BRATISLAVA. Slovensko aktuálne vstupuje do druhej fázy vlny omikronu, pre ktorú nie sú kapacity testovania dostatočné. Čakacie lehoty na PCR test sa tak predĺžia.
Upozorňuje na to iniciatíva Veda pomáha - COVID-19, ktorá vlnu nového variantu nového koronavírusu rozdelila na tri fázy, v ktorých sa mení úroveň záujmu o testovanie.
Dlhšie čakanie na test
Zatiaľ čo v prvej fáze je podľa iniciatívy kapacita testovania dostatočná, aj počas nej postupne začnú rásť čakacie lehoty na termín PCR testovania. V druhej fáze už bude kapacít nedostatok, vzhľadom na čo budú čakacie lehoty rásť nad päť a viac dní.
Ľudia tak budú hľadať alternatívne spôsoby testovania, napríklad na pohotovosti či centrálnych príjmoch nemocníc, situácia tiež môže viesť k neotestovaniu niektorých osôb.
"Pre rizikové skupiny to bude znamenať nemožnosť podávať včas účinné liečivá, čo bude viesť k vážnejším stavom v nemocniciach, nápor bude aj na antigénové testovanie, kapacity odberov v MOM môžu byť tiež nedostatočné," skonštatovali vedci s tým, že rizikom sú aj vyššie výpadky testovacích kapacít.
Po vrchole vlny, teda v tretej fáze, iniciatíva očakáva pomerne rýchle zlepšenie dostupnosti testovania. "Prvý týždeň - dva však bude potrebné udržať vysokú kapacitu, tá sa však bude postupne prirodzene škálovať naspäť dole," doplnili odborníci.
Vlna omikronu silnie
Vlna variantu omikron v krajine postupne silnie. Počty nakazených koronavírusom sa už v 14 okresoch strojnásobili. V stredu to po rokovaní vlády uviedol šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík spolu s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO).

Minister uistil, že pandemickú situáciu v súvislosti s variantom omikron pozorne sledujú. Variant už podľa jeho slov začal v krajine prevládať. "Zatiaľ nie je nápor na nemocnice, ale pripravujeme sa na tlak v testovaní aj na prípravu triážnych stanov," spresnil minister.
Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nevydalo pokyn na vytvorenie triážnych stanov. "Tie, ktoré sú pred nemocnicami, sú pozostatky z druhej vlny," podotkol Lengvarský. Na účel triáže pacientov sa môžu okrem stanov vyčleniť aj budovy. V prvom kole by mali mať triáž pacientov najmä fakultné a univerzitné nemocnice a potom by malo byť vybratých 19 menších nemocníc. "Ak to bude potrebné, tak sa budú pripájať ďalší," tvrdí minister.
V súčasnosti pribúda 8500 prípadov denne. Minulý týždeň to bolo 3500 prípadov. "Vidieť výrazný nárast vlny omikronu, vlna rastie po celom Slovensku," spresnil Mišík. V štyroch okresoch boli za posledných sedem dní pozitívne testované až dve percentá ich obyvateľov. Ide o Námestovo, Tvrdošín, Stropkov a Dunajskú Stredu. "Zatiaľ tu však nemáme výrazne výpadky ľudí zo zamestnania," uistil minister.
Podľa Mišíka zatiaľ klesajú počty hospitalizovaných pacientov s koronavírusom či ľudí na umelej pľúcnej ventilácii. Podľa jeho slov však rastú počty výjazdov sanitiek. K najvyššiemu nárastu došlo v Prešovskom kraji.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Aktuálne opatrenia na Slovensku
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať pri pozitívnom teste na Covid-19