Vladimír Pčolinský je na slobode vďaka ustanoveniu, ktoré dáva moc Generálnej prokuratúre. V komisii k spornému paragrafu 363 bude aj jeho advokát Ondrej Urban, ktorého tam nominovala Sme rodina. Tá by odišla z vlády, keby koalícia paragraf odstránila.
Už o niekoľko dní príde na Slovensko pápež František. Zdá sa, že záujem o hlavu katolíckej cirkvi môže byť menší, než sa pôvodne predpokladalo. Prečo príde práve na Slovensko, aký bude mať program, ale aj prečo je oňho taký relatívne nízky záujem a čo s tým? Odpovede nájdete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- V komisii k spornému paragrafu bude aj Pčolinského advokát
- Pápež František nie je pre Slovákov takou superstar ako Ján Pavol II.
- Cenu elektriny nedvíha len burza, Ficov dlh budeme splácať roky
- Taliban znovu drží ženy doma. Argumentuje ako v roku 1996
- Vadovičová získala v Tokiu piate zlato, Slovensko má jedenásť medailí
- Jedia kaktusy aj obuvnícku kožu, nič iné nemajú. Čo sa deje na Madagaskare?
V komisii k spornému paragrafu bude aj Pčolinského advokát

Po prekvapivom zrušení stíhania bývalého šéfa SIS a nominanta Sme rodina Vladimíra Pčolinského bude koalícia riešiť sporný paragraf v zákone, ktorý takúto veľkú moc generálnemu prokurátorovi dáva.
Zriadila pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov koaličných strán a odborníkov na trestné právo. Posúdiť má, či a ako by sa mal zákon zmeniť.
Hnutie Borisa Kollára Sme rodina do tejto skupiny nominovalo aj advokáta Vladimíra Pčolinského Ondreja Urbana. Urban vystupoval aj na tlačovej konferencii Sme rodina, na ktorej Boris Kollár obhajoval postup Generálnej prokuratúry, ktorá prepustila z väzby Pčolinského a zrušila mu obvinenie.
"Zachytil som, že tam (v pracovnej skupine, pozn. red.) majú byť odborníci na trestné právo a ja sa trestnému právu dosť dlho venujem," hovorí advokát Urban s tým, že pri rozhodovaní, kto bude v komisii, nebol. Dostal však informáciu, že ho do nej Sme rodina nominovalo.
"Podľa mňa by ste už celé SME mali ísť niekam," odpísal predseda poslaneckého klubu Sme rodina a brat Vladimíra Pčolinského Peter na otázku, prečo je v pracovnej skupine aj advokát Urban.
Boris Kollár vyhlásil, že Sme rodina by odišla z vlády, keby koalícia odstránila paragraf 363. Zdôraznil, že v programovom vyhlásení vlády sa nehovorí o zrušení spomínaného paragrafu, ale o jeho preskúmaní.
Spálené mosty: Opakované hrozby Kollára, že vystúpi z koalície raz pre to a inokedy pre ono, zaslúžia menej vážnosti, ale pokiaľ rodina našla so Smerom spoločný záujem v dosiahnutí beztrestnosti, záverečný akord môže prísť aj z ich strany, píše Peter Schutz.
Pápež František nie je pre Slovákov takou superstar ako Ján Pavol II.

Zastáva sa migrantov, podporuje očkovanie a je ústretový k homosexuálom.
Pápež František nie je ten konzervatívny predstaviteľ katolíckej cirkvi, ktorého milovali v Jánovi Pavlovi II. Aj preto sa časť slovenských katolíkov podľa teológa Jozefa Žuffu, cirkevného analytika Imricha Gazdu a katolíckych kňazov Karola Moravčíka a Mariána Prachára nechystá na stretnutia s pápežom Františkom.
Je to jedna z troch hlavných príčin nízkeho počtu prihlásených na stretnutia s ním. Najdôležitejším dôvodom sú však podľa nich prísne protiepidemické opatrenia. Na podujatia s Františkom sa mohli prihlásiť len plne zaočkovaní.
Oddnes sa budú môcť hlásiť aj nezaočkovaní, ktorí sa však pri vstupe na stretnutie s pápežom budú musieť preukázať negatívnym testom na covid.
Tretím dôvodom je vplyv pandémie na veriacich, ktorí si zvykli počas lockdownu pozerať omšu z pohodlia obývačiek.
Celkový počet doteraz registrovaných na stretnutia s Františkom tak tvorí len necelých 13 percent z celkovo očakávaných 450-tisíc ľudí, ktoré Konferencia biskupov Slovenska odhadovala pri spustení registrácie pred troma týždňami.
V skratke ďalšie správy zo Slovenska:
- Koronavírus na Slovensku: Pribudlo 219 pozitívne testovaných na koronavírus prostredníctvom PCR testov. Laboratóriá ukončili 21 034 vyšetrení. Hospitalizovaní nepribudli, v nemocniciach leží 111 pacientov. Nepribudla ani žiadna obeť ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 391 ľudí.
- Matovičova vyhrážka Lengvarskému: Minister financií Igor Matovič sa ohradil voči tvrdeniu, že spustenie očkovacej lotérie môže za nízku, 41 percentnú zaočkovanosť obyvateľstva. Za mieru zaočkovanosti nesie podľa neho zodpovednosť rezort zdravotníctva. Nevylúčil preto výmenu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.
- Postup Kolíkovej frakcie: Členovia frakcie strany Za ľudí majú diskutovať o budúcnosti so svojimi podporovateľmi v regiónoch. Poslankyňa Vladimíra Marcinková uviedla, že dostala ponuky od viacerých strán. Vstup do klubu SaS je podľa nej jedna z možností, ktorá prichádza do úvahy.
Ranný brífing vzniká len vďaka predplatiteľom. Ďakujeme.
Staňte sa tiež podporovateľmi. Vyberte si z ponuky predplatného.
Cenu elektriny nedvíha len burza, Ficov dlh budeme splácať roky

Faktúry za elektrinu majú byť v budúcom roku o niečo vyššie. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví hovorí o 15 percentách, minister hospodárstva Richard Sulík o desiatich.
Podľa Sulíka sa cena elektriny pre domácnosti zdvihne o 1,5 až 1,7 centa na kilowatthodinu. Pri priemernej spotrebe okolo 200 kWh mesačne je to zvýšenie nákladov na jednu domácnosť o 3,50 eura. Ročne to vychádza na 42 eur.
Dôvodom je aktuálna vysoká cena elektriny na burze, ale do hry vstupujú aj ďalšie faktory. Vysoké ceny energií vyčíta vláde šéf opozičného Smeru Robert Fico. Sulík reaguje, že práve za Ficových vlád došlo k viacerým prešľapom a hovorí o „Ficovom dlhu“ energetickým distribučným firmám.
V čom tento dlh spočíva, ako vznikol a ako ovplyvňuje ceny elektriny? INDEX odpovedá na najdôležitejšie otázky.
V skratke ďalšie správy z ekonomiky:
- Koniec éry cenovo dostupných áut: Škoda predstavila štvrtú generáciu Fabie, ktorá nabrala na objeme aj funkcionalitách. Jej cena sa začína na 11 760 eurách. Na porovnanie, základná cena predošlej generácie spred siedmich rokov bola 8940 eur. Táto zmena je jedným z príkladov, že ceny nových áut sú každý rok o niečo vyššie. A zákazníci musia počítať s tým, že zdražovanie bude pokračovať.
- Čína sa chce podobať Nemecku: Z Číny prichádza množstvo správ o nových, často pomerne radikálnych nariadeniach, ktorými sa komunistická strana snaží regulovať predovšetkým technologické odvetvie. Kroky čínskej vlády skutočne môžu vyvolávať dojem, že Čína otáča.
- Dvetisíc eur za kilogram: Zvláštnu farbu zvonku i na reze, prenikavý zápach, štipľavú chuť, mnohým pripomínajúcu cesnak, mali odjakživa. Zvieratá sa po nich vždy išli zblázniť a neskôr im prišli na chuť aj ľudia. Podnikateľ Giancarlo Zigante im dodal všetko ostatné, čo chce moderný svet. Hovoríme o istrijských hľuzovkách.
Taliban znovu drží ženy doma. Argumentuje ako v roku 1996

Keď sa pred 25 rokmi dostal Taliban k moci v Afganistane prvýkrát, jedným z prvých krokov bolo, že zakázal ženám študovať a chodiť po vonku bez sprievodu. Taliban síce sľubuje, že ženy budú môcť študovať a zúčastňovať sa na moci, no vždy dodáva len, že tak sa bude diať podľa „islamských pravidiel“.
Právo šaría je však veľmi nejasné a kľúčové bude, či si ho Taliban bude vykladať rovnako prísne ako pri svojom prvom vládnutí. Už prvé náznaky ukazujú, že ho môžu chápať prísnejšie, ako teraz tvrdia.
Militanti napríklad vyzvali ženy, aby ostávali doma s tým, že ide o dočasné riešenie z „bezpečnostných dôvodov“. Niečo podobné už pritom miestne ženy počuli.
„Takéto argumenty sme počúvali aj v rokoch 1996 až 2001, keď Taliban tvrdil, že dievčatá nemôžu chodiť do škôl a ženy do práce, pretože bezpečnostná situácia nebola dobrá a že keď sa zlepší, budú sa môcť vrátiť,“ pripomína pre Guardian Heather Barrová z oddelenia ženských práv v Human Rights Watch. „Samozrejme, ten moment nikdy nenastal.“
- Afganské ženy protestujú: Malá skupina Afganiek protestovala za rovnaké práva pre ženy neďaleko prezidentského paláca v Kábule. Ide už o druhú demonštráciu žien za posledný týždeň. Približne 20 žien s mikrofónmi sa zhromaždilo pred ozbrojenými talibmi, ktorí protest povolili.
- Úmrtia pri oslavnej streľbe: Najmenej 17 ľudí zomrelo v Kábule pri oslavnej streľbe, keď bojovníci Talibanu oznámili údajné dobytie provincie Pandžšír, kde sa opevnili jeho odporcovia. Tí tvrdia, že provincia nepadla, a stále sa o jej nadvládu vedú boje.
V skratke ďalšie správy zo sveta:
- USA cesty do Európy neuľahčí: Ešte začiatkom júna americký prezident Joe Biden avizoval, že počas leta by sa mohli pandemické opatrenia na vstup do Spojených štátov uvoľniť. Ani po troch mesiacoch sa však jednoducho do USA nedá dostať a aj Slováci cestujúci za oceán musia využívať medzery v pravidlách.
- Na Bushove hriechy sa zabudlo: Keď George W. Bush odchádzal z funkcie, stále prebiehali dve jeho katastrofálne vojny a jeho prácu pozitívne hodnotila len tretina Američanov. Vtedy by si len málokto povedal, že televízie ho budú prezentovať ako zábavného otca. Od roku 2009 sa však veľa zmenilo.
- Puč v Guinei: Pučisti v západoafrickom štáte Guinea vyhlásili, že zadržali prezidenta Alphu Condého a rozpustili vládu. Uviedli to po tom, ako svedkovia hlásili niekoľko hodín trvajúcu streľbu v okolí prezidentského paláca v centre hlavného mesta Konakry. Vláda naopak tvrdí, že sa bezpečnostným silám podarilo útok na prezidentský palác odraziť.
Zo zahraničných webov:
- The Intercept: Americká globálna vojna proti teroru si vyžiadala takmer milión životov za cenu ôsmich triliónov dolárov
- SIPRI: Veľké transfery zbraní do Afganistanu v rokoch 2001 až 2020
- Project Syndicate: Európska únia musí ukončiť členstvo Maďarska
Vadovičová získala v Tokiu piate zlato, Slovensko má jedenásť medailí

Slovenská parastrelkyňa Veronika Vadovičová získala zlatú medailu v zmiešanej streľbe na 50 m v novom paralympijskom rekorde 248,9 bodov na paralympijských hrách 2020 v Tokiu.
Na druhom mieste skončila Švédka Anna Normannová s odstupom len 0,4 bodu, tretí bol Španiel Juan Antonio Saavedra Reinaldo (226,3 b).
Vadovičová sa prebojovala do osemčlenného finále v disciplíne R6 mix - ľubovoľná malokalibrovka 60 v kategórii SH1 zo 4. miesta v kvalifikácii s nástrelom 620,3 b, tú vyhrala Nemka Natascha Hiltropová v novom svetovom i paralympijskom rekorde 627,7 b.
Slovenská výprava sa v posledný deň paralympijských hier v Tokiu dočkala jedenástej medaily a piatej zlatej.
V skratke ďalšie správy zo športu:
- Boccisti obhájili zlato: Slovenskí boccisti Samuel Andrejčík, Michaela Balcová a Martin Strehársky získali zlatú medailu na paralympiáde v súťaži párov. Andrejčík a Balcová porazili vo finále reprezentantov Hongkongu 3:2. Slováci obhájili zlato z Ria de Janeiro.
- Slováci nestačili na Chorvátov: V piatom zápase kvalifikácie MS 2022 slovenskí futbalisti utrpeli prvú prehru. V ratislavskom súboji Slováci doma podľahli úradujúcim vicemajstrom sveta Chorvátom 0:1. Vo vyrovnanom zápase o troch bodoch pre hostí rozhodol gólom v 86. min stredopoliar Interu Miláno Marcelo Brozovič.
- Verstappen doma vyhral: Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Holandska. Vrátil sa tak na post lídra šampionátu. Na stupňoch víťazov ho doplnili Mercedesy druhého Brita Lewisa Hamiltona a tretieho Fína Valtteriho Bottasa. Holanďan sa v priebežnej klasifikácii seriálu posunul pred Hamiltona s náskokom troch bodov.
Jedia kaktusy aj obuvnícku kožu, nič iné nemajú

Namiesto typických jedál z kukurice, manioku či sladkých zemiakov majú ako hlavné jedlo dňa opečený kus obuvníckej kože. Vyžobrali ho od výrobcu sandál na mestskom trhu.
"Trhá nám to žalúdky, ale nemáme nič iné. Veľmi trpíme," povedala pre tlačovú agentúru AFP Clarisse z mesta Ambovombe na juhu Madagakaru.
Desaťtisíce ľudí v tomto regióne trpia hladomorom. Rovnaký osud hrozí aj viac ako polmiliónu Malgašov - pôvodných obyvateľov Madagaskaru.
Posledné štyri roky Madagakar zažíva veľmi podpriemerné zrážky. Juh krajiny navyše tento rok zasiahli najhoršie suchá za posledných štyridsať rokov. Vyschli nádrže a korytá riek a komunity farmárov prišli o úrodu.
K hladomorom zvyčajne vedú vojny, nedostatok úrody, zlé vládne kroky či premnožený hmyz. Na Madagaskare je jasným vinníkom klimatická zmena.
V skratke ďalšie správy z vedy a techniky:
- Vodné medvedíky chodia: Pomalky sú zvláštne živočíchy. Môžete ich úplne vysušiť a k životu ich opäť prebudí kvapka vody. Prežijú aj vysoké teploty, radiáciu a k tomu všetkému dokážu chodiť. V ich mikroskopickom svete je to naozaj zvláštnosť.
- Kúsky ocele vo vakcíne: Kontaminované dávky vakcíny Spikevax od Moderny sa nedostali na európsky trh. Objavili ich iba v Japonsku, kde miestne ministerstvo zdravotníctva sťahuje z obehu viac ako milión dávok.
- Šťastný a zmysluplný život: Životnú pohodu si ľudia najčastejšie spájajú s dlhodobými pocitmi šťastia a zmysluplnosti života. No šťastný život sa môže razom stať nudným. Nedávne výskumy navyše naznačujú, že dobre prežitý život sa nemusí spájať iba s príjemnými pocitmi.
Rozhovory ZKH

Akú legitimitu majú bratia z Maduaru žiadať vôbec diskusie vo verejnoprávnej televízii? Prečo by televízia mala dávať priestor absolútnej menšine vedcov, ktorí šíria konšpirácie? A vedia speváci a podnikatelia zhodnotiť vedecké štúdie a odbornosť vedcov? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Jurajom Matyinkom zo skupiny Maduar.
Podcasty SME
- Dejiny: Po Trianone Slováci hľadeli do budúcnosti, Maďari do minulosti
- Klik: Kto nahradí Jobsovho náhradníka na čele Apple?
- Vedátorský podcast: Štyri revolúcie vo fyzike za jeden rok, taký bol Einsteinov annus mirabilis
Karikatúra

Recept dňa

Preneste si domov Taliansko, Španielsko či Balkán a vyskúšajte recepty z paradajok, sú stávkou na istotu
Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
