SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Ranný brífing: Poznáme iba útržky, ani tie však Fico nemieni vysvetľovať

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Zo stretnutí Roberta Fica a spol. v poľovníckej chate pozná verejnosť zatiaľ len pár minút. Šéf Smeru však na otázky odmieta odpovedať a obsah rozhovorov či inštruovanie Roberta Kaliňáka riadne nevysvetliť. Kritizuje ale spôsob, akým ho odpočúvali a ako nahrávky unikli do médií.

Vyzerá to ako obyčajné stretnutie na chate, no zostava účastníkov je prominentná. Jeden oligarcha, dvaja advokáti, exminister vnútra a bývalý trojnásobný premiér.

Robert Fico a Robert Kaliňák čelia podozreniu, že sa spolupodieľajú na manipulovaní vyšetrovaní a trestných konaní. O detailoch nahrávok z chaty sa viac dozviete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:

 • Fico novinárom nadiktoval titulky článkov, inštruovanie Kaliňáka nevysvetlil
 • Aj odpočúvanie pytliakov treba riadne zdôvodniť
 • Senát rozobral sudcu, ktorý uväznil policajtov z Očistca. Dozrie na neho aj Súdna rada
 • Len prvá kapitola desivého románu. Haugenová varuje Európu pred Facebookom
 • V derby zlyhal Spartak, vraví šéf polície. Trnava musí zaplatiť desaťtisíce
 • Schválili Ivermectin. Zbaví vás parazitov alebo svrabu, ale nie covidu

Fico novinárom nadiktoval titulky článkov, inštruovanie Kaliňáka nevysvetlil

„Keď sa máte pozerať na to, ako tam jem nejakú slaninu alebo syr – čo vás je do toho,“ reagoval šéf Smeru Robert Fico na zábery z kamery, ktorá ho zachytila na poľovníckej chate pri rozhovoroch o aktuálnych kauzách.

SkryťVypnúť reklamu

O videá špeciálna prokuratúra oprela žiadosť, aby obvinený bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a ďalší policajní funkcionári naďalej zostali vo väzbe.

Otázky novinárov k stretnutiam, ktorá videá ukazujú, Fico označil ako „príhody deda Jahodu“ a stretnutia k živým kauzám s advokátom stíhaného Gašpara za „osobné stretnutia“.

Fico, ktorý mesiace hovorí o údajnom manipulovaní svedeckých výpovedí v neprospech opozície, nijako nevysvetlil, prečo na jednom z videí advokáti Para a Gašpar ml. inštruujú bývalého ministra vnútra zo Smeru Roberta Kaliňáka, ako by mal ku kauzám vypovedať.

„Napíšte titulok, že Fico ovplyvňuje trestné konania a treba ho zatvoriť. Bodka,“ reagoval Fico na otázku denníka SME ku Kaliňákovi.

Fico sa síce k obsahu videí nevyjadroval, kritizoval však spôsob, akým ho odpočúvali a ako nahrávky unikli do médií. „Je jednoducho neuveriteľné, že na to, aby mohli sledovať a odpočúvať opozičného lídra, sa znížia k tomu, že si vymyslia príbeh o pytliactve,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu
 • Ovineným v kauze Očistec nepredĺžili väzbu: Policajný exprezident Tibor Gašpar a ďalší obvinení v rámci policajnej akcie Očistec, majú zostať vo väzbe do 5. novembra. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu zamietol návrh na jej predĺženie. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal voči rozhodnutiu sťažnosť. Posledné slovo tak bude mať Najvyšší súd.
 • Čo ukazujú zábery: Zábery a úryvky z videa, ktoré natočila polícia na poľovníckej chate pri Leviciach, zachytávajú stretnutia politikov Smeru Roberta Fica a Roberta Kaliňáka s advokátmi obvinených policajných funkcionárov z korupčnej kauzy Očistec. Na stretnutiach bol aj šéf SBS Bonul a oligarcha Miroslav Bödör. Prinášame vám podrobný rozbor.
 • Para stretnutia potvrdil: Je veľmi zarážajúce, že sa sleduje obhajoba a opoziční politici, vyhlásil obhajca obvineného policajného exprezidenta Tibora Gašpara Marek Para. Zároveň potvrdil, že k stretávaniu došlo, odmieta však, žeby sa zúčastnení niečoho protiprávneho dopustili.
 • Trestné oznámenie: Vyšetrovateľ NAKA z tímu Očistec podal podnet v súvislosti s únikom nahrávok. Prípadu sa bude venovať inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá vyšetruje trestné činy policajtov.
 • Žilinkovo nariadenie: Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa k obsahu nahrávok nevyjadril a viac ho zaujímalo, že unikli do redakcií. Vydal preto pokyn na preverenie úniku.

Aj odpočúvanie pytliakov treba riadne zdôvodniť

Pôvodne vraj chceli nahrať pytliakov, namiesto toho majú videá, ako šéf Smeru sľubuje advokátom, že bude krotiť Erika Kaliňáka, aby nenahneval Mariana Kočnera, a záznam jeho strýka Roberta Kaliňáka počúvajúceho inštrukcie k chystanému výsluchu.

SkryťVypnúť reklamu

Úrad špeciálnej prokuratúry získal nahrávky z deviatich stretnutí, na ktorých sa zúčastnil predseda strany Smer Fico, jeho pravá ruka Kaliňák, oligarcha Miroslav Bödör, Kočnerov advokát Marek Para a advokát Pavol Gašpar.

Pavol Gašpar je pritom obhajcom väzobne stíhaného Norbera Bödöra, ktorý je synom Miroslava Bödöra. Spolu s Bödörom je obvinený Gašparov otec, bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

Okamžite po zverejnení nahrávok sa začali objavovať otázky, či sú takéto materiály legálne, či sa dajú použiť ako dôkaz a či samotní aktéri vôbec páchajú na stretnutiach nejaký trestný čin.

Denník SME preto pripravil sériu otázok a odpovedí, čo polícia vlastne zistila a čo na to hovoria slovenské zákony.

 • Čo všetko je Ficova súkromná vec: Fico bude ľudí obvinených z trestnej činnosti chrániť vlastným telom. Prečo? Lebo boli blízki a lojálni jeho strane. Boli to jeho ľudia. A budú, až kým neprehovoria na polícii a nezradia. Je to mafiánska morálka, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
 • Celkom stačí, čo vidíme: Až teraz jasne vidíme, že pivnica Radošina zasadá ďalej. S advokátmi sa tu radia, ako treba postupovať. Nie je síce pekné, že nacvičujú verzie, ktorými si chcú kajúcnikov od tela odtisnúť, a zároveň do sveta kričia, že tí, ktorí ešte nezačali rozprávať, sedia neoprávnene. Ale je to aj pochopiteľné, čo iné im ostáva, píše Zuzana Kepplová.
 • Manuál k poznaniu: Uniknuté video je manuál k poznaniu, že čo sa asi stane so štátom, ak sa účastníci porady na chate dostanú ešte raz k moci. Aspoň tí príčetnejší v koalícii by si mali uvedomiť, že každou straníckou roztržkou, každou nezmyselnou hádkou sa zreálňuje možnosť návratu tých, ktorí budú pomery a osudy štátu riadiť už nie z lesa, ale opäť z Hiltonu, píše Peter Schutz.

Senát rozobral sudcu, ktorý uväznil policajtov z Očistca. Dozrie na neho aj Súdna rada

Keď sudca Okresného súdu Bratislava III Juraj Kapinaj poslal vyšetrovateľov z tímu Očistec do väzby, opieral sa o časti odpočutých rozhovorov vytrhnuté z kontextu. Zároveň tvrdil, že jeden z policajtov sa priznal, hoci ten to popieral a rozhodnutie o väzbe sa sudca ani veľmi neunúval vysvetliť.

SkryťVypnúť reklamu

Píše to senát Krajského súdu v Bratislave, ktorý rozhodnutie sudcu Kapinaja zvrátil a vyšetrovateľov z väzby prepustil.

Prípadu sa zrejme bude venovať aj Súdna rada. „Sledujem vývoj v uvedenej trestnej veci. Súčasne mienim konzultovať celú Súdnu radu,“ naznačil jej predseda Ján Mazák.

Denník SME preto analyzoval konkrétne situácie, v ktorých podľa krajského súdu Kapinaj nepostupoval správne.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

 • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili ďalších 2 850 nakazených, laboratóriá vykonali 15 341 vyšetrení. Počet hospitalizovaných stúpol o 158, v nemocniciach tak aktuálne leží 1 302 pacientov. Pribudlo aj 18 obetí koronavírusu. Zaočkovať prvou dávkou vakcíny sa dalo 1 512 ľudí. Ministerstvo zdravotníctva spustilo registráciu na tretiu dávku vakcíny pre ľudí starších ako 55 rokov.
 • Rostas je vinný: Vydavateľ a šéfredaktor časopisu Zem a Vek Tibor Eliot Rostas zaplatí za tvrdenia v článku Klin Židov medzi Slovanmi peňažný trest 4000 eur. Pokiaľ by Rostas peňažný trest nezaplatil, išiel by do väzenia na tri mesiace. Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu, rozhodnutie je právoplatné.
 • Diaľnica z Bratislavy do Košíc: Košice už majú kompletné diaľničné spojenie s Bratislavou. Maďarsko po vyše 3,5 roku výstavby dokončilo a oficiálne spustilo nový 57-kilometrový úsek diaľnice M30 medzi Miskolcom a obcou Tornyosnémeti v blízkosti slovenských hraníc.


Len prvá kapitola desivého románu. Haugenová varuje Európu pred Facebookom

V lete 2019 sa na Facebook pripojila používateľka s menom Carol Smithová a opísala sa ako konzervatívna matka zo Severnej Karolíny. Jej konto malo medzi záujmami rodičovstvo, kresťanstvo a sledovalo niekoľko kanálov, televíziu Fox News alebo vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa.

SkryťVypnúť reklamu

A aj keď nikdy na sociálnej sieti neprejavila záujem o konšpiračné témy, algoritmus jej okamžite ponúkol skupiny okolo extrémistov z QAnonu. Prívrženci tejto skupiny okrem iného veria a hlásajú, že Trump ochraňuje Ameriku pred pedofilmi a satanistami.

Smithová však nebola skutočnou osobou, jej konto vytvoril výskumník Facebooku, aby overil fungovanie ich algoritmu. Následne zistil, že sociálna sieť prispieva k radikalizácii používateľov, čo nakoniec môže viesť k násiliu, ktoré sa prejaví aj mimo virtuálneho sveta.

Spoločnosť to však ani po tomto zistení nezmenila, finančne jej to totiž vyhovuje. Uvedené skutočnosti dokazujú aj dokumenty, ktoré médiám ponúkla Frances Haugenová, bývalá zamestnankyňa Facebooku.

Tá už vypovedala aj v americkom Kongrese, v britskom parlamente a o dva týždne by mala vystúpiť v Európskom parlamente. Jej zistenia môžu viesť k ľahšiemu presadeniu regulácií sociálnych sietí.

SkryťVypnúť reklamu

V skratke ďalšie správy zo sveta:

 • Moskvu čaká lockdown: Nikto nechce žiadne lockdowny, ozývalo sa z Kremľa začiatkom júla. V Rusku vtedy na covid zomieralo 700 ľudí denne, no dnes ich za deň zomrie viac ako tisíc. Hlavné mesto Moskva sa napokon plošnej karanténe nevyhne a zavádza lockdown od 28. októbra.
 • Povinné covid pasy: Od novembra sa budú musieť takmer všetci zamestnanci v Rakúsku pri vstupe na pracovisko preukázať dokladom o absolvovaní očkovania, prekonaní ochorenia Covid-19 alebo negatívnym testom na koronavírus. Upravujú sa aj pravidlá zimnej turistiky vrátane organizovania vianočných trhov.
 • Epidémia neočkovaných: Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch na tlačovej konferencii označil súčasné šírenie koronavírusu v krajine za "epidémiu neočkovaných". Zároveň kritizoval tých obyvateľov, ktorí odmietajú očkovanie proti covidu, a pritom ešte neprekonali ochorenie Covid-19.

Zo zahraničných webov:


V derby zlyhal Spartak, vraví šéf polície. Trnava musí zaplatiť desaťtisíce

Za zlyhanie pri reakcii na prejavy výtržníctva na futbalovom derby medzi Trnavou a bratislavským Slovanom nesie zodpovednosť organizátor, ktorý včas nevydal pokyn polícii k zásahu proti narušovateľom verejného poriadku, uviedol dočasný policajný prezident Štefan Hamran.

SkryťVypnúť reklamu

"V čase, keď bolo potrebné vydať pokyn organizátora na zásah polície, nebol bezpečnostný manažér v spojení s veliteľom policajného zásahu. Nebol osobne na mieste a v čase, keď sa situácia vyhrotila, sa mu nedalo okamžite dovolať a dostať autorizáciu na zásah. Veliaci dôstojník, zhodnotiac situáciu, na vlastné triko rozhodol, že zákrok bude vykonaný," uviedol Hamran.

Pripomenul, že zásah polície sa má začať až na požiadanie organizátora v prípade, že jeho sily nie sú postačujúce na zvládnutie bezpečnostnej situácie.

Spartaku Trnava ako organizátorovi stretnutia zároveň vyčíslili náklady za zásah polície vo výške 42-tisíc eur.


Schválili Ivermectin. Zbaví vás parazitov alebo svrabu, ale nie covidu

Ivermectin vyvolal rozruch už v druhej vlne pandémie Covidu-19. V tomto období nebol liek na Slovensku registrovaný, preto ľudia vykupovali v lekárňach voľnopredajné prípravky, ktoré boli určené na liečbu koní, oviec alebo ošípaných.

SkryťVypnúť reklamu

V júli Štátny ústav pre kontrolu liečiv oficiálne schválil liek Ivermectin Exeltis, pričom prvý dovoz lieku bol nahlásený v polovici októbra. Držiteľom registrácie je spoločnosť Exeltis Slovakia. Balenie desiatich tabliet by malo byť dostupné na lekársky predpis v nemocniciach aj v lekárňach.

ŠÚKL zdôrazňuje, že Ivermectin Exeltis bol schválený ako liek proti infekciám, ktoré spôsobujú parazitické červy, a nie proti ochoreniu Covid-19.

„Pokiaľ ide o používanie Ivermectinu pri ochorení Covid-19, v súčasnosti nedisponujeme takými výsledkami klinických skúšaní, ktoré by preukazovali jeho jednoznačný prínos pri tomto ochorení. Pokiaľ má výrobca/držiteľ rozhodnutia o registrácii dôkazy, ktoré jeho použitie pri danom ochorení podporujú, môže požiadať o jeho registráciu, prípadne pridanie indikácie Covid-19 do už registrovaného lieku,“ hovorí pre SME hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

SkryťVypnúť reklamu

V skratke ďalšie správy o zdraví:

 • Krvné zrazeniny pri covide: Americkí vedci prišli s dvoma zisteniami, ktoré môžu zmeniť liečbu covidových pacientov. Jedným z nich je, že našli spôsob, ktorý by mohol vyriešiť problémy so zrážaním krvi.
 • Zabúdame na medzizubné priestory: Pri čistení zubov nie je dôležitá len frekvencia, ale aj správna technika a výber kefky a zubnej pasty. Správne umývanie zubov by malo mať systém, aby ste si uvedomovali, čo si práve čistíte, vysvetľuje zubárka Andrea Hrubá.
 • Príčiny plochých nôh a skoliózy: Fyzioterapeutka Magdaléna Varcholová sa venuje práci s deťmi už dvadsať rokov. Najčastejšie za ňou chodia deti s guľatými chrbtami, skoliotickým držaním tela, vpadnutými členkami a plochými nohami. Hovorí, že nesprávne držanie tela by si mal všimnúť v prvom rade rodič.

Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na domácu politiku a predsedníčku Progresívneho Slovenska Irenu Bihariovú? Aké riešenia by malo Slovensko urobiť pri zvyšujúcich sa cenách energií? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s europoslancom PS/Spolu Martinom Hojsíkom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Tekvica a jeseň patria k sebe. Využitie tekvice v kuchyni rozhodne nekončí prívarkom.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spacák na kozmetiku?
 2. Trápia Vás bolesti a únava? Máme skvelé riešenie k vám domov
 3. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 4. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 5. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 8. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 1. Na západnom Slovensku napreduje modernizácia elektrickej sústavy
 2. Na západnom Slovensku napreduje modernizácia elektrickej sústavy
 3. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 4. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 5. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 6. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 7. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 8. Spacák na kozmetiku?
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 23 661
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 10 324
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 171
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 278
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 926
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 440
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 005
 8. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 1 353
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Najviac medveďov lovili na Poľane.


11 h
Ilustračné foto.

Kráľ pornobiznisu bol dlhé roky duchom, odhalili ho až škandály.


24. jún
Peter Tkačenko

Poskladať hocičo bez Hlasu bude nesmierne komplikované.


15 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Roe vs. Wade je minulosť. V USA sa menia pravidlá pre interrupcie.


a 1 ďalší 2 h
SkryťZatvoriť reklamu