SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Pápež prijal Bezáka s rodinou, František sa chcel stretnúť s jeho matkou (minúta po minúte)

Program pápeža na Slovensku pokračoval druhým dňom.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnešný program pápeža

 • 09:15 Privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci v Bratislave
 • 09:30 Zdvorilostná návšteva u prezidentky republiky, v „Zlatom salóne" Prezidentského paláca v Bratislave
 • 10:00 Stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave a príhovor
 • 10:45 Stretnutie s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave a príhovor
 • 16:00 Súkromná návšteva centra „Betlehem" v Bratislave
 • 16:45 Stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave
 • 18:00 Stretnutie s predsedom parlamentu na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave
 • 18:15 Stretnutie s predsedom vlády na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

Online: Sledovali sme návštevu pápeža minútu po minúte:

19:48 Minútu po minúte sme uzavreli. Ďakujeme za pozornosť, návštevu pápeža na Slovensku budeme sledovať aj v utorok.

Skryť Vypnúť reklamu

19:40 Arcibiskup Bezák tvrdí, že jeho osobné stretnutie s pápežom nesúviselo s jeho rehabilitáciou. „Keď som bol v Ríme, povedal mi, že by sa rád stretol s mojou mamou,“ povedal Bezák vo večerných správach na Markíze.

19:09 S pápežom sa stretol aj premiér Eduard Heger. Predseda vlády uviedol, že on a jeho rodina zažili veľmi príjemné stretnutie. Premiér sa pápeža opýtal, s akým posolstvom prichádza pre neho ako predsedu vlády.

„Svätý otec vyzdvihol, že na Slovensku vidí aj v politike mladých ľudí, čo teda veľmi pozitívne hodnotil. Páčilo sa mu aj to, že na Slovensku videl veľa mladých ľudí, rodín s deťmi, čo je pre neho veľkým znakom, že Slovensko má pred sebou skvelú budúcnosť,“ povedal Heger.

Premiér sa pápeža pýtal aj na výber miest na Slovensku. Pápež vysvetlil, že počas každej návštevy sa chce stretnúť s ľuďmi, ktorí sú v núdzi a na okraji spoločnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda vlády dodal, že na záver stretnutia on a jeho rodina odovzdali pápežovi darčeky. „Naše dve dcéry pre pápeža ručne vyrobili mydlo a syn mu odovzdal pohľadnicu s krížom, ktorú urobil,“ povedal Heger.

18:56 Predseda Národnej rady Boris Kollár po stretnutí s pápežom povedal, že je veľmi pokrokový a má veľmi rád ľudí. Nerozlišuje, či je dieťa z úplnej či neúplnej rodiny a hlása to, aby boli do božieho stáda prijímaní všetci. „Za toto som mu poďakoval, že tú cirkev aj týmto posúva dopredu, modernizuje ju a má pokrokové myšlienky a názory," uviedol Kollár.

S pápežom Františkom sa rozprával aj o ochrane životného prostredia. „Máme šťastie, že tento pápež je taký, aký je a ide s dobou. Cíti aj skrivodlivosti sveta, ale cíti aj našu zodpovednosť voči našim budúcim generáciám,“ dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda parlamentu predstavil pápežovi Františkovi projekt sochy vierozvestov Cyrila a Metoda v spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska. Socha by mala stáť v areáli Bratislavského hradu.

18:42 Na utorkové stretnutie s pápežom Františkom v Košiciach môžu prísť aj záujemcovia, ktorým doposiaľ nebola doručená vstupenka, ale iba potvrdzovací e-mail o registrácii. Overovaní budú pri vstupe na podujatia.

18:23 Pápež sa pred návštevou Centra Betlehem stretol na nunciatúre aj s emeritným trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom a jeho príbuznými.

Stretnutie nebolo avizované v oficiálnom programe apoštolskej cesty Svätého Otca. Stretnutie potvrdil hovorca Svätej stolice Matteo Bruni.

18:00 Pápež sa na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave stretáva s predsedom parlamentu Borisom Kollárom.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

17:28 Stretnutie pápeža zo židovskou komunitou na Rybnom námestí sa skončilo.

Nasleduje stretnutie s predsedom parlamentu na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave.

17:16 Pápež a predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Richard Duda práve zapaľujú sviečky na pamiatku holokaustu.

Pápežovo stretnutie so židovskou komunitou na Slovensku prichádza niekoľko dní po 80. výročí prijatia židovského kódexu za slovenského štátu. Bol to jeden z najprísnejších protižidovských kódexov počas druhej svetovej vojny.

17:09 K zhromaždeným sa prihovára pápež František. "Koľko utláčateľov povedalo Boh je s nami, ale Boh nebol s nimi," vraví židovskej komunite pápež. Pamäť nemôže a nesmie ustúpiť zabudnutiu. Uviedol pápež František, vyjadrujúci pietu nad obeťami holokaustu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôraznil, že viera nesmie predstavovať vyšší princíp, ktorým bude zdôvodnená diskriminácia a útlak. František tiež povedal, že ak aj bola synagóga v Bratislave zbúraná, židovská komunita je na mieste stále prítomná.

"Ďakujem za dvere, ktoré ste otvorili z obidvoch strán. Svet potrebuje otvorené dvere," povedal František prítomným.

17:08 Na stretnutí pápeža so židovskou komunitou je aj známy podnikateľ Milan Fiľo.

16:49 František dorazil na Rybné námestie v Bratislave.

Prítomnosť pápeža Františka pri pamätníku holokaustu v Bratislave je pre židovskú komunitu zlomová, historická chvíľa. Povedal to predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Richard Duda, ktorý mal príhovor ako prvý.

Vyzval na spoluprácu medzi kresťanmi a židmi. Zdôraznil význam komunikácie pri rozvoji spoločných vzťahov.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

16:36 Pápež odišiel z centra Betlehem a mieri na stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave.

16:30 František vyšiel z centra a lúči sa so sestrami.

Začína sa modliť modlitbu Zdravas Mária, a potom udeľuje požehnanie.

16:09 Pápež prichádza do bratislavského centra Betlehem. František sa neplánovane prihovára zhromaždeným.

"Ďakujem, že ste ma prijali," povedal na úvod sestrám Matky Terezy. "Ďakujem sestrám za všetko, čo robia."

"Keď sme aj v skúške, Pán je vždy medzi nami, nikdy nás neopustí. Nikdy na to nezabudnite, ani v ťažkých chvíľach," povzbudil prítomných.

Misionárky lásky sa venujú charitatívnej činnosti, najmä s dôrazom na pomoc pre ľudí bez domova. V budove bývalej materskej školy ponúkajú útočisko aj pre ťažko chorých.

Skryť Vypnúť reklamu

Príchod pápeža na stretnutie s miestnou komunitou sprevádzal na nádvorí detský spevácky zbor. Prítomní boli aj rodičia s deťmi.

Krátko po príchode navštívil Svätý Otec chorých, ktorí sa nachádzajú v interiéri centra.

Načítavam video...

16:05 Sestry Matky Terezy čakajú na stretnutie s pápežom v ich bratislavskom centre Betlehem.

15:45 V Prešove sú od konca marca uzatvorené viaceré lávky a niektoré pre veľmi zlý technický stav zbúrajú. Jednou z nich bude aj uzatvorená lávka ponad rieku Torysa pri Prešovskej univerzite v blízkosti Mestskej športovej haly. Riešením by podľa mnohých Prešovčanov bolo presunutie železného premostenia, ktoré postavili pred príchodom pápeža.

15:35 Premiér Eduard Heger sa popoludní stretol v Zrkadlovej sále Úradu vlády so štátnym sekretárom Svätej stolice kardinálom Pietrom Parolinom.

Skryť Vypnúť reklamu

Stretnutia sa zúčastnil aj minister vnútra Roman Mikulec. Parolina sprevádzali aj ďalší predstavitelia štátneho sekretariátu Svätej stolice. V pondelok podvečer sa má Heger stretnúť aj s pápežom Františkom.

15:14 Katolícky kňaz zo spišskej diecézy, obľúbený medzi mladými, odpovedá SME na otázku, prečo niektorí nepovažujú Františka za dobrého pápeža a naopak, prečo ho mladí ľudia majú radi.

"František je skromný, je sám sebou, ostal bývať v dome Sv. Marty, chce byť medzi ľuďmi," vysvetľuje.

Načítavam video...

15:12 Minister životného prostredia Ján Budaj považuje pápeža Františka za "zeleného pápeža", ktorý si osvojil poznatky vedcov o životnom prostredí.

Šéf envirorezortu uviedol, že encyklika Laudato si´, ktorú hlava rímsko-katolíckej cirkvi napísala, je dielom poukazujúcim na vplyv človeka na životné prostredie.

Skryť Vypnúť reklamu

15:00 Ľudia už čakajú na pápeža Františka a jeho súkromnú návštevu v Centre Betlehem.

14:52 Herečka, spisovateľka a influencerka Kristína Tormová hovorí, že František podľa nej siaha ďaleko za hranice katolíckej cirkvi. "A tam som ja, to som ja," hovorí a dodáva, že podľa nej práve tento pápež stiera rozdiely, či niekam patríš alebo nepatríš.

Denník SME sa jej pýtal aj na to, ako vysvetlí doma svojim malým dcéram, kto je pápež.

Načítavam video...

14:48 Pápež sa vymedzil voči Orbánovi, s Čaputovou si rozumejú, reagujú zahraničné médiá na návštevu Františka na Slovensku. Podľa BBC je Čaputová liberálka a katolíčka.

Súvisiaci článok Pápež sa vymedzil voči Orbánovi, s Čaputovou si rozumejú Čítajte 

14:40 Zaujímavú vec si na nedeľňajšom lete pápeža Františka z Budapešti do Bratislavy, ktorý vzdialenosť 173 kilometrov prekonal za približne 35 minút, všimol spolupracovník Korzára Rado Mlýnek.

Skryť Vypnúť reklamu

Lietadlo s Františkom nečakane krúžilo nad Veľkým Mederom. Presný dôvod vykonania týchto otočiek sa dá podľa neho ťažko oficiálne zistiť.

14:30 Bývalý predseda KDH Alojz Hlina sedel v prezidentskej záhrade vedľa Róberta Bezáka.

S ním sa nám hovoriť nepodarilo, ponáhľal sa do Dómu Sv. Martina. Hlinu sme sa teda opýtali, o čom sa s Bezákom rozprávali a čo by mu prial.

Načítavam video...

14:15 Pápež František je známy tým, že si na luxus nepotrpí, ani keď ide o autá. V posledných rokoch však dáva prednosť modelom s nulovými emisiami, ktoré zatiaľ rozhodne nepatria k najlacnejším.

Počas návštevy Slovenska má k dispozícii štyri autá najpredávanejšej značky v krajine, teda od Škody. Flotilu tvoria dve kompaktné SUV modely Karoq a dve elektrické SUV Enyaq. Apoštolskej nunciatúre na Slovensku ich poskytol importér Škoda Auto Slovensko.

14:00 Ako ľudia sme predurčení žiť spolu. Bez zdieľania porozumenia a súcitu neuspejeme, napísala prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

13:50 Bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák sa podľa portálu Aktuality.sk nakoniec nedostal do Dómu sv. Martina na stretnutie s pápežom.

Do chrámu sa chcel dostať vstupom určeným pre novinárov, avšak nakoľko nemal akreditáciu nepustili ho.

Organizátori mu chceli vstup vybaviť, ale vraj medzitým odišiel. Stretnutie s pápežom strávil medzi veriacimi pred Dómom. Neskôr ho vraj novinári videli pri Rolland café.

13:30 Pápež František práve obeduje. Nakoľko sa nestravuje na verejnosti je pravdepodobné, že obeduje na nunciatúre pri Horskom Parku. Keďže nedávno podstúpil operáciu má skôr diétnu stravu.

13:03

12:56 Prejav pápeža Františka v Prezidentskom paláci, ktorým sa dnes prihovoril všetkým občanom Slovenskej republiky, považuje minister zahraničných vecí Ivan Korčok za mimoriadny nielen z hľadiska jeho obsahu.

Skryť Vypnúť reklamu

12:55 Prejav pápeža Františka v záhrade Prezidentského paláca uchopil našu dušu i charizmu Slovenska, ktorej by sme sa nemali vzdať. Uviedol to predstaviteľ katolíckeho disentu a bývalý politik František Mikloško.

Prezidentka Zuzana Čaputová našla podľa neho vo svojom príhovore vyváženosť medzi náboženským a sekulárnym.

"Takýto prejav nám ešte nikto nikdy nepovedal. Je to prejav, ktorý uchopil našu dušu," opísal Mikloško pápežov príhovor.

12:54 Návšteva pápeža Františka na Slovensku je nesmierna pocta, pretože reprezentuje jedno z najsilnejších náboženstiev vo svete. Povedala to expremiérka Iveta Radičová, ktorá sa zúčastnila na stretnutí s pápežom v Prezidentskej záhrade v Bratislave.

Ľudia by podľa nej nemali zabúdať na to, že kresťanstvo znamenalo najväčšiu revolúciu vo vývoji civilizácie.

Skryť Vypnúť reklamu

12:52 Viacerých kňazov, katechétov, ale aj zasvätené osoby počas stretnutia so Svätým Otcom v Katedrále sv. Martina zaujalo, ako pápež reflektuje situáciu na Slovensku. Zhodli sa na tom, že jeho slová ich povzbudili

"Dobre sa počúva, keď z jeho úst vychádzajú informácie o tom, ako žije cirkev u nás. Slová som pociťoval ako keď otec hovorí svojmu synovi, takto nejako viem, že žiješ, takto ti odporúčam, že by si mal žiť ďalej," povedal Vendelín Pleva, ktorý je ekonómom v Bratislavskej arcidiecéze.

Milan Kuzmiak z Prešovskej archieparchie bol nadšený a rád, že mohol vidieť zblízka Svätého Otca. "Taký zážitok sa asi tak skoro nebude opakovať. V tejto situácii potrebujeme takéto povzbudenie všetci," zhodnotil.

14:45 Možno nás pápežové slová budú inšpirovať celý život, myslí si slovenský reprezentant v chôdzi a olympijský víťaz Matej Tóth.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

12:38 Prejavy pápeža Františka a prezidentky upozornili na problémy, ktoré pociťujú ľudia v každodennom živote. Zároveň tieto problémy prepojili s procesmi dejúcimi sa na svetovej úrovni. Uviedla to verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

"Pápež to krásne spojil s odkazmi chleba a soli. Zdôraznil, že chlieb je potrebné rozdávať, a nie si ho nechávať pre seba, a čo všetko je soľou zeme od cyrilo-metodskej tradície až po schopnosti pretrvávať s týmito hodnotami v súčasnom modernom svete a prežiť na tejto planéte," povedala ombudsmanka. Zhodnotila, že pápežov prejav bol "komplexom úžasných myšlienok".

Podľa Patakyovej si bude vyžadovať veľa času, kým ľudia dozrú a pochopia, čo všetko im pápež chcel povedať.

12:35 Z prejavov, ktoré predniesli v záhrade Prezidentského paláca pápež František a prezidentka Zuzana Čaputová, si môžeme odniesť potrebu zmieru, kompromisu a to, že jedine spoločne môžeme prejsť ďalšími skúškami, ako je v dnešnej dobe pandémia. Povedal to vedec Pavol Čekan, ktorý bol medzi pozvanými hosťami.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zaujalo ma, že oba prejavy hovorili o zmieri, o tom, že spoločne a naozaj kompromismi sa táto spoločnosť dostane ďalej," povedal Čekan.

Načítavam video...

12:18 Najsilnejší odkaz z príhovoru pápeža Františka v Prezidentskom paláci bolo, že Slovensko má byť srdcom pokoja pre Európu. Uviedol to premiér Eduard Heger.

"Páči sa mi, že vyzdvihol bratstvo, že nemá byť len s Čechmi, ale že máme tento postoj šíriť aj ďalej," poznamenal Heger. Dodal, že v ňom zarezonovalo aj podobenstvo chleba a soli. Chlieb by sme podľa pápeža nemali zhromažďovať, ale deliť sa oň. Podobenstvom soli chcel ukázať, že soľ dáva chuť len vtedy, keď sa rozpustí, tak aj spoločnosť nájde chuť cez nezištnosť toho, kto sa stravuje, pre druhých. Heger zdôraznil, že dôležitými sú aj pápežove posolstvá o starostlivosti o núdznych.

Premiér sa má s pápežom stretnúť v pondelok podvečer. Jeho najdôležitejšou otázkou bude, aký má pápež odkaz pre neho ako predsedu vlády.

12:16 Súčasťou uvítacieho ceremoniálu počas návštevy pápeža Františka v utorok v Prešove bude i Miroslav Keba, zhotoviteľ pápežského trónu.

Informoval o tom hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.

11:50 Počas návštevy pápeža Františka v Bratislave zatiaľ polícia nezaznamenala žiadne prípady narušenia verejného poriadku či páchania inej protiprávnej činnosti.

V tlačovej správe to uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

Bratislavskí policajti aj dnes monitorujú situáciu a dohliadajú na bezpečnosť v súvislosti s návštevou Svätého otca na území hlavného mesta.

11:30 Program v Katedrále sv. Martina sa skončil. Pápež sa teraz zdraví s veriacimi pred katedrálou.

11:26 Pápež František si práve s biskupmi robí spoločnú fotografiu.

11:21 Pápež sa po príhovore zdraví so všetkými biskupmi osobne.

11:18 František oceňuje slovenské príslovie: Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom. Je to podľa presne to, čo kázal Ježiš. Hovorí, že musíme prerušiť reťaz pomsty.

11:05 František si spomína na list od jedného biskupa, ktorý písal o veľvyslancovi Vatikánu, nunciovi. Písal v ňom, že v jeho krajine zažili 400-ročnú nadvládu Turkov a potom komunistov, ale tento nuncius bola najväčšia totalita.

"Koľkí veriaci to môžu povedať o svojom kňazovi či biskupovi," položil si pápež rečnícku otázku.

Opäť vyzval duchovných, aby dali slobodu svojim veriacim.

Pápež vyzval duchovných, aby nehovorili slovami, ktoré nezasahujú ľudí. Kňazi by podľa neho nemali dlho rozprávať. Kázeň by nemala trvať viac ako 10-15 minút, vraví František.

Po týchto slovách zaznel veľký potlesk. Pápež na to: "Vidím, že začali tlieskať rehoľné sestry. Tie najviac trpia našimi kázňami," zasmial sa pápež.

Predstaviteľov cirkvi poprosil, aby nepodľahli pokušeniu okázalej nádhery a svetskej veľkoleposti. "Aká krásna je pokorná cirkev, ktorá sa neoddeľuje od sveta a nepozerá na život s odstupom, ale žije v jeho vnútri," povedal pápež.

10:52 Pápež František pozdravil prítomných na cirkevné pomery civilne: Dobrý deň.

"Slovensko je báseň, povedal som prezidentke," hovorí František prítomným. Keď sa cirkev bude pozerať iba na seba, nedopadne to dobre.

Dôležité je, aby sme sa ponorili do skutočného života ľudí. Zdôraznil pápež.

Cirkev má byť znakom slobody a prijatia. Má byť pokorná ako Ježiš, ktorý sa zriekol všetkého a stal sa chudobným, aby nás obohatil. Pápež vyzdvihol slobodu, tvorivosť a dialóg ako aspekty, ktorými sa má cirkev riadiť.

Cirkev nechce ovládať svedomie, vraví pápež.

"Chcem, aby ste ľudí formovali k slobode, nie k rigidnej religiozite," povedal kňazom a biskupom.

10:45 Stretnutie v Dóme začalo. Na úvod má príhovor arcibiskup Zvolenský.

Zvolenský pobozkal pápežský prsteň Františkovi, ako je stáročná tradícia. V nedeľu si s evanjelickým biskupom Eľkom podal len ruku.

"Sme veľmi šťastní, že ste tu osobne," hovorí Františkovi.

Láska pápeža Františka voči chudobným, voči tým, ktorí sú na perifériách, je pohľad, ktorý sa snažia biskupi a kňazi nanovo nadobudnúť aj s pomocou svojich patrónov, ako aj svätého Martina, patróna bratislavskej Katedrály sv. Martina. Vyhlásil to bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.

10:40 Pápež práve vyšiel z auta pred Dómom sv. Martina. Privítal ho bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Pred Dómom je plošina so zábradlím, na ktorom je červený koberec, po ktorom pápež vošiel do chrámu.

Načítavam video...

10:36 Cestou do Dómu sv. Martina sa pápež František zastavil a pozdravil sa s prítomnými ľuďmi na ulici.

10:30 Pápež František daroval prezidentke medailu, ktorá odkazuje na prebiehajúcu návštevu Slovenska.

V strede medaily je zobrazená Panna Mária, patrónka Slovenska. V pozadí je dvojkríž, ktorý patrí k symbolom krajiny. Pastoračnú cestu Svätého Otca pripomína aj dátum a text na okraji medaily.

10:22 Znie slovenská pápežská hymna: V sedmobrežnom kruhu Ríma. Hymnická pieseň ukončila stretnutie v prezidentskej záhrade. Z nej smeruje František do Dómu sv. Martina, kde bude slúžiť omšu s kňazmi a rehoľníkmi o trištvrte na jedenásť.

10:16 Na rozdiel od nedele má pápež prejav po stojačky. Hoci podľa protokolu by ako biskup/pápež mohol aj sedieť.

10:07 S príhovorom vystupuje pápež František. Slovensko sa ako krajina v srdci Európy dokázalo napriek mnohým skúškam pokojným spôsobom integrovať a odlíšiť.

Jeho dejiny pozývajú k tomu, aby bolo posolstvom pokoja v srdci Európy. Kým na rôznych frontoch pokračujú boje o nadvládu, nech táto krajina naďalej potvrdzuje svoje posolstvo integrácie a pokoja a Európa nech sa vyznačuje solidaritou prekračujúcou jej hranice, ktorá by ju mohla dostať späť do centra dejín.

Na stretnutí s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave to uviedol pápež František.

"Pred vyše 20 rokmi svet obdivoval, že sa vaše dve krajiny rozdelili pokojne," vraví v príhovore pápež. "Oslovuje ma slovanská pohostinnosť a vaše privítanie chlebom a soľou," dodal.

"Vaše hory prekračujú hranice, aby v kráse spojili rôzne národy," vraví pápež.

"Nech Boh žehná Slovensko," povedal po slovensky na záver príhovoru František.

Súvisiaci článok Nemá zmysel sťažovať sa na minulosť (prejav pápeža Františka) Čítajte 

10:00 Pápež František prišiel do prezidentskej záhrady. Prezidentka Zuzana Čaputová začína svoj príhovor.

"Kresťanstvo a katolícka cirkev sú pevnou súčasťou našej kultúry," vraví Čaputová. "Majme odvahu k ľudskosti," dodáva.

Výsledkom každej snahy, spoločenskej diskusie či politickej súťaže nesmie byť víťazstvo a porážka, ale pochopenie a nájdenie porozumenia. Svet čelí krízam a jediný spôsob, ako ich zvládnuť, spočíva v spolupráci. Jediné, čo potrebujeme, je ľudskosť a uvedomenie si, že ľudia tvoria jednotu. Povedala v príhovore prezidentka.

Súvisiaci článok Majme odvahu k ľudskosti (prejav prezidentky Čaputovej) Čítajte 

9:59 Prezidentka Zuzana Čaputová darovala pápežovi Františkovi symbolický peceň chleba, ale aj med z Prezidentskej záhrady.

Darovaný chlieb upiekli v trnavskej pekárni Chlieb náš. Uložený bol v prútenom košíku, ktorý uplietol majster ľudovej umeleckej výroby Pavol Vrtich z Nového Mesta nad Váhom z lúpaného prútia a prikrytý paličkovanou čipkou z Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Bratislave. Vzor ružice na nej má pôvod v obci Slovenský Grob. Prikrývku navrhla výtvarníčka Božena Janeková v roku 1987.

Ďalším darom je kniha Reštaurovanie od akademickej maliarky Márie Bidelnicovej. V rámci reštaurátorskej práce sa zameriava na obnovu sakrálnych pamiatok, ktorá sprítomňuje umelecké poklady a vieru dávnych majstrov. Približuje rôzne reštaurátorské postupy a techniky na dielach od gotiky až po súčasnosť.

Súčasťou jej darov sú tiež nabíjacie stanice pre elektromobily, ale aj medicínske vybavenie pre vatikánsky fond, ktorý pomáha v boji proti pandémii v najchudobnejších častiach sveta.

"Keďže prezidentku SR a pápeža Františka spája vzťah k životnému prostrediu a obaja opakovane pripomínajú riziká spojené s klimatickými zmenami a naliehavosť klimatickej krízy, medzi darmi je aj nabíjacia stanica od slovenskej startupovej firmy AgeVolt z Bratislavy, ktorú budú môcť vo Vatikáne používať na dobíjanie elektromobilov," priblížil Strižinec.

9:58 Na stretnutie do prezidentskej záhrady prišiel aj bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák.

9:48 Keď pápež navštívi Katedrálu svätého Martina v Bratislave dostane reprodukciu sochy svätého Martina a žobráka.

9:39 Pápež František dnes navštívi aj Katedrálu sv. Martina, kde sa stretne s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi.

9:36 Katolícky kňaz Karol Lovas hovorí, že v 2000-ročných dejinách je pápež František len treťou hlavou katolíckej cirkvi, ktorý prišiel na Slovensko.

9:35 Konferencia biskupov Slovenska v noci z nedele na pondelok po mesiaci uzavrela oficiálnu registráciu účastníkov na verejné podujatia spojené s návštevou pápeža Františka. Prihlásilo sa vyše 100-tisíc ľudí.

9:17 Obvykle je na osobný rozhovor s pápežom vyhradených 15 minút, hlava štátu však dostala "nadpriemerný čas".

Nasledovať bude stretnutie Svätého Otca s úzkou rodinou Čaputovej v Zelenom salóne Prezidentského paláca.

Pápež František spolu s prezidentkou vystúpia na stretnutí s príhovormi. Na podujatí, ktoré sa uskutoční po oficiálnom uvítacom ceremoniáli, sa zúčastní približne 500 pozvaných hostí zo všetkých sfér politického a spoločenského života.

9:11 Pápež František práve prišiel do prezidentského paláca. Znie vatikánska a slovenská hymna.

Čaputová sa spoločne s pápežom presunula na stretnutie medzi štyrmi očami do zlatého salóna v Prezidentskom paláci.

Prítomný tam bude aj tlmočník, pretože Čaputová bude počas schôdzky hovoriť v slovenskom jazyku a pápež v talianskom.

8:47 V záhrade prezidentského paláca sa dnes s pápežom stretnú aj rodičia Jána Kuciaka a matka Martiny Kušnírovej Zlatica.

V záhrade prezidentského paláca dnes budú iba pozvaní hostia - zástupcovia politických strán, europoslanci, Iveta Radičová, všetci traja bývalí prezidenti SR, ale aj herci Martin Huba, či Zuzana Kronerová.

8:30 V Bratislavave začali platiť prvé dopravné obmedzenia. Priebežne uzatvárané úseky riadené políciou by nemali výraznejšie obmedziť chodcov, v najbližšom okolí však bude zakázané parkovanie.

Kolóna s pápežom Františkom sa bude presúvať od Horského parku do centra Bratislavy, o 9:30 ho prezidentka Zuzana Čaputová privíta v Zlatom salóne Prezidentského paláca.

7:47 V súvislosti s návštevou pápeža Františka v Prešove je potrebné v pondelok a utorok počítať s dopravnými obmedzeniami na území mesta.

Polícia vyzýva Prešovčanov i návštevníkov mesta, aby v týchto dňoch zvážili a prehodnotili presun po meste.

"Mnohé dôležité dopravné tepny budú úplne uzavreté a rovnako aj vozidlá mestskej hromadnej dopravy nebudú premávať v plnom režime," informovalo na sociálnej sieti prešovské krajské policajné riaditeľstvo.

7:07 Čas stretnutia členov Spoločnosti Ježišovej so Svätým Otcom bol oveľa dlhší, ako bol pôvodne vyhradený. Konštatoval to jezuita a prorektor Trnavskej univerzity Miloš Lichner.

Informuje o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska na svojom webe. Z pápeža išla podľa slov jezuitu uvoľnenosť a bezprostrednosť, kus živého Božieho slova, ktoré žije.

Lichner povedal, že stretnutie bolo veľmi osobné a krásne. Zúčastnilo sa na ňom 52 slovenských jezuitov a pápež, s ktorým neboli žiadni jeho spolupracovníci.

"Keď Svätý Otec prichádzal, obišiel kreslo, ktoré bolo pre neho pripravené a zobral si stoličku, ako sme mali my. Sadol si k nám a milo sa usmial," opísal Lichner. Obsah rozhovoru podľa neho zostáva ako v rodine, za zatvorenými dverami. Zo Svätého Otca išla podľa jezuitu Lichnera veľká radosť, živý závan Božieho ducha.

6:38 Pápež má dnes na programe aj návštevu Domu Betlehem v Petržalke. Pôsobia tam Misionárky lásky viac známe ako sestry Matky Terezy.

"Skutočnosť, že František chcel navštíviť betlehemské centrum spôsobilo na Slovensku prekvapenie, pretože o založení rehoľného rádu Kongregácie misionárok lásky Matky Terezy sa (na Slovensku) do značnej miery nevie," píše DPA.

6:36 Druhý deň pápežovej návštevy Slovenska by mohol byť zaujímavý. František má na programe stretnutia s mnohými predstaviteľmi politického, cirkevného a spoločenského života. Jeho program je nabitý.

Schôdzky má naplánované od skorého rána až do večera. Napísala to agentúra DPA, ktorá podobne ako mnohé ďalšie svetové médiá monitoruje pontifikove kroky.

Z pápežovho pondelkového programu si DPA všíma najmä stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave.

"V neskorých popoludňajších hodinách sa František stretne so židovskou komunitou v Bratislave. Stretnutie je naplánované na námestí, kde bola v roku 1893 postavená synagóga. Tá dokonca prežila druhú svetovú vojnu. V roku 1969 ju komunisti zbúrali spolu s bývalým židovským getom. Dnes je na (Rybnom) námestí pamätník holokaustu. Bratislava bola dlho považovaná za centrum židovského života. Počas holokaustu však zahynuli tisícky bratislavských židov", napísala DPA.

6:30 Keďže pápež dnes strávi v Bratislave celý deň, hlavné mesto čakajú rozsiahle obmedzenia v doprave. Podrobný harmonogram obmedzení, ktoré sa dotknú aj väčšiny liniek MHD, si môžete pozrieť tu >>>>

6:00 Pápež František a prezidentka Zuzana Čaputová vystúpia dnes na stretnutí v Prezidentskej záhrade s príhovormi.

Podujatie sa uskutoční po oficiálnom uvítacom ceremoniáli. Zúčastní sa na ňom približne 500 pozvaných hostí zo všetkých sfér politického a spoločenského života. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

"Okrem najvyšších ústavných činiteľov, členov vlády, zástupcov Národnej rady a poslancov Európskeho parlamentu či bývalých prezidentov budú prítomní aj predstavitelia najvýznamnejších štátnych a verejných inštitúcií, predstavitelia akademickej a vedeckej obce, lekári, zdravotníci a záchranári, predstavitelia stavovských, náboženských a cirkevných organizácií, predstavitelia samosprávy a ozbrojených síl, predstavitelia kultúrnej obce a médií, športoví reprezentanti, predstavitelia politických strán, menšín, zástupcovia neziskových organizácií a členovia diplomatického zboru," priblížil Strižinec.

Oficiálny uvítací ceremoniál sa bude konať na prednom nádvorí Prezidentského paláca. Po súkromnom stretnutí Čaputovej s pápežom v Zlatom salóne pozdraví pápež aj členov najbližšej rodiny prezidentky, hovorí Strižinec. Napokon si osobne vymenia dary v Zelenom salóne paláca.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 2. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 7. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 636
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 8 072
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 736
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 329
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 401
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 980
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 719
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 294
 9. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 824
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 636
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne.

Predtým bol punkerom Vrabcom, dnes je Sofiou. Až teraz som to ja, hovorí


17. sep
Minister Matovič.

Kollárova strana by prípadne mohla prísť len o SIS.


10 h
Juraj Sagan (vpravo) s bratom Petrom.

Budúcnosť Juraja Sagana nie je známa.


a 1 ďalší 5 h

August býva vrchol uhorkovej sezóny. Je to síce nuda, ale aspoň sa nič nemôže pokaziť. Tento uplynulý bol výnimkou.


Neprehliadnite tiež

Deti prichádzajú na otvorenie školského roka na Základnej škole Hroncova 23 v Košiciach.

Záujem rodičov bol takmer päťkrát väčší ako ministerstvo predpokladalo.


2 h

Vyšetrovateľ žiada pre muža väzobné stíhanie.


SITA 6 h

Meteorológovia vydali výstrahy prvého stupňa.


TASR 7 h
Veronika Remišová.

Ministerka investícií sa zastala zadržaných vyšetrovateľov.


TASR 8 h
Skryť Zatvoriť reklamu