BRATISLAVA. Školskí odborári kritizujú reformu základného školstva, ktorú považujú za nepripravenú a zle načasovanú. Žiadajú zvýšenie platov a lepšie podmienky pre zamestnancov.
"Preto sa pripájame k protestnému zhromaždeniu, ktoré organizuje Konfederácia odborových zväzov," vyhlásil predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek.
Odborári žiadajú úpravu platových taríf
Ignorácia argumentov pedagogickej praxe vedie podľa zväzu k nespokojnosti, ktorá môže vyvrcholiť do štrajkov ako v roku 2012.
Odborári žiadajú úpravu základnej stupnice platových taríf, tak aby začínala minimálnou mzdou, valorizáciu minimálne na úrovni inflácie a zlepšenie sociálneho postavenia zamestnancov.
"Zároveň uvádzame na pravú mieru, že vianočná odmena 100 eur bude vyplatená zamestnancom na základe kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre rok 2021," doplnili.
Argumenty z praxe boj prehrali
Odborári pripomínajú, že nesúhlas s reformou vyjadrili už pri predložení novely školského zákona do medzirezortného pripomienkového konania.

"Argumenty z praxe boj prehrali a na Slovensku sa novelou školského zákona zrušilo vyučovanie na jednotlivé ročníky v základnej škole a podľa vyučovacích predmetov," uviedli odborári. Novelu odobril parlament minulý týždeň.
"Robiť reformu v rezorte, v ktorom sa nezvyšujú finančné prostriedky na ohodnotenie zamestnancov, nezohľadňuje sa miera inflácie, považujeme minimálne za neetické," skonštatoval Ondek.
Nové osnovy tvorili učitelia
Predpokladá možnosť zníženia počtu záujemcov o štúdium.
Ministerstvo školstva zdôraznilo, že požiadavka zmeny obsahu vzdelávania prišla priamo zo škôl, pričom nový obsah vzdelávania tvorí približne 300 učiteľov, odborníkov z praxe aj akademikov.
Reforma obsahu vzdelávania má podľa rezortu školstva priniesť menej encyklopedického memorovania, dôraz na praktické využitie poznatkov, bádanie a získavanie informácií. Jedným z cieľov je do škôl dostať aj moderné a inovatívne metódy výučby.
„V regiónoch postupne pribúda 40 regionálnych centier, v ktorých pôsobia riaditelia a učitelia z praxe, ktorí majú na starosti to, aby školám pomohli s prechodom na nové učivo a nový systém výučby. Učiteľov tak už nebudú učiť úradníci, ale ich kolegovia – učitelia a riaditelia z praxe,“ vyhlásil šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS).
Doplnil, že pre rezort je zvyšovanie platov v rámci rozpočtu prioritou, pričom avizoval, že sa vo veci plánuje stretnúť s ministrom financií Igorom Matovičom aj s predsedom vlády Eduardom Hegerom (obaja OĽANO).