Počas pandémie naraz riešil prasknutú hadicu, nefunkčnú elektrinu aj úraz hlavy. "Boli to veľmi pekné, ale veľmi drahé prázdniny," hovorí o prvej vlne TOMÁŠ PETRÍK, chatár na populárnej tatranskej Chate pri Zelenom plese, známej ako Brnčalka. Hoci bola počas pandémie obohnaná páskami a na dverách neboli kľučky, turisti sa aj tak do nej pokúšali dostať.
V rozhovore Petrík hovorí, ako zmenila ich fungovanie korona aj či sa k nim už vrátili turisti.
Ako sa vám podarilo prežiť na chate pandémiu?
Vlani na jar to bolo krušné. Prichádzal vrchol turistickej a najmä skialpovej sezóny, na chate sme mali navozené kvantá tovaru a potravín. Keď sa začala pandémia, všetky potraviny, ktoré podliehali rýchlej skaze, som musel porozdávať známym a zamestnancom.
Mali sme tu takmer celý svet, veľkú skupinu ľudí zo Škótska, z Litvy, Poľska aj z Čiech. Správa, že sa zatvárajú hranice a prestávajú jazdiť medzinárodné vlaky, znamenala, že v priebehu niekoľkých hodín sa všetci museli dostať preč. Nastal hromadný útek.
Potom bolo pár dní pokoja, keď sa v doline neobjavil absolútne nikto. V priebehu niekoľkých týždňov ľudia postupne začali chodiť, ale chata bola zavretá.
Všetkých pracovníkov som poslal domov s tým, že zostanem na chate úplne sám. Na tretí deň mi niečo začalo čudne smrdieť. Na sporáku zostal 70-litrový hrniec s kapustnicou.
Ako ste si s ňou poradili?
Chcel som ju vyliať do drezu, kde máme drvič odpadu. Hrniec sa mi však šmykol a 50 litrov kapustnice letelo do jednej časti kuchyne. Musel som vyumývať všetky steny, strop, taniere, hrnce, všetko, z čoho visela kapusta.
Keď som sa potom išiel prezliecť, zistil som, že v pivnici je päť centimetrov vody. Začal som pátrať, prečo voda steká po stenách do skladu zeleniny, prečo sú umyté všetky zemiaky a na zemi je bahno.
Tak som išiel do kuchyne a zistil som, že hadica na oplachovanie hrncov je prasknutá a strieka z nej voda. Vypol som vodu a pre zmenu upratal druhú časť kuchyne, sklad zeleniny, pivnicu, čo bolo na niekoľko hodín.
Medzitým začala haprovať elektrina. Naštartoval som generátor, ale elektrina sa nedostávala do záložného zdroja a začal kolabovať elektrický systém. Elektrinu som teda musel vypnúť a pátral som, čo sa pokazilo.
No keď vypnete elektrinu, vypnete aj kotol. Po dvoch hodinách mi teda vybuchol pretlakový ventil. Tri centimetre sadzovej vody boli všade a znovu som všetko musel vyumývať.

Tak to už bol hádam koniec vašich starostí...
To teda nie.