BRATISLAVA. Povinné očkovanie je podľa analýzy ministerstiev spravodlivosti a zdravotníctva na Slovensku možné zaviesť.
Pred rokovaním vlády to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO) s tým, že povinné očkovanie proti covidu bude možné zaviesť vtedy, ak sa objaví nový koronavírusový variant, ktorý by dostával ľudí do nemocníc.
Slovensko je momentálne podľa Hegera v stúpajúcej vlne omikronu a očakáva sa, akým spôsobom sa prejaví v nemocniciach.
Právnu analýzu zverejníme
Právna analýza k povinnému očkovaniu bude zverejnená. Je to teoretický dokument a ak sa vláda rozhodne, že o povinnom očkovaní bude uvažovať, bude potrebné urobiť aktualizačnú analýzu, hovorí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
"Analýza bude zverejnená. Myslím, že sa v nej dozviete všetko," reagovala Kolíková na otázky novinárov s tým, že základnou otázkou analýzy bol súlad s Ústavou SR pri úvahách o povinnom očkovaní a v akých konkrétnych prípadoch a či možno hovoriť o špecifických skupinách osôb, s ohľadom na ich osobitnú zraniteľnosť i vek.
Vysvetlila, že táto analýza pojednáva o možnosti očkovania a konštatuje, že ústavnoprávne to možné je. Podotkla, že pandemická situácia sa mení a vyvíja, a to aj vzhľadom na nový variant vírusu omikron. "Situácia sa mení. V tom momente, keď by vláda o tom uvažovala, bude musieť urobiť aktualizačnú analýzu na základe kritérií, ktoré tam sú," povedala. Dodala, že "test ústavnosti" je v analýze presne popísaný.
Štyri spôsoby
Premiér tvrdí, že povinné očkovanie na ochorenie COVID-19 je legitímnym nástrojom štátu s cieľom ochrany verejného zdravia. "V analýze sa jasne uvádza, že vakcíny používané proti COVID-19 sú bezpečné, zabraňujú šíreniu ochorenia, znižujú riziko hospitalizácie a taktiež riziko následného úmrtia. Benefity vakcinácie sú preukázateľné," skonštatoval predseda vlády.
Povinné očkovanie by sa dalo na základe analýzy na Slovensku zaviesť štyrmi spôsobmi. Mohli by sa novelizovať vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR alebo vyhláška hygienikov. Taktiež by sa mohol novelizovať zákon o ochrane verejného zdravia. Štvrtým spôsobom je prijatie samostatného zákona o zavedení povinného očkovania, priblížil Heger.

Poznamenal, že povinné očkovanie začal riešiť v čase, keď na Slovensku "silno úradoval" variant delta a nemocnice zaplňovali ľudia vo veku 60+. Slovensko zatiaľ nemá dostatočné dáta v súvislosti so zaplňovaní nemocníc pri variante omikron.
"Preto je dôležité, aby sme počkali na doznenie tejto vlny," podotkol premiér. Poukazuje, že omikron sa šíri rýchlo a u nezaočkovaných je o 25 percent nižšie riziko hospitalizácie. Dôležité podľa premiéra bude sledovanie a vyhodnocovanie dát v súvislosti s omikronom.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Aktuálne opatrenia na Slovensku
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať pri pozitívnom teste na Covid-19