BRATISLAVA. Vláda v stredu schválila návrh novely zákona, ktorým sa predlžuje možnosť získania sprostredkovateľského bonusu v rámci očkovacej lotérie, a to až do konca roka 2021.
Schválený návrh novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 sa má tiež vysporiadať s rôznymi nepredvídateľnými situáciami, ktoré môžu nastať pri žrebovaní očkovacej prémie a v dôsledku ktorých súťažiaci nezískajú očkovaciu prémiu.
Vláda súčasne schválila návrh, aby sa parlament novelou zákona zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.
S cieľom ďalej podporovať očkovanie proti COVID-19 sa podľa návrhu zákona predĺži lehota, počas ktorej musí byť zaočkovaná osoba zaočkovaná, ak chce získať identifikátor, na základe ktorého môže byť sprostredkovateľovi očkovania vyplatený sprostredkovateľský bonus. Táto lehota sa predĺži do konca roka 2021.
V zákone sa ďalej upravuje aj situácia, keď sa osoba zaočkuje treťou dávkou vakcíny, respektíve druhou dávkou vakcíny pri jednodávkovej vakcíne. Po novom sa takejto osobe umožní, aby sa zaregistrovala a zúčastnila súťaže o očkovaciu prémiu samostatne aj za toto dodatočné očkovanie.
Zavádza sa tiež inštitút náhradnej očkovacej prémie v prípade, ak po žrebovaní nastane okolnosť, ktorá je najmä technického charakteru. Tá môže vzniknúť na strane vysielateľa, prevádzkovateľa retransmisie alebo podniku poskytujúceho elektronické komunikačné služby a má povahu takzvanej vyššej moci, v dôsledku ktorej dôjde k nesplneniu podmienok vzniku nároku na očkovaciu prémiu v zmysle štatútu.
Pod pojmom „vyššia moc” sa rozumie mimoriadna, nepredvídaná, neodvrátiteľná a nezavinená udalosť, ktorá spôsobí, že nevznikol nárok na výhru v zmysle štatútu súťaže o očkovaciu prémiu a ktorej nebolo možné zabrániť bežnou opatrnosťou, obozretnosťou a starostlivosťou.
Ďalšie novinky z rokovania vlády
- Štát by mohol získať späť časť peňazí, ktoré vynaložil na sanáciu environmentálnych záťaží nachádzajúcich sa na pozemkoch súkromných vlastníkov.
- V Operačnom programe Kvalita životného prostredia je momentálne zazmluvnených 2 176 projektov. Vyplýva to z informatívneho materiálu o stave implementácie Operačného programu Kvalita životného prostredia k 31. augustu tohto roka. Ten dnes na návrh Ministerstva životného prostredia vzala vláda na vedomie.
- Doterajší zákon o Komore geodetov a kartografov by sa mal od roku 2022 nahradiť novým. Návrh zákona by mal nahradiť doterajší zákon číslo 216 z roku 1995, ktorý nedostatočne reflektuje zmeny v slovenskej legislatíve a v legislatíve EÚ.
- Vlastníkmi verejných vodovodov a kanalizácií budú môcť byť iba mestá a obce, prípadne ich združenia, a právnické osoby, na ktorých podnikaní sa majetkovou účasťou podieľajú obce alebo združenia obcí.
- Agentúra pre núdzové zásoby ropa a ropných výrobkov by už nemala mať povinnosť uzatvárať zmluvu s dovozcami, prepravcami, spracovateľmi či predajcami ropy a ropných výrobkov, ktorí voči nej majú nesplatené záväzky.
- Ku koncu augusta tohto roku vyčerpalo Ministerstvo hospodárstva v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra takmer 42 % z celkovo vyčlenených 298 mil. eur. Vyplýva to z vyhodnotenia úloh a opatrení vyplývajúcich z implementácie európskych štrukturálnych a investičných fondov v gescii Ministerstva hospodárstva, ktoré vzala na vedomie vláda.
- Do konca tohto roka treba vyčerpať z eurofondov ešte 1,85 miliardy eur. V priemere by sa tak mesačne malo čerpať aspoň 461 miliónov eur. Vyplýva to z Informácie o stave implementácie EŠIF v programovom období 2014 – 2020 k 31. augustu a pokrok za august 2021 z dielne Ministerstva investícií, ktorú vládny kabinet vzal na vedomie. Tieto peniaze sa môžu dočerpávať ešte do roku 2023.