BRATISLAVA. Situácia v súvislosti so šírením koronavírusu sa na Slovensku desať dní od zavedenia lockdownu viditeľne nezlepšila.
Priemerné denné prírastky sa držia nad úrovňou 10-tisíc pozitívnych testov, počet hospitalizovaných pacientov s covidom osciluje okolo úrovne 3 400 a oproti minulému týždňu sa počet úmrtí zvýšil o 38%.
Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva v stanovisku k zasadnutiu konzília odborníkov, ktoré vláde odporúča predĺžiť lockdown o ďalších 7 dní, teda do 16. decembra 2021.
OTP vo vlakoch a autobusoch
Práve zlepšenie situácie s poklesom nových prípadov bolo podmienkou pre postupné uvoľňovanie opatrení pre osoby, ktoré sú plne zaočkované proti covidu, alebo toto ochorenie v posledných 180 dňoch prekonali.
Konzílium zároveň odporúča zvýšiť intenzitu kontrol zákazu vychádzania a home officu. Odborníci navrhli aj nové opatrenie, ktorým je zavedenie režimu OTP vo vlakoch a na diaľkových autobusových linkách.
Zníženie mobility je podľa konzília najúčinnejším krátkodobým nástrojom na spomalenie šírenia nákazy.
Záujem o prvú dávku rastie
Nemocnice príjmu denne 375 pacientov s covidom, čo je o 25 pacientov viac, než bol denný priemer pred týždňom. Výrazne už rastú príjmy pacientov aj do nemocníc v Trenčianskom, Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji.
Dobrou správou podľa ministerstva je, že rastie záujem o prvú dávku vakcíny. V 46. týždni ich bolo podaných viac ako 50-tisíc, tretiu dávku dostalo ďalších 95-tisíc ľudí (spolu už 478 945 osôb).
Zaočkovanosť dospelej populácie aspoň prvou dávkou vakcíny už dosiahla 58%.
Práve očkovanie je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochoreni, pripomína rezort. V novembri bolo totiž do nemocníc prijatých 10 300 pacientov, z toho až 8 400 nezaočkovaných.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Lockdown a opatrenia na Slovensku
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť

Beata
Balogová
