Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský je vo vláde Eduarda Hegera prvým ministrom, ktorý končí vo funkcii. Dôvodom je, že jeho nominantka na Slovenskom pozemkovom fonde Gabriela Bartošová skončila vo väzbe pre úplatkársku kauzu.
Krehká koalícia sa dohodla na spornej kolúznej väzbe, no hľadá dohody na rozpočte. V opozícii sa zatiaľ začali spravodajské hry, vyťahujú esemesky vyšetrovateľov a Robert Fico hovorí o rozklade právneho štátu. Téme sa venuje dnešné vydanie podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Heger prišiel o ministra, Mičovský odchádza po kauze Bartošovej
- Očkovací certifikát otvorí dvere do Európy. Ktoré krajiny ho plánujú uznať?
- Majetok by mohol ľudí obrať o peniaze na deti
- Klaus poslal Rusku po revolúcii peniaze, Zeman ich Moskve odpustil
- Bojujeme s veľkými stratami, začínajú byť až neúnosné, priznal Kmotrík
- Štyridsať rokov nevidel. Zrak mu čiastočne vrátili vďaka riasam
Mičovský odchádza po kauze Bartošovej

Odchod dôležitých ľudí, spochybňovanie ministrovej odbornosti aj dotácia pre vlastného poradcu.
Výber šéfky Slovenského pozemkového fondu Gabriely Bartošovej, ktorá skončila pre úplatkársku kauzu vo väzbe, nie je jediným problémom ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského za viac ako rok vo funkcii.
Mičovský ohlásil, že podá demisiu - sám hovorí, že bez toho, že by to dal dopredu komukoľvek vedieť vrátane premiéra Eduarda Hegera či Igora Matoviča.
Dôvodom je práve Bartošová, ktorú vlani navrhol vláde do čela pozemkového fondu. "Bola by hanba byť súčasťou protikorupčného hnutia a povedať, že sa toho teraz až tak veľa nestalo," hovorí Mičovský.
Vlani na jar Mičovský navrhol za šéfku SPF Bartošovú s tým, že má v tejto štátnej inštitúcii po viacerých kauzách urobiť poriadok.
Dnes Mičovský tvrdí, že už vtedy váhal. Priznáva, že nemal žiadneho iného adepta, a tak si nechal poradiť aj od kolegov z OĽaNO.
- Mičovského dostala viera v dobro: Morálne je čistý, to, že pozemkový fond sa bude rozkrádať ako vždy, nemohol pri svojej dobrej viere tušiť, píše Peter Schutz.
Certifikát pomôže zaočkovaným cestovať
PCR testy odhalili 132 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá otestovali 6 612 vzoriek. Počet hospitalizovaných pacientov mierne stúpol o 11 na 623. Pribudlo 22 692 zaočkovaných. Potvrdili aj ďalších päť úmrtí na pľúcnu formu ochorenia Covid-19.
Ako jedna z posledných krajín v regióne začalo Slovensko vydávať jednotný očkovací certifikát na cesty do zahraničia. Od soboty ho všetkým doteraz zaočkovaným dokáže poslať elektronicky. Netreba ho vytlačiť, pri kontrole stačí ukázať snímku v telefóne.
Ktoré krajiny sú pripravené certifikát uznať, kam sa bude dať cestovať už po prvej dávke, ako certifikát pomôže pri ceste do Česka, Poľska alebo Rakúska?
Séria otázok odpovedá, aké sú pravidlá cestovania pre očkovaných aj neočkovaných a čo vláda pripravuje vrátane plánovaných regulácií na leto.
Text bude denník SME aktualizovať, preto sa ho oplatí pozrieť viackrát.
- Vláda rozhodne o použití Sputnika: O ruskej vakcíne Sputnik V sa má definitívne rozhodnúť po dnešnom rokovaní vlády. Vladimír Lengvarský tvrdí, že je osobne stále za to, aby sa u nás očkovalo vakcínami, ktoré sú schválené Európskou liekovou agentúrou.
- Viac ako milión dávok J&J: Od júla by mala na Slovensko vo väčších množstvách prichádzať jednodávková vakcína od Johnson & Johnson. Aktuálne je na sklade 19-tisíc dávok tejto vakcíny, v treťom a štvrtom kvartáli by malo prísť viac ako milión dávok.
- Cestovateľský semafor: Ak by cestovateľský semafor počas dnešného rokovania schválila vláda, mohol by platiť už od štvrtka 27. mája. Krajiny by delil do troch farieb - čiernej, červenej a zelenej.
- Moderna chráni aj tínedžerov: Hromadné očkovanie detí proti ochoreniu Covid-19 vakcínou od Moderny je o krok bližšie. Americká spoločnosť oznámila, že výsledky testovania preukázali účinnosť a bezpečnosť vakcíny u ľudí vo veku od 12 do 18 rokov.
V skratke ďalšie správy zo Slovenska:
- Úplatky v excelovej tabuľke: Podiel z úplatkov pre Martina Kvietika sa podľa výpovedí vyšplhal na 500- až 600-tisíc eur. Spolu s peniazmi dostával aj detailný prehľad v tabuľke, odkiaľ presne peniaze sú a za čo.
- OĽaNO o Herákovi mlčí: Poslanec a organizátor detských táborov Ján Herák je obvinený nielen zo zneužívania detí, ale aj z nedbanlivosti pri staraní sa o ne. Paragrafy, z ktorých je Herák podozrivý, denníku SME poskytla nitrianska prokuratúra.
- Pčolinskému by zmena legislatívy nepomohla: Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský zostáva naďalej väzobne stíhaný. Senát Najvyššieho súdu mu zároveň rozšíril dôvody väzby o tzv. preventívnu.
Vďaka vašej podpore môžeme robiť kvalitnú žurnalistiku.
Pomôžte nám v tom pokračovať. Pridajte sa k predplatiteľom.
Majetok by mohol ľudí obrať o peniaze na deti

Rodiny v hmotnej núdzi by si mohli začiatkom leta polepšiť o jednorazový príspevok na dieťa vo výške 333 eur.
Zhodla sa na tom koalícia, hoci konkrétny návrh zatiaľ vláda neschválila. Ako bude štát peniaze rodinám vyplácať a čo pri žiadostiach o príspevok bude posudzovať, tak zatiaľ nie je jasné.
Príspevok má získať zhruba 20-tisíc prijímateľov, z toho tri štvrtiny budú rodičia samoživitelia. Podľa ministerstva práce sa bude týkať viac ako 45,6 tisíca detí.
Už teraz pritom minister práce Milan Krajniak zo Sme rodina avizuje druhú fázu akcie. V rámci nej majú jednorazovú pomoc dostať aj rodiny, ktoré napriek nízkym príjmom nepatria do kategórie hmotnej núdze.
V skratke ďalšie správy z ekonomiky:
- Zámok Vígľaš ponúknu v aukcii: Bol jedným z mála príkladov, ako sa dá zachrániť zámok. Aj keď v tomto prípade by sme mohli skôr hovoriť o tom, ako premeniť ruiny na luxusný hotel. Práve takouto cestou obnovili zámok vo Vígľaši. Osud zámockého hotela je viac ako nejasný. Majiteľa dobehlo nesplácanie dlhov.
- Čína sprísňuje reguláciu kryptomien: Ťažiari kryptomien zastavujú časť alebo všetky svoje čínske operácie po tom, čo Peking zintenzívnil opatrenia proti bitcoinovej ťažbe a obchodovaniu. Nové kroky Číny mali minulý týždeň negatívny vplyv na ceny kryptomien, ktoré zaznamenali prudký pokles.
- PPF vlastní Kellnerová: Koncovým vlastníkom skupiny PPF sa stala Renáta Kellnerová, vdova po hlavnom majiteľovi Petrovi Kellnerovi. Ten zahynul koncom marca pri páde vrtuľníka na Aljaške. Vyplýva to z hlásenia, ktoré PPF odovzdalo Českej národnej banke.
Klaus poslal Rusku po revolúcii peniaze, Zeman ich Moskve odpustil

Bol piatok 10. novembra 1989. Deň po páde berlínskeho múru, sedem dní pred vypuknutím protestov, ktoré nakoniec povalili komunistický režim aj v Československu. Komunisti už vtedy nemali moc nad Poľskom ani nad Maďarskom.
V tento deň posledná komunistická vláda Ladislava Adamca rokovala o pôžičke pre Sovietsky zväz, ktorá ostala viac ako tri desaťročia v utajení.
Ešte v ten deň vláda rozhodla o odoslaní v prepočte 1,3 miliardy dolárov pre vtedajšieho rozpadávajúceho sa hegemóna. Sovietsky zväz mal z týchto peňazí nakupovať československé tovary, čím chcela vláda oficiálne podporiť domácich výrobcov.
Odhalenie ďalších okolností tohto úveru však spája dvoch českých prezidentov už demokratickej éry a nie práve v lichotivom kontexte. Prezidentov, ktorých spája tiež dlhodobá snaha šíriť ruský vplyv v Česku.
V skratke ďalšie správy zo sveta:
- Lukašenko má strach: „Alexander Lukašenko vidí hrozbu už úplne všade, sebaistý líder nepotrebuje umlčiavať kritikov,“ vysvetľuje v rozhovore pre SME rodená Bieloruska a analytička Medzinárodného mierového inštitútu Marylia Hušča.
- Ako na populistov: Z prieskumov vyplýva, že pre ľudí je najdôležitejšou témou zdravotníctvo alebo to, aby rástla ich životná úroveň. Keď však demokratickí politici dokola hovoria najmä o migrácii alebo terorizme, nahrávajú tým populistom, hovorí Nonna Mayerová, profesorka z elitnej francúzskej vysokej školy Sciences Po.
- Kto je zadržaný novinár: Raman Pratasevič sa živil ako fotograf, spolupracoval s nezávislými bieloruskými, ruskými i ďalšími zahraničnými médiami. Vyslúžil si preto označenie opozičného aktivistu.
Zo zahraničných webov:
- The Washington Post: Ako pozorovanie UFO prešlo vo Washingtone od vtipu k obavám o národnú bezpečnosť
- The Counter: Ako korporácie nakupujú a predávajú potraviny vyrobené väzňami
- BBC: Ako pandémia vplýva na naše sny
Slovan bojuje s veľkými stratami

Futbalovému Slovanu Bratislava sa vlani v januári podaril obchod ako nikdy predtým. Za jedného hráča by mal získať sumu, ktorú predtým nedostal dohromady za viac ako desať rokov a za desiatky hráčov.
Slovinec Andraž Šporar prestúpil do Sportingu Lisabon. Hodnota transferu dosiahla zhruba sedem miliónov eur.
V úvode roka 2020 sa aj preto zdalo, že futbalový Slovan čaká z hľadiska biznisu rekordne úspešný rok. Pandémia Covid-19 však všetko zmenila.
„Akékoľvek pozitíva aj v súvislosti s predajom Andraža Šporara boli znegované pandémiou a jej dôsledkami,“ priznal pre Sportnet generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík mladší.
Podľa stránky finstat.sk za rok 2020 vykázal Slovan rekordnú stratu 3,2 milióna eur, čo je za toto obdobie najviac zo slovenských klubov.
V skratke ďalšie správy zo športu:
- Môžeme ísť ďaleko: Ako hodnotia výkony slovenského tímu na majstrovstvách sveta v hokeji bývalí reprezentanti a medailisti zo svetových šampionátov? Odpovedali v našej ankete.
- Kanada na odpis: Krajina, ktorá má v zbierke 26 titulov majstrov sveta a zlato z 9 olympijských turnajov je veľkým prekvapením šampionátu v Rige. Negatívnym.
- Bernal vynechá Tour: Líder cyklistických pretekov Giro d'Italia Egan Bernal potvrdil, že sa tento rok s najväčšou pravdepodobnosťou nepredstaví na Tour de France. Kolumbijčan zároveň uviedol, že pre bolesti chrbta môže vynechať aj olympijské hry v Tokiu.
Nevidiacemu čiastočne vrátili zrak vďaka riasam

Pred štyridsiatimi rokmi začal strácať zrak. Vo svojich päťdesiatich rokoch už takmer nevedel rozoznať, či je deň alebo noc.
Teraz vďaka genetickej liečbe a špeciálnym okuliarom dokáže rozoznať telefón či dvere.
Štúdia vo vedeckom časopise Nature Medicine opisuje prípad 58-ročného muža, ktorému vedci čiastočne prinavrátili zrak.
Ide o prvú vedeckú publikáciu, ktorá opisuje použitie modernej technológie zvanej optogenetika na liečbu ochorení u ľudí.
V skratke ďalšie správy z vedy a techniky:
- Bijúce srdcia v skúmavke: Srdce bolo vaším prvým fungujúcim orgánom. Začalo biť a pumpovať krv, keď ste ešte ako embryo mali iba dvadsaťdva dní. V tomto momente malo iba jednu dutinu a nie štyri ako dospelé srdce. Podobne drobné srdcia sa teraz podarilo vedcom vytvoriť v laboratóriu.
- Atómovka zrodila kvázikryštál: Pri detonácii prvej jadrovej bomby vznikol aj dovtedy neznámy sklený materiál trinitit. V jeho vnútri teraz vedci našli opäť niečo nové - vzácny kvázikryštál, ktorý kedysi ľudia pokladali za nemožný.
- Virgin Galactic na pokraji vesmíru: Vesmírne lietadlo spoločnosti Virgin Galactic s názvom Unity uskutočnilo svoj prvý úspešný suborbitálny kozmický let. Išlo o prvý z troch testovacích letov, ktoré oprávnia toto zariadenie prevádzkovať komerčnú službu.
Podcasty SME
- Všesvet: Na ikonickej Route number 1 v Kalifornii nájdete uškatce aj egyptské pamiatky
- Pravidelná dávka: Heglova filozofia dejín: Horšie včerajšky sú nevyhnutné
Karikatúra

Recept dňa

Kohút na víne je francúzska klasika. Ukážeme vám, ako na to.
Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
