„Srdce slovenského národa v tomto boji je na strane nemeckého vojaka. Nesmieme sa dať zmýliť vedľajšími momentmi, naše oči, naše mysle musia byť uprené na jediný cieľ, k víťazstvu nad spoločným nepriateľom európskej kultúry.“
Bolo nedeľné popoludnie 11. júna 1944 a vo Zvolene privítali vysokú honoráciu. Predtým bola v Martine a Kremnici, politici rečnili pred nastúpenými gardistami a miestnymi pohlavármi Hlinkovej strany. Gardisti práve končili kurzy v okresných školách a noví frekventanti stáli zoradení v čiernych uniformách.
Prejav predniesol podpredseda vlády, minister vnútra a veliteľ Hlinkovej gardy Alexander Mach, radikál raziaci pronacistické smerovanie politiky a zodpovedný za deportácie Židov aj gardistické excesy. V tú nedeľu, keď chválil Hitlera a hlásal vieru vo víťazstvo tretej ríše, už pritom nacisti ustupovali na všetkých frontoch a Spojenci sa vylodili v Normandii. Režim bol v hlbokej kríze a do vypuknutia Slovenského národného povstania zostávalo zopár týždňov.
Na tribúne stál aj Jozef Cíger Hronský, ktorý absolvoval s Machom turné po slovenských mestách. Aj sám prehovoril ku gardistom. Autor Smelého zajka, Budkáčika a Dubkáčika aj Troch kozliatok hovoril podľa dobovej tlače „o veľkých kultúrnych možnostiach, ktoré slovenskému národu zabezpečuje skutočnosť slovenského štátu“.
Známy spisovateľ a vtedajší šéf Matice slovenskej podporoval po celý čas totalitný režim, ktorý sa dopúšťal zločinov proti ľudskosti. O tom sa však na pamätných tabuliach, ktoré mu odhaľuje Matica slovenská, nepíše. Jedna taká visí aj na kremnickej základnej škole.

Hodný iba chvál?
„Bolo pre mňa prekvapením, keď som zistil, že Jozefovi Cígerovi Hronskému odhalili už druhú pamätnú tabuľu na základnej škole v Kremnici, pričom v meste už jedna visí. Tak som sa pýtal, či je Jozef Cíger Hronský hodný iba chvál? Myslím si, že nie,“ hovorí historik Karol Hollý z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Hollý žije pri Kremnici a profesionálne sa venuje slovenskému národnému hnutiu na prelome 19. a 20. storočia. Nie je jediný, kto verejne upozornil na kontroverznosť známeho spisovateľa.
Kremnický múzejník Daniel Haas Kianička na to v súvislosti s osadením pamätnej tabule upozornil aj pred troma rokmi v časopise Kremnický letopis:
„Hronský sa usiloval pracovať na rozvoji slovenskej kultúry, niekedy to však, žiaľ, bolo na úkor iných etník. Nikdy sa neznížil k primitívnym nenávistným prejavom, bol však do takej miery v zajatí myšlienky 'blaha národa' a 'národnej čistoty', že nedokázal pripustiť, že vojnová Slovenská republika bola totalitným štátom otrocky závislým na nacistickom Nemecku.“
Pamätnú tabuľu na budove Základnej školy Pavla Križku v Kremnici odhalili 17. marca 2016. Kianičkov kritický článok na nej nič nezmenil a ďalej visí na svojom mieste.
Tento rok v mestských Kremnických novinách vyšiel aj oslavný článok o spisovateľovi pri príležitosti jeho 125. narodenín.