SME

Heger: Na summite sa lídri zhodli na potrebe zaistiť dostatok vakcín

V environmentálnych otázkach hovorí Heger o energetickej chudobe, Hojsík ho kritizuje.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) na summite v Bruseli.Premiér Eduard Heger (OĽaNO) na summite v Bruseli. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL/BRATISLAVA. Rokovania lídrov EÚ o zdravotnej situácii v EÚ spojenej s novým koronavírusom a o klimatických cieľoch boli náročné, ale podnetné. Uviedol to v utorok po skončení dvojdňového summitu EÚ v Bruseli premiér SR Eduard Heger.

V rámci spoločného boja proti pandémii ochorenia COVID-19 je podľa jeho slov zhoda na zvýšení produkcie proticovidových vakcín pre potreby členských krajín EÚ, ale aj pre ostatné krajiny sveta, ktorým Únia pomáha, aby sa podarilo dosiahnuť celosvetovo kolektívnu imunitu.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre nás je dôležité sa poučiť a zabezpečiť, aby v budúcnosti všetky členské krajiny mali z hľadiska možnej revakcinácie obyvateľstva alebo vzniku nových mutácií včasný a dostatočný prístup k vakcínam pre svoje obyvateľstvo," vysvetlil premiér.

Pripomenul, že hlavy vlád a štátov EÚ hovorili aj o takzvaných COVID pasoch, ktoré majú uľahčiť cestovanie Európanov. Dodal, že členské krajiny vrátane Slovenska sa na spustenie tohto dokumentu pripravujú, aby bol k dispozícii do konca júna, pričom momentálne prebieha diskusia na technickej úrovni, aby nedochádzalo k používaniu rôznych pravidiel medzi krajinami.

Energetická chudoba

Premiér aj diskusie o znižovaní emisií CO2 - k príprave novej legislatívy, ktorú v júli predloží Európska komisia - označil za náročné. Aj preto, že členské štáty majú rôzne východiskové pozície pre znižovanie emisií.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre nás bolo dôležité, aby sme upozornili nielen na vyhodnocovanie podľa parametrov HDP na obyvateľa, ale aj na to, aby pri tom nedochádzalo k zvyšovaniu energetickej chudoby," opísal situáciu. Spresnil, že dôležité bolo, aby pred zástupcami eurokomisie odzneli jednotlivé národné stanoviská.

"Komisia pozorne načúvala jednotlivým postojom a každý mal možnosť odprezentovať svoje stanovisko. Očakáva sa, že v dokumente eurokomisie budú tieto parametre zohľadnené v najväčšej možnej miere," dodal Heger.

Podľa jeho slov je z pohľadu Slovenska dôležité, aby tempo napredovania pri ochrane planéty a klimatickej neutrality nezvýšilo riziko energetickej chudoby a aby sa našli mechanizmy na podporu ľudí, ktorí s tým budú mať problémy, a aby sa vytvoril modernizačný fond, z ktorého sa budú investovať zdroje na modernizáciu Slovenska - a najmä na obnoviteľné zdroje v oblasti teplárenstva.

SkryťVypnúť reklamu

Sankcie proti Bielorusku

Premiér tiež pripomenul, že v pondelok večer lídri EÚ našli jednoznačnú zhodu názorov na zavedenie presných a cielených sankcií voči Bielorusku kvôli incidentu s odkloneným lietadlom a jednohlasne odsúdili zásah bieloruskej strany.

Heger na vôbec svojom prvom summite EÚ okrem tradičného formátu rokovaní s premiérmi krajín Vyšehradskej štvorky využil pobyt v Bruseli aj na bilaterálne rokovania s premiérom Chorvátska a Slovinska, ktoré od 1. júla preberie predsedníctvo v Rade EÚ.

Premiér oboch partnerov ubezpečil o podpore Slovenska pre politiku rozširovania o krajiny západného Balkánu s dôrazom na to, že by malo ísť o spravodlivý a férový proces - a so šéfom chorvátskej vlády prediskutovali, ako čo najlepšie zabezpečiť letnú turistickú sezónu pre občanov Slovenska na pobreží Jadranu.

SkryťVypnúť reklamu

Vyššie priority

Súvisiaci článok Heger: Eurokomisia sa dohodla s Pfizerom na ďalších dodávkach Čítajte 

Slovensko môže zvládnuť boj s energetickou chudobou a podporiť svoju konkurencieschopnosť len tak, že si za najvyššiu prioritu určí energetickú efektívnosť a zelenú energiu a zvýši svoje klimatické ciele. Uviedol to v utorok poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík (PS) v reakcii na vystúpenie premiéra SR Eduarda Hegera (OĽANO) na summite EÚ v tematickom bloku venovanom klimatickým otázkam.

Hojsík pripomenul, že jednou z hlavných tém summitu bolo dosiahnutie klimatických cieľov EÚ.

"Premiér Heger správne hovorí, že potrebujeme udržať konkurencieschopnosť a chrániť ľudí ohrozených energetickou chudobou. Slovensko, žiaľ, doteraz v energetike podporovalo dlhodobo nákladnejší a klíme priťažujúci fosílny plyn. Slovensko musí dať na prvé miesto rozvoj energetickej efektívnosti a zelenej energie," odkázal ekologicky zameraný europoslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov je to spôsob, ako pomôcť aj najmenej rozvinutým regiónom Slovenska. Lebo keď citlivo k prírode využijeme potenciál energetickej efektívnosti a obnoviteľných zdrojov, aj najmenej rozvinuté regióny, ako napríklad Zamagurie, by namiesto dovozu energie mohli na jej predaji zarábať.

Europoslanec spresnil, že ak chce Slovensko zvládnuť boj s energetickou chudobou a podporiť svoju konkurencieschopnosť, musí na prvé miesto dať energetickú efektívnosť a zelenú energiu a zvýšiť svoje klimatické ciele.

Podľa jeho slov by Heger mal spraviť všetko pre to, aby sa Slovensko zaradilo medzi najrozvinutejšie krajiny, čo znamená vnímať aj klimatickú krízu ako príležitosť pre rozvoj.

Súvisiaci článok Hojsík: Slovenskému plánu obnovy chýbajú dostatočné ambície Čítajte 

"V súčasnosti namiesto toho podceňujeme ohrozenie zmenou klímy. Aj preto očakávam, že Slovensko prinesie k európskemu stolu ambiciózne národné ciele zníženia emisií do roku 2030 namiesto výhovoriek. Konkrétne znížiť emisie do roku 2030 o 65 percent. Už v súčasnosti sme na vyše 40 percentách. Pre porovnanie, Dánsko, ktorého štartovacia pozícia je horšia ako slovenská, plánuje dosiahnuť zníženie o 70 percent," opísal situáciu Hojsík.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že klíme pomôžu aj výrazné investície do obnovy budov, ktoré sú súčasne riešením aj pre energetickú chudobu a znečistenie ovzdušia.

"Špeciálne dôležité bude aj to, či sa Slovensko postaví za sprísnenie kritérií pre využitie biomasy a ďalších zelených energií. Musíme zabrániť tomu, aby sa zo snahy o ochranu klímy stal európsky biomasaker, a ochrániť aj naše lesy," odkázal Hojsík.

Poslanec sa vyslovil za to, že Slovensko musí byť ambicióznejšie vo svojich klimatických cieľoch a ich presadzovaní "tak v Bruseli, ako aj doma". Jeden z dôvodov je boj s klimatickou krízou, ktorá ohrozuje životy a zdravie ľudí, a tým druhým je šanca na ekonomický rozvoj, modernizáciu krajiny, energetickú nezávislosť od krajín, ako je Rusko, a riešenie energetickej chudoby.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 222
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 490
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 171
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 159
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 916
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 723
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 877
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 358
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu