BRATISLAVA. Nemocnice na Slovensku chránia pred náporom pacientov s covidom aspoň sčasti kombinácie liekov, ktoré proti koronavírusu účinkujú. Hoci väčšinou ide o lieky, ktoré nemajú plné schválenie Európskou liekovou agentúrou, zdravotnícke zariadenia si ich účinky pochvaľujú.
Proti covidu, najmä jeho delta variantu, podľa oslovených nemocníc najviac zaberá liek casirivimab v kombinácii s imdevimabom.
Menej účinný je bamlanivimab. Jeho úspešnosť pri liečbe covidu sa zvyšuje v kombinácii s etesevimabom, avšak väčšina nemocníc ho zatiaľ nemá.
Všetky tieto lieky obsahujú monoklonálne protilátky, ktoré sú kópiou protilátky, ktorú produkuje imunitný systém na boj s infekciou.

Spomínané kombinácie liekov môžu uchrániť pacientov napadnutých covidom pred hospitalizáciou, ak sa podajú včas.
Je to dôležitá informácia, pretože počet hospitalizácií s delta variantom každodenne rastie. Za mesiac od 2. októbra do 2. novembra narástol ich počet z 547 na 1774.
Zvýšil sa však aj počet podaných liekov proti covidu. Kým v júli na celom Slovensku podali len 25 dávok najznámejšieho z nich – bamlanivimabu, v novembri podľa údajov ministerstva zdravotníctva dosiahol počet podaných dávok už 265.
Nemocnice okrem neho podali pacientom s covidom ďalšie desiatky spomínaných liekov proti koronavírusu. Ich presné číslo sa SME nepodarilo zistiť, lebo neodpovedali všetky oslovené nemocnice.
Úspešnosť až 70 percent
„Desaťnásobne znižujú pravdepodobnosť hospitalizácie,“ hovorí o spomínaných kombináciách liekov proti covidu infektológ Peter Sabaka z Kliniky infektológie a geografickej medicíny na bratislavských Kramároch.