Ruskí tajní agenti podľa všetkého stoja za výbuchmi v muničnom sklade v areáli Vrbětice v roku 2014. Tí istí agenti, ktorí otrávili Sergeja Skripaľa v britskom Salisbury. Igora Matoviča trápi zrejme úplne niečo iné, stal sa totiž najmenej dôveryhodným politikom na Slovensku.
Igor Matovič bol v Budapešti bez slovenskej diplomacie. Rokovania využil Viktor Orbán na svoju propagandu. Ako je to vlastne so Sputnikom v Maďarsku sa dozviete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Rusov podozrievajú zo štátneho terorizmu, Praha vyhostila 18 ruských špiónov
- Matovič je na tom s nedôverou horšie ako Kotleba, klesá aj prezidentka
- Nakúpim si oddnes aj po ôsmej večer a môžem ísť do Tatier?
- Prečo je podnikateľ Matovič pre ministra Matoviča problém
- Dážď, nárazy do bariéry či chyba Hamiltona. Drámu v Imole vyhral Verstappen
- Kapela Billy Barman znovu prepísala rekordy. Rádiohlavy za Album roka získala tretíkrát
Rusov podozrievajú zo štátneho terorizmu

Existuje dôvodné podozrenie, že ruskí tajní agenti stoja za výbuchmi v českom muničnom sklade, ku ktorým došlo v roku 2014 v areáli Vrbětice. Na mimoriadnej tlačovej konferencii to oznámil premiér Andrej Babiš.
Spolu s ním pred novinárov predstúpil aj vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček. Ten potvrdil, že Česko v súvislosti s týmto zistením vyhostí 18 diplomatov ruskej ambasády v Prahe. Tí dostali 48 hodín, aby sa zbalili a opustili Českú republiku.
Českí tajní spájajú s výbuchmi dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky GRU vystupujúcich pod menami Ruslan Boširov a Alexander Petrov. V skutočnosti sa volajú Anatolij Čepiga a Alexander Miškin.
Ide o tých istých ruských agentov, ktorí podľa britských tajných služieb novičokom otrávili bývalého dvojitého špióna Sergeja Skripaľa.
Rusi sa vo Vrběticiach zdržiavali v čase, keď sa tam podľa českej polície nachádzali zbrane údajne patriace významnému bulharskému obchodníkovi, ktorý ich chcel predať Ukrajine.
Obchodník so zbraňami Emilian Gebrev bol v roku 2015 terčom dvoch neúspešných pokusov o otravu, ktoré údajne vykonala ruská vojenská rozviedka GRU. Na Gebreva tiež zaútočili novičokom, na mesiac bol potom v kóme.
Ruskí predstavitelia akékoľvek zapojenie Moskvy do výbuchov vo v Česku popreli, Prahe pohrozili odplatou. Tá má zatiaľ podobu vyhostenia 20 českých diplomatov.
- Stratégia ruského prežitia: Niet takej zhody okolností, aby sa Petrov a Boširov vyskytli ako náhodní okoloidúci (turisti) akurát pri dvoch aktoch štátneho terorizmu, píše Peter Schutz.
- Politický manifest drzosti a nehanebnosti: Ruská diplomacia celkom otvorene ignoruje čosi ako nárok jednej stredoeurópskej krajiny na samostatnú politiku a vlastné záujmy, píše Zuzana Kepplová.
- Ruská stopa mi nenapadla: "Obchodník predáva zbrane tam, kde je o ne záujem a ak mali namierené na Ukrajinu, s ktorou bolo vtedy Rusko v otvorenom konflikte, bol to silný motív," hovorí reportér Českej televízie Josef Kvasnička v rozhovore pre denník SME.
- Akt vojnovej povahy: "Ak už toto nebol akt vojnovej povahy, potom úprimne neviem, čo by sme za taký akt mali považovať," reaguje na situáciu britský konzervatívny poslanec Tom Tugendhat. Prečítajte si reakcie Západu na ruský útok.
V skratke ďalšie správy zo sveta:
- Briti sa rozlúčili s Philipom, za kráľa chcú Williama: Monarchia má v Británii stále pevnú podporu. Briti by však po Alžbetinej smrti na tróne radšej než Charlesa videli jej vnuka Williama.
- Olympiádu môžu stále zrušiť: V Japonsku už prebieha ďalšia vlna epidémie. Letnú olympiádu 2020, ktorá má byť v Tokiu, nechcú ľudia ani lekári.
- Navaľnyj je na pokraji smrti: Zdravie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorý už tri týždne drží vo väzbe hladovku, sa rýchlo zhoršuje. Podľa jeho lekára by 44-ročný kritik Kremľa mohol byť na pokraji smrti.
Matovič je na tom s nedôverou horšie ako Kotleba

Po koaličnej kríze klesla dôveryhodnosť všetkých koaličných lídrov s výnimkou Borisa Kollára, utrpela aj dôveryhodnosť prezidentky Zuzany Čaputovej.
Dôveryhodnosť Igora Matoviča, ktorý po kríze odišiel z postu premiéra šéfovať ministerstvu financií, je najnižšia od decembra 2014. Dôveruje mu len 15 percent opýtaných a nedôveruje 84 percent, čo sú najhoršie čísla spomedzi všetkých nameraných politických lídrov.
„Výsledky prieskumu pôsobia tak, že čím vyhranenejšia situácia bola v koalícii a čím výraznejšie sa v nej lídri angažovali, tým viac strácali na dôveryhodnosti,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov.
- Igor Matovič klame a chlieb sa je: Igor Matovič je v karanténe. Je akože minister financií, v skutočnosti je minister všetkého a ničoho zároveň, píše Samo Marec.
- České Salisbury osvecuje slovenský Sputnik: České Salisbury je mementom, že vybrať sa s nákupným vozíkom do Moskvy, akoby nebolo žiadne včera ani zajtra, sa nedá, píše Zuzana Kepplová.
- Partneri nežiadajú Matovičov odchod: V koalícii čakajú na zverejnenie zmluvy na nákup vakcíny Sputnik V.
Nakúpim si oddnes aj po ôsmej večer a môžem ísť do Tatier?

Na Slovensku pribudlo 638 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 17 057 PCR testov. Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 stúpol o ďalších 63.
Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň klesli, ich počet sa znížil o 62. Pribudlo aj 16 411 zaočkovaných.
Dnes sa otvárajú obchody, nákupné centrá a uvoľňujú sa nariadenia pri nosení rúšok v exteriéri.
Aj naďalej však platí núdzový stav a treba dodržiavať aj podmienky zákazu vychádzania. Napriek uvoľňovaniam ostávajú návštevy u blízkych doma naďalej zakázané.
Denník SME pripravil o uvoľňovaní pravidiel sériu otázok a odpovedí.
- Modernu darujeme Čechom: Slovensko sa rozhodlo Českej republike darovať desaťtisíc dávok americkej vakcíny Moderna. Premiér Eduard Heger tvrdí, že je to z vďačnosti za pomoc počas pandémie od nášho západného suseda.
- Maďari už testujú Sputnik V: Minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že v Maďarsku sa už testujú vzorky ruskej vakcíny Sputnik V. Výsledky by podľa neho mohli byť do týždňa.
V skratke ďalšie správy zo Slovenska:
- Lučanský sa zabil bez pomoci: Nezbili ho dozorcovia, nemal vylúpené oko a po prvom úraze oka neležal spútaný v nemocnici na lôžku. Záverečná správa o samovražde Milana Lučanského definitívne vylúčila cudzie zavinenia smrti exšéfa polície.
- Mafián Deák je oficiálne mŕtvy: Aj keď sa dlho špekulovalo o tom, že je Maroš Deák po smrti, neexistoval na to žiaden dôkaz. Až teraz sa ukázalo, že súd ho pred časom uznal za mŕtveho.
- Príprava vraždy starostu Marianky: Ak by rôzne nátlakové akcie vrátane vypálenej stajne starostovi Marianky Dušanovi Statelovovi nestačili na to, aby ustúpil developerom v lukratívnej oblasti, bola podľa vyšetrovateľov pripravená aj jeho vražda.
Prečo je podnikateľ Matovič pre ministra Matoviča problém

Nový minister financií a bývalý premiér Igor Matovič podľa aktuálneho majetkového priznania nič nevlastní.
Majetok prepísal na manželku ešte v roku 2006. No kroky, ktoré v tom čase podnikol, sa javia skôr ako formálne. Jednak manželia s rozdelením majetku mesiace váhali a nakoniec, napriek prepisu firmy na Pavlínu Matovičovú, spoločnosť Regionpress naďalej riadil jej manžel.
Podľa dostupných informácií mohlo jeho konanie súvisieť so záujmom daňových kontrolórov o jeho živnosť. Tí vtedy dvíhali prst nad dovozom tlačiarenského stroja cez súčiastky či 200-tisíckami zaúčtovaných kilometrov na firemnom aute za jediný rok.
Nadácia Zastavme korupciu si vyžiadala podľa infozákona od súdu rozhodnutie o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov Matovičovcov.
V skratke ďalšie správy z ekonomiky:
- Neplatiči PZP riskujú smiešne pokuty: Národná banka Slovenska iniciuje zmenu zákona o PZP, ktorá by priniesla zmenu sankčného mechanizmu. Zrejme však z toho nič nebude.
- Odídenec z Penty chce byť aj developerom: O tom, že v bratislavskej Vrakuni sa chystá nový developerský projekt, sa vie už niekoľko rokov. Komplex, ktorý má vyrásť na mieste bývalej panelárne, nepútal pozornosť len svojou veľkosťou, ale aj menom investora.
- Gastrolístky môžu byť výhodnejšie ako peniaze: Aj keď bolo takzvané zdobrovoľnenie gastrolístkov prezentované ako jednoduchá záležitosť, podnikatelia už teraz poukazujú na viaceré problémy.
Dážď, nárazy a chyby. Drámu v Imole vyhral Verstappen

Holandský pilot F1 Max Verstappen na Red Bulle zvíťazil na Veľkej cene Emilie Romagna, druhom podujatí sezóny 2021.
Na druhom mieste prišiel na okruhu v Imole do cieľa úradujúci majster sveta Brit Lewis Hamilton na Mercedese, tretí finišoval jeho krajan Lando Norris na McLarene, pre ktorého to bolo druhé pódiové umiestnenie v kariére.
Verstappen sa dostal pred víťaza kvalifikácie Hamiltona už krátko po štarte a napokon si prvú priečku udržal až do konca. Hamilton predviedol príkladnú stíhaciu jazdu.
V 31. kole vyšiel mimo trať a vrátil sa až na 9. pozícii. Preteky na 30 minút prerušili po kolízii Valtteriho Bottasa a Georgea Russella.
Na čele celkového poradia sa vďaka bodu navyše za najrýchlejšie kolo udržal Hamilton (44 bodov) pred Verstappenom (43). Tretie preteky sezóny sú na programe v nedeľu 2. mája v Portugalsku.
V skratke ďalšie správy zo športu:
- Slovan je blízko vypadnutia: Hokejisti HKM Zvolen vyhrali na ľade HC Slovan Bratislava aj druhý zápas. Vo štvrtom semifinále vyhrali 4:2 a v sérii vedú 3:1 na zápasy.
- Csemez sa už vidí v Tokiu: Do Londýna cestoval s plánom získať olympijskú miestenku, no napokon sa vrátil s koronavírusom. Vôbec však nepochybuje o tom, že sa do Tokia kvalifikuje. Boxer Andrej Csemez hovorí o sebe, že je jednoduchý chalan, ale o svojich cieľoch má jasno. Z Tokia chce priniesť medailu.
- Hádzanárky musia veriť v zázrak: Slovenské hádzanárky prehrali v prvom barážovom zápase o postup na MS 2021 so Srbskom 19:26. Na domácej palubovke držali s favoritom krok iba v prvom polčase, po zmene strán získali Srbky rozhodujúci náskok. Odveta je na programe v stredu v Belehrade.
Kapela Billy Barman znovu prepísala rekordy

Hudobné ceny Radio_Head Awards, zamerané na scénu mimo hlavného prúdu, poznajú všetkých svojich víťazov. V zozname ocenených figurujú rôzni hudobníci, v žiadnej z kategórií sa ani jedno meno neopakuje dvakrát.
Najlepší album minulého roka nahrala kapela Billy Barman, ktorá potvrdila svoj titul rekordmanov. V hlavnej kategórii najviac zaujala poslucháčov už tretíkrát, v minulosti bodovala s nahrávkami Noční jazdci (2010) a Dýchajúce obrazy (2016), tentoraz zvíťazila s albumom Zlatý vek.
"Vždy, keď je skupina Billy Barman nominovaná, tak niečo vyhrá, to je viac-menej isté. Nie je to žiadne prekvapenie," vravel pre SME aj minulý rok hudobný dramaturg Rádia_FM Daniel Baláž.
V skratke ďalšie správy z kultúry:
- Kaskadér Jankovič bez prípravy na pľac nejde: Na pľaci už zaskakoval za Heatha Ledgera, Nicolasa Cagea aj Michaela Fassbendera. Slovenský kaskadér a koordinátor akčných scén Roman Jankovič pracuje s Hollywodskymi hviezdami roky, ale najradšej chodí do Indie, kde si môže vyskúšať veci, ktoré inde nezažije.
- Mikkelsen bude hrať v Indianovi Jonesovi: Kým je svet pod dojmom dánskeho filmu Chľast, nominovaného na Oscara, americkí producenti konali a odchytili si jeho hereckú hviezdu v hlavnej úlohe. Mads Mikkelsen bude hrať po bohu Harrisona Forda v piatej časti Indianu Jonesa.
- Víťaz World Press Photo: Dánsky fotograf Mads Nissen sa stal laureátom hlavnej ceny World Press Photo of the Year. Ocenenie si vydobyl záberom pacientky brazílskeho ústavu sociálnej starostlivosti, ktorá sa po mesiacoch strávených v koronavírusovej izolácii objíma so zdravotníckou pracovníčkou.
Rozhovory ZKH

Čím si vysvetľuje útoky ministra financií Matoviča? A ako na to reagujú kolegovia v biomedicínskom centre SAV? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedom SAV Pavlom Šajgalíkom.
Karikatúra

Recept dňa
Nátierky, dip aj polievka. Využite reďkovku v chutných receptoch.

Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Vidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
