Kľúčová správa o stave klímy nám nastavuje zrkadlo. Klimatickú zmenu je už vidieť vo všetkých častiach sveta a jej vplyvy sa budú v nasledujúcich rokoch iba zosilňovať. Pre strednú Európu to bude znamenať viac povodní, no tiež dlhšie obdobia sucha.
Pôvodný plán znel udržať otepľovanie do konca storočia zhruba na hodnote 1,5 stupňa v porovnaní s predindustriálnou érou. No máme ešte len rok 2021 a už sme niekde na 1,1 až 1,2 stupňa. Čo hovorí vedecká správa o klimatickej zmene, sa dozviete aj v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Výboha zatiaľ polícia nehľadá. Na obvinenie reagoval sťažnosťou
- Pre covid enormne pribudlo ľudí so zlyhaním srdca
- Klimatická zmena je rýchla a zosilňuje sa
- Takto si Taliban nikdy netrúfal. Ovládol obchodné centrum Afganistanu
- Barcelona sa snaží zabrániť Messimu odísť do Paríža, podala sťažnosť
- Dajte si sukne, klesá o vás záujem. Ženy protestujú proti odhaľovaniu v športe
Výboha zatiaľ polícia nehľadá. Na obvinenie reagoval sťažnosťou

Oligarchovi spájanému so Smerom Miroslavovi Výbohovi hrozí pre podozrenia z korupcie 10 až 15 rokov väzenia, no ani päť dní po vznesení obvinenia nie je na zozname hľadaných osôb.
Podnikateľ sa dlhodobo zdržiava najmä v Monaku, kde je pravdepodobne aj v týchto dňoch. V doteraz jedinom vyhlásení pre médiá Výboh potvrdil len toľko, že je mimo Slovenska, a to „zo súkromných a pracovných dôvodov“.
Či bude prokuratúra trvať na vydaní zatykača, zatiaľ nie je jasné. „Úrad špeciálnej prokuratúry sa k prebiehajúcemu trestnému konaniu nebude vyjadrovať,“ odkázal hovorca prokuratúry Dalibor Skladan.
Pri rozhodovaní o vydaní zatykača môže zavážiť aj prístup k obvineniam. Výboh tvrdí, že je v kontakte s vyšetrovateľmi a je pripravený na súčinnosť.
„Som presvedčený o tom, že v krátkom čase budem môcť predložiť nezvratné dôkazy o nezmyselnosti tohto obvinenia,“ odkázal Výboh. Jeho advokáti navyše proti obvineniu podali sťažnosť.
- Pellegrini mlčí: Na spôsobe, akým si Pellegrini vylepšoval rozpočet, sa zhodlo už niekoľko osôb vrátane Františka Imreczeho a Daniela Čecha. A odkedy obvinenie nestojí len na Imreczeho slovách, Pellegriniho sme takmer nevideli. To úplne vyzerá, akoby mal niekto strach, že okrem preferenčných strát mu môže ísť aj o osobnú slobodu, píše Peter Tkačenko.
Pre covid enormne pribudlo ľudí so zlyhaním srdca

Na Slovensku pribudlo 19 pozitívne testovaných na koronavírus. Laboratóriá vykonali celkovo 1 881 PCR vyšetrení. Počet hospitalizovaných sa nezmenil, aktuálne je v nemocniciach 65 pacientov. Opätovne nepribudla žiadna obeť ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 1 366 ľudí.
Zlyhávanie srdca či jeho ľavej komory. Za posledný polrok pribudlo najviac pacientov s týmito dvomi diagnózami. Odborníci hovoria, že to má niekoľko príčin. Jednou z najdôležitejších je infekcia koronavírusu.
Zdravotné poisťovne mali za prvý polrok viac pacientov so zlyhávaním srdca, ako za celý rok 2018. "Situácia je alarmujúca, na zlyhávanie srdca sa lieči z roka na rok viac ľudí," vraví hovorca štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matej Neumann.
Okrem covidu je dôvodom aj starnutie populácie, ale aj vyššia platba od zdravotných poisťovní za liečbu zlyhávania srdca ako za ischemickú chorobu. Pod ňu donedávna diagnóza zlyhávania srdca patrila.
- Pripomienky k automatu: K novému covid automatu, ktorý navrhlo konzílium pri ministerstve zdravotníctva, prichádzali pripomienky od koaličných strán. Rozhodnutie sa tak presunulo zrejme na dnes. Ak vláda covid automat schváli, platiť by mal od 16. augusta.
- Zábavná matematika s Matovičom: Protipandemickým prostriedkom je očkovanie a odpoveď na otázku, koľko zaočkovaných prinesie lotéria, nemáme, pričom je jediná relevantná, píše Nataša Holinová.
V skratke ďalšie správy zo Slovenska:
- Žilinka nevymenuje Kysela: Generálny prokurátor Maroš Žilinka nevymenuje Petra Kysela za zástupcu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica napriek tomu, že vyhral výberové konanie a jednohlasne ho schválila aj rada prokurátorov. Kysela sa zastalo 23 prokurátorov a Žilinkovi napísali list.
- Čech sa priznal k úplatku: Znovu obvinený bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech sa priznal k prevzatiu úplatku vo výške 200-tisíc eur od bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho. Úplatok mal súvisieť s nákupom informačných systémov pre finančnú správu.
- Odtlačky prstov: Osoby staršie ako 12 rokov by pri vybavovaní občianskych preukazov mali byť povinné nechať si nasnímať odtlačky prstov. Vyplýva to z predbežnej informácie k pripravovanej novele zákona o občianskych preukazoch, ktorú chystá rezort vnútra.
Klimatická zmena je rýchla a zosilňuje sa

Pred piatimi rokmi sa štáty sveta dohodli, že udržia oteplenie sveta na 1,5 stupňa Celzia oproti predindustriálnej dobe. Ambiciózny plán sa zrejme nepodarí naplniť. Túto teplotu môže svet dosiahnuť už o dvadsať rokov.
Ukazujú to najnovšie vedecké poznatky zverejnené v správe o klíme od Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu. Ide o kľúčový a hlavný dokument o vedeckom poznaní klimatickej zmeny.
Pri oteplení o 1,5 stupňa budú napríklad v Európe čoraz častejšie horúčavy, kratšie zimy a zvýši sa výskyt záplav, ale tiež období sucha. „Zmeny, ktoré zažívame, sa budú s ďalším otepľovaním zvyšovať,“ vysvetľuje klimatológ Pchan-mao Čaj, jeden z autorov novej správy.
Vedci v dokumente predstavili niekoľko scenárov vývoja klímy. V tom najhoršom by emisie naďalej rástli a svet by tak na konci storočia mohol mať až o štyri stupne viac ako pred priemyselnou revolúciou.
Cielenými a dlhodobými zásahmi na zníženie emisií by však ľudia vedeli udržať oteplenie aspoň pod dva alebo tri stupne Celzia. S každým zníženým stupňom by boli extrémne prejavy počasia menej pravdepodobné.
Neexistuje scenár, že sa nezmeníme: Predstava, ako by pracovali s klimatickými výzvami o dvadsať rokov politici ako Kollár, Matovič alebo aj Robert Fico, je pomerne desivá. Nájdeme mnoho dôvodov na des aj v zahraničí, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
Takto si Taliban nikdy netrúfal. Ovládol obchodné centrum Afganistanu

Ak by sa niečo podobné odohralo ešte pred rokom, americká reakcia by bola veľmi odlišná. Taliban obsadil päť hlavných miest afganských provincií.
To, čo by ešte pred rokom vyvolalo nálety či nasadenie amerických jednotiek proti militantnému hnutiu, tentokrát nevyvolalo závažnejšiu reakciu. Ste v tom sami, znie odkaz, ktorý svojou nečinnosťou vydali Američania afganskej armáde.
Taliban využíva americké sťahovanie sa z krajiny na ovládnutie miest po celej krajine. Ovládol aj Kundúz, obchodnú a kultúrnu metropolu s 270-tisícmi obyvateľov. Obliehanie mesta trvalo už od júna, miestni hlásia, že afganski vojaci sa vzdali, lebo nemali dosť jedla.
Kundúz je v rámci Afganistanu kľúčovým mestom. Prechádza ním diaľnica spájajúca mesto s inými kľúčovými sídlami krajiny a provincia tiež susedí s Tadžikistanom, kade sa pašuje ópium a heroín smerujúci do Európy.
Taliban nikdy za posledných dvadsať rokov neútočil na viacero provinčných metropol naraz, no v nedeľu dobyl rovno tri a potom ďalšie dve. Pod kontrolou má tak viac ako polovicu krajiny.
V skratke ďalšie správy zo sveta:
- Grécke inferno sa nekončí: Grécko bojuje s letnými požiarmi pravidelne, v roku 2019 oheň v regióne Attica, ktorý zahŕňa aj hlavné mesto Atény, zabil 103 ľudí. Rozsahom sú však tohtoročné požiare ešte horšie, aj pre vietor a extrémne vysoké teploty. V poslednom týždni sa teplota viackrát blížila k 45 stupňom Celzia.
- Lukašenko rok po voľbách: Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko sa necíti byť diktátorom. Vyhlásil to počas tlačovej konferencie v Minsku, v deň prvého výročia ostatných prezidentských volieb. Západných politikov vyzval, aby sa pred uvalením ďalších sankcií voči jeho krajine "zamysleli".
- Náboje pre pápeža: Talianska polícia vyšetruje pôvodcu obálky adresovanej pápežovi, v ktorej boli tri náboje. Podozrivú obálku zadržali zamestnanci zariadenia na triedenie pošty na predmestí Milána. Obálka okrem nábojov obsahovala aj správu odkazujúcu na finančné operácie vo Vatikáne.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Smútok a konšpirácie dvadsať rokov po 11. septembri
- The Hustle: Ako môže explozívny nárast počtu satelitov ovplyvniť život na Zemi
- The New Yorker: Hľadanie cesty späť od samovraždy
Barcelona sa snaží zabrániť Messimu odísť do Paríža, podala sťažnosť

Argentínsky futbalista Lionel Messi by mohol mať po konci v FC Barcelona problém nájsť si nového zamestnávateľa.
Jeho očakávané spojenie s Parížom St. Germain sa totiž snažia ešte vopred prekaziť zástupcovia španielskeho veľkoklubu. Na Európsku komisiu podali sťažnosť, ktorá by mohla Messiho príchod skomplikovať.
Podľa španielskeho denníka Marca má poukazovať na finančné nezrovnalosti PSG, do ktorých by mala zasiahnuť Finančná Fair-play.
Barcelončania upozorňujú, že kým počas sezóny 2019/20 použili na platy hráčov 54 percent z rozpočtu klubu, Parížania až 99 percent. Messimu navyše teraz podľa medializovaných informácií sľubujú až 40 miliónov eur za sezónu.
V skratke ďalšie správy zo športu:
- Škrtel rokuje s Trnavou: Futbalový obranca a bývalý kapitán reprezentácie Martin Škrtel má podľa neoficiálnych správ podpísať jednoročný kontrakt so Spartakom Trnava. Poprel však, že by mal podpísať kontrakt už v najbližších dňoch. Podľa vlastných slov ešte nie je zdravý, ani pripravený.
- Vlček koniec kariéry neplánuje: Na svojej šiestej olympiáde získal štvrtú medailu. Erik Vlček je už viac ako dvadsať rokov stálicou slovenského športu. V štvorkajaku nechýbal ani na hrách v Tokiu, tridsaťdeväťročný kajakár sa podelil o svoje pocity počas cesty z Tokia.
- Rusi napadli výsledok: Prvýkrát od Atlanty 1996 sa nestala šampiónkou Ruska. Ruský olympijský výbor predložil Medzinárodnej gymnastickej federácii oficiálnu sťažnosť proti výsledkom olympijského viacboja moderných gymnastiek v Tokiu. Kontroverzné bolo bodovanie rozhodcov.
Ženy protestujú proti odhaľovaniu v športe

Fotografia nórskeho mužského a ženského tímu plážovej hádzanej, ktorá sa začala šíriť v júli internetom, bije do očí.
Sú na nej muži v dlhých tielkach a krátkych nohaviciach takmer až po kolená a vedľa nich ženské hráčky, ktoré majú na sebe športové podprsenky a bikiny odhaľujúce nohy a značnú časť pozadia.
Fotka sa objavila krátko potom, ako sa nórsky tím plážových hádzanárok rozhodol vzdorovať zaužívaným pravidlám a v zápase na Majstrovstvách Európy si športovkyne obliekli namiesto predpísaných bikín šortky.
Mnohé športovkyne bikiny považujú za nepraktický a ponižujúci odev, ktorý ich prehnane sexualizuje a odpútava pozornosť od výkonov. Tie slovenské sa k problematike stavajú opatrne.
V skratke ďalšie správy o rodine a vzťahoch:
- Ako žiť v neistom svete: Ako sa vyrovnať s tým, že svet je nepredvídateľný, premenlivý a to, čo bolo jasne nalinajkované, sa veľmi ľahko vymkne spod kontroly? Prečo v živote potrebujeme istotu a čo nám ju môže poskytnúť? Istota a stabilita sú ľudské potreby, ľudia by sa však mali naučiť žiť aj s ich opakom, vysvetľuje v rozhovore psychologička Katarína Nagy Pázmány.
- Príbehy žien, ktoré búrajú tabu: Obavy a úzkosti paralyzovali Ivanu Kozmálovú do takej miery, že nebola schopná ísť na malý nákup, prevziať balík od kuriéra a výrazne limitovali aj jej rodinný život. Potom, ako s pomocou manžela vyhľadala pomoc, začala s liečbou a dlhodobou psychoterapiou, sa jej stav zlepšil. Asi po roku sa rozhodla, že o svojich ťažkostiach bude hovoriť otvorene.
- Porucha koordinácie u detí: Asi 1 z 20 detí v školskom veku trpí vývinovou koordinačnou poruchou, známou tiež ako syndróm nešikovného dieťaťa - ide o najmenej jedno dieťa v každej triede. Syndróm, ktorý bol prvýkrát uznaný v 30. rokoch minulého storočia a uvedený v Diagnostickom a štatistickom manuáli duševných porúch v roku 1989, začína získavať pozornosť lekárov.
Karikatúra

Recept dňa

Vybrali sme pre vás recepty na koláče, pirôžky aj torty s čučoriedkami.
Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
