BRATISLAVA. Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa pre referendovú otázku o skrátení aktuálneho volebného obdobia Národnej rady SR, ktorú navrhli občania v petícii, obráti na Ústavný súd SR.
Oznámila to v stredu na tlačovej konferencii.
Ústavný súd má do 60 dní posúdiť, či skrátenie volebného obdobia môže byť predmetom referenda.
V prípade kladného stanoviska prezidentka uviedla, že nebude s vyhlásením referenda zdržiavať a vyhlásilo by ešte v septembri.
"Úlohou prezidentky je urobiť rozhodnutie, ktoré zabezpečí ústavnosť referenda a ktoré nebude sprevádzané žiadnymi ústavnými pochybnosťami. Považujem preto za správne všetky sporné otázky vyriešiť ešte pred vyhlásením referenda, aby neskôr nemohol byť spochybnený ani jeho priebeh a ani jeho výsledok," deklarovala prezidentka.
Zároveň skonštatovala, že formálne náležitosti, podmienka 350 000 podpisov, splnené boli.
Kollár očakával vyhlásenie referenda

Ešte pre vystúpením prezidentky o tomto kroku informovala šéfka strany Za ľudí, Veronika Remišová. "Akékoľvek bude rozhodnutie Ústavného súdu, strana Za ľudí to bude rešpektovať," potvrdila líderka koaličnej strany Veronika Remišová.
Na otázku, či sa neobáva, že ešte pred ešte prípadným konaním referenda sa nerozpadne vláda sama, vicepremiérka uviedla, že takéto riziko nevníma. "Ako vidíte, vláda funguje, situácia sa zlepšuje, nie je dôvod na to, aby koalícia nevydržala," povedala.
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) však očakával, že prezidentka referendum vyhlási. Povedal to médiám s tým, že referendum by sa následne mohlo konať v septembri alebo októbri.
„Myslím si, že všetky koaličné strany by mali vypočuť hlas ľudu a ak by ľudia boli za predčasné voľby, poslanci za hnutie Sme rodina podporia návrh na skrátenie volebného obdobia súčasnej vlády a pôjdeme do predčasných volieb," uviedol Kollár. Je však podľa neho vysoko pravdepodobné, že referendum úspešné nebude.
SaS aj Hlas rešpektujú rozhodnutie prezidentky
Strana Hlas rešpektuje právo prezidentky obrátiť sa na Ústavný súd. Tvrdí, že vyjadrenie vôle ľudí v referende je plne v súlade s ústavou a zásadami demokratického a právneho štátu.
"Na druhej strane, každý mesiac tejto vlády škodí Slovensku a mrzí nás, že ľudia na možnosť prejaviť svoj názor v referende budú musieť ďalšie mesiace čakať," uvádza sa v stanovisku strany.
Koaličná SaS právo prezidentky obrátiť sa v súvislosti s referendom na Ústavný súd SR rešpektuje. Strana deklaruje, že výsledok prípadného platného referenda bude akceptovať. Pre TASR to uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák.
"SaS rešpektuje právo prezidentky obrátiť sa na ÚS SR v súvislosti s ústavnosťou referenda o predčasných voľbách," uviedla strana. Považuje tiež za dôležité, aby bolo rozhodnutie voličov v referende pre politikov záväzné a tí následne podľa neho hlasovali aj v parlamente.
Hnutie OĽANO berie postup prezidentky na vedomie. "Akékoľvek rozhodnutie Ústavného súdu budeme rešpektovať," uviedol pre TASR Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.
"Toto rozhodnutie je vyslovene na pani prezidentke. Je to jej kompetencia," reagovala Linda Tribusová z tlačového oddelenia Sme rodina.
Podľa predsedu strany Smer Roberta Fica dnes rozhodnutie prezidentky o referende oznámila vicepremiérka Veronika Remišová skôr ako samotná hlava štátu
„Je to korunný dôkaz toho, že prezidentka Čaputová sa opäť radila s predstaviteľmi vládnej koalície," povedal s tým, že dúfa, že na stretnutí nebola aj veľvyslankyňa Spojených štátov amerických. Čaputová tak podľa Fica potvrdila, že nie je prezidentkou všetkých a definitívne „potopila" priamu demokraciu.
„Chcem zagarantovať za stranu Smer, že zabezpečíme kvalifikované právne zastupovanie na ústavnom súde, aby sme uspeli," vyhlásil Fico. Doplnil, že keby Ústavný súd SR znemožnil referendum, Smer sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva.
Otázka výkonu mandátu poslanca
Ústava SR hovorí, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet.
Vincent Bujňák z katedry ústavného práva Univerzity Komenského v Bratislave uviedol, že skrátenie volebného obdobia nemôže byť predmetom referenda.
Viaceré výklady podľa Bujňáka hovoria, že výkon mandátu poslanca Národnej rady patrí medzi jeho základné právo. K tomuto výkladu sa priklonil aj Európsky súd pre ľudské práva.
Ak by na Slovensku napokon konalo referendum o predčasných voľbách, išlo by o európsky unikát.
Petičný výbor odovzdal 3. mája kancelárii prezidentky SR petičné hárky s podpismi viac ako 585-tisíc ľudí, ktorí súhlasia s vypísaním referenda o predčasných voľbách.
Na vyhlásenie referenda treba aspoň 350-tisíc podpisov od občanov. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.