík.

Okolnosti obstarávania neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V ostávajú naďalej tajné a vyvolávajú pochybnosti o správnosti nákupu.
Ministerstvo zdravotníctva, ktoré vakcínu kupovalo, odmieta zverejniť zmluvu s ruskou stranou. Pri celkovej cene nákupu či dodávkach vakcín sa musia novinári aj verejnosť spoliehať iba na slová bývalého premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Nemôžu si ich overiť v oficiálnych dokumentoch.
Nákup za milióny eur sa chystá preveriť aj Úrad pre verejné obstarávanie.
Denník SME na základe niektorých známych dokumentov k obstarávaniu pripravil súbor otázok a odpovedí.
1. Kto na Slovensku vakcínu nakupoval a za koľko?
Neregistrovaný Sputnik V obstarávalo koncom februára ministerstvo zdravotníctva ešte pod vedením Mareka Krajčího z OĽaNO. Nákup bol rýchly a utajený.