Cirkev sa vrátila do roku 1948 a uzavrela sa pred svetom
Niekdajší katolícky disident a dlhoročný politik František Mikloško v rozhovore pre denník SME hovorí o svojom pohľade na pápeža Františka, jeho návštevu na Slovensku aj na katolícku cirkev na Slovensku.
V rozhovore sa okrem iného dozviete, prečo prichádza pápež František na Slovensko, prečo má tento pápež rád obyvateľov Slovenska, prečo nebude arcibiskup Róbert Bezák počas tejto návštevy rehabilitovaný, ako sa zmenila katolícka cirkev na Slovensku a jej veriaci od Nežnej revolúcie a čím prezidentka Zuzana Čaputová pápeža zaujala.
Na stretnutia s pápežom si nenoste selfie tyče

Na stretnutie s pápežom Františkom sa dostanú len zaregistrovaní, ostatní ho však majú šancu vidieť pri presunoch medzi podujatiami. Organizáciu stretnutí a bezpečnosť na podujatiach zabezpečujú všetky bezpečnostné a záchranné zložky štátu a kontroly pri vstupe pripomínajú odletové haly na letiskách.
O organizácii a zabezpečovaní veľkých podujatí, spolupráci s políciou a o psychológii davov, ale aj o organizačných detailoch prebiehajúcich podujatí s pápežom, hovorí v rozhovore pre SME odborník na manažment bezpečnosti davov Martin Královič.
Strana Za ľudí sa prikláňala k bieloruskému typu
Poslanec parlamentu Vladimír Ledecký , ktorý bol v minulosti starostom Spišského Hrhova, spolu s ďalšími zakladateľmi opúšťa stranu Za ľudí.
„Oklamaný. Podvedený. Zbytočná celá moja robota. Degradované moje postoje. Znegovaná pozitívna energia. Tak sme to ukončili. Ideme vlastnou cestou,“ napísal na sociálnej sieti.
Ledecký spolu s ďalšími siedmimi poslancami sa zaraďuje do takzvanej Kolíkovej frakcie, ktorá ohlásila odchod zo strany Za ľudí a prestup do poslaneckého klubu Sloboda a Solidarita. V rozhovore Ledecký vysvetľuje, čo odchodu zo strany predchádzalo a ako si predstavuje svoje pôsobenie v politike ďalej.
Bush mi hovoril, ako ťažko sa rozhodoval pred Irakom
Keď prvé lietadlo vrazilo do dvojičiek, bol na Islande, no tragickú správu o útokoch mu potvrdili až po pristátí v Kanade. Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda v rozhovore pre SME spomína na prvé dni po útokoch aj na to, ako sa rozhodovalo o slovenskom zapojení do vojen v Afganistane a Iraku.
Ako by sme pri našej hojnosti zabudli, že za slobodu a naše hodnoty treba prinášať aj obete, hovorí po dvadsiatich rokoch od útoku a krátko po odchode z Afganistanu.
Uvedomuje si, že Američania svoje rozhodnutia spojencom len oznamujú, ale Európa by sa mala podľa neho poučiť a vybudovať si vlastné obranné schopnosti. Američania vedia nielen bojovať, ale aj zomierať a platiť za nás, zdôrazňuje Dzurinda.
V troskách WTC bolo tak horúco, že mi spálilo hrdlo
Každoročne spomínať na útoky al-Káidy na Spojené štáty je preňho traumatizujúce. V troskách Svetového obchodného centra strávil 59-ročný dobrovoľný hasič Richard Roeill osem mesiacov. Okrem odpratávania trosiek hľadal pozostatky ľudí vrátane vlastného kamaráta.
Po dvadsiatich rokoch má za sebou dva infarkty, s dýchaním mu pomáha kyslíkový prístroj a každý týždeň musí chodiť na čistenie krvi.
"Bolo traumatizujúce povedať rodičom kamaráta, že som pozostatky ich syna hľadal osem mesiacov a zlyhal som," vraví v rozhovore pre SME.
Doteraz si pamätám na ten jednohlasný zdesený výdych

Pád prvej budovy Svetového obchodného centra videl z okna na záchode. Ján Duda v lete 2001 ako študent architektúry brigádoval v New Yorku. Stal sa tak priamym svedkom udalostí z 11. septembra.
Teroristické útoky al-Káidy na Spojené štáty si pred dvadsiatimi rokmi vyžiadali takmer tritisíc obetí a 25-tisíc zranených.
Zrútenie druhej veže už Duda sledoval spolu so stovkami ďalších ľudí zo strechy výškovej budovy. "Doteraz si pamätám na ten jednohlasný zdesený výdych, ktorý sme zo seba všetci vydali v momente, keď sa zrútila druhá budova," rozpomína sa v rozhovore pre SME.
Krajniakove zmeny v treťom pilieri diskriminujú živnostníkov
Dôchodky chceme vysoké, so šetrením na ne sa však nepretrhneme. Naznačuje to aj najnovší prieskum nadácie Partners a agentúry Focus. Peniaze bokom na dôchodkový vek si odkladá len dvanásť percent respondentov.
Navyše, mnohí začnú otázku sporenia riešiť až vo veku, keď je už pre nich neskoro. Dovtedy žijú prítomnosťou, míňajú na okamžité potreby a splátky. Ďalšia vec je, že ľudí, ktorí by aj chceli sporiť skôr, často nevedia ako a koľko.
„Väčšinou to súvisí s neistotou. Nevedia, koľko môžu očakávať na dôchodku, respektíve aký výnos by mali z investície v rámci finančných produktov,“ hovorí v rozhovore pre Index ekonóm z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a vedúci výskumného tímu Oranžová obálka Ján Šebo.
Situáciu podľa neho nevyriešia ani zmeny v I. a III. pilieri dôchodkového systému, ktoré ohlásil minister práce Milan Krajniak.
Kávu pite takú, aká vám chutí. Pridať mlieko nie je hriech
Káva nie je len nápoj, ktorý ráno prebudí človeka. Už dlhé stáročia je každodenným rituálom a milovníci kávy to dobre poznajú. Nepijú ju ani tak pre jej povzbudivé účinky, ale skôr pre jej chuť, prípadne pocit, že počas pracovného dňa môžu na chvíľu vypnúť.
„Slováci sú milovníci mliečnych receptúr a pitiu kávy dávajú prednosť zväčša ráno pri raňajkách či dopoludnia počas práce,“ hovorí ambasádorka kávy v spoločnosti Nespresso Pavla Marková.
Anglický novinár sa rozplakal, keď videl, kde a ako Zátopek žije
Trikrát sa stal najlepším športovcom roka na svete, štyrikrát olympijským víťazom a triumfoval v pretekoch, ktoré sa nazývali pretekmi storočia.
Kým naňho svet s obdivom spomínal a prepadal čaru jeho osobnosti, doma bol padlým hrdinom, na čom už veľa nezmenila ani revolúcia v roku 1989.
Najlepší bežec v histórii, český Forrest Gump, talent ako dalajláma, znalec svetových jazykov, smoliar či obeť doby?
Nad tým, kto bol Emil Zátopek a čo jeho príbeh odhaľuje o Čechoch a Slovákoch, uvažuje režisér David Onříček, ktorý o ňom nakrútil strhujúci film Zátopek.
Pochvala v práci je oveľa dôležitejšia ako vyšší plat
Hovorí, že žijeme vo svete, kde sa dobré oceňuje málo a to, čo sa nepodarí, sa naopak príliš preceňuje. A že ľudia v živote podceňujú starostlivosť o seba, ktorej dôležitosť by nám mali prízvukovať už v školách.
Aj to sa môže podľa profesorky psychológie Margity Mesárošovej odraziť na pracovnom a osobnom vyhorení.
"Výskumy potvrdzujú, že keď ľudia prežili vysokú mieru pracovného stresu až vyhorenia, tak až táto kritická udalosť ich doviedla k prehodnoteniu dovtedajšieho života a nastavili si hodnoty a priority inak. Na to si treba urobiť plán a doslova analýzu toho, čo vás zaťažuje, čo musíte urobiť a čo nemusíte a toho sa zbaviť," vysvetľuje v rozhovore.
Rozhovory ZKH
- Analytik Matej Mišík: Čierne okresy tu budú už čoskoro, obávame sa, že zomrú tisíce ľudí
- Ministerka Mária Kolíková: Žilinka si poškodil, ale má silný životný príbeh
- Tréner Maroš Molnár: Schudnúť, keď ste obézny, je brutálne ťažké
Podcasty SME
- Dejiny: 11. september bol ikonickou udalosťou našej doby. Fenomén terorizmu rozoberal politológ Tomáš Zálešák.
- Ľudskosť: O interrupciách sa môžeme rozprávať lepšie, ako to robíme dnes, hovorí odborníčka na ústavné právo Lucia Berdisová.
- Svet medzi riadkami: Majstrovstvá v Katare sú športový, ekonomický a klimatický nezmysel, tvrdí publicista, prekladateľ a milovník futbalu Samo Marec.

Beata
Balogová
