BRATISLAVA. Polícia ešte pred začiatkom protestného sprievodu v autách, na ktorý zvolával opozičný Smer, odviedla na policajnú stanicu šéfa strany Roberta Fica.
Fico protestnú jazdu v autách, ktorá sa mala začať na Tyršovom nábreží v Bratislave, avizoval na sociálnych sieťach vopred.
„Veľmi jasne dáme najavo vláde a pani prezidentke, čo si myslíme o ich chápaní demokracie," povedal Robert Fico v utorok, keď protest ohlasoval.
Tvrdil, že sa uskutoční v súlade so zákonom a s platnými protipandemickými opatreniami. Hromadné podujatia nad šesť ľudí sú pritom podľa v súčasnosti platných pravidiel zakázané. Stále platí zákaz vychádzania až na vybrané výnimky.
O predvedení Fica informoval portál Aktuality.sk, neskôr to potvrdil aj hovorca strany Smer Ján Mažgút.
Polícia na sociálnej sieti poskytla iba krátke stanovisko. "Dnes krátko po 18.00 h došlo k predvedeniu osoby R.F. na základe dožiadania orgánu činného v trestnom konaní," napísala polícia. Podrobnejšie informácie poskytne v priebehu zajtrajška.
Fico: Takto vyzerá demokracia v priamom prenose
Na proteste sa podľa Aktualít zhromažďovalo asi 50 ľudí. Na jeho začiatku chystali vyhlásenie, pripravený bol na nábreží aj rečnícky pult.
Keď Fico po príchode vystúpil zo svojho vozidla, pristúpila k nemu dvojčlenná policajná hliadka a oznámila mu, že musí ísť s nimi. Fico potom nastúpil do policajného auta.
„Takto vyzerá demokracia v priamom prenose. Chceli sme urobiť pokojný protest cez Bratislavu a pozrite sa na to," povedal Fico novinárom.
Po opustení policajnej stanice hovoril, že to vníma ako zastrašovanie zo strany ministra vnútra Romana Mikulca z OĽaNO a policajného prezidenta Štefana Hamrana.
Strana Hlas v reakcii uviedla, že zadržanie šéfa opozičnej strany považuje za neprípustné.
Po hodine vyšiel
Roberta Fica po približne hodine pustili z policajnej stanice. Novinárom povedal, že ho polícia predviedla pre porušenie zákazu zhromažďovania sa počas zákazu vychádzania a že bol obvinený z trestného činu podnecovania. Fico odmieta, že by čokoľvek porušil.
„Je absurdné, ak poslanec NR SR v rámci svojej práce, pretože to je moja práca, príde na aute o šiestej hodine na nejaké miesto. Tam auto ako u nejakého hľadaného zločinca obklopí skupina policajtov,“ povedal Fico.
Šéf Smeru aj ďalší jeho predstavitelia si myslia, že mohla byť porušená Ústava, keďže poslanca podľa nich nemožno zadržať hocikedy, ale iba priamo pri páchaní trestného činu.
„Cieľom zákroku bolo, aby som sa nemohol zúčastniť protestu,“ hovorí Fico.
Polícia napríklad tento týždeň predviedla aj záchranárov, ktorí prišli protestovať pred parlament.
Na políciu ho predviedli
Robert Fico nebol zadržaný, ale ako uvádza polícia vo svojom vyhlásení, na políciu ho predviedli.
Rozdiel je v tom, že pri predvedení sa polícia snaží zabezpečiť istý výkon, ktorý potrebuje, napríklad aby predvedený podal vysvetlenie.
K zadržaniu polícia pristupuje, ak už ide o podozrenie zo spáchania trestného činu alebo ak bol niekto prichytený pri jeho páchaní. Zadržanie sa pritom už chápe ako obmedzenie na slobode.
V októbri 2020 napríklad polícia zadržala vtedajšieho špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý je dnes už neprávoplatne odsúdený za to, že zasahoval do rozhodovania o väzobnom stíhaní niekdajšieho bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku. Za to podľa rozhodnutia súdu zobral aj úplatok.
Obkolesila ho vtedy polícia, prehľadala mu auto a policajti Kováčikovi nasadili putá. To sa pri Ficovi nestalo.
Predviedli aj Mečiara
Fico je po Vladimírovi Mečiarovi z HZDS druhý expremiér, ktorého si predviedla polícia. V roku 2000 kukláči odpálili vchodové dvere Mečiarovej vily Elektra.
Mečiara vtedy predviedli na políciu pre vyšetrovanie prípadu neoprávnene vyplatených odmien členom vlády, pretože sa Mečiar vyhýbal výsluchu. Vyšetrovanie v tomto prípade napokon zastavili.

Beata
Balogová
