SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Autá skončili v priekopách, Ždiar vyhlásil mimoriadnu situáciu (minúta po minúte)

Záveje uzatvorili viaceré cesty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počasie a situáciu na cestách sme sledovali minútu po minúte:

20:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

19:50 Výstrahy pred silným vetrom potrvajú v niektorých častiach Slovenska až do pondelkového rána do 06:00. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý varuje aj pred tvorbou snehových závejov a jazykov.

19:23 Aktuálna situácia na cestách je veľmi zlá, pre TASR to povedal riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja, oblasť Poprad, Marcel Polomský. Takmer všetky cesty v okresoch Poprad a Kežmarok sú podľa jeho slov ťažko zjazdné, zapadli aj cestári. Najhoršia situácia je v okolí Štrby a Kežmarku.

Vodičov vyzýva na ohľaduplnosť. Upozorňuje, že ak sa vydajú na cesty, hrozí, že v priekope budú na vytiahnutie čakať do rána. „Nemáme čas vyťahovať nezodpovedných šoférov,“ dodal Polomský.

19:07 Horský priechod Donovaly je opäť prejazdný. Týka to sa však len osobných áut, úsek naďalej ostáva uzatvorený pre nákladné vozidlá nad 10 metrov dĺžky. Informuje o tom polícia.

SkryťVypnúť reklamu

19:00 Výpadky elektriny na úrovni kalamity hlási aj Stredoslovenská energetika (SSE). Celkovo ich od dnešného rána pocítilo viac ako 30-tisíc odberných miest, čo je kritérium vyhlásenia energetickej kalamity, informoval hovorca SSE Miroslav Gejdoš.

Niektorí obyvatelia stredného Slovenska budú musieť podľa jeho slov prečkať noc bez elektrického prúdu. Elektrikári totiž sústredia svoje sily tam, kde je najviac odberných miest. Odľahlejšie a riedko osídlené lokality prídu na rad až zajtra.

18:50 Na západnom Slovensku bolo v dôsledku nepriaznivého počasia k 18:00 bez elektrickej energie približne 4000 odberných miest. Silný vietor spôsobil výpadky na celom distribučnom území Západoslovenskej energetiky (ZSE).

"Mimoriadny stav máme vyhlásený vo všetkých oblastiach, okrem oblasti v okolí Nových Zámkov," uviedla pre TASR hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.

SkryťVypnúť reklamu

Od rána evidovali celkovo 22 porúch na vedeniach vysokého napätia a 158 porúch na vedeniach nízkeho napätia. "V dôsledku ktorých bolo výpadkami elektrickej energie postihnutých takmer 40-tisíc odberateľov," poznamenala hovorkyňa.

18:37 V Maďarsku volali na pomoc hasičov k odstraňovaniu škôd spôsobených víchricou v 550 prípadoch. Najviac výjazdov mali v Peštianskej župe a v Budapešti, informovalo agentúru MTI riaditeľstvo Celoštátnej civilnej ochrany. Vyvrátené stromy a popadané konáre zablokovali cesty, poškodili domy, strechy, ploty, vozidlá a elektrické vedenia.

V Budapešti silný vietor poškodil strechy lekárskej ambulancie, materskej škôlky i pošty. Vyvrátené stromy a škridle uvoľnené zo striech spôsobili škody na autách.

SkryťVypnúť reklamu

Víchrica v Budapešti a v Székesfehérvári strhla semafory. V Peštianskej a v Rábsko-mošonsko-šopronskej župe vyvrátené stromy popadali na elektrické vedenia.

Podľa podvečerných informácií nikto v krajine počas víchrice neutrpel zranenia.

18:10 Vlakovú dopravu medzi Kútmi a českým Lanžhotom čiastočne obnovili po jednej koľaji. Vlaky tu nejazdili niekoľko hodín pre spadnutý strom na trati a poruchu trolejového vedenia.

Cestujúci musia počítať s tým, že pre nepriaznivé počasie či pre sled vlakov mešká na Slovensku viacero spojov.

18:00 Takto to dnes vyzeralo pod Tatrami v okolí Štrby.

Načítavam video...

17:52 Za Lendakom smerom do Výbornej skončili v priekope cestári. Cesta je zasnežená a ťažko prejazdná.

17:40 Pre nepriaznivé počasie mali hasiči na celom Slovensku doposiaľ 161 výjazdov, pričom pri desiatkach z nich stále zasahujú. Najvážnejšia situácia je v Trnavskom kraji, kde zasahovali 49-krát.

SkryťVypnúť reklamu

"Profesionálni i dobrovoľní hasiči pomáhajú pri odstraňovaní popadaných stromov z cestných komunikácií a zaparkovaných vozidiel. V niekoľkých prípadoch odstraňujú strhnuté strechy. Predpokladá sa, že výjazdy k podobným udalostiam budú ešte pribúdať," informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

17:00 Donovaly sú uzavreté pre všetku dopravu, informuje Zelená vlna. Polícia odhaduje obmedzenie na 30 až 45 minút.

Problémy sú aj na horskom priechode Čertovica, ktorý je zasnežený a šmykľavý.

16:55 Vietor poškodil v Prešovskom kraji niekoľko striech. Okolo poludnia začali hasiči s odstraňovaním poškodenej strechy priemyselnej haly v Lipanoch.

„Príslušníci HaZZ sú teraz na výjazde v Kežmarku na Michalskej ulici, kde odstraňujú poškodenú strechu z rodinného domu, ako aj v Spišskej Starej Vsi na Štúrovej ulici, kde je uvoľnený plech na streche bytového domu,“ spresnil operačný dôstojník krajských hasičov.

SkryťVypnúť reklamu

Dopoludnia zasahovali pri poškodenej streche predajne v Spišskej Belej a dvoch spadnutých stromoch, a to v katastri Tatranskej Lomnice a v Kežmarku. Pri niektorých udalostiach, ako napríklad pri vyťahovaní áut zo snehových závejov a priekop, pomáhajú aj dobrovoľní hasiči.

16:42 Mimoriadne silný vietor naďalej komplikuje dopravu na viacerých cestách na Slovensku.

V niektorých lokalitách aj sneží a tvoria sa tak snehové záveje a jazyky. Slovenská správa ciest informuje o uzatvorení cesty I/66 v úseku Tatranská Kotlina - Podspády pre silné sneženie a silný nárazový vietor.

V okresoch Levoča, Kežmarok a Poprad pre sneženie a vietor dochádza k tvorbe snehových jazykov a závejov. "Na mnohých miestach je zlá až nulová viditeľnosť," varujú cestári.

SkryťVypnúť reklamu

16:27 Ždiar vyhlásil v súvislosti s nepriaznivým počasím mimoriadnu situáciu.

Ako pre TASR povedal starosta Pavel Bekeš, dôvodom sú najmä snehové jazyky a autá v priekopách. V dôsledku toho zostali niektoré časti obce „odrezané od sveta“.

„Mimoriadnu situáciu sme vyhlásili, aby sme mohli povolať ďalšie mechanizmy,“ povedal s tým, že pomáhajú aj pri sprejazdnení cesty I/66 smerom od čerpacej stanice do Poľska, aby sa ľudia mohli dostať domov.

Súvisiaci článok Ľudia sa nevedia vrátiť z Poľska. Tvoria sa kolóny, autá končia v priekopách Čítajte 

„Išli do Poľska na lyžovačky, na nákupy, teraz sa vracajú. Začalo fúkať a intenzívne snežiť, cesty neboli zjazdné. Autá končili v priekopách, kolóny boli až z Poľska. Pluhy nestíhali odhŕňať,“ priblížil starosta.

Za vážnu považuje aj situáciu priamo v obci, kde prišli mnohí turisti aj z Poľska, ktorí sa vracajú naspäť. „Nie všetci vodiči sú zdatní. Keď zazmätkuje jeden, je to reťazová reakcia a pluh nevie prejsť. Niektoré časti Ždiaru, ako aj jednotlivé prístupové cesty k rodinným domom, sú odrezané od sveta,“ dodal starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Viacerí podľa jeho slov nerešpektovali vydané výstrahy. Zdôraznil, že v súčasnosti je na cestách veľmi slabá viditeľnosť.

16:01 Cesta prvej triedy pri Ždiari a úsek Spišské Hanušovce - Veľká Franková sú zasnežené a uzatvorené. Silný vietor obmedzil aj premávku kompy zo Záhorskej Vsi do Angernu.

15:51 Silný vietor na území Trnavského kraja si do 15:00 hod. vyžiadal spolu 47 výjazdov hasičov. Najviac udalostí mali podľa hovorkyne Leny Košťálovej v okresoch Trnava a Dunajská Streda.

"V týchto dvoch okresoch máme zhodne po 14 výjazdov," uviedla Košťálová pre TASR. V okrese Senica ich bolo osem, v Piešťanoch a Hlohovci spolu päť, v Galante štyri a v Skalici dva. Išlo predovšetkým o odstraňovanie spadnutých stromov.

"Hlavne na cestných komunikáciách, ale dvakrát spadol strom aj na elektrické vedenie a tiež na dve autá," doplnila Košťálová. Nateraz bola najväčšou udalosťou odfúknutá plechová strecha z objektu kasární v Hlohovci.

SkryťVypnúť reklamu

15:36 Hasiči v Bratislavskom kraji zasahujú najmä pri popadaných stromoch, ale aj odtrhnutých strechách či plechoch. Doteraz sa počet výjazdov zvýšil na 35.

15:25 Horský priechod Donovaly je uzavretý pre pre vozidlá nad 10 m. "Upozorňujeme vodičov, aby dodržiavali bezpečnú vzdialenosť, neponáhľali sa a vzhľadom na sneh na ceste odporúčame aj použitie snehových reťazí, pretože smerom nahor sa šmýka," vyzvala polícia.

Vodiči informujú aj o tvorbe kolón smerom na Ružomberok, úsek je totiž ťažko prejazdný.

15:18 Zelená vlna upozorňuje na cestu medzi Lučivnou a Štrbou, ktorá je zasnežená a neprejazdná. Vodiči sa zdržia v kolóne pod Strečnom smerom do Žiliny 30 minút.

Neupravené cesty hlásia vodiči podľa Stellacentra na severnej diaľnici D1 medzi Liptovským Mikulášom a Popradom aj v okolí Východnej.

SkryťVypnúť reklamu

15:09 Veterná smršť zasiahla Dánsko, Fínsko, Nórsko a Švédsko. V Dánsku viedol mimoriadne silný vietor sprevádzaný silným dažďom k dočasnému uzatvoreniu niektorých mostov vrátane kľúčovej spojnice Öresund spájajúcu metropolu Kodaň so švédskym mestom Malmö. Dánske médiá uviedli, že na následky ťažkých zranení po páde v dôsledku silného vetra zomrela 78-ročná žena.

Značné materiálne škody v Dánsku spôsobili aj povodne, píše AP. Polícia zaznamenala množstvo dopravných nehôd spôsobených popadanými stromami a poletujúcimi troskami.

Súvisiaci článok Veterná smršť si v severnej Európe vyžiadala najmenej štyri obete Čítajte 

Počasie nepriaznivo zasiahlo aj južné oblasti Švédska, kde ešte v nedeľu popoludní boli bez dodávok elektriny tisíce domácností. Kvôli silnému vetru odstavili trajekty premávajúce na ostrov Gotland v Baltskom mori.

V Nórsku boli okrem iného hlásené vážne škody na obydliach, autách a člnoch, zatiaľ čo silné sneženie v celom Fínsku spôsobilo dopravné nehody a narušilo autobusovú a vlakovú dopravu v niektorých častiach krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

15:02 Na západnom Slovensku nárazy vetra miestami dosahujú 80-105 km/h, na strednom Slovensku a na Spiši väčšinou 60-80 km/h. Meteorológovia zaznamenali na niekoľkých staniciach búrlivý vietor a v Nitre až víchricu (priemerná rýchlosť 75 km/h).

Silno veterno je na horách, na Chopku je až mohutná víchrica s priemernou rýchlosťou vetra 115, nárazy do 160 kilometrov za hodinu. Lyžiarske stredisko v Jasnej je dnes mimo prevádzky.

Na Orave, Liptove, Spiši a v okolí Nízkych Tatier stále sneží, čo pri silnom vetre vytvára záveje a výrazne komplikuje dopravu.

"Situácia bude pretrvávať približne do večera, keď začne vietor postupne slabnúť a začnú ustávať aj zrážky," predpovedajú meteorológovia.

14:47 Najvyšší stupeň výstrahy pred silným vetrom už platí aj vo viacerých okresoch na západnom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

V Pezinku, Nitre, Hlohovci, Piešťanoch a Trnave môže vietor dosiahnuť nárazovo rýchlosť až 120 kilometrov za hodinu. Výstraha tretieho stupňa platí predbežne do 18.00 h.

Predpokladaná rýchlosť vetra je podľa meteorológov v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. "Pravdepodobnosť výskytu mimoriadnych škôd a ohrozenia ľudských životov je veľmi vysoká," upozorňuje SHMÚ.

Výstrahy na dnes Výstrahy na dnes (zdroj: SHMÚ)

Pre zväčšenie kliknite sem

14:36 Víchrica si v Česku vyžiadala jednu obeť. Muž zomrel v priemyselnom areáli pri Kladne po tom, ako naňho spadol päťmetrový múr zvalený vetrom.

14:21 Na ceste I/66 pri lyžiarskom stredisku Ždiar skončilo viacero áut mimo cesty, v úseku veľmi husto sneží, cesty sú tam neupravené a veľmi ťažko zjazdné.

SkryťVypnúť reklamu

14:10 Hasiči v Žilinskom kraji odstraňovali následky silného vetra zatiaľ pri ôsmich zásahoch. Podľa riaditeľa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Jaroslava Kapusniaka zatiaľ neevidujú žiadne zranenia.

Doplnil, že v Ružomberku odstraňovali hasiči pomocou lezeckej techniky uvoľnenú strechu z letnej terasy. "Strechu s rozmermi desať krát dva metre uložili na bezpečné miesto. Hasiči z Čadce išli do Čierneho, kde je podfúknutá strecha na zdravotnom stredisku."

Pri zásahoch v oblasti Liptova, Turca a Kysúc išlo väčšinou o prepílenie stromu. "Robíme to v súčinnosti s miestnymi dobrovoľnými hasičskými zbormi," dodal Kapusniak.

14:06 V Starom Smokovci sa začína dvíhať vietor. Podľa predpovedí by na horách mal dosiahnuť silu orkánu. Platí najvyššia výstraha tretieho stupňa.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

14:00 Premávku na trati medzi Slovenskom a Českom prerušil spadnutý trolej pri Břeclavi. V dôsledku nehody uviazol medzinárodný rýchlik z Budapešti do Prahy s približne 70 cestujúcimi.

Vzhľadom na terén ich nemôžu odviezť náhradné autobusy, budú tak musieť vo vlaku počkať, kým súpravu okolo 15.00 h neodtiahnu. Podľa hasičov sa situácia zaobišla bez zranení, uviedla Česká televízia. Nie je zatiaľ jasné, kedy dopravu na tejto trati obnovia.

Pre túto udalosť bol osobný vlak 2478 na trase medzi Kútmi a Skalicou nahradený náhradnou autobusovou dopravou. Vlak EuroCity 130 na trase Budapešť-Teraspol je odrieknutý v úseku Kúty - Břeclav.

"Cestujúci smer Brno, Praha a ďalej môžu využiť REX vlaky na Viedeň. Z Viedne použiť diaľkové vlaky smer Břeclav cez Hohenau. Podobne to platí zo smeru Praha, Brno," informuje Železničná spoločnosť Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

13:47 Zelená vlna hlási nehodu na D1 za Važcom v smere do Liptovského Mikuláša. Na 301. kilometri narazilo auto v ľadom pruhu do zvodidiel.

13:45 Internetový portál Slovenskej správy ciest zjazdnost.sk upozornil, že v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča sa v dôsledku sneženia silného nárazového vetra vytvárajú snehové jazyky a záveje. Z rovnakého dôvodu je na mnohých miestach zlá až nulová viditeľnosť.

13:35 V Popradskom okrese bol dnes o 12:00 v súvislosti so zlou situáciou na cestách vyhlásený prvý situačný stupeň.

Robíme všetko, čo sa dá, ale ak bude takýto vietor a sneženie pokračovať, budú musieť byť šoféri veľmi trpezliví.

Marcel Polomský, riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad

Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský, udržať zjazdnosť sa snažia predovšetkým na cestách prvej triedy.

„Robíme všetko, čo sa dá, ale ak bude takýto vietor a sneženie pokračovať, budú musieť byť šoféri veľmi trpezliví,“ poznamenal.

Pre vytváranie snehových závejov je aj naďalej uzatvorená cesta tretej triedy medzi obcami Štrba a Šuňava. Problémy hlásia vodiči aj na ďalších úsekoch, viaceré autá už skončili mimo cesty.

Polomský nevylúčil, že neprejazdných úsekov bude zrejme postupne pribúdať. „Určite necháme prejazdné cesty prvej triedy, nech sa robí, čo sa robí. Horšie to však bude s cestami druhej a tretej triedy,“ vysvetlil.

13:05 Cesta z Malaciek do Veľkých Levárov, kde spadol strom na plynové potrubie, je naďalej neprejazdná. Uniká tam plyn.

Na mieste zasahujú hasiči a hliadka polície. Predpokladaná doba dopravného obmedzenia sú dve hodiny. Informoval o tom hovorca krajského riaditeľstva Michal Szeiff v tlačovej správe.

13:00 Deň po tom, ako búrka Nadia zabila vo Veľkej Británii dvoch ľudí, sa ku krajine blíži ešte silnejšia búrka Corrie. Očakáva sa, že severné časti krajiny zasiahne nárazový vietor s rýchlosťou takmer 145 kilometrov za hodinu.

Mnohé domy v Škótsku a Anglicku boli ešte v nedeľu v dôsledku búrky bez dodávok elektrického prúdu. Meteorológovia pritom varujú, že búrka Corrie v nedeľu večer spôsobí ešte väčšie narušenia. Železničná spoločnosť ScotRail uviedla, že v nedeľu od 18:00 pozastaví pre "veľmi silný vietor" prepravu.

12:56 Viacero popadaných stromov hlási Zelená vlna na úseku medzi Kostolnými Kračanmi a Jurovou. Strom spadol aj za Klasovom v smere na Vráble.

Na horských priechodoch Vernár a Donovaly sú zasa pre sneženie neupravené cesty.

12:37 Horský priechod Podspády pri lyžiarskom stredisku Ždiar je dočasne uzavretý, úsek je nezjazdný.

12:20 Železnice hlásia prerušenú dopravu medzi Kútmi a Lanžhotom. Na trať spadol strom.

12:18 Bratislavskí hasiči doteraz absolvovali pre silný nárazový vietor, ktorý zasiahol územie Slovenska, sedem výjazdov. Informovali z Operačného strediska hasičského a záchranného zboru v Bratislave.

"Príslušníci okresných riaditeľstiev a členovia dobrovoľných hasičských zborov zasahovali v Malackách a Pezinku," priblížilo operačné stredisko.

12:15 Medzi Turanmi nad Ondavou a Novou Kelčou skončilo osobné auto v priekope, informuje Zelená vlna.

12:10 V Martine na obchvate na križovatke s ulicou Červenej armády smerom na Vrútky je blokovaný jeden pruh.

12:05 Viaceré problémové dopravné úseky hlásia šoféri na Spiši. Záveje sa vytvárajú medzi Spišským Bystrým a Popradom, silný vietor je za Popradom v smere na Hranovnicu.

Súvisiaci článok Vietor strhol strechu z domu, cestu v centre mesta uzavreli Čítajte 

11:52 Na ceste z Malaciek do obce Veľké Leváre spadol strom na plynové potrubie.

Momentálne z neho uniká plyn, zasahujú tu hasiči aj policajti. Úsek je momentálne neprejazdný z každej strany.

"Predpokladaná doba dopravného obmedzenia je dve hodiny," uviedla bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti.

11:50 Na sociálnej sieti v skupine Dopravný servis - okres PP, KK, SN sa krátko pred poludním objavila informácia, že v Spišskej Belej spadla v centre z domu strecha.

"Silno tu fúka, cesta je uzatvorená. Akurát pracujú na odstránení strechy," povedal pre Korzár Jozef Gužiak, obyvateľov Spišskej Belej, ktorý nafotil vetrom strhnutú strechu.

11:37 Na diaľnici D1 pred odpočívadlom Čataj smerom z Trnavy vodiči hlásia spadnutý strom. Blokovaný je pravý a čiastočne aj stredný pruh.

11:35 Orkán Nadia pripravil podľa agentúry DPA okolo 680-tisíc domácností v Poľsku o elektrinu.

Jeden človek kvôli silnému vetru prišiel o život, keď na jeho auto spadol strom. Hasiči museli po celej krajine zasahovať v tisíckach prípadov.

Najviac zasiahnuté je poľské pobrežie Baltského mora, kde vietor dosahoval rýchlosť až 120 kilometrov za hodinu.

11:24 Slovenská správa ciest upozorňuje vodičov na silný nárazový vietor, ktorý komplikuje dopravu.

Zelená vlna varuje pred spadnutým stromom na diaľnici D2 za Malackami smerom do Bratislavy. Blokovaný je pravý a čiastočne aj ľavý pruh. Dopravu v nedeľu komplikuje aj sneženie.

So silným nárazovým vetrom treba podľa Zelenej vlny počítať v okrese Malacky a najmä na diaľnici D2.

Šoféri taktiež hlásia viacero neupravených ciest, a to na horských priechodoch Donovaly smerom z Ružomberka, úsek je zjazdný iba so snehovými reťazami, a na Čertovici.

Úsek Štrbské Pleso - Podbanské je momentálne nezjazdný a medzi Popradom a Kvetnicou je viacero odstavených áut na krajnici, cesta je tu podľa Zelenej vlny RTVS zasnežená.

Uzavretá je cesta III/3061 medzi Štrbou a Šuňavou z dôvodu tvorby snehových závejov. Podľa cestárov sa vplyvom silného vetra záveje tvoria aj na úsekoch ciest I/18 Východná - Važec, I/66 Sedlo Besník, I/78 Príslop - Hruštín a v okrese Námestovo.

Cestári zároveň upozorňujú na zľadovatený sneh na úsekoch ciest I/59 Uľanka - Motyčky. Pripomínajú tiež uzáveru horského priechodu Donovaly pre nákladnú dopravu nad 10 metrov dĺžky.

11:05 Popadané stromy, miestne záplavy aj komplikácie v doprave zapríčinila tlaková níž Nadia na severe Nemecka.

Iba v meste Hamburg zasahovali hasiči v dôsledku nepriaznivého počasia najmenej 300-krát.

Nadia sa prehnala aj metropolou Berlín a príslušnou spolkovou krajinou Brandenbursko. V meste Beelitz v Brandenbursku prišiel o život jeden človek po tom, čo sa na neho prevrátil volebný plagát. Polícia incident vyšetruje.

Načítavam video...

9:50 Silný vietor zasiahol Česko v noci na nedeľu. V Krkonošiach na Sněžke namerali nárazový vietor s rýchlosťou až 187 kilometrov za hodinu.

Na ceste číslo 35 v smere na Liberec spadol na cestu strom. Nabúrali do neho tri osobné autá.

Českí meteorológovia vydali výstrahu pred silným vetrom, ktorá platí do pondelka do polnoci.

9:20 Dve obete na životoch si v sobotu vyžiadala smršť Malik, ktorá zasiahla západnú časť Anglicka a Škótska.

Deväťročný chlapec zomrel v anglickom grófstve Straffordshire po tom, ako naňho a ďalšieho muža spadol strom. Oboch po páde stromu previezli do nemocnice. Chlapec zraneniam podľahol, muž zostáva hospitalizovaný.

Padajúci strom v sobotu predpoludním usmrtil aj 60-ročnú ženu v škótskom meste Aberdeen.

Vaša lokalita:
Bratislava

Predpoveď počasia na dnes

16 ℃
Riziko zrážok: 5%
22 ℃
Riziko zrážok: 10%

9:00 Slovensko zasiahne v nedeľu mimoriadne silný vietor, ktorý bude fúkať takmer na celom území krajiny.

Meteorológovia odporúčajú ľuďom, aby zvážili nutnosť pobytu a pohybu vonku a svoje voľnočasové aktivity radšej presunuli na iný deň.

V oblasti Tatier platí najvyššia výstraha - 3. stupňa. Vietor tu dosiahne silu mohutnej víchrice, pričom nie je vylúčený až orkán.

Na horách v Žilinskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji môže vietor v polohách od zhruba 1 700 metrov nad morom dosiahnuť priemernú rýchlosť 110 a krátkodobo v nárazoch 160 až 180 kilometrov za hodinu.

Súvisiaci článok Dnes nie je čas na hory, túram sa vyhnite, možno očakávať silný vietor Čítajte 

SHMÚ preto vydal výstrahu tretieho stupňa v okresoch Tvrdošín, Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš a Poprad.

"Predpokladaná rýchlosť vetra je extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo," varujú meteorológovia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 4. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 7. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie
 1. Wüstenrot rástol v životnom poistení o takmer 40 percent
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 4. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Na krásnom, modrom Jadrane
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 12 329
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 615
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 288
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 418
 5. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 1 821
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 619
 7. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 496
 8. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 313
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Na Slovensku zomrelo v apríli najmenej ľudí za posledných osem mesiacov.


SITA 12m
Hraničný priechod v Ubli.

Umožnili ich vývoz aj cez ďalšie.


19m
Miroslav Výboh.

Na pojednávaní chce byť obvinený podnikateľ v kauze Mýtnik III osobne prítomný.


TASR 33m
Logo podcastu Dobré ráno.

Druhá najkrvavejšia streľba na škole v USA.


a 1 ďalší 4 h
SkryťZatvoriť reklamu