SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Ranný brífing: Lockdown chcú natiahnuť, v koalícii sa to hemží plánmi

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Pre očkovaných a tých, ktorí prekonali covid, navrhuje minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský od 17.decembra otvoriť obchody aj kaderníctva. Za takýmto návrhom stojí aj inak Lengvarského kritik Igor Matovič. Koaličné strany však majú vlastné plány.

Dezinformácie, hoaxy, úmyselné zavádzanie či zákerné klamstvá spoločnosť otravujú už dlho. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková teraz ukázala novelu Trestného zákona a práve nebezpečné hoaxy navrhuje trestať aj väzením. Čo presne chce podnikať, má to zmysel a aké reakcie vyvolala, sa dozviete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:

 • Lengvarský by pre očkovaných otvoril obchody týždeň pred Vianocami. Koalícia má iný plán
 • Očkovaní sú nakrátko rovnako nákazliví ako ľudia bez vakcíny
 • Ako vyzerá štátny výpredaj? Byt za 14-tisíc, auto za 120 eur
 • Zo Sýrie sa stal narkoštát, Asadov brat posiela drogy aj do Európy
 • Z nuly až na paralympiádu. Je ich len dvadsať a postúpili do Pekingu
 • Prečo jete mäso, aj keď máte radi zvieratá? Sú za tým mentálne triky

Lengvarský by pre očkovaných otvoril obchody týždeň pred Vianocami. Koalícia má iný plán

PCR testy odhalili ďalších 3 020 nakazených, laboratóriá celkovo vyhodnotili 7 971 odberov. Počet hospitalizovaných stúpol o jedného pacienta, v nemocniciach tak aktuálne leží 3 419 pacientov. Pribudlo aj 74 obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 811 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský chce súčasný lockdown predĺžiť do štvrtka 16. decembra. Potom by otvoril všetky obchody a niektoré služby iba pre očkovaných a tých, ktorí prekonali Covid-19. Takýto plán konzultoval Lengvarský s odborníkmi a v koalícii chce preň nájsť podporu.

Pri predchádzajúcich dvoch pokusoch, keď chcel cez koalíciu pretlačiť prísnejšie opatrenia, sa mu to nepodarilo. „V tejto chvíli už nie je priestor na to, aby sa presadzovali nejaké parciálne záujmy, treba vystupovať jednotným spôsobom,“ vyhlásil Lengvarský.

Napriek jeho slovám chcú koaličné strany presadiť vlastné návrhy. SaS nechce s výhodami pre očkovaných čakať do 17. decembra, ako to navrhuje Lengvarský. Sme rodina žiada, aby sa uvoľňovanie týkalo aj ľudí s negatívnym výsledkom testu. „Stojím za názorom odborníkov, za ministrom zdravotníctva a premiérom Hegerom v tejto veci,“ reagoval šéf OĽaNO Igor Matovič.

SkryťVypnúť reklamu
 • Lengvarského návrh sa nedá odmietnuť: Keby koaličným lídrom ostala štipka príčetnosti, skočili by po ňom okamžite. Lenže ostala? A tak bude pred Lengvarským ťažká dilema. Ako naložiť so svojou funkciou, ak vláda s návrhom odborníkov spraví to čo vždy doteraz, píše Jakub Filo.

Očkovaní sú nakrátko rovnako nákazliví ako ľudia bez vakcíny

Neočkovaní sa nemôžu spoliehať, že ich ochráni imunita očkovaných. Vyplýva to zo štúdie britských vedcov z univerzity Imperial College v Londýne.

Na prípadoch z britských domácností zistili, že aj očkovaní sa môžu nakaziť a šíriť koronavírus vo väčšom rozsahu, ako sa doteraz predpokladalo. Očkovaní boli krátke obdobie podobne infekční ako ľudia bez vakcíny.

Štúdia je podľa nemeckého špecialistu na hygienu a environmentálnu medicínu Güntera Kampfa odkazom pre politikov, ktorí už očkovaných nepokladajú za zdroj nákazy.

SkryťVypnúť reklamu

"Zdá sa, že ignorovať zaočkovanú populáciu ako možný zdroj prenosu infekcie koronavírusu pri rozhodovaní o opatreniach na kontrolu verejného zdravia je hrubou nedbanlivosťou," tvrdí Kampf v krátkom článku v prestížnom medicínskom časopise The Lancet.

Je fakt, že očkovanie znižuje riziko vážnejšieho priebehu ochorenia covid-19 s následkom hospitalizácie alebo aj smrti o 90 percent. Takto chránených je zatiaľ 46 percent plne zaočkovaných ľudí na Slovensku.

Nová štúdia však ukazuje, že vakcíny zabraňujú šíreniu vírusu v domácnostiach len o tretinu menej ako u neočkovaných.

 • Povinne očkovaní majú byť všetci: Ak je cieľom verejné zdravie a vyhnutie sa kolapsu nemocníc, tak povinne vakcinovaní majú byť všetci, nielen tí najrizikovejší. Pričom, navyše, stotridsaťkilový štyridsiatnik má – tvrdia lekári, autor píše, ako kúpil – bližšie na ventilátor než zdravý šesťdesiatnik, píše Peter Schutz.
 • Nedeleniu a neurážaniu sa vyhovieť dá: Nemožno sa čudovať, že ochota držať neočkovaných v úcte je malá. Nikdy za ostatnú éru totiž rozhodnutie spoluobčanov nemalo taký priamy vplyv nielen na život, ale aj na smrť ostatných, píše Zuzana Kepplová.
 • Heger volá o pomoc: Heger môže presadiť povinné očkovanie. Nepotrebuje na to koalíciu ani parlament, obsadenie ministerstva zdravotníctva a prenesene aj hygieny je jeho kompetencia. Stačí sa rozhodnúť. Výhodou slovenskej spoločnosti je, že síce bude trochu buchot, ale potom si všetci zvyknú. Ako na všetko, píše Peter Tkačenko.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

 • Čo riešia rodičia, ktorým zatvárajú školy: Situácia so zatváraním škôl sa pre preplnené nemocnice opakuje aj tento rok. Hygienici doposiaľ prikázali plošne zatvoriť triedy druhého stupňa a stredné školy už v tridsiatich okresoch. Rodičia sa tak musia opäť vyrovnávať s mnohými situáciami, ktoré, ako dúfali, nebudú viac musieť riešiť.
 • Mobilita sa znížila: Mobilita obyvateľov Slovenska po zavedení lockdownu sa znížila. Tento pokles však nedosahuje takú úroveň, akú zaznamenali pri rovnakých protipandemických opatreniach na začiatku roka 2021. Informoval o tom riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva Matej Mišík. Rezort zaznamenal za posledných desať dní mierny pokles v počte nových prípadov koronavírusovej infekcie. Pri interpretácii sú však opatrní, nakoľko ľudia sa práve kvôli lockdownu testujú menej.
 • Remiášov a Tupého prípad nevedia rozbehnúť: Kým zamrznutý proces v kauze smrti právnika Ernesta Valka súd podľa posledných informácií neotvorí ani v budúcom roku, ďalšie dve závažné vraždy sa po rokoch ani neblížia k obžalobám. Ide o atentát na bývalého policajta Róberta Remiáša z roku 1996 a dobodanie študenta Daniela Tupého z roku 2005. Polícia tvrdí, že na prípadoch stále pracuje.


Ako vyzerá štátny výpredaj? Byt za 14-tisíc, auto za 120 eur

Aj keď sú výpredaje zväčša spojené s obchodmi v nákupných centrách či e-shopoch, do tejto roly sa občas dostane aj štát. Obhospodaruje totiž majetok a raz za čas vyhodnotí, čo naďalej potrebuje a čo už nie.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa registra Centrálna evidencia majetku vlastní štát 7401 nehnuteľností. Časť z tohto majetku nepotrebuje, a tak ho núka za zvýhodnených podmienok.

INDEX sa pozrel na ponuky jednotlivých štátnych firiem či organizácií a vybral najzaujímavejšie a najkurióznejšie ponuky. Tie sa netýkajú len nehnuteľného majetku, ktorého je samozrejme najviac, ale aj napríklad áut či iného spotrebného tovaru.

V skratke ďalšie správy z ekonomiky:

 • Matovič zelené dane nechce: Keď minister financií Igor Matovič predstavoval daňovo-odvodovú reformu, ani na jednej z tlačových konferencií nespomenul zavedenie environmentálnych daní. Vláda pritom ich úlohu v daňovo-odvodovej reforme spomína aj v programovom vyhlásení. Pre Matoviča však zelené dane nie sú prioritou.
 • Vrátia sa vlaky InterCity: Na hlavnú domácu železničnú trasu Bratislava - Košice cez Žilinu sa po dlhej pandemickej prestávke vrátia ďalšie tri páry vlakov InterCity. Vlaky IC 44 a 45 budú vedené od začiatku platnosti nového grafikonu vlakovej dopravy od 12. decembra 2021, vlaky IC 520 - 525 budú opätovne zavedené najskôr až od 27. februára 2022.
 • Eurobankovky budú vyzerať inak: Európska centrálna banka oznámila, že plánuje zmeniť výzor eurových bankoviek, pričom definitívne rozhodnutie predpokladá v roku 2024. ECB uviedla, že vytvorí skupinu, ktorá bude zhromažďovať názory ľudí z celého kontinentu na možné motívy výzoru budúcich bankoviek.

Zo Sýrie sa stal narkoštát, Asadov brat posiela drogy aj do Európy

V obrovských papierových valcoch ukrytých vnútri kovových prevodov talianski colníci pred rokom objavili 84 miliónov tabletiek drogy. V roku 2019 ich v gréckom prístave Pireus zachytili 33 miliónov.

SkryťVypnúť reklamu

Tento rok po svete zadržali asi 250 miliónov tabletiek amfetamínu s názvom captagon. Zlomok skutočného množstva vyrobených drog ukazuje, že je ich na trhu čoraz viac a rozširuje sa aj pôsobnosť kriminálnych skupín.

Donedávna odborníci naznačovali, že za výrobou je islamský štát, ktorý tak chce financovať svoje teroristické aktivity. Iné správy hovorili o drogových karteloch, ktoré svoje výrobky predávajú všetkým stranám v občianskej vojne, ktorá trvá už jedenásty rok.

Denník New York Times odhalil, že najväčším obchodníkom so zakázanými drogami sú v skutočnosti ľudia napojení na režim diktátora Bašára Asada. Prerodu Sýrie na narkoštát šéfuje diktátorov mladší brat Mahír Asad.

Len odhadovaná hodnota zadržaných drog captagon v minulom roku dosiahla podľa denníka 2,9 miliardy dolárov, čo je trikrát viac ako sýrsky legálny vývoz v hodnote 860 miliónov.

SkryťVypnúť reklamu

V skratke ďalšie správy zo sveta:

 • Vakcína alebo pokuta: Od februára bude v Rakúsku očkovanie proti koronavírusu povinné. Rakúsky kabinet už má na stole prvý návrh pravidiel k povinnému očkovaniu, ktorý upravuje napríklad výšku pokuty pre nezaočkovaných, ale aj vekovú hranicu, od ktorej bude očkovanie povinné. Návrh ju stanovuje na 14 rokov.
 • Mierne povzbudivé údaje o omikrone: Predbežné údaje o vážnosti o nebezpečnosti variantu koronavírusu omikron sú „mierne povzbudzujúce". Uviedol to hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Anthony Fauci po zverejnení prvotných údajov z Juhoafrickej republiky, kde tento variant odhalili. Fauci však upozornil, že potrebné sú ďalšie dáta, kým sa načrtne úplný obraz rizík variantu omikron.
 • Diplomatický bojkot olympiády v Číne: Na zimnú olympiádu v Pekingu nepôjdu žiadni predstavitelia americkej vlády. Diplomatický bojkot hier oznámil Biely dom, ktorý rozhodnutie odôvodnil porušovaním ľudských práv v Číne. Cieľom opatrení je naznačiť Pekingu, že nemôže pokračovať vo svojom súčasnom kurze.

Zo zahraničných webov:


Z nuly až na paralympiádu. Je ich len dvadsať a postúpili do Pekingu

Pred zopár rokmi na Slovensku tento šport v podstate nik nepoznal. Bolo to ako sci-fi. Hokej pre hendikepovaných hráčov. Venoval sa mu jeden hráč. Peter Štít. Zvykol trénovať v Dolnom Kubíne, no bol sám. Časom sa rozhodol, že by pozbieral partiu, aby aj na Slovensku vznikol tím v hokeji na sánkach, ako kedysi tento šport označovali.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2010 vo Viedni nastúpil slovenský tím na svoj historicky prvý zápas v rámci Memoriálu Helmuta Zilka. Hráči boli plní očakávaní. Nemali toľko skúseností, ale mali veľkú chuť a motiváciu. V zápase proti Kórei prehrali prvú tretinu 0:8.

„A mohli sme inkasovať násobne viac gólov. Ale súperi ukázali zmysel pre fair play. Nechceli nás potupiť. Prehrali sme 0:9. Bolo to, akoby sme boli prvýkrát na ľade. Výkonnostný rozdiel bol obrovský,“ spomína manažér slovenskej reprezentácie v parahokeji Miroslav Dráb.

Od bodu nula prešiel tím veľký výkonnostný skok. V piatok sa slovenská reprezentácia vrátila z kvalifikačného turnaja na paralympijské hry. Slováci si senzačne vybojovali postup. Zvíťazili nad Švédskom, Japonskom, Nórskom a Nemeckom. Prehrali len zápas s Talianskom. Na paralympiádu postúpili z druhej priečky.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo jete mäso, aj keď máte radi zvieratá? Sú za tým mentálne triky

Ako je možné, že pravidelne a pomerne často jete mäso, napriek tomu máte radi zvieratá a súcitite s ich bolesťou? Nie, nechceme touto otázkou nijako moralizovať.

Rozpor medzi odsudzovaním utrpenia zvierat a schopnosťou vychutnať si plátok šunky či rezeň na obed zažíva mnoho ľudí, ktorí jedia mäso. Psychológovia ho nazývajú mäsový paradox.

Niektorí ho vyriešia rázne - stanú sa vegetariánmi. Tí ostatní, ktorí chcú mäso jesť naďalej, musia často vedome zvoliť prefíkanejšie mentálne taktiky.

Ľudia napríklad pociťujú menšiu empatiu so zvieraťom, ak vidia obrázok pečeného prasaťa bez hlavy v porovnaní s obrázkom, kde má spracované zviera aj hlavu. Alebo, ak sa na jedálnom lístku objavia slová prasa a krava namiesto bravčovina a hovädzina, ľudia na mäso nemajú až takú veľkú chuť.

SkryťVypnúť reklamu

V skratke ďalšie správy z vedy a techniky:

 • Omikron uniká imunite: Ešte týždne bude trvať, kým si vedci urobia celkový obraz o novom SARS-CoV-2 variante omikron. Jeden z prvých výskumov však už teraz naznačuje jeho znepokojivú vlastnosť. Omikron môže výrazne unikať imunite, ktorú si ľudia vytvorili pri predošlej infekcii.
 • Záhadné stopy z Tanzánie: Kedysi si mysleli, že záhadné stopy z Tanzánie patrili medveďovi. Boli staré 3,7 milióna rokov a našli ich v minulom storočí na nálezisku Laetoli v Tanzánii. Teraz po opätovnom preskúmaní vedci tvrdia, že päť odtlačkov nôh v Afrike spravil dávny príbuzný človeka. Štúdia však nepresvedčila všetkých.
 • Aký tablet vybrať pre školáka: Váhate nad tým, či máte kúpiť žiakovi prvého stupňa základnej školy radšej tablet ako lacný notebook? Vybrali sme tri cenovo dostupné tablety, ktoré reprezentujú súčasnú ponuku na trhu. Na rozdiel od notebookov sú ľahšie, prenosnejšie, bezpečnejšie, jednoduchšie na používanie a nevyžadujú údržbu.

Rozhovory ZKH

Aká je budúcnosť strany Spolu, keď z nej odchádzajú viacerí členovia? Zafungujú 500 eurové preukazy Igora Matoviča? Malo by Slovensko zaviesť povinné očkovanie? A aká je budúcnosť EÚ s Poľskom a Maďarskom? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s europoslancom za Progresívne Slovensko Michalom Wiezikom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Koláče, zákusky aj drobné pečivo. Prinášame vám desať receptov na najlepšie zimné dezerty s medom.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 4. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 7. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 8. VELUX zmapoval kvalitu interiérov slovenských domácností
 1. Wüstenrot rástol v životnom poistení o takmer 40 percent
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 4. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Na krásnom, modrom Jadrane
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 12 838
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 796
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 293
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 3 835
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 421
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 691
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 529
 8. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 341
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Matovič na mňa neútočí, lebo ho nepodrážam.


a 1 ďalší 3m
Opozičný poslanec Ľuboš Blaha.

Na SAV nevedia, či Dinušov odchod súvisí s vydaním publikácie Lenin a 21. storočie.


SITA 11m
Lacné palivá už pre Slovákov v Maďarsku nebudú.

Zmenu predstavila Orbánova vláda.


38m
Ján Kán prichádza na Okresný súd v Banskej Bystrici. Archívna fotografia z roku 2017.

Dostal 10 rokov nepodmienečne, rozsudok ešte nie je právoplatný.


TASR 2 h
SkryťZatvoriť reklamu