BRATISLAVA. Domôcť sa odškodného za poškodenie zdravia vakcínou proti covidu je na Slovensku prakticky nemožné. Doteraz sa o odškodnenie nielen za vedľajšie účinky vakcín proti covidu, ale aj ostatných vakcín a liekov zrejme nikto ani len nepokúsil.
Jedinou možnosťou je totiž na Slovensku len drahá a dlhotrvajúca občianska súdna žaloba s veľmi neistým výsledkom.
"Ak niekto išiel za advokátom, že sa chce súdiť za ujmu na zdraví a advokát mu povedal, čo všetko musí preukázať a aké sú s tým spojené náklady, tak si každý povie, že to nestojí zato. Preukázať totiž súvislosť medzi poškodeným zdravím a vakcínou je pre obyčajného človeka prakticky nemožné," myslí si ústavný právnik Martin Buzinger.
Kolapsový stav, krvnú zrazeninu, dočasnú paralýzu, pretrvávajúci vysoký krvný tlak a ďalšie ojedinelé, ale závažné nežiaduce následky očkovania proti covidu-19 zažilo na Slovensku už 1141 ľudí, ďalších sedem ľudí na následky očkovania zomrelo.
Hoci v prípade závažných vedľajších účinkov ide len o 0,04 percenta z vyše dva a pol milióna doteraz bez komplikácií zaočkovaných ľudí na Slovensku, z pohľadu jednotlivca môže ísť aj o vážnu zdravotnú ujmu.

V čase nedôvery polovice populácie k účinnosti a bezpečnosti vakcín proti covidu vláda doteraz nezriadila fond, z ktorého by sa jednoducho vyplácalo odškodňovanie ľudí postihnutých ich vedľajšími účinkami.
Vlastný štátny fond, ktorý by ľudí poškodených covidovými vakcínami odškodnil aj bez nutnosti súdiť sa, má aspoň 25 krajín sveta vrátane Česka, pre 95 najchudobnejších krajín z Afriky a Ázie zariadila špeciálny odškodňovací program Svetová zdravotnícka organizácia.
Strach z vedľajších účinkov vakcín proti covidu je pritom dlhodobo jedným z dvoch najčastejšie uvádzaných dôvodov, prečo sa ľudia odmietajú proti covidu očkovať. V reprezentatívnom prieskume agentúry AKO z augusta to uviedol takmer každý tretí opýtaný.
O zriadení fondu na odškodnenie ľudí poškodených vakcínami - covidovými, ale aj ostatnými - sa na Slovensku hovorí dlhé roky. V roku 2014 ho chcel presadiť vtedajší exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (vtedy KDH), o zriadení fondu hovoril minulý rok aj vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
"Téma je vedená dlhé roky v rovine odborných diskusií," odpovedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová na otázku, kedy sa uskutoční Krajčího návrh z minulého roka. Ministerstvo pritom má takmer hotový návrh, ktorý pripravili počas predošlej vlády Petra Pellegriniho (vtedy Smer, dnes Hlas).
Rezort zdravotníctva od nového roka mení podmienky zodpovednosti za poškodenie zdravia covidovými vakcínami.
Táto zmena, o ktorej aktuálne rokuje parlament, však nemá pomôcť poškodeným. Zbavuje zodpovednosti lekárov a ich zdravotnícke zariadenia a prenáša ju na samotný štát.