SME
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Ranný brífing: NAKA chcela zvrátiť kauzu kajúcnikov. Už nemôže

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Kým inšpekcia ministerstva vnútra vyšetrovala NAKA, začala NAKA riešiť ľudí z inšpekcie. Snahu polície o vyšetrovanie možnej manipulácie výpovedí kajúcnikov zo strany inšpekcie opäť zastavil Žilinkov námestník vďaka paragrafu 363.

NAKA a inšpekcia sa vzájomne vyšetrujú a ani jeden zjavne nechce ťahať za kratší koniec. V ozbrojených zložkách tak môžeme hovoriť o otvorenej vojne. Kam táto vojna smeruje, sa dozviete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:

 • Ďalšia stopka od Žilinkovho námestníka: Nedovolil NAKA stíhať ľudí z inšpekcie a SIS
 • Časť vysokých škôl sa bojí delty, preto budú učiť online. Študenti sú z toho frustrovaní
 • Prázdne regály a neskoré dodávky. Britom chýbajú tisíce kamionistov
 • Krehký etnický pokoj v Čiernej Hore narúša politika aj náboženstvo
 • Bero, Boženík či Koscelník. Aké zmeny urobí Tarkovič proti Cypru?
 • Zomrel Jean-Paul Belmondo. Francúzi prišli o človeka, ktorý definoval ich radosť žiť

Školský rozvrh: Máte doma školáka? Školský rozvrh s kalendárom prázdninových dní, ktorý vám pomôže s plánovaním rodinných aktivít, nájdete už dnes v denníku SME.

Skryť Vypnúť reklamu

Žilinkov námestník stopol NAKA paragrafom 363

Okrem zrušených obvinení bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského a Jaroslava Haščáka z Penty Generálna prokuratúra potichu stopla aj ďalšie vyšetrovanie. Týkalo sa kajúcnikov.

Doteraz čelili ľudia z NAKA podozreniam, že manipulovali výpovede svedkov. Prípad riešila inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá aj troch kajúcnikov obvinila. V júli však naopak NAKA pod dozorom špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica začala stíhanie vo veci manipulácie zo strany inšpekcie ministerstva vnútra.

Takzvaný antitím pod vedením vyšetrovateľky Diany Santusovej chcel údajne najprv zlomiť kajúcnikov a potom ich naviesť na krivú výpoveď proti príslušníkom NAKA zo skupiny Očistec.

Námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera odôvodnil zastavenie vyšetrovania formálnymi nedostatkami a aj tým, že na jeho začatie nemali policajti dôkazy, ale len domnienky, a takéto stíhanie je nezákonné.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ak existuje podozrenie zo spáchania konkrétneho trestného činu, ale nie je jasné, ako sa mal skutok stať, nie je možné svojvoľne začať trestné stíhanie,“ napísal Kandera v uznesení o zastavení stíhania.

 • USB s Gorilou majú zničiť: USB kľúč označený ako stopa č. 21, ktorý policajti našli voľne pohodený pri počítači na Kočnerovom stole, bude musieť zrejme nová vyšetrovateľka Gorily zničiť. V rozhodnutí, ktorým generálny prokurátor Maroš Žilinka zrušil obvinenie Haščáka, totiž uvádza, že ho nie je možné použiť ako dôkaz v trestnom konaní.
 • Prokurátori budú vysvetľovať: Na piatok 10. septembra sú na zasadnutie Ústavnoprávneho výboru Národnej rady pozvaní aj generálny prokurátor Maroš Žilinka a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Okrem prerokovania výročných správ Generálnej prokuratúry a Úradu špeciálnej prokuratúry majú vysvetľovať situáciu na prokuratúre.
 • Žilinka ako najslabšie ohnivko: Salvy prvého z prokurátorov nasvedčujú, že sa nebojuje o nič menej ako o (bez)trestnosť určitej vrstvy ľudí, ktorá doteraz žila v presvedčení o vlastnej nedotknuteľnosti, píše Peter Schutz.
 • Obrana Žilinkova: Aj keď sa stotožníme s tvrdeniami Generálnej prokuratúry do poslednej bodky, objavilo sa mnoho dôvodov na znepokojenie, píše Nataša Holinová.

Časť vysokých škôl sa bojí delty, budú učiť online

Na Slovensku pribudlo 101 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá celkovo ukončili 13 726 PCR vyšetrení. Počet hospitalizovaných vzrástol o jedného, v nemocniciach leží 112 pacientov. Pribudli aj dve obete ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 242 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Kým nový školský rok sa na základných a stredných školách začal aj s deťmi v laviciach, začiatok nového akademického roka bude pre niektorých vysokoškolákov na nerozoznanie od výučby v časoch najprísnejšieho lockdownu. Niektoré fakulty totiž začnú vyučovanie online.

Za ich opatrnosťou je obava pred delta variantom koronavírusu, ale aj snaha nastaviť dlhodobé pravidlá. Okrem toho výučba na vysokých školách nebola na jar paralyzovaná až tak ako na základných školách, keďže vysokoškoláci majú k internetu lepší prístup.

Na druhej strane zaočkovanosť vysokoškolských študentov a učiteľov je pomerne vysoká a aj ministerstvo školstva odporúča ponechať čo najviac prezenčnej výučby.

 • Strašidlo „pandemokracie“: Lockdown by mal zostať poslednou z možností vtedy, keď sa k nemocniciam začnú pristavovať chladiarenské boxy, píše Peter Schutz.
 • Nezaočkovaní ako štatisti: Bolo by iste nepekné obviniť KBS z toho, že nezaočkovaných veriacich využíva najmä ako štatistov. Načasovanie ich pozvania na stretnutie s pápežom to však nápadne pripomína, píše Soňa Jánošová.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

 • Trnka poprel vinu: Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka je obžalovaný v kauze nahrávky z odpočúvacej operácie Gorila, ktorú u seba ukrýval sedem rokov. Na úvodnom pojednávaní sa vyjadril k obžalobe, no odmietol vypovedať. Za obvinenia zo zneužívania právomoci verejného činiteľa mu hrozia dva až desať rokov väzenia.
 • Registrácia na pápeža: Podujatia pre širokú verejnosť sa s pápežom Františkom budú konať v Košiciach, Prešove a Šaštíne. V Bratislave sa hlava katolíckej cirkvi stretne s predstaviteľmi štátu a cirkvi. Návštevníci sa musia individuálne zaregistrovať na stránke navstevapapeza.sk. Podujatia počas návštevy pápeža budú nakoniec v režime OTP.
 • Zákony v neprospech dôchodcov: Predstavitelia Jednoty dôchodcov Slovenska sa stretli s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Riešili dôchodkovú reformu a zákony, ktoré sa týkajú dôchodcov. Jeden z najväčších problémov vidia v návrhu zákona o primeranom hmotnom zabezpečení seniorov.

Ranný brífing vzniká len vďaka predplatiteľom. Ďakujeme.

Staňte sa tiež podporovateľmi. Vyberte si z ponuky predplatného.

Skryť Vypnúť reklamu

Prázdne regály a neskoré dodávky. Britom chýbajú tisíce kamionistov

Prázdne regály v supermarketoch. Sieť rýchleho občerstvenia McDonald’s prestala ponúkať mliečne koktaily a nápoje vo fľašiach. V reštauráciách chýba kuracie mäso. Ovocie a zelenina hnijú na poliach, pretože ich nemá kto zbierať.

Toto je len vrchol ľadovca prehlbujúcej sa krízy dodávateľského reťazca v Spojenom kráľovstve. Prázdne regály v niektorých obchodoch sú výsledkom nedostatku pracovnej sily na menej kvalifikovaných pozíciách. Tie obsadzovali imigranti z Ázie a krajín strednej a východnej Európy.

Pandémia a brexit odchod cudzincov do domovskej krajiny ešte zintenzívnili. Extrémom je sektor logistiky, kde chýba približne 100-tisíc kamionistov a problém sa prelieva aj do iných odvetví.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedostatok ľudí a oneskorenie dodávok tovaru cítiť v stavebníctve, v gastronómii, obchodných sieťach, poľnohospodárstve či v službách.

V skratke ďalšie správy z ekonomiky:

 • Makóova koncentrácia moci: Ľudovít Makó, ktorý vypovedá o korupcii v najvyšších funkciách a vplyve podnikateľov na riadenie kľúčových úradov, mal o daňových vyšetrovaniach viac informácií než policajný prezident. Zariadil si to pomocou interných predpisov.
 • Disneyland na východe: Prakticky všetky neúspešné megalomanské projekty prechádzajú rovnakými fázami. Vždy sa to začína sľubmi, ktoré vystrieda realita, a končí sa to hľadaním výhovoriek. Inak to nebolo ani pri projekte Vtáčie údolie.
 • Projekt Olympia ožíva: Aj keď posledné roky na slovenskom realitnom trhu vrátili do hry mnohé predkrízové projekty, stále sa nájdu ležiaky, ktoré na svoju realizáciu čakajú. Platí to aj o komplexe známom pod menom Olympia, ktorý mal vyrásť na rohu frekventovaných ulíc Bajkalská – Záhradnícka v bratislavskej mestskej časti Ružinov.

Krehký etnický pokoj v Čiernej Hore narúša politika aj náboženstvo

Cesty do historickej čiernohorskej metropoly Cetinje zablokovali demonštranti, v uliciach stavali barikády, zapaľovali pneumatiky či smetné koše, hádzali petardy. „Toto nie je Srbsko, toto je Čierna Hora,“ skandovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Po konfrontáciách s políciou, ktorá použila aj slzotvorný plyn, ostalo 60 zranených.

Ceremoniál v miestnom kláštore napriek tomu prebehol podľa pôvodných plánov. Do Cetinje vrtuľníkom pricestoval srbský pravoslávny patriarcha Porfirije, aby do funkcie metropolitu, hlavy cirkvi v Čiernej Hore, uviedol Joankijeho II.

Demonštranti tak vo svojej snahe zastaviť toto vymenovanie neuspeli, no incidenty ukázali stupňujúce sa etnické napätie v Čiernej Hore a ako blízko majú v krajine k sebe politické a náboženské otázky.

V skratke ďalšie správy zo sveta:

 • Taliban dobyl Pandžšír: Taliban "úplne ovládol" poslednú odbojnú afganskú provinciu Pandžšír, uviedol vo vyhlásení hovorca tohto militantného hnutia Zabihulláh Mudžáhid. Obyvateľov tejto provincie uistil, že Taliban sa im nebude mstiť.
 • Odsúdili bieloruských aktivistov: Predstaviteľku bieloruskej opozície Maryju Kalesnikavovú odsúdili na 11 rokov odňatia slobody. Kalesnikavová bola spolu so svojím právnikom Maximom Znakom obvinená zo sprisahania s cieľom chopiť sa moci a z podnecovania činnosti prostredníctvom médií a internetu, ktorá ohrozovala národnú bezpečnosť. Maxim Znak dostal desaťročný trest.
 • Predvikingský poklad: Amatérsky archeológ našiel v Dánsku 22 zlatých artefaktov zo šiesteho storočia nášho letopočtu, ktoré by mohli odhaliť podrobnosti o obyvateľoch, ktorí v tejto severskej krajine žili ešte pred Vikingami.

Zo zahraničných webov:


Bero, Boženík či Koscelník. Aké zmeny urobí Tarkovič proti Cypru?

Za sedem dní odohrá slovenská futbalová reprezentácia už tretí zápas v kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta 2022. Je to brutálny program, ktorý zvládnu len stopercentne pripravení hráči.

Skryť Vypnúť reklamu

V dvoch predošlých zápasoch proti Slovinsku (1:1) a Chorvátsku (0:1) získali zverenci trénera Štefana Tarkoviča len jediný bod. Pritom herne i počtom šancí mohli mať aj šesť.

V oboch zápasoch nastúpili Slováci s ofenzívnejšou zostavou v porovnaní s majstrovstvami Európy. Hrali atraktívnejší futbal, vypracovali si aj viaceré šance, ktoré nedokázali premeniť.

Zo septembrového kvalifikačného trojzápasu nastúpia dnes o 20.45 proti papierovo najslabšiemu tímu. Ako by mohli Slováci hrať proti Cypru?

V skratke ďalšie správy zo športu:

 • Volejbalisti zdolali Lotyšov: Slovenskí reprezentanti sa vo svojom treťom vystúpení na ME vo volejbale 2021 dočkali prvého víťazstva. V skupine D v Tallinne zdolali Lotyšsko 3:2 a do tabuľky si pripísali dva body. Celkovo ich majú na konte tri. Do osemfinále postúpia z každej zo štyroch skupín najlepší štyria.
 • Krejčíková nemohla dýchať: Zápas mala vynikajúco rozohraný. Viedla 6:3, 4:0 a zdalo sa, že by bývalej svetovej jednotke mohla na cestu domov pribaliť kanára. Namiesto toho musela česká tenistka Barbora Krejčíková o postup do štvrťfinále grandslamového US Open bojovať do posledných síl.
 • Mladík prekvapuje favoritov: Holanďan Botic van de Zandschulp je veľkým objavom tohtoročného US Open. Prekvapil viacerých favoritov a postúpil už do štvrťfinále. Nikdy predtým na US Open nehral.

Zomrel Jean-Paul Belmondo. Francúzi prišli o človeka, ktorý definoval ich radosť žiť

Ešte stále mám hlad po živote. Taký istý, ako keď som bol mladým mužom, napísal Jean-Paul Belmondo v úvode svojej biografie, ktorá mu vyšla pred piatimi rokmi. Tisíc životov je viac ako jeden, nazval ju.

Skryť Vypnúť reklamu

Tých životov toľko naozaj mal. Preleteli však s takou rýchlosťou, akou on riadil autá. Raz sa museli skončiť, a ten deň prišiel teraz. Minimálne pre Francúzov sa tým končí jedna éra. Jeden svet.

Bebel, tak ho volali. A v tom mene sa skrývalo všetko, čo pre nich reprezentoval: široký úsmev, ľahkosť bytia, eleganciu, bláznovstvo a chuť po nesmrteľnosti.

Jean-Paul Belmondo zomrel vo veku 88 rokov.

Keď Jean-Paul Belmondo začínal, predstava o filmoch bola v mnohom veľmi obmedzená. Pravidlá boli skostnatené, ale ešte pevné, a jedným z nich bolo, že herec v hlavnej úlohe má byť pekný. Štandardne pekný.

A to Belmondo nebol. No mal šťastie, že práve vtedy vstúpil na scénu Jean-Luc Godard a zbúral všetko, na čom svetová kinematografia stála.

V skratke ďalšie správy z kultúry:

 • Horšiu nemocnicu nenájdete: Seriál Nemocnica nestojí ani na špecifickom humore, ani na napätí a dokonca ani na pátose. Aj ten by bol lepší ako tento nedefinovateľný mix, v ktorom dominuje chaos, krik a hystéria. V tejto nemocnici by ste nechceli ležať. Trpí už aj ten, kto sa na to pozerá.
 • Kerekes nakrúcal s vrahyňami: Zavraždili z vášne. Zavraždili svojich manželov, priateľov alebo ich frajerky. Svoj trest si odpykávajú v ukrajinskej väznici. Viaceré z nich sa tam stali matkami a sú si vedomé toho, že keď ich deti dovŕšia tri roky, úrady im ich odoberú. Režisér Peter Kerekes si vypočul stovky ich príbehov a nakoniec podľa nich nakrútil hraný film, v ktorom samé hrajú.
 • Novinky na Netflixe, Prime Video: Prinášame výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru, a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.

Rozhovory ZKH

Ako bude vyzerať tretia vlna? Môžeme ešte niečo urobiť pred tým, než sa naplno spustí? Kedy sa budú môcť očkovať aj deti pod 12 rokov? A ako sa má správať počas tretej vlny zaočkovaný človek? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou.

Skryť Vypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Nielen krehké cesto mrežovníka, ale i plnka je to čaro, vďaka ktorému nám tak veľmi chutí. Vyskúšajte krehký mrežovník s dusenými slivkami.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 3. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 4. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 5. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 6. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Znalec slovenského brandy
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 3. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 4. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 6. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 7. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 8. Spravte si zásoby zdravia
 9. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 10. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 394
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 900
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 4 195
 4. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 153
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 604
 6. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 3 516
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 395
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 155
 9. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 028
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 587
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poverený policajný prezident Štefan Hamran.

Bojuje sa o charakter štátu, tvrdí Hamran.


21 h
Johnny Depp na tlačovej konferencii v San Sebastiáne.

Odpovedal aj na otázku, pred ktorou ho chceli chrániť.


59m
Minister vnútra SR Roman Mikulec a minister financií SR Igor Matovič.

Za odvolanie hlasovalo 52 poslancov.


3 h
Ľudovít Makó.

Priznávajú sa desiatky ľudí.


18 h

Neprehliadnite tiež

Na prešovskom zimnom štadióne už úspešne prebehla aj kolaudácia všetkých sedačiek.

Diváci môžu prísť v dvoch režimoch.


20m
Parlament rokuje o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi.

Poslanci sa zídu na osobitnej schôdzi, ale musia schváliť jej program.


SITA 32m
Zľava minister vnútra SR Roman Mikulec a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO) počas hlasovania o vyslovení nedôvery šéfovi rezortu vnútra na zasadnutí 40. schôdze Národnej rady SR.

Minister vnútra o nahrávkach, ktoré by ho mali diskreditovať, nič nevie.


SITA 37m
Minister vnútra SR Roman Mikulec.

Minister vnútra poukázal na skúsenosti z posledných mesiacov, ale aj debatu odbornej verejnosti.


TASR 45m
Skryť Zatvoriť reklamu