BRATISLAVA. Tešil sa a čakal výrazný nárast zaočkovanosti. Minister zdravotníctva za OĽaNO Vladimír Lengvarský sa však prepočítal. Všeobecných lekárov od očkovania odrádza komplikovanosť systému, aj malý záujem ľudí.
Po viac ako mesiaci, odkedy sa môžu ambulantní lekári hlásiť do systému, zaočkovanosť proti koronavírusu výrazne nerastie. O možnosť vakcinovať svojich pacientov požiadalo len necelých 600 z asi 4000 všeobecných lekárov.
Denník SME hovoril s viacerými lekármi, ktorí ordinujú v okresoch s najnižšou mierou zaočkovanosti. Ani jeden vo svojej ambulancii neočkuje.

"Je to komplikované a je o to u nás malý záujem,“ hovorí všeobecný lekár Branislav Babiš z Čadce. Podobne aj iní lekári.
Lekár Anton Malatinec z Kokavy nad Rimavicou potvrdzuje, že systém je byrokratický a informácie od štátnych orgánov strohé.
„Najskôr sme mali záujem, ale dlho sme čakali na zmluvu,“ hovorí. "Záujem v okrese je nízky a je tu dosť ďalších možností na očkovanie.“
Ani v ambulancii Eleny Kupcovej v Poltári sa neočkuje. "Je s tým veľa byrokracie a problémy s uskladňovaním.“
Ministerstvo sa pritom snažilo urobiť čo najjednoduchší systém. Najnovšie zverejnilo aj niekoľko inštruktážnych videí.
Ani s odmeňovaním lekárov by nemal byť podľa neho problém, očkovanie je vraj hradené nadštandardne.
Aj názor je dôležitý
Všeobecných lekárov sa pritom ľudia často pýtajú na ich odborný názor. Podľa prieskumu SAV zo začiatku februára sa ľudia najčastejšie riadia názorom najbližšej rodiny (49 percent oslovených), a hneď po nej názorom svojho všeobecného lekára (47 percent).
Desiatky ľudí na sociálnej sieti SME odpovedali, že sa stretli s lekárom, ktorý očkovanie neodporúčal. Prevažná väčšina z nich očkovanie odmieta.