BRATISLAVA. Po nemocniciach, poliklinikách a veľkokapacitných očkovacích centrách by už tento mesiac mali začať skúšobne očkovať proti covidu-19 aj niektorí praktickí lekári, známi ako obvodní.

Sami lekári sa toho dožadujú. Argumentujú napríklad tým, že by to zvýšilo zaočkovanosť medzi staršími, najviac ohrozenými obyvateľmi.
"Dôvera v svojho lekára je vyššia a silnejšia ako marketingové kampane a u starších to platí násobne," vraví diabetologička a internistka Ľudmila Kubincová z Púchova.
Zvýšeniu zaočkovanosti by pomohlo, keby sa seniori nad 60 rokov mohli očkovať vakcínou AstraZeneca, ako je to bežné v iných európskych krajinách.
Ministerstvo však túto možnosť zatiaľ nepripúšťa. Podiel zaočkovaných dôchodcov chce zvýšiť aj kampaňou, ktorú spustilo v pondelok.
Z ľudí nad 60 rokov je zaočkovaných prvou alebo aj druhou dávkou podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácii 55 percent. Odborníci hovoria, že žiaduce by bolo aspoň okolo 80 percent. Úmrtím či pobytom v nemocnici po nákaze koronavírusom je to najohrozenejšia veková skupina.
Na Slovensku je podľa minulotýždňového vyjadrenia šéfa Inštitútu zdravotných analýz na ministerstve zdravotníctva Mateja Mišíka zaočkovaných len 19 percent populácie. Aby sa vytvorila kolektívna imunita, treba, aby sa dalo zaočkovať najmenej 60 percent obyvateľov, čo je 3,3 milióna ľudí.
Róbert Suja, dnes už bývalý šéf NCZI, ktoré spravuje systém prihlášok na vakcináciu, je skeptický. Záujem je nízky a tak predpokladá, že zaočkovať sa dá približne 38 percent populácie.
Chcú sa očkovať, ale u obvodného lekára
Skúšobne začať očkovať by malo asi 50 všeobecných lekárov, povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. Pilotný projekt by mali spustiť niekedy v máji.