Väčšina oslovených v prieskume tvrdí, že by sa zúčastnila na referende o predčasných voľbách. Šéf Focusu a sociológ Martin Slosiarik však predpokladá, že v skutočnosti by sa na referende zúčastnila zhruba len tretina oprávnených voličov.
Od parlamentných volieb máme niečo viac ako rok a dnes asi už len málokto predpokladá, že táto zostava dovládne do konca – a teda že politicky prežije valiacu sa tretiu vlnu pandémie. Osudom vlády sa zaoberá dnešné vydanie podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Väčšina opýtaných chce referendum, obvykle však neprídu
- Digitálny covid pas je už dostupný v prvej aplikácii
- Pokrývajú slovenské poistky škody po tornáde?
- Reportáž zo spustošených obcí: Tornádo rozhádzalo aj náhrobky
- Veľké prekvapenie na úkor favorita. Česi nedali šancu Holanďanom
- Meteorológ: Ak je tornádo v susednej ulici, neznamená to, že ste v bezpečí
Väčšina referendum chce, obvykle však neprídu

Referenda o predčasných voľbách by sa zúčastnilo 52,9 percenta respondentov. Ide o ľudí, ktorí uviedli, že sú rozhodnutí naň ísť najmenej na 60 percent. Ukazujú to výsledky prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na Telo televízie Markíza.
Referendum o predčasných voľbách momentálne posudzuje Ústavný súd. Poslala ho tam 12. mája prezidentka Zuzana Čaputová. Na posúdenie má 60 dní od doručenia podnetu z prezidentského paláca.
Avšak šéf Focusu a sociológ Martin Slosiarik napriek vysokému podielu respondentov, ktorí deklarovali účasť na referende predpokladá, že v skutočnosti by sa ho zúčastnila zhruba len tretina oprávnených voličov.
Respondentmi v prieskume deklarovaná nadpolovičná účasť "vôbec neznamená, že všetci títo voliči by k referendu aj prišli," komentuje jeho výsledky Slosiarik. Takmer vždy býva podľa neho deklarovaná účasť vyššia, než skutočná.
- Otázka otázky: Môžete pečatiť, že aj keby Ústavný súd prepustil referendum o skrátení volebného obdobia do ďalšieho konania, ničotnosť, márnosť a nulitu podujatia zakladá to, že neexistuje taká otázka, ktorá by politicky inertnú polovicu národa dotiahla k urnám, píše Peter Schutz.
- Sulík vylúčil budúcu vládu s Matovičom: Minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík vylúčil, že by v budúcej vláde sedel s predsedom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom. Sulík si myslí, že po zmene premiéra už nebudú mať ľudia veľkú motiváciu zúčastniť sa na referende o predčasných voľbách. On sám sa však na referende zúčastní, pretože ho považuje za legitímny nástroj.
Digitálny covid pas je už dostupný v prvej aplikácii

Na Slovensku pribudlo 20 nakazených koronavírusom, laboratóriá vykonali 2 553 PCR testov. Nepribudlo žiadne úmrtie na ochorenie Covid-19. Nezmenený zostal aj počet hospitalizovaných, v nemocniciach leží 195 pacientov. Prvou dávkou vakcíny zaočkovali 2 693 ľudí.
Na Slovensku od soboty dostávajú ľudia prvé digitálne Covid preukazy EÚ. Národné centrum zdravotníckych informácií odštartovalo spracúvanie 3,2 milióna záznamov o vakcinácii, cez 200-tisíc záznamov o prekonaní ochorenia Covid-19 a takmer 50-tisíc PCR testov.
"Digitálny COVID preukaz EÚ je oddnes v prvej aplikácii. Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne ho postupne majú vďaka aplikácii poisťovne od dnešného dňa k dispozícii. Poistenci ďalších poisťovní budú mať túto možnosť prostredníctvom svojich aplikácií takisto v najbližších dňoch," uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
- Matovič kritizuje Lengvarského: Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič kritizuje ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského za to, že Slovensko zaostáva v očkovaní proti ochoreniu Covid-19. Dáva mu však šancu na to, aby ukázal, že dokáže ľudí nabudiť k tomu, aby sa dali zaočkovať.
- Matematika Matovičovi nejde: Matovič sa spolieha, že stokrát opakovaná lož sa stane pravdou, ale deklarovaných 500-tisíc záujemcov o Sputnik by sa mu nenakotilo ani delením. To číslo existuje len v jeho hlave, aj to iba počas nocí a výlučne v REM fáze, píše Nataša Holinová.
V skratke ďalšie správy zo Slovenska:
- Ako v Smere vytvorili kauzu Mikulec: Smer sa opäť snaží proti Ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi využiť kauzu tunelovania Vojenského spravodajstva za prvej vlády Roberta Fica a pokúsil sa ho v parlamente odvolať. Denník SME vzhľadom na zložitosť celej kauzy o nej pripravil sériu otázok a odpovedí.
- Ústavný súd vyhovel Kováčikovi: Sudca najvyššieho súdu Juraj Kliment, ktorý bol vlani v novembri súčasťou senátu, ktorý potvrdil väzbu pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je strýkom prokurátora Ondreja Repu. Ten necelý mesiac predtým podal návrh na vzatie Kováčika do väzby. Okrem toho Kliment v médiách chválil Repu za jeho konanie a kritizoval Kováčika. Tieto dva dôvody sú podľa Ústavného súdu dôkazom zaujatosti Klimenta voči Kováčikovi.
- Harabinov syn zasa nemal rúško: Syna Štefana Harabina, Branislav Harabin, opäť pojednával bez rúška napriek hrozbe, že dočasne príde o funkciu sudcu. Na porušovanie opatrení upozornil Harabina až prokurátor. Upozornil ho, že nebude pokračovať a prednášať záverečnú reč za týchto podmienok. Odôvodnil to prekážkou, ktorá spočíva v ohrození zdravia a života.
Vďaka vašej podpore môžeme robiť kvalitnú žurnalistiku.
Pomôžte nám v tom pokračovať. Pridajte sa k predplatiteľom.
Pokrývajú slovenské poistky škody po tornáde?

Silné búrky s krúpami, supercela aj tornádo. Južná Morava po spamätáva zo smršte, ktorá sa krajinou prehnala. Počítajú sa straty na životoch aj škody na majetku.
Aké náklady a za akých podmienok preberá na plecia poisťovňa v prípade, že si ľudia uzatvorili poistenie? Pokrýva poistenie aj škody po tornáde? Aký silný musí byť vietor, aby poisťovňa uznala ním napáchané škody? Ako poisťovňa overuje rýchlosť vetra pri škodách?
Sú proti živelným pohromám chránené aj staršie poistné zmluvy? Čo všetko preplatí poisťovňa po živelnej udalosti? Ako treba postupovať pri nahlasovaní škôd? Kedy môže poisťovňa rozhodnúť, že škodu nepreplatí? Na tieto otázky nájdete odpovede v článku.
V skratke ďalšie správy z ekonomiky:
- Mení sa pomoc od štátu pre firmy: Základný balík peňazí na podporu zamestnanosti, cez ktorý podniky dostávali podporu pri výplate miezd, teda Prvá pomoc a jej ďalšie dve rozšírenia sa od júla budú viazať na covidový automat. Doteraz cez túto pomoc štát vyplatil 1,850 miliardy eur. Prvá pomoc sa úplne vypne, ak bude v zelenej farbe.
- Podvodníci sa vydávajú za políciu: Na Slovensku sa objavili pokusy telefonicky získať citlivé bankové informácie. Podvodníci sa pri týchto vishingových útokoch usilujú u svojej obete vytvoriť pocit dôvery a naliehavosti a najnovšie sa vydávajú za kriminálnu políciu.
- Spotreba kávy prevýši produkciu: Spotreba kávy na celom svete v sezóne 2021/22 vzrastie a prekoná aj globálnu produkciu, čo povedie k celosvetovému zníženiu zásob kávy. Tie na konci sezóny klesnú na 32 miliónov vriec, čo bude ich najnižšia úroveň minimálne od roku 2017.
Reportáž zo spustošených obcí: Tornádo rozhádzalo aj náhrobky

Časť dediny stojí nedotknutá, tá druhá vyzerá ako z postapokalyptického filmu. Pod pneumatikami tu škrípu porozbíjané škridly, všade na zemi sú črepy z okenných tabúľ. Pokrivené kusy plechov zo striech sú zamotané medzi vetvami polámaných stromov.
Trojtisícová obec Lužice na juhu Moravy je len jednou z dedín, ktorou sa prehnalo silné tornádo. Celú južnú Moravu pritom zasiahli mohutné búrky. Prírodná katastrofa si vyžiadala najmenej šesť mŕtvych a desiatky vážne zranených.
Českí meteorológovia odhadujú, že tornádo malo silu F4. Pri určovaní sily tornáda podľa Fujitovej stupnice je rozhodujúca rýchlosť vetra a rozsah škôd.
Najsilnejšie tornádo má podľa tejto stupnice silu F5. Južnú Moravu tak podľa meteorológov spustošil mimoriadne silný vzdušný vír.
Zvedavcov otáčajú: Bolo ich priveľa, autami blokovali ulice, ktorými potom nevedeli prechádzať napríklad hasičské vozidlá. Často so sebou priniesli viac komplikácií ako pomoci. Juhomoravské obce zasiahnuté tornádom sa síce tešili z vlny solidarity, no dobrovoľníkov do soboty presviedčali, aby k nim radšej necestovali a pomoc v teréne nechali na profesionálov.
V skratke ďalšie správy zo sveta:
- Radšej mimozemšťania ako Rusi: Americká vláda v správe tajných služieb píše, že od roku 2004 zaznamenali 143 správ o „neidentifikovateľných vzdušných javoch“, ktoré nevie vysvetliť. Zároveň však vláda tvrdí, že nemá žiadne dôkazy o tom, že by išlo o stroje mimozemského pôvodu.
- Chauvinov trest za vraždu Floyda: Dvadsaťdva a pol roka väzenia vymeral v piatok americký súd bývalému policajtovi Derekovi Chauvinovi, ktorého porota v apríli uznala za vinného z vraždy a zabitia Afroameričana Georgea Floyda.
- Vydražili červeného maurícia: Jednu z najznámejších a najvzácnejších poštových známok na svete červený maurícius vydražili za 8,1 milióna eur. Podľa znalcov je to jedna z najvyšších cien zaplatených za niektorú poštovú známku pri aukciách.
Zo zahraničných webov:
- The New York Times: Odkiaľ sa vzal koronavírus? To, čo už vieme, je znepokojujúce
- The Guardian: Krvný test, ktorý zistí 50 druhov rakoviny, je dostatočne presný na zavedenie
- Atlas Obscura: Ukázalo sa, že zemetrasenie môžete odhaliť aj z balóna
Česi nedali Holanďanom v osemfinále šancu

Česko zdolalo Holandsko 2:0 v osemfinálovom zápase na ME vo futbale vďaka gólom Tomáša Holeša a Patrika Schicka po zmene strán.
Českí futbalisti predviedli výborný výkon, zlomovými okamihmi zápasu boli dva momenty v úvode druhého polčasu.
Prvým bol skvelý zákrok českého brankára Vaclíka, ktorý zlikvidoval samostatný únik Malena a hneď potom zastavil loptu ako posledný obranca loptu rukou de Ligt, za čo bol „odmenený“ červenou kartou. Česi túto presilovku využili, keď ich dostal v 68. minúte do vedenia Tomáš Holeš a náskok našich západných susedov zvýraznil v 80. minúte po skvelom rýchlom protiútoku Patrik Schick.
Česi napokon s prehľadom doviedli zápas do prekvapivého, ale úplne zaslúženého víťazného konca.
Česko tak po deviatich rokoch postupuje do štvťfinále Majstrovstiev Európy, v ktorom sa v sobotu 3. júla o 18:00 v Baku stretne s Dánskom.
V skratke ďalšie správy zo športu:
- Rakúšania ukončili sériu Talianov: Taliansko zdolalo Rakúsko 2:1 po predĺžení v osemfinálovom zápase na ME vo futbale. Prvýkrát na prebiehajúcom šampionáte muselo o postupujúcom rozhodnúť predĺženie.
- Sagan nestačil na tempo favoritov: Holandský cyklista Mathieu van der Poel triumfoval v 2. etape 108. ročníka Tour de France a získal žltý dres. Slovák Peter Sagan v drese Bora-Hansgrohe nebojoval o popredné priečky a do cieľa prišiel na stej priečke s mankom 4:49 minúty.
- Verstappen opäť nedal Hamiltonovi šancu: Holanďan Max Verstappen zo stajne Red Bull triumfoval systémom štart-cieľ na Veľkej cene Štajerska. Za ním skončila dvojica pretekárov z tímu Mercedes. Dvadsaťtriročný Verstappen zaznamenal štvrté víťazstvo v ročníku a 14. v kariére.
Ak je tornádo v susednej ulici, neznamená to, že ste v bezpečí

Za posledné štyri roky sme na Slovensku mali tri tornáda. Žiadne nebolo také silné ako to, ktoré sa vo štvrtok prehnalo Moravou.
Meteorológ Miroslav Šinger zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v rozhovore pre SME hovorí, či sme na Slovensku pripravení na podobné katastrofy, a vysvetľuje, ako tornádo na Morave vzniklo.
"Tornáda sa predpovedajú na veľmi pravdepodobnostnej úrovni. V meteorologických predpovediach národných služieb preto väčšinou neuvidíte, že ojedinele sa môžu vyskytnúť. Ale v oblasti Moravy a blízkom okolí aj na Slovensku boli podmienky, ktoré môžu viesť k vzniku tornád," vysvetľuje Šinger.
V skratke ďalšie správy z vedy a techniky:
- Ako vzniká tornádo: Tornádo je silne rotujúci vír, ktorý vzniká pod základňou mohutných búrkových oblakov a ktorý sa dotkne povrchu zeme. Môže sa javiť ako silne rotujúci lievik, chobot či stĺp. Kedy tornáda vznikajú a prečo je ťažké ich predpovedať?
- Nový druh homo: Izraelskí vedci hlásia nález dosiaľ neznámeho druhu z rodu homo. Žil na križovatke medzi Afrikou a Euráziou, mal neandertálske črty a krížil sa zrejme s Homo sapiens. Homo Nešer Ramla dostal meno podľa miesta svojho nálezu v Izraeli, pričom môže ísť o chýbajúci článok vo vývoji neandertálcov.
- Dosluhujúci Hubble: Jeden z najdrahších vedeckých prístrojov na svete nefunguje. NASA sa problém zatiaľ nedarí napraviť zo zeme a oprava vo vesmíre je vylúčená. Končí sa po tridsaťjeden rokoch Hubblova misia?
Rozhovory ZKH

Nebolo prijatie deklarácie k správe europoslanca Matića len divadlo? Prečo konzervatívci nehovoria o zavedení sexuálnej výchovy, ak chcú znižovať počet neželaných tehotenstiev? A čo hovorí na nový zákon v Maďarsku, ktorý zakazuje na školách propagáciu homosexuality? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s poslankyňou OĽaNO Annou Záborskou.
Podcasty SME
- Dejiny: Nech nevytŕča z davu! Ako si komunizmus nevedel dať rady s mladými
- Klik: Prečo Čína zatvára kryptobane / Kuriózny príbeh termostatov v Texase / Ako fungujú školy e-športu
Karikatúra

Recept dňa

Musíte vysadiť lepok? Cukrárka radí, čím nahradiť múku pri bezlepkovom pečení.
Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
