SME

Ranný brífing: Čaputová nie je Kiska, a tak Mičovský končí

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Ján Mičovský oznámil, že si demisiu rozmyslel. Zuzana Čaputová však nechce konať ako Andrej Kiska, keď demisiu odvolal Miroslav Lajčák, a tvrdí, že ju nie je možné vziať späť. Mičovského tak dnes na rezorte pôdohospodárstva vystrieda Samuel Vlčan.

Dá sa čachrovať s demisiami hore dolu? A bol to prvý výraznejší krok nového premiéra? Odpovede nájdete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

V dnešnom vydaní sa dočítate:

  • Mičovský si demisiu rozmyslel, Čaputová ju prijala
  • Sú odhodlaní a cestovanie ich netrápi. Kto sú záujemcovia o Sputnik?
  • Pivo zadarmo, lotéria, no aj pokuty. Ako štáty motivujú ľudí na očkovanie
  • Nový developerský trik. Výbohovci započítali aj susedov a majú zelenú
  • Schranz sa zranil. Kto ho nahradí na EURO?
  • Nepoznajú cukrovku ani demenciu. Čo je tajomstvom zdravého života domorodcov?

Mičovský si demisiu rozmyslel, Čaputová ju prijala

Hovoril, že by bola hanba byť súčasťou protikorupčného hnutia a nekonať. Preto pred dvoma týždňami minister pôdohospodárstva Ján Mičovský oznámil, že podá demisiu.

SkryťVypnúť reklamu

Narážal na to, že Gabriela Bartošová, ktorú vybral za šéfku Slovenského pozemkového fondu, skončila pre úplatkársku kauzu vo väzbe.

Po trinástich dňoch si však Mičovský demisiu rozmyslel a vyhlásil, že chce v kresle ministra zotrvať. Prezidentke Zuzane Čaputovej zároveň poslal list, ktorým chcel vlastnú demisiu stiahnuť.

O necelé dve hodiny prišlo stanovisko z úradu premiéra Eduarda Hegera z OĽaNO a neskôr aj z prezidentského paláca, z ktorého vyplývalo, že Mičovský vo funkcii skončí.

Prezidentská kancelária vysvetlila, že keď už raz minister demisiu podal, nemôže ju vziať späť.

Nového ministra pôdohospodárstva prezidentka Čaputová vymenuje dnes a stane sa ním Samuel Vlčan. Tri mesiace bol štátnym tajomníkom Mičovského, vlani v lete však z ministerstva bez uvedenia dôvodu odišiel.

SkryťVypnúť reklamu
  • Rozhovor s Mičovským: Po neúspešnom stiahnutí demisie sa Ján Mičovský odmlčal. Denníku SME odpovedal na päť otázok.
  • Čaputová vyťahala OĽaNO za uši: Ak si Čaputová chcela zachovať dôstojnosť, nemala na výber, len tlmočiť, že za takýchto podmienok s nimi nemá o čom diskutovať a prosí si meno nového ministra, píše Peter Tkačenko.

Záujemcovia o Sputnik sú odhodlaní, cestovanie ich netrápi

Na Slovensku pribudlo 15 nakazených koronavírusom. Laboratóriá vykonali celkovo 981 PCR testov. Počet hospitalizovaných pacientov sa znížil o 7 na 323. Potvrdili aj ďalších 10 obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 4 268 ľudí.

Žilinský kraj je spolu s Bratislavským prvý, kde sa začalo očkovať Sputnikom V. V nasledujúcich dňoch sa pripoja ďalšie župy.

SkryťVypnúť reklamu

"Mám 58 rokov, inú vakcínu ako ruskú v sebe nemám," vysvetľuje Adam Majtan z obce Veľké Rovné pri Bytči, prečo sa prišiel zaočkovať Sputnikom V.

Sedí na stoličke, na tvári má čierne rúško a sústredene si pozerá papiere. Ich súčasťou je informovaný súhlas o tom, že si je vedomý, že Sputnik V nie je registrovaná vakcína.

Napriek tomu, že vakcína nie je registrovaná, Majtan jej verí. Rusi majú podľa neho vynikajúci výskum. "Už sto rokov."

Kto sú teda záujemcovia o Sputnik? Zväčša ide o starších ľudí nad 50 rokov. Na základe skúseností zo socializmu sú presvedčení, že Rusi majú dobre vakcíny. Sťažené cestovanie po Európe ich netrápi, vraj sú aj tak stále doma.

  • Kto komu bude nakoniec nadávať do hlupákov: Jediný zmysluplný argument, ktorý v celej debate o Sputniku na Slovenku zaznel, je, že ak existuje skupina ľudí, ktorá sa chce dať očkovať iba Sputnikom, nech tú možnosť napokon má. Na vlastné riziko a, žiaľ, aj so všetkými možnými následkami, píše Jakub Filo.
  • Otvoria malé hraničné priechody: Mnohé priechody sú aj po uvoľnení cestovania do okolitých krajín a späť stále neprejazdné. Ministerstvo vnútra tvrdí, že k zmene na hraničných priechodoch s Českom a Poľskom dôjde už dnes.
  • Očkovanie od 12 rokov: Na očkovanie proti novému koronavírusu sa môžu prihlásiť už aj deti od 12 rokov. Na portáli NCZI už pribudla možnosť prihlásiť aj mladšie deti, dostanú vakcínu od Pfizeru.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

  • Spochybňovači zo Sme rodina: Údajné šikanovanie vo väzbe, chaos na ministerstve vnútra a policajný prezident, ktorý verejne klame. V strane Sme rodina po útokoch na ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú už spochybňujú aj prácu ministra vnútra Romana Mikulca a policajného prezidenta Petra Kovaříka.
  • Odkaz Mikulca Krajniakovi: Minister vnútra Roman Mikulec nerozumie vyjadreniam ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka, podľa ktorého nie je možné, aby jedni policajti zatýkali druhých a opačne. Mikulec požiada predsedu vlády o stretnutie, na ktorom má byť aj minister práce.
  • Prokurátor zrušil obvinenie Kaľavského: Prokurátor Generálnej prokuratúry na podklade sťažnosti obvineného vedúceho operatívneho oddelenia NAKA Jána Kaľavského rozhodol o zrušení uznesenia o vznesení obvinenia voči menovanému pre prečin zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Vďaka vašej podpore môžeme robiť kvalitnú žurnalistiku.

Pomôžte nám v tom pokračovať. Pridajte sa k predplatiteľom.

SkryťVypnúť reklamu

Developeri objavili nový právny trik

Koniec hry na apartmány zaviedol bratislavský primátor Matúš Vallo po nástupe do funkcie.

Mnohých developerov nahneval, pretože už nemohli ohýbať územný plán a namiesto kancelárií a obchodov stavať „bytové apartmány“ - plnohodnotné byty, ktoré sa na papieri tvárili ako apartmány.

Pre viacerých developerov to znamenalo stopku pre ich projekty. Medzi nespokojnými skončila aj developerská divízia podnikateľa Ivana Kmotríka.

Zdá sa však, že aj na nový Vallov systém existujú triky. Ukázala ich developerská skupina MiddleCap. Jej spolumajiteľom je rodina podnikateľa Miroslava Výboha, ktorý sa v minulosti zviditeľnil ako vplyvný lobista a priateľ predsedu Smeru Roberta Fica.

V skratke ďalšie správy z ekonomiky:

  • Obnova Habermayerovho paláca: Napriek nespornej historickej hodnote sú zanedbané a chátrajú. Bez rekonštrukcie ich čaká pozvoľný zánik. Týka sa to aj Habermayerovho paláca na Panenskej ulici v centre Bratislavy. Aj keď v jeho prípade sa črtá zvrat.
  • Potraviny ako status: Spotrebitelia sa pri nakupovaní väčšinou riadia emóciami a pri rozhodovaní využívajú množstvo skratiek. O tom, ako funguje ľudský mozog v obchode, hovorí behaviorálny ekonóm Matej Šucha.
  • Investícia do zlata: Oplatí sa investovať do zlata? Aká je jeho úloha vo finančnom systéme? Má význam mať zlato v portfóliu? A na čo si dať pozor pri investovaní do zlata? Odpovede nájdete v novom videu zo seriálu Ekonómia ľudskou rečou.

Ako štáty motivujú ľudí na očkovanie

Môžete vyhrať milión dolárov, lístky na basketbal, loveckú pušku či jazdu na pretekárskej dráhe. Čo pre to treba spraviť? Dať sa zaočkovať.

SkryťVypnúť reklamu

Čoraz viac štátov hľadá nástroj, ako motivovať ľudí, aby sa dali očkovať proti koronavírusu, a dosiahnuť tak aspoň čiastočnú kolektívnu imunitu. V Spojených štátoch stavili na lotérie, súťaže aj veci zadarmo, inde lákajú aj peňažnými bonusmi.

Slovenský premiér Eduard Heger s odmenou pre očkovaných nesúhlasí, do budúcnosti ju však nevylučuje.

Vo viacerých krajinách zvolili opačný prístup a nezaočkovaným hrozia pokutami či obmedzením vstupu do prevádzok.

Oba prístupy môžu vyvolať etické aj právne problémy.

V skratke ďalšie správy zo sveta:

  • Zomrel posledný osloboditeľ Osvienčimu: Vo veku 98 rokov zomrel v nemocnici v Mníchove David Dushman, posledný žijúci osloboditeľ koncentračného tábora Osvienčim.
  • Bezos poletí do vesmíru: Najbohatší muž sveta Jeff Bezos bude súčasťou prvého vesmírneho letu s ľudskou posádkou spoločnosti Blue Origin, ktorej je vlastníkom.
  • Násilné voľby v Mexiku: Dve ľudské hlavy a ďalšie ľudské pozostatky sa našli vo viacerých volebných miestnostiach v mexickom meste Tijuana, ležiacom na hraniciach s USA.

Zo zahraničných webov:


Schranz sa zranil. Kto ho nahradí na EURO?

Bol siedmy máj. V ligovom zápase s Teplicami pri behu zrazu pocítil bolesť v stehennom svale. A už v 20. minúte musel striedať.

SkryťVypnúť reklamu

Útočník českého Jablonca Ivan Schranz sa odvtedy liečil. Napokon sa dostal do nominácie slovenskej reprezentácie na EURO 2020.

V tréningovom kempe v rakúskom Windischgarstene spočiatku trénoval individuálne. Neskôr sa pripojil k tímu. Vyzeralo to, že sval je v poriadku.

Až prišiel prípravný zápas proti Rakúsku. A v tretej minúte si slovenský útočník sadol na trávu a chytil sa za stehenný sval, ktorý mal dôkladne zatejpovaný. Zle je, uvedomuje si slovenský útočník a zrejme aj tréner Štefan Tarkovič. Aké má Tarkovič možnosti?

V skratke ďalšie správy zo športu:

  • Forma futbalistov pred EURO: Niektorým sa za rok zmenil úplne život, ich cena šla rapídne hore. Viacerí v kluboch žiarili, tešili sa z titulu, ďalší sa trápili. Slovenskí futbalisti sa už o niekoľko dní opäť predstavia na majstrovstvách Európy. Prvý zápas ich čaká 14. júna v Petrohrade proti Poľsku. Akú klubovú sezónu majú za sebou?
  • Kyjev provokuje dresmi Moskvu: UEFA schválila ukrajinské dresy na EURO 2020, ktoré svojím dizajnom pobúrili Rusov. Jeho súčasťou je obrys hraníc, ktoré zahŕňajú aj Krym a separatistické oblasti Doneck a Luhansk.
  • Zápas Mayweathera s youtuberom: Exhibičný boxerský duel medzi Floydom Mayweatherom a Loganom Paulom kvôli nastaveným pravidlám nemohol spoznať oficiálneho víťaza. Ak by sa zápas oficiálne bodoval, Mayweather by s prehľadom zvíťazil.

Domorodci nepoznajú cukrovku ani demenciu

Okrem toho, že majú najzdravšie srdcia na svete, tak aj ich mozog starne značne pomalšie ako ten náš. Reč je o bolívijských domorodcoch z kmeňa Tsimane, ktorí žijú prostým životom v amazonskej džungli.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že nemajú prístup k modernej zdravotnej starostlivosti a fungujú tak, ako naši predkovia pred tisíckami rokov, ich vitalita neprestáva fascinovať vedcov i širokú verejnosť.

Domorodci z kmeňa Tsimanov žijú pri rieke Maniqui v Bolívii. Dokopy ich je zhruba 16-tisíc a ich každodenný život napĺňa práca na poli, rybolov, lov a zber plodín.

V skratke ďalšie správy zo zdravia:

  • Vtáčia chrípka u človeka: Čína potvrdila prvý prípad ojedinelého kmeňa vtáčej chrípky u 41-ročného muža. Aké riziká so sebou vtáčia chrípka prináša, koho najčastejšie postihuje a ako sa proti nej možno brániť? Dozviete sa v článku.
  • Klokankovanie zachraňuje životy: Namiesto umiestňovania do inkubátora by život predčasne narodených detí mohla zachrániť okamžitá a bezprostredná blízkosť matky. O výhodách klokankovania svedčia viaceré výskumy.
  • Zápal srdcového svalu z očkovania: Zdravotnícki experti sa snažia zistiť, či zápal srdcového svalu môže patriť medzi zriedkavé vedľajšie účinky u dospievajúcich osôb a mladších dospelých po podaní druhej dávky vakcíny proti ochoreniu Covid-19.

Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na situáciu v Za ľudí? Ovplyvní to chod koalície? A mala by sa nanovo podpisovať koaličná dohoda, v prípade, že poslanci okolo Márie Kolíkovej zo strany odídu? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedom SaS Richardom Sulíkom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si najchutnejšie pokrmy z obľúbenej ryby. Prinášame vám jedenásť receptov s lososom.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 648
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 125
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 201
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 647
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 184
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 268
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 141
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu