SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Koronavírus na Slovensku: Vláda opäť predĺžila seniorom termín na získanie bonusu za očkovanie (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako 872-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 17 128 obetí. Lockdown pre kultúru sa skončil, platia nové pravidlá pre hromadné podujatia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

19:28 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v piatok.

SkryťVypnúť reklamu

19:03 SVET - Anglicko skráti od pondelka karanténu pri nákaze koronavírusom zo siedmich dní na päť, oznámil britský minister zdravotníctva Sajid Javid.

Javid pred poslancami Dolnej snemovne britského parlamentu povedal, že podľa údajov britského Úradu pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) približne dve tretiny ľudí pozitívne testovaných na ochorenie Covid-19 už koncom piateho dňa nie sú infekční.

Podľa Javida tak od pondelka budú môcť nakazení covidom ukončiť karanténu na šiesty deň - po vykonaní dvoch antigénových testov s negatívnym výsledkom na piaty a šiesty deň izolácie.

18:25 SVET - V čínskom Si-an zatvorili dve nemocnice, mesto sa už tri týždne nachádza v lockdowne pre šírenie koronavírusu. Pacientov nebudú prijímať až dovtedy, kým nenapravia chyby súvisiace s prísnym uplatňovaním protipandemických pravidiel.

SkryťVypnúť reklamu

18:00 SVET - Keď sa objavili informácie aj o májovej párty v premiérovej záhrade, Johnson pôvodne odmietal, že sa na nej zúčastnil. Svoju chybu a účasť priznal až tento týždeň.

Na párty sa podľa vlastných slov zastavil, aby pozdravil kolegov a poďakoval im za prácu počas pandémie. Premiér však tvrdí, že malo ísť o pracovné stretnutie. V pozvánke pritom stálo, že zamestnanci si majú na párty doniesť aj vlastný alkohol, k dispozícii bolo aj občerstvenie.

Súvisiaci článok Zvládol chaos z brexitu, Johnsona teraz môže zložiť párty počas lockdownu Čítajte 

17:48 SVET - Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran mal pozitívny výsledok testu na koronavírus. Oznámil to vo štvrtok popoludní na Twitteri.

"Práve som mal pozitívny test na covid. V dôsledku toho idem do karantény a svoje povinnosti budem vykonávať na diaľku," napísal.

SkryťVypnúť reklamu

17:00 SVET - Nemecké združenie pre intenzívnu starostlivosť a krízovú medicínu uviedlo, že 62 percent pacientov na oddeleniach intenzívnej starostlivosti nie je zaočkovaných . Nezaočkovaní ľudia tvoria asi štvrtinu nemeckej populácie.

16:30 SVET - Poľskí vedci objavili gén, ktorý podľa nich viac ako zdvojnásobuje riziko ťažkého priebehu ochorenia Covid-19.

"Po viac ako roku a pol výskumu sa podarilo objaviť gén zodpovedný za predispozíciu k vážnemu priebehu covidu," povedal vo štvrtok poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski.

Podľa vedcov je nimi objavený gén po veku, nadváhe a pohlaví štvrtým najdôležitejším faktorom určujúcim závažnosť ochorenia.

16:26 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva pripustil možnosť skrátenia karantény. Skonštatoval, že situáciu budú pravidelne prehodnocovať a reagovať na jej vývoj.

SkryťVypnúť reklamu

"Pokiaľ to bude prebiehať podobne ako v iných krajinách, tak sa to dotkne, samozrejme, viacej oblastí, viacej segmentov. Samozrejme, budeme reagovať na situáciu v spoločnosti. Možnosť skracovania karantény tu je. Zatiaľ nemá medicínsky ani odborný dôvod," uviedol Lengvarský.

Súvisiaci článok Lengvarský nevylúčil možnosť skrátenia karantény Čítajte 

16:08 SLOVENSKO - Francúzsko pustí na svoje územie cestujúcich zo Spojeného kráľovstva, ktorí sú zaočkovaní bez toho, aby sa museli izolovať alebo sa preukázať adekvátnym dôvodom na cestu.

Uviedol to francúzsky premiér Jean Castex.

16:05 SVET - V Prahe sa koná demonštrácia hasičov a policajtov združených v odborovej organizácii Pro Libertate, ktorí protestujú proti plánovanému povinnému očkovaniu.

Desiatky príslušníkov hasičských, policajných a ďalších zborov majú transparenty s nápismi "Chceme byť počutí" a "Odbory proti diskriminácii a povinnému očkovaniu.

SkryťVypnúť reklamu

"Som očkovaný dvoma dávkami, ale nechcem tretiu dávku, nebudem sa očkovať látkou, ktorá je neúčinná voči vírusu, ktorý už dávno zmutoval. Očkujem sa neustále na zahraničné misie, takže nie som žiadny odmietač," povedal pre Novinky.cz. hasič a člen tímu na vyhľadávanie a záchranu osôb, ktorý si neželal byť menovaný.

15:50 SLOVENSKO - Vláda na včerajšom rokovaní predĺžila termín pre seniorov na získanie bonusu za očkovanie. Termín je predĺžený do 31. januára 2022. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister financií Igor Matovič.

Načítavam video...

15:55 SLOVENSKO - Premiér Eduard Heger, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ministerka kultúry Natália Milanová a odborníci z konzília sa dnes stretli so zástupcami kultúry a diskutovali o podmienkach jej fungovania.

SkryťVypnúť reklamu

Dohodli sa na tom, že zástupcovia kultúry sa budú pravidelne stretávať so zástupcami ministerstva zdravotníctva, aby mohli spolu prerokovať špecifické situácie, ktoré sa v odvetví môžu vyskytnúť.

Premiér prisľúbil, že zástupcov kultúry budú pozývať na rokovania o ďalších opatreniach.

Súvisiaci článok Zástupcovia kultúry sa budú pravidelne stretávať so zástupcami rezortu zdravotníctva Čítajte 

14:50 SLOVENSKO - Prezenčné vyučovanie v jednej zo základných škôl vo Veľkom Krtíši pre šírenie koronavírusu prerušili. Potvrdila to hygienička Slávka Ďurišová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Veľkom Krtíši. Ako dodala, žiaci sa budú učiť z domu do 14. januára.

Podľa hygieničky RÚVZ poslal v utorok do karantény štvrtákov jednej triedy tejto základnej školy. Dôvodom bolo ochorenie Covid-19, ktoré mala ich triedna učiteľka. V ten istý deň však zistili ďalšie prípady tohto ochorenia, ktoré mali aj iní zamestnanci školy. Všetkých 11 prípadov tak skončilo v karanténe.

SkryťVypnúť reklamu

14:48 SVET - Rusko zaznamenalo prudký nárast nových prípadov. Tamojší vládni predstavitelia varujú pred príchodom ďalšej vlny pandémie vyvolanou omikronom.

Ruská štátna pracovná skupina pre boj s koronavírusom informovala, že eviduje 21 155 nových prípadov nákazy. To je o 18 percent viac ako deň predtým a o 33 percent viac ako v pondelok. Za jeden deň tiež pribudlo 740 nových úmrtí.

14:35 SLOVENSKO - NCZI eviduje 6 936 zaočkovaných detí vo veku od piatich do 11 rokov. V čakárni ich je registrovaných 527. Pre TASR to uviedla hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

"Skutočná účinnosť vakcíny u vekovej skupiny vo veku päť až 11 rokov sa odhaduje medzi 67,7 a 98,3 percenta," spresnila Sivá.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky po očkovaní, podľa Národného portálu zdravia, patria bolesť v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, začervenanie a opuch v mieste vpichu, bolesť svalov a zimnica. Nežiaduce účinky sú zvyčajne mierne až stredne závažné a krátkodobé.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Zaočkovaných detí od päť do jedenásť je už takmer 7-tisíc Čítajte 

13:45 SVET - S nástupom omikronu v Česku prudko pribúdajú reinfekcie. Za posledné dva dni počty ľudí s opakovanou nákazou vôbec prvýkrát prekonali hranicu tisíc.

"Tie dáta sú verejné, zverejňujeme ich v dátových súboroch. Nárast je neoddiskutovateľný," povedal Novinkám riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislav Dušek.

13:43 SLOVENSKO - Pandemická situácia v Detskej fakultnej nemocnici Košice je stabilná. Na štvrtkovom brífingu o tom informovalo jej vedenie s tým, že na možný nárast počtu prípadov v súvislosti s variantom omikron sú pripravení.

Zároveň pre vysoký záujem o očkovanie detí vo veku päť až 11 rokov proti ochoreniu COVID-19 zvýšili kapacity. V DFN sú v súvislosti s týmto ochorením v súčasnosti hospitalizované dve deti.

SkryťVypnúť reklamu

Počet pacientov klesol. Na začiatku delta vlny sme mali hospitalizovaných v priemere desať až 12 detí, aktuálne sú to v priemere dve až štyri, povedal medicínsky námestník DFN Martin Mráz.

13:30 SLOVENSKO - Spolu 25 očkovacích termínov pripravil v aktuálnom týždni pre záujemcov o očkovanie proti koronavírusu Prešovský kraj. Sú medzi nimi aj tri termíny pre očkovanie detí vo vekovej kategórii od päť do 11 rokov.

Po novom ich vakcináciu umožní tiež bez nutnosti registrácie. Kraj tým reaguje na zvýšený dopyt po detskej vakcíne, ktorý zo strany rodičov registruje v súvislosti s ohlásenou štvrtou vlnou pandémie spôsobenej variantom omikron.

13:15 SVET - V Maďarsku skrátila vláda povinnú domácu karanténu pre dospelých z doterajších desiatich dní na sedem, oznámil vo štvrtok v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa agentúry MTI Gulyás na pravidelnej tlačovej konferencii kabinetu dodal, že po piatom dni karantény v prípade bezpríznakového priebehu je možné ju negatívnym testom ukončiť.

12:58 SVET - Fínsko skrátilo dĺžku karantény pri väčšine prípadov nákazy z desiatich dní na päť, informoval vo štvrtok tamojší úrad verejného zdravotníctva.

Lekári však budú môcť nariadiť dlhšiu karanténu až do desiatich dní, ak to bude nutné, dodal úrad, ktorý citovala tlačová agentúra Reuters.

Pri variante koronavírusu omikron sa "vývoj nákazy zrýchlil, a preto už dĺžka karantény desať dní nie je opodstatnená, tak ako bola predtým", povedal novinárom Otto Helve, vedúci lekár úradu verejného zdravotníctva THL.

12:22 SLOVENSKO - V Námestove prudko rastie počet infikovaných a v Hornooravskej nemocnici museli obmedziť ošetrovanie onkologických pacientov, píše redaktor Martin Pavelek.

SkryťVypnúť reklamu

„Jednoznačne vidíme, že očkovanie má veľký význam, u nás je na lôžkach 90 percent neočkovaných. Prezerám si snímky pľúc a sú zápalom poškodené natoľko, že mnohí z tých, čo covid prežili, sa budú do normálu vracať pol roka a možno aj rok,“ hovorí riaditeľ Hornooravskej nemocnice Marián Tholt.

V Námestove prudko rastie počet infikovaných a v Hornooravskej nemocnici museli obmedzť ošetrovanie onkologických pacientov, píše redaktor Martin Pavelek.

Súvisiaci článok V Hornooravskej nemocnici obmedzili ošetrovanie onkologických pacientov Čítajte 

12:20 SVET - Francúzske ministerstvo školstva uviedlo, že do štrajku učiteľov sa zapojilo približne 31 percent zamestnancov vzdelávacích inštitúcií.

Francúzski učitelia vyhlásili štrajk na protest proti "chaotickej stratégii" boja proti covidu na školách. Nespokojní učitelia sa rozhodli nepracovať po tom, ako vláda v priebehu týždňa trikrát zmenila platné proticovidové pravidlá na školách.

SkryťVypnúť reklamu

Pedagógovia požadujú "koherentný prístup" a lepšiu ochranu žiakov a vyučujúcich proti šíreniu nákazy.

12:15 SLOVENSKO - Pre šíriaci sa variant omikron bude veľa učiteľov pozitívnych a školy nebudú môcť zabezpečiť prezenčné vzdelávanie, pripustil to minister školstva.

Podľa šéfa rezortu školstva táto situácia nastane aj na Slovensku, lebo sa to deje aj v okolitých krajinách. "Možno toto bude dôvod, prečo sa bude prerušovať vyučovanie v školách," povedal.

Súvisiaci článok Gröhling pripúšťa, že pre šíriaci sa omikron bude veľa učiteľov pozitívnych Čítajte 

12:02 SVET - Britský premiér Boris Johnson zrušil svoju plánovanú návštevu grófstva Lancashire z dôvodu pozitívneho testu na koronavírus u jedného zo svojich rodinných príslušníkov.

Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica BBC s odvolaním sa na úrad britského premiéra na Downing Street 10.

SkryťVypnúť reklamu

Johnson žije so svojou manželkou Carrie Johnsonovou, dvadsaťmesačným synom Wilfredom a päťmesačnou dcérou Romy, píše stanica Sky News. To, ktorý člen premiérovej rodiny sa nakazil, však nie je známe.

12:00 SLOVENSKO - Trnavský bude pokračovať v očkovaní aj počas ďalšieho víkendu. V sobotu budú očkovať prvou, druhou aj treťou dávkou vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Trnave, Dunajskej Strede a Skalici vakcínou Comirnaty od Pfizer/BioNTech.

V nedeľu v Trnave dopoludnia jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson, popoludní od Pfizer/BioNTech.

11:50 SLOVENSKO - Minister školstva Branislav Gröhling nevidí absolútne žiaden dôvod, aby boli vysoké školy na online vzdelávaní. Vysokoškolskí študenti budú môcť podľa opatrení, ktoré v stredu schválila vláda, chodiť prezenčne do školy iba v režime OP.

SkryťVypnúť reklamu

"Moje odporúčanie je, aby boli študenti prezenčne v školách," povedal minister školstva vo štvrtok počas tlačovej konferencie. Poukázal na to, že študentmi vysokých škôl sú mladí ľudia nad 18 rokov, ktorí môžu využiť očkovanie.

"Predpokladám, že neveria rôznym hoaxom a využijú ho, pretože chránia nielen seba a svoju rodinu, ale aj prístup k vzdelávaniu," povedal šéf rezortu školstva.

11:16 SVET - Generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Mathias Cormann vyzval Slovákov, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu Covid-19.

Povedal to na spoločnej tlačovej konferencii s premiérom Eduardom Hegerom.

Cormann navštívil Slovensko, aby predstavil aktuálny ekonomický prieskum Slovenskej republiky z dielne OECD. Vyhlásil, že očkovanie zachraňuje životy, znižuje zaťaženosť zdravotníckeho systému a aj riziko ďalších lockdownov.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

11:15 SVET - Státisíce pútnikov sa začali zhromažďovať pri ústí rieky Ganga v Indii pri príležitosti hinduistického náboženského sviatku kumbhaméla. Úrady podľa svojich vyjadrení očakávajú až tri milióny účastníkov. Nárast počtu prípadov koronavírusu v Indii však vyvoláva obavy z možného šírenia nákazy medzi pútnikmi.

11:04 SVET - Kanada, ktorá pôvodne plánovala zaviesť pre vodičov kamiónov povinné očkovanie, zo svojich požiadaviek čiastočne ustúpila a svojim vodičom umožní aj naďalej bezproblémový prejazd cez kanadsko-americké hranice.

Kanadská vláda tak ustúpila tlaku predstaviteľov kamiónovej dopravy a opozičných politikov. Tí poukazovali na hroziaci nedostatok vodičov kamiónov, čo by znamenalo ďalšie problémy v dodávkach tovarov a zrýchlenie inflácie.

11:02 SVET - Rakúsko zaznamenalo ďalších 15 852 prípadov nákazy koronavírusom. Až tretinu nových infekcií odhalili zdravotníci vo Viedni, konkrétne išlo o 4 566 nových prípadov za uplynulých 24 hodín.

Predpokladá sa, že s nástupom variantu omikron bude incidencia v najbližších dňoch naďalej stúpať.

11:00 SVET - Britsko-švédska farmaceutická spoločnosť AstraZeneca uviedla, že predbežné dáta z jej štúdie ukazujú, že vakcína Vaxzevria dokáže po podaní tretej dávky vygenerovať väčšiu odpoveď imunitného systému proti rôznym variantom vírusu vrátane omikronu.

Odpoveď imunitného systému proti variantu omikron, ako aj variantom beta, delta, alfa a gama sa po odaní tretej dávky zvýšila nielen u ľudí, ktorí boli predtým zaočkovaní vakcínou Vaxzevria, ale aj u tých, ktorým bola v minulosti podaná mRNA vakcína.

Súvisiaci článok Tretia dávka vakcíny od AstraZeneca vytvára viac protilátok proti omikronu Čítajte 

10:31 SVET - Nemecké laboratóriá sú už na pokraji svojich kapacít pri vyhodnocovaní výsledkov PCR testov. Šéf vládneho krízového štábu na boj proti pandémii generálmajor Carsten Breuer povedal, že zrejme bude potrebné určiť, ktoré skupiny populácie budú mať pri testovaní prednosť.

"Zamestnanci v kritickej infraštruktúre musia mať prednosť," povedal Breuer. Zároveň však dodal, že testovať sa musí plošne aj naďalej, pretože "potrebujeme čo najpresnejšie údaje o tom, ako nás aktuálna vlna pandémie zasahuje."

10:30 SVET - Viacerí služobne starší členovia britskej Konzervatívnej strany žiadajú odstúpenie premiéra Borisa Johnsona, ktorý priznal účasť na párty počas lockdownu v roku 2020.

Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica BBC.

Johnson sa v stredu pred zákonodarcami ospravedlnil za to, že sa v máji 2020 počas lockdownu zúčastnil na večierku v záhrade svojho úradu na Downing Street 10. Zhromaždenia boli vtedy z dôvodu pandemických opatrení zakázané.

Súvisiaci článok Viacerí členovia konzervatívcov žiadajú Johnsonovo odstúpenie Čítajte 

10:08 SVET - Počet potvrdených prípadov na Ukrajine sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 10 046 na celkových 3 727 034. Chorobe podľahlo za tento čas ďalších 191 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie na Ukrajine stúpol na 97 928.

Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 7 202 ľudí, od začiatku pandémie ich je 3 537 826.

10:05 SVET - V Maďarsku potvrdili testy nákazu 9 216 osobám. V súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo v tomto čase 81 chorých, o jedného viac než pred týždňom, vyplýva z údajov operačného štábu zverejnených vo štvrtok na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Aktuálnou bilanciou koronavírusovej pandémie je 1 318 093 nakazených a 40164 úmrtí.

10:01 SLOVENSKO – PCR testy za včerajšok odhalili 2 848 infikovaných, pričom viac ako 63 percent z nich nebolo zaočkovaných. Laboratóriá otestovali 11 680 vzoriek.

Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, najviac pozitívne testovaných bolo v Prešovskom kraji, naopak najmenej v Banskobystrickom. Konkrétne v Prešovskom to bolo 431 ľudí a v Banskobystrickom 241.

Čo sa týka ostatných krajov, v Žilinskom kraji odhalili 422 infikovaných, v Bratislavskom 415, v Trnavskom 400, v Trenčianskom 346, v Nitrianskom 298 a v Košickom 295.

Vykonalo sa tiež 18 271 antigénových testov. Pozitívnych bolo 389 osôb, viac ako 60 percent z nich nemalo očkovanie.

Koronavírusu podľahlo 47 ľudí, celkový počet obetí tak stúpol na 17 128.

V nemocniciach je momentálne 1 915 ľudí. Na JIS a OAIM je s ochorením Covid-19 hospitalizovaných 395 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 196 osôb.

Takmer 82 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

10:01 SLOVENSKO - Za uplynulý deň sa dalo prvou dávkou zaočkovať 3 063 ľudí, spolu ju má 2 766 278 osôb.

Druhú dávku očkovacej látky dostalo 2 862 ľudí, čo je dokopy 2 615 709 osôb. Tretiu dávku dostalo 16 589 ľudí, pričom spolu ju má 1 172 355 osôb na Slovensku.

9:50 SVET - Nemecká polícia prehľadala v Bavorsku a troch ďalších spolkových krajinách domy viac ako sto ľudí, ktorí údajne získali falošné potvrdenia o očkovaní proti covidu.

Vyšetrovatelia počas razií zaistili okrem falošných očkovacích preukazov aj viacero smartfónov. Okrem toho bola jednému obvinenému odobratá krv na objasnenie jeho stavu očkovania, uviedol policajný hovorca pre agentúru DPA.

Súvisiaci článok Nemecká polícia podnikla razie kvôli falošným očkovacím preukazom Čítajte 

9:40 SLOVENSKO - Trenčiansky kraj od soboty 15. januára obnovuje prevádzku veľkokapacitného očkovacieho centra na výstavisku Expo Center v Trenčíne. Ako informovala vedúca odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci Úradu TSK Elena Štefíková, očkovať tu budú počas víkendových dní až do konca januára.

9:38 SLOVENSKO - Koronavírusovým variantom omikron sa môžu vo väčšej miere ako pri iných variantoch nakaziť aj očkovaní ľudia. Očkovanie však poskytuje aj pri omikron variante vysoký stupeň ochrany pred závažným priebehom ochorenia a hospitalizáciou. Na sociálnej sieti to uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

"Podľa najnovších dôkazov poskytuje posilňovacia dávka lepšiu ochranu pred omikron variantom ako základná očkovacia schéma," doplnil ŠÚKL. Dáta z Juhoafrickej republiky ukazujú, že osoby očkované dvoma dávkami majú približne 70 percentnú ochranu pred hospitalizáciou.

8:10 SLOVENSKO - Vo vakcinačnom centre popradskej nemocnice začnú od 18. januára s očkovaním detí vo veku od päť do 11 rokov. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda, podľa ktorej bude očkovací deň pre túto vekovú skupinu v utorok v čase od 10:00 do 12:00.

Podľa jej slov nie je možné zaočkovať deti v tomto veku mimo určených hodín, dôvodom je iné riedenie vakcíny a iné množstvo podanej očkovacej látky.

7:37 SVET - Francúzski učitelia vyhlásili na dnes štrajk na protest proti podľa nich chaotickej stratégii boja proti covidu na školách.

Podľa odhadov by sa do štrajku mohli zapojiť až tri štvrtiny pedagógov, čo by mohlo ochromiť činnosť zruba polovice škôl, informovala agentúra AFP.

Učitelia sa rozhodli nenastúpiť do práce po tom, ako vláda v priebehu týždňa trikrát zmenila platné proticovidové pravidlá na školách. Požadujú koherentný prístup a lepšiu ochranu žiakov a vyučujúcich proti šíreniu nákazy.

6:28 SVET - V Česku pribudlo za uplynulý deň 11 452 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o takmer polovicu viac ako za minulú stredu, píše ČT24.

V nemocniciach je aktuálne 2 046 pacientov s covidom, 378 z nich je vo vážnom stave.

5:57 SVET - Horná komora francúzskeho parlamentu odsúhlasila včera večer sprísnenie opatrení pre obyvateľov nezaočkovaných proti covidu.

Senátori súhlasili s tým, aby bol nezaočkovaným osobám zakázaný vstup do reštaurácií a kultúrnych zariadení, rovnako ako cestovanie na dlhšie vzdialenosti vlakom či lietadlom. Doposiaľ im na tieto účely stačil len negatívny test.

Súvisiaci článok Francúzsko prijalo sprísnenie obmedzení pre nezaočkovaných Čítajte 

5:55 SVET - Berlínsky medzinárodný filmový festival, známy pod názvom Berlinale, sa vo februári uskutoční za prítomnosti divákov aj napriek šíreniu variantu omikron.

Prestížnu prehliadku svetového filmu však budú sprevádzať prísne protiepidemické opatrenia, oznámili v stredu organizátori festivalu.

Ako informovala agentúra DPA, kapacita premietacích sál bude obmedzená na 50 percent a budú do nich vpúšťať len divákov zaočkovaných proti covidu, alebo tých, ktorí toto ochorenie už prekonali.

Všetci návštevníci sa budú musieť okrem toho preukázať negatívnym výsledkom testu a počas celého pobytu na festivale mať prekryté horné dýchacie cesty.

Zrušené budú všetky recepcie, večierky a iné slávnostné podujatia, ktoré sú spravidla tradičnou súčasťou Berlinale.

00:00 SVET - Výskum v USA na vzorke 70-tisíc osôb nakazených koronavírusom ukázal, že v prípade infekcie variantom omikron sa znížila pravdepodobnosť hospitalizácie oproti variantu delta o polovicu, pravdepodobnosť hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti o tri štvrtiny a pravdepodobnosť úmrtia až o 90 percent. Informácie priniesla agentúra AFP.

Z 50-tisíc ľudí nakazených omikronom nikto nepotreboval umelú pľúcnu ventiláciu. Priemerná dĺžka hospitalizácie s variantom omikron bola iba jeden a pol dňa, zatiaľ čo pri delte to bolo päť dní. A až 90 percent pacientov s omikronom prepustili z nemocnice do troch dní.

Súvisiaci článok Omikron má o 90 percent nižšiu smrtnosť než delta, naznačuje výskum z USA Čítajte 

23:30 SLOVENSKO - Ani s dvoma dávkami vakcíny sa už nebude dať dostať všade. Vláda v stredu prijala nové opatrenia pre blížiacu sa štvrtú vlnu pandémie.

Zavádza sa nový super prísny režim OP plus platný pre najrizikovejšie podujatia a aktivity. Spĺňať ho nebudú ani mnohí očkovaní. Do hotelov, na svadbu či do fitnescentra sa totiž bez obmedzení dostanú už len očkovaní troma dávkami vakcíny.

Prekonanie covidu bude zároveň štát po novom považovať za dostatočnú ochranu už len 90 dní. Doteraz to bolo 180 dní.

Denník SME prináša odpovede na základné otázky, čo sa mení a ako splniť podmienky.

Opatrenia proti koronavírusu platné na Slovensku od 19. januára 2022

Opatrenia na na vlnu omikronu. Opatrenia na na vlnu omikronu. (zdroj: SME/DC)

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 1. Ako správne napúšťať bazén
 2. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 3. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 4. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
 5. Kto stretne legendárneho Ronalda?
 6. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
 7. V Bratislave sa koná Globsec
 8. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 208
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 892
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 355
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 102
 5. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 497
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 110
 7. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 072
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 924
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu