Pri súčasnom fungovaní sveta nemáme šancu zvrátiť zmenu klímy
Dvadsať rokov sa venuje klimatológii a súčasné extrémne povodne a požiare ho už nešokujú. Klimatológa Jozefa Pecha však frustruje nečinnosť ohľadom klimatickej zmeny na politickej úrovni.
„Možno aj s ľuďmi na Slovensku pohne až to, keď nám tu zhorí kus lesa, tak ako v Grécku alebo na Sibíri,“ hovorí Pecho v rozhovore pre denník SME.
Rozpráva tiež o tom, či sa podarí zakročiť proti zmene klímy, ako by vyzeral svet teplejší o tri stupne Celzia a čo by si podľa neho mali uvedomiť ľudia.
Väčšina ľudí, ktorí sa nedali zaočkovať, nie sú antivaxeri
Behaviorálne vedy sa zaoberajú ľudským správaním a rozhodovaním, a preto môžu byť užitočné aj pre nastavenie stratégie, ako ľudí presvedčiť, aby sa dali očkovať.
Expert v oblasti behaviorálnych vied Matej Šucha si myslí, že k zvýšeniu miery vakcinácie určite nepomôže očkovacia lotéria, ani sprostredkovateľský bonus. Oba nápady, za ktorými stojí minister financií a šéf OĽaNO Igor Matovič, považuje za zlé až hlúpe.
Iniciatívy gastropodnikateľov, ktorí ponúkajú zľavy alebo odmeny pre zaočkovaných, Matej Šucha oceňuje, ale podľa neho ide o symbolické gesto, ktoré problém nevyrieši.
"Nehovorím, že to nemajú robiť, pretože je to pekná iniciatíva, ale jej skutočný dosah bude malý. Nemyslím si, že by sa ľudia šli očkovať len preto, že v nejakom podniku dostanú pivo zadarmo," vysvetľuje v rozhovore pre INDEX.
Je jednoduché nemať rád farmafirmy
Farmaceut Marek Kajan vo Švajčiarsku pracuje v klinickom výskume a vo voľnom čase vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach v populárnej facebookovej skupine Očami farmácie.
V rozhovore hovorí, či je imidž farmafiriem ako zlosynov zaslúžený, koľko zarobili na korone, ale aj bez akých liekov by sme neprežili, kde robia chybu ľudia pri užívaní liekov proti bolesti a ako funguje viagra.
V QR kóde úvodnej vstupenky na pápeža bol špeciálny odkaz
Organizátori septembrovej návštevy pápeža Františka na Slovensku očakávajú na štyroch stretnutiach s ním takmer pol milióna účastníkov.
Na podujatia v Prešove, košickom Luníku IX, na štadióne Lokomotívy a v Šaštíne spustila Konferencia biskupov Slovenska registráciu minulý piatok predpoludním.
Hlava katolíckej cirkvi príde na Slovensko v čase od 12. do 15. septembra. Krajinu navštívil naposledy pápež Ján Pavol II. pred 18 rokmi .
Nielen o registrácii, ale aj o organizácii stretnutí s pápežom sa denník SME rozprával so Štefanom Dobákom z technickej sekcie prípravného tímu.
K zisteniu, ktoré víno je dobré, sa musíte prepiť
Pochádza z Jahodnej pri Dunajskej Strede, ale celý život strávila v Modre. V regióne s bohatou vinárskou tradíciou a pri víne ostala Dominika Kupcová aj profesijne, stala sa someliérkou.
Strednú vinársko-ovocinársku školu v Modre jej vybrala mama. Prvotné predstavy, že bude môcť legálne piť ešte pred osemnástkou, čoskoro vystriedala realita, keď sa v škole učili okopávať vinohrady a rezať vinič. Zlom prišiel, keď reprezentovala školu na juniorských majstrovstvách someliérov, na ktorých sa stala vicemajsterkou Slovenska.
V jej živote ju sprevádza sestra Kristína. Okrem toho, že sú dvojičky, ich spája aj láska k vínu. Vo svojich 25 rokoch majú bohaté someliérske skúsenosti. Obe pracujú vo vínotéke Modrý kostolík v centre Bratislavy, takže zákazníci sa občas nemôžu ubrániť pocitu dvojitého videnia ešte pred prvým pohárikom.
Dominika, s ktorou sme sa zhovárali, pracovala v hoteli Matyšák aj v jednej z najlepších reštaurácií na Slovensku Fou Zoo. V súčasnosti okrem toho, že vypomáha vo vínotéke Modrý kostolík, pracuje vo firme, ktorá sa zaoberá distribúciou vín do gastroprevádzok.
Uzavrel som dohodu sám so sebou, čo potrebujem k šťastiu
Má pár priateľov, pred ktorými nič netají. Sám seba považuje za priateľa tolerantného a vraví, že potrebuje mať ozaj vážny dôvod, aby sa na niekoho nahneval. Komplikovanosť vzťahov však pozná dobre, najmä teraz, keď do nich vstupujú všetky možné komunikačné technológie a keď sociálne siete pojem vzťah devalvujú.
Sväťo Malachovský zažiaril vo filme Známi neznámi, kde sa siedmi kamaráti počas silvestrovskej oslavy rozhodnú, že si navzájom prečítajú každú správu, ktorá im počas večera príde. Nebezpečne tým ohrozia svoje tajomstvá a následne aj svoje partnerské vzťahy, ktoré sa dovtedy zdali byť pevné.
Film by mohol byť v našich kinách rovnako úspešný ako jeho brilantná talianska predloha. Recept na jeho úspech považuje za prostý: „Všetci sa vieme vžiť do ich situácie. Až nám vylezie pot na čelo pri predstave, že by sme sa mali prevteliť na kohokoľvek z nich."
Slováci nechcú žiť v luxuse ako Mojsejovci, objavujú retro
Stretli sme sa v bratislavskej reštaurácii s francúzskym šarmom La Marine, ktorej interiér navrhoval. Za štvrťstoročie práce má za sebou množstvo nápaditých diel.
Asi najznámejší jeho produkt je Tuli vak, za ktorý získal prestížnu RedDot cenu. Už pár týždňov divákov sprevádza reláciou v RTVS Ako bývať, ako žiť. Dizajnér a moderátor Michal Staško.
Podcasty SME
- Medzi nami: Začínate nový vzťah po štyridsiatke? Je veľká šanca, že bude lepší ako prvá láska, tvrdí psychologička a terapeutka Renáta Kočišová.
- Pravidelná dávka: Sú reprodukčné práva len právom ženy na potrat? Rozprávali sme sa s oxfordskou študentkou filozofie Anetou Bernardovou.
- Klíma podcast: Telo sa nemá kedy ochladiť, ani v noci. O vplyve zmien klímy na naše zdravie sme sa rozprávali s výskumníčkou Zuzanou Klocháňovou a záchranárom Františkom Majerským.

Beata
Balogová
