V regiónoch bojujem proti Kollárovým mýtom
Minister financií Igor Matovič po mesiacoch čakania predstavil jednotlivé časti daňovo-odvodovej reformy. Tá prvá skôr než reformnú revolúciu pripomínala sociálny balíček pre rodiny s deťmi, ktorý by za bežných okolností prezentoval minister práce.
Reformu daní a odvodov ešte z pozície šéfa rezortu financií chystal aj súčasný premiér Eduard Heger. Hovoril vtedy najmä o nižšom zdanení práce a vyššom zaťažení spotreby. Dokončiť ju však nestihol.
Návrh svojho straníckeho šéfa schvaľuje. To, či a v akej podobe prejde, bude podľa neho závisieť od politickej vôle. Rokovania sa ešte len začali.
„Treba si uvedomiť, že ide naozaj o daňovú revolúciu. Niektoré z navrhovaných vecí nie je možné urobiť v priebehu dní, respektíve mesiacov. Chce to svoj čas,“ tvrdí v rozhovore pre Index.
Povinné očkovanie seniorov by nebola diskriminácia
Navrhnúť povinné očkovanie proti covidu-19 pre seniorov zvažuje premiér Eduard Heger z OĽaNO. V sobotu v relácii RTVS Sobotné dialógy vyhlásil, že o tom rokuje s odborníkmi aj s právnikmi, ktorí by mali povedať, či to umožňuje ústava.
„Pre mňa by toto bola ideálna cesta, zaočkovať povinne, či už 65+ alebo 60+ podľa toho, ako odborníci rozhodnú. Myslím, že už aj 50+ by asi bol najideálnejší diapazón, ale nech povedia odborníci,“ vyhlásil Heger.
Predseda vlády rokuje s koaličnými partnermi aj o možnosti plošného povinného očkovania. Zatiaľ sú však ostatné koaličné strany proti.
Vedúci Katedry teórie práva a ústavného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity a vedecký pracovník na Ústave štátu a práva SAV Marek Káčer v rozhovore vysvetľuje, prečo by zavedenie povinného očkovania pre seniorov podľa neho nebolo protiústavné ani diskriminačné.
Nemôžem sa na ten primitivizmus len nečinne pozerať
Eva Mišíková si ako prokurátorka získala povesť bojovníčky proti mafii. Teraz zastupuje viaceré osoby zapojené v takzvanej vojne policajtov, napríklad bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, podnikateľa Petra Košča či bývalého šéfa operatívcov Jána Kaľavského. Všetci kedysi pracovali pre štát, no dnes sú obvinení z korupcie.
Mišíková v rozhovore pre SME opisuje, aké chyby našla v postupe vyšetrovateľov a či zmenila názor na Daniela Lipšica, ktorého odporúčala na post špeciálneho prokurátora.
Najjednoduchšie by bolo Slovak Lines oholiť o tri milióny ročne
Opakuje sa to každé ráno. Ľudia čakajú v zime na zástavkách na autobusy, ktoré neprichádzajú a nikto z čakajúcich nevie, kedy nejaký príde. Spoločnosť Arriva, nový prevádzkovateľ prímestskej dopravy v Bratislavskom kraji, totiž vôbec nerešpektuje cestovné poriadky.
Spoločnosť nevypravila 40 percent plánovaných spojov a na to, kedy situáciu zlepší, doteraz jasne neodpovedala.
Nemecký dopravca vyhral v apríli tender na prímestskú dopravu v Bratislavskom kraji. Napriek tomu, že jeho vyhlasovateľovi - Bratislavskej župe - sľubovala Arriva dostatok šoférov, opak je pravdou a prímestská doprava v kraji skolabovala.
Župan Juraj Droba v rozhovore vysvetľuje, ako prebiehal tender na dopravcu a ako môže samosprávny kraj, ktorý zodpovedá za organizáciu a fungovanie dopravy, postupovať.
Zdravotníci, učitelia či tréneri by mali byť povinne zaočkovaní
Od pondelka má už väčšina okresov na Slovensku v covidovom automate čiernu farbu, čo znamená, že fitnescentrá sú v nich zatvorené.
Po minulotýždňovom sprísňovaní opatrení sa však zmenili pravidlá aj v červených a bordových okresoch, v ktorých už nestačí, aby sa návštevník fitnescentra preukázal negatívnym testom. Musí byť zaočkovaný alebo prekonavší.
"Po nástupe OTP režimu sme prišli o pár klientov, avšak 95 percent tých, čo ostalo boli zaočkovaní. Na testovanie chodili väčšinou takí, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemohli dať zaočkovať. Nestretol som sa klientom, ktorý by sa chodil testovať len preto, aby mohol ísť cvičiť," hovorí v rozhovore pre SME Filip Bachratý, konateľ siete fitnescentier EfectFit v Bratislave.
Ich aplikácia mení medicínu. Šetrí náklady poisťovniam a spresňuje diagnózy
Martin Herman začal na vývoji rôznych aplikácií pracovať už ako 14-ročný a od ukončenia strednej školy pracoval na viacerých medzinárodných IT projektoch. V roku 2017 rozbehol vlastné podnikanie s bratom Robertom, ktorý vyštudoval medicínu vo Viedni, a pustili sa do vývoja mobilnej aplikácie PMcardio.
Aplikácia slúži ako klinický asistent. Všeobecný lekár do nej nafotografuje EKG záznam z prístroja, algoritmy potom údaje z neho zdigitalizujú, vyhodnotia a určia diagnózu.
Nejde len o diagnostiku, PMcardio podľa aktuálnych medicínskych smerníc tiež odporučí vhodnú liečbu. Všeobecný lekár tak prostredníctvom aplikácie nebude musieť overovať stav pacienta u špecialistu, môže liečbu navrhnúť ihneď. Podľa Martina má jeho systém veľký potenciál zlepšiť diagnostiku a liečbu srdcovo-cievnych ochorení už v primárnej starostlivosti.
„V súčasnosti máme päťtisíc používateľov aplikácie a od októbra sa rozbehnú pilotné projekty so záchrankami na Slovensku v švajčiarskom Berne,“ vraví v rozhovore pre INDEX Martin Herman. Vďaka spolupráci s poisťovňami Union a Dôvera bude aplikáciu používať napríklad Záchranná zdravotná služba Bratislava.
Gott sa už pred smrťou nechcel na nič hrať a prestal sa báť
Človek, ktorý chcel mať všetko pod kontrolou. Svoju hudbu, svoj imidž, možno aj svoj pohreb. Alebo človek, ktorý zmenil náladu v ovzduší, v sekunde, keď vstúpil do dverí. Kto bol Karel Gott?
Nikdy nikoho neposudzuj, kým ho nespoznáš, hovorila režisérke Olge Špátovej mama. Na to myslela, aj keď o najobľúbenejšom českom spevákovi nakrúcala film Karel.
Výsledok výrazne poznačila jeho choroba, vedomie, že odchádza. Pred jej kamerou bol už ochotný rozprávať aj o veciach, ktorým sa roky nevedel postaviť. Keď sa pri jednom stretnutí rozplakal, Olga Špátová vedela, že smrť je už blízko.
Ľudia ma špehujú a najviac ma desí to, že neviem, prečo to robia
Jeho sused ho nenávidí. Nevie zniesť slávu, ktorú mu priniesla herecká profesia, nevie zniesť ani luxus a rodinné šťastie, v ktorom žije. A veľmi by mu to chcel prekaziť. Keďže je bývalý káder východonemeckej tajnej služby, nenápadne ho špehoval a zbieral naňho materiál, ktorým ho vydiera a ničí.
Že to znie veľmi bláznivo na to, aby to bola pravda? Odpoveď nie je taká jednoduchá. Opísaný sused je síce len postavou vo filme, ale herec Daniel Brühl hovorí, že jeho príbeh je len napoly fikciou a je z veľkej časti autentický.
Drsné stránky popularity prežíva odvtedy, ako sa preslávil komédiou Good bye, Lenin!. Rolami u Tarantina či v marvelovke sa to len zhoršilo. Už viackrát sa ocitol v situácii, keď dostal z fanúšikov strach. Vie, aké to je, keď žena zneužije konverzáciu, ktorú s ňou nadviaže, a je rád, že nie je Johnny Depp.
Ešte stále sa však na tom dokáže zasmiať. Dôkazom je práve mrazivá komédia Sused, v ktorej nielen hrá sám seba, ale ju aj sám zrežíroval.
Umelecká tvorba si vyžaduje viac ako len talent
Našim študentom negarantujeme slávu, popularitu, ani vysoké honoráre. O vysnívané miesto treba tvrdo bojovať, vraví dekan Divadelnej fakulty VŠMU Juraj Letenay.
V rozhovore so šéfredaktorom SME Národné Matúšom Bachyncom hovorí o tom, ako vyzerá štúdium na umeleckej vysokej škole, ale aj o tom, či platí, že ak sa chcete dostať na herectvo, musíte mať rodičov známych umelcov.
Polyglotka radí učiť sa jazyky cez podcasty a seriály, no Priateľov začiatočníkom neodporúča
Slovenská polyglotka Lýdia Machová sa doteraz naučila deväť jazykov, z toho sedem aktívne používa. Ovláda angličtinu, nemčinu, španielčinu, polštinu. Dohovorí sa francúzsky, rusky aj esperantom. A ak by si osviežila slovenský posunkový jazyk a svahilčinu, nemá problém ani s nimi.
Ako jazyková mentorka ľudí učí, ako sa učiť jazyk efektívne a rýchlo. „Samoukom sa môže stať každý,“ hovorí Machová. My Slováci vraj máme na jazyky talent. A práve vďaka náročnosti slovenčiny nám to ide tak dobre.
Rozhovory ZKH
- Predseda Súdnej rady Ján Mazák: To, ako si Žilinka vykladá paragraf 363, môže byť protiústavné
- Neurochirurg Andrej Šteňo: Ľudia majú po covide ťažké poruchy myslenia aj psychotické stavy
- Pohybový terapeut Peter Paták: Ak sa chce človek zbaviť nadváhy, nemal by začínať behom
Podcasty SME
- Zblízka: Režisér Martin Šulík: Vzdelanie, kultúru a umenie sme vytesnili na okraj.
- Index: Matovičova reforma je zmes dobrého a zbytočného, vraví analytik Martin Vančo.
- Ľudskosť: Pôrod môže zlepšiť, ale aj zhoršiť mentálne zdravie žien, hovorí Miroslava Rašmanová z občianskeho združenia Ženské kruhy.

Beata
Balogová
