SME

Ranný brífing: Aliancia sa zobudila, čelíme najväčšej hrozbe od vojny

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Rusko priblížilo zbrane s dosahom na Slovensko, vojna na Ukrajine by nám priniesla aj desaťtisíce utečencov. NATO uvádza svoje sily do pohotovosti a spojenci zásobujú Kyjev vojenskou pomocou. Humanitárnu ani vojenskú pomoc Ukrajine zatiaľ naša vláda nepošle, nežiada ani príchod vojakov aliancie na Slovensko.

Spojené štáty sťahujú z Ukrajiny rodiny diplomatov a neodporúčajú k nášmu susedovi cestovať. Rusko tvrdí, že žiadnu inváziu neplánuje, no vyzerá to, že všetci už len čakajú, kedy vypukne konflikt. Nachádzame sa zrejme v najnapätejšom okamihu od konca studenej vojny. Prečo, čo sa môže stať a bude vojna? Dozviete sa v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Čo sa stane, keď sa bude bojovať okolo Kyjeva? Vláda sa pripravuje aj na utečencov

Kým pred ôsmimi rokmi Rusko výraznejšie vojenské operácie na Kryme, v Donbase a Luhansku nepriznávalo a hovorilo o občianskej vojne na Ukrajine, dnes otvorene predostiera ultimáta.

Aj preto minister obrany Jaroslav Naď hovorí o najväčšom bezpečnostnom ohrození Slovenska od druhej svetovej vojny a minister zahraničia Ivan Korčok o najväčšom riziku za posledných 30 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Obaja ministri po zasadaní Bezpečnostnej rady štátu tvrdili, že Slovensko sa snaží o diplomatické riešenie sporu, ale zároveň začíname podľa Naďa aktivizovať "ekonomické, hospodárske, migračné a vojenské plány".

Rada má v rokovaní pokračovať netradične aj dnes. Ministri sa majú dozvedieť o presnej situácii na východ od Ukrajiny zo zvodiek tajných služieb a scenáre reakcie Slovenska z generálneho štábu Ozbrojených síl SR.

Kým väčšina informácií je utajovaná, zatiaľ najjasnejšie komunikovaným vplyvom vojenského konfliktu, ak by k nemu na Ukrajine došlo, by bol príchod utečencov.

"Aj útok Ruska na Ukrajinu v malom rozsahu by k slovenskej hranici vyvolal príchod desiatok tisíc utečencov," povedal minister obrany.

SkryťVypnúť reklamu
  • Musíme byť pripravení: Potrebujeme posilniť pripravenosť Slovenska v prípade, že Rusko znovu napadne Ukrajinu, myslí si prezidentka Zuzana Čaputová. Preventívne sa musíme pripraviť na všetky scenáre. Práve pripravenosť považuje za základnú povinnosť.

Magát sa chválil knihou plnou bludov, teraz má za ňu sedieť

Popiera masové vraždenie Židov, demokraciu označuje ako "vládu spodiny" a históriu prekrúca tak hrubo, že v jeho verzii Hitler Židom priam pomáhal.

Dlhoročnej celebrite extrémistickej scény Mariánovi Magátovi teraz hrozia roky vo väzení za verejné výstupy, početné statusy na sociálnych sieťach či za knihu Židokracia, ktorú vydal na prelome rokov 2020 a 2021. Paradoxne, "dielom", ktoré mu privodilo trestné stíhanie, chcel dosiahnuť práve slobodu.

SkryťVypnúť reklamu

"Nechcem zbohatnúť, nechcem byť slávny, chcem byť slobodný," vysvetľoval Magát ešte minulý rok svoju motiváciu na napísanie knihy. Práve jej vydaním, popieraním holokaustu či šírením ďalšieho extrémistického materiálu vysvetlila polícia zadržanie Magáta.

Po extrémistu si prišla pred Okresný súd v Čadci, na ktorom mal pojednávanie v inom prípade. Z extrémizmu ho obvinila až v 37 skutkoch a bude pre neho žiadať aj väzbu.

"Vyšetrovateľ NAKA podal podnet prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry na vzatie obvineného do väzby, keďže boli v jeho veci vyšetrovateľom zistené dôvody na väzobné stíhanie," povedala policajná hovorkyňa Andrea Dobiášová. Prokuratúra dodala, že ide o skutky z rokov 2017 až 2021.

O väzbe pre Magáta bude rozhodovať v najbližších dňoch špecializovaný súd.

SkryťVypnúť reklamu

Začal sa súd s policajtom, ktorý spojil ministra Žigu s Bödörom

Bývalý vyšetrovateľ NAKA Marian Kučerka kedysi tvrdil, že sa mu prokurátori vyhrážali, že ak nebude spolupracovať, bude "srať krv". Neskôr sa im ospravedlnil, začal vypovedať a prvýkrát sa postavil pred súd. Hoci Kučerka s políciou spolupracuje, s médiami sa mu rozprávať nechcelo, pred pojednávacou miestnosťou len mlčky pozeral do steny.

Jeho prípad je pritom zaujímavý tým, že Kučerka prepája korupčné kauzy oligarchu Norberta Bödöra aj podnikateľa Štefana Žigu, ktorý je príbuzným niekdajšieho ministra hospodárstva Petra Žigu. Tí by aj mali byť v rámci pojednávania vo februári vypočutí.

Kučerka tak ako prvý spolupracujúci policajt vťahuje do súdneho konania veľké ryby z kauzy Očistec, ktorá opisuje ovládnutie polície Bödörovou skupinou.

SkryťVypnúť reklamu

Kučerka je obžalovaný v dvoch veciach. V prvom prípade Kučerka údajne prijal 25-tisíc eur od Norberta Bödöra prostredníctvom Bernarda Slobodníka za to, že nespomenie v obvinení vzdialeného príbuzného niekdajšieho ministra hospodárstva Petra Žigu Štefana Žigu.

Druhý úplatok sa týkal vyšetrovania štyroch podozrivých obchodníkov s palivami. Kučerka zobral peniaze za to, že NAKA u nich nebude vykonávať domové prehliadky a nezadrží ich.

  • Ďalší Ficov človek stojí pred súdom: Robertovi Ficovi je už úplne jedno, ako to celé vyzerá, pretože hrá vabank. Spolupracujúce osoby, ľudovo zvané kajúcnici, mu dávajú slušný dôvod na nervozitu. Vďaka tomu, čo z nich vypadlo a už sa neodstane, je nádej, že sa spravodlivosti podarí aspoň trochu odhryznúť zo starých ficovských štruktúr, píše Nataša Holinová.

V krátkosti z domova:

  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 8 120 nakazených, laboratóriá vykonali 23 507 testov. V nemocniciach leží 1 499 pacientov, pribudlo tiež 23 obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 1 582 ľudí. Vlna omikronu bude podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského krátka, prudká a zasiahne veľa sektorov.
  • Karanténa tried sa skracuje: Nie desať dní, ale už len na päť dní budú školy zatvárať svoje triedy, ak sa v nich objaví čo i len jeden pozitívny žiak. Má sa tým skrátiť aj výpadok rodičov na pracoviskách. Na pandemickej OČR totiž končia aj vtedy, keď ich deti nie sú infikované, ale v ich triede sa neučí.
  • Vallovi chýba vyzývateľ: Deväť mesiacov pred komunálnymi voľbami sa v Bratislave hľadá súper proti súčasnému primátorovi Matúšovi Vallovi. Ten už ohlásil vznik komunálnej politickej strany aj opätovnú kandidatúru na post primátora. V hlavnom meste sa zatiaľ nikto ako vážny Vallov protikandidát nespomína.

SkryťVypnúť reklamu

Putin vzkriesil NATO. Zľakol sa ultimáta, ktoré dala Západu Ukrajina

NATO je v stave mozgovej smrti, povedal pred dvoma rokmi o Severoatlantickej aliancii francúzsky prezident Emmanuel Macron. Problém videl v nedostatku koordinácie medzi Európou a Spojenými štátmi, ale aj v odťažitom prístupe vtedajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa k aliancii.

Dnes je situácia výrazne odlišná. NATO uvádza svoje sily do pohotovosti, na východ Európy vysiela ďalšie lode aj lietadlá a spojenci zatiaľ zásobujú Kyjev vojenskou pomocou.

Jednoznačný odkaz prinieslo aj online rokovanie NATO a európskych lídrov s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Sme jednotní a tak budeme postupovať aj voči Moskve, znie výsledný odkaz spoločného rokovania.

Aliancia tak reaguje na stupňujúce sa napätie na rusko-ukrajinských hraniciach, na ktorých Moskva už tretí mesiac hromadí desaťtisíce vojakov, stovky tankov a ťažkej vojenskej techniky. Hoci Ukrajina nie je členom aliancie, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg Kyjev opakovane uistil, že aliancia za ním stojí.

SkryťVypnúť reklamu
  • Ruské manévre na Kryme: Ruská armáda oznámila, že začala vojenské cvičenia s účasťou približne šesťtisíc vojakov a najmenej 60 bojových lietadiel v juhozápadnej časti Ruska a na polostrove Krym. Ruský Južný vojenský okruh tieto cvičenia s ostrou streľbou označil za previerku bojovej pripravenosti.
  • Únia sa nemôže len prizerať: Gorbačov povedal na konci studenej vojny, že svet sa zmenil. Aj Európa sa zmenila a aby dodržiavala svoj záväzok mieru, európska bezpečnostná architektúra bude musieť odrážať túto novú realitu, píše Javier Solana.
  • Hrá sa o budúcu podobu Západu: Kým s orientáciou vo vojenských nuansách majú problém aj spravodajské služby, dánska fregata na Balte, španielska loď v Čiernom mori, pohotovostné režimy Francúzov a Holanďanov dekódujú geopolitickú stávku: Na Ukrajine sa nehrá „iba“ o Ukrajinu, ale o budúcu podobu Západu, píše Peter Schutz.
  • Paranoidný alebo vypočítavý Kremeľ: Obávať sa niekoľkých práporov, ktoré aliancia umiestnila v Pobaltí a ešte k tomu v reakcii na Krym, prípadne očakávať vojská NATO pri ukrajinských hraniciach s matičkou Rusou, je skutočne možné len pri paradnoidnom nastavení mysle, píše Matúš Halás.

V krátkosti zo sveta:

  • Fíni a Švédi prehodnocujú neutralitu: Pri súčasnom stupňujúcom sa napätí medzi Ruskom a Západom sa vo Švédsku a Fínsku čoraz častejšie zvažuje, či je v súčasnej situácii pre krajinu vhodné naďalej sa držať vojenskej neutrality a či by nebolo lepšie vstúpiť do NATO. Ruská diplomacia varovala, že vstup dvoch severských krajín by zmenil vojenskú a politickú situáciu, čo by si vyžadovalo "adekvátnu odpoveď ruskej strany".
  • Telefóny po návrate zničte: Nemusíte sa vrátiť len s medailami, ale aj so špionážnym softvérom vo svojich mobiloch, varuje americký olympijský výbor svojich športovcov, ktorí sa zúčastnia na zimných olympijských hrách v Pekingu. Podobne reagujú aj iné krajiny. Športovcom radia nepoužívať vlastné zariadenia alebo si dať osobitný pozor.
  • Navaľnyj na zozname teroristov: Ruské úrady zaradili väzneného opozičného politika Alexeja Navaľného a niekoľko jeho spolupracovníkov na svoj zoznam organizácií a fyzických osôb spojených s terorizmom a extrémizmom. Banky podľa zákona osobám zo zoznamu teroristov a extrémistov zmrazujú aktíva.

Zo zahraničných webov:


Vlhová skončila v obrovskom slalome druhá, je na seba nahnevaná

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila druhé miesto v obrovskom slalome Svetového pohára. V talianskom Kronplazti zvíťazila Švédka Sara Hectorová. Tretie miesto obsadila Francúzka Tessa Worleyová, ktorá skončila po prvom kole ôsma. Američanka Mikaela Shiffrinová napokon finišovala na piatej priečke.

SkryťVypnúť reklamu

Vlhová mala po príchode do cieľa zmiešané pocity. Najskôr si zakričala od hnevu, následne spokojne zdvihla nad hlavu paličku. V prvom momente bola slovenská lyžiarka trochu sklamaná. „Je to aj smútok. Som nahnevaná sama na seba, chcela som vyhrať. Druhé miesto je však úžasné,“ priblížila Vlhová.

Po úvodnom kole bola najrýchlejšia a svoje umiestnenie po druhej jazde neudržala. Podmienky v oboch kolách boli rozdielne. Kým v úvodnej jazde mali pretekárky viac slnka, v druhom kole už súťažili v tieni.

„V druhom kole to bol veľký boj, svetlo sa menilo a strmá časť bola veľmi ťažká. Veľa sme toho nevideli. Bojovala som, robila chyby, ale snažila sa dávať do toho maximum,“ načrtla Vlhová.

V najbližších dňoch ostáva spolu so svojím tímom v Taliansku, kde sa bude pripravovať až do odchodu na olympiádu v Pekingu.

SkryťVypnúť reklamu


Omikron bol ako cunami. Čo hovoria údaje z Británie alebo USA?

Krajiny, ktoré už zažili nástup omikronu, ho prirovnávajú k vlne cunami. Je rýchly, ľahko sa šíri a počty novonakazených sú v priebehu niekoľkých týždňov enormné.

Po mesiaci prívalovej vlny sa však krivka omikronu začala v niektorých krajinách lámať. Zlom hlási Veľká Británia, niektoré štáty Spojených štátov amerických a v blízkom období ho očakáva aj Dánsko.

Prvé známe dáta naznačujú, že omikron má miernejší priebeh, podľa britských vedcov je ťažko rozlíšiteľný od chrípky či prechladnutia. Potvrdzujú to aj čísla. Hoci nárast novoinfikovaných bol pomerne prudký, počet obetí je výrazne nižší ako pri variantoch alfa, beta a delta.

Optimizmus z údajov však kazí jeden významný parameter. A ním je počet plne zaočkovaných ľudí v krajinách, ktoré si už vlnou omikronu prešli. V Spojenom kráľovstve je dvoma dávkami zaočkovaných približne 71,4 percenta populácie, v Dánsku až 80,6 percenta obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako Slovensko zvládne covidovú cunami s 50-percentnou zaočkovanosťou, sa ukáže v nasledujúcich týždňoch. Hlavným problémom omikronu je práve jeho infekčnosť. Nárazovo sa nakazí veľké množstvo ľudí, takže nemocnice si s vysokou pravdepodobnosťou ani tentoraz nevydýchnu.

V krátkosti o zdraví:

  • Ako odlíšiť chrípku od omikronu: Rozlíšiť nákazu omikronom od chrípky alebo prechladnutia je podľa odborníkov takmer nemožné. Skoré príznaky po infikovaní môžu byť veľmi podobné ako pri bežnom prechladnutí. Americkí lekári hovoria, že infekciu covidu-19 ešte stále možno rozlíšiť podľa silnej bolesti hlavy a suchého kašľa, ktoré ochorenie často sprevádzajú.
  • Ako zmierniť príznaky po covide: Zdravotné ťažkosti po prekonaní ochorenia pociťujú nielen ľudia, ktorí boli pre covid hospitalizovaní v nemocnici, ale aj tí, ktorí sa liečili so stredne ťažkým priebehom doma. Medzi najčastejšie problémy patria pocity únavy a takzvanej dýchavičnosti. Ako sa dajú príznaky po prekonaní covidu zlepšiť? Vypracovali sme odpovede podľa príručky, ktorú vydala Svetová zdravotnícka organizácia.
  • Mrkva zlý zrak nezlepší: Nie je pravda, že by konzumácia mrkvy vedela zlepšiť zrak, ako sa deťom vtĺka do hláv už od plienok. Skôr jej nedostatok, a tým pádom nedostatok vitamínu A, môže spôsobiť šeroslepotu. Vyhnúť sa jej môžete práve tým, že budete tento vitamín pravidelne dopĺňať.

Rozhovory ZKH

Ako sa žije rodine s nevidiacim dieťaťom? Ako vznikol nápad vyvinúť plyšového macka Braillíka? Koľko peňazí mu ešte chýba a kam všade sa táto hračka dostane? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Martinom Dvoreckým.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Hovädzí chvost a bulgur nepoužívame v kuchyni často a možno je to škoda. Napraviť to môžeme s týmto receptom.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  8. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  1. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  2. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  3. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  4. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  5. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  8. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 768
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 667
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 461
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 432
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 286
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 035
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 973
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 783
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Vitinha oslavuje gól do siete FC Barcelona.

Domáci futbalisti nevyužili náskok z úvodného zápasu v Paríži.


a 1 ďalší
Gólová radosť hráčov Borussie Dortmund.

Hrdinom domácich sa stal Marcel Sabitzer, ktorý na dva góly prihral a jeden sám aj strelil.


a 1 ďalší
Gólová radosť hráčov Spišskej Novej Vsi v siedmom zápase semifinále.

Spišiaci postúpili do finále extraligy.


a 1 ďalší
Radosť hráčov HC Oceláři Třinec.

Obhajca titulu vyhral už piaty zápas v play-off za sebou.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu