Robert Fico stále nevysvetlil, odkiaľ má jeho syn peniaze na luxusný byt. Podotkol však, že jeho syn má manželku. Manželkou Michala Fica je dcéra šéfa predstavenstva ružomberských papierní, ktorý je považovaný za jedného z donorov Smeru.
Tento týždeň sa v Pekingu začína zimná olympiáda, ktorú sprevádzajú aj bojkoty najvyšších predstaviteľov štátov pre porušovanie ľudských práv a bezpečnostné otázky. Čína sa bráni a hovorí, že geopolitika narúša neutralitu v športe. Aké výhrady odznievajú a prečo, sa dozviete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Obráťte sa na finančnú políciu, reaguje Fico na otázky o synovom byte
- Vrchol omikronu čakajú okolo polovice februára. Budeme v ňom ako slepí, hovorí analytik
- Výplata do pár sekúnd. Ako funguje revolučná banková novinka?
- Odpočúvali prokurátorku aj novinárov. Izraelský softvér trasie aj poľskou vládou
- Nadal predviedol skvelý obrat. Dobyl Australian Open a má rekordný titul
- Otec kreslil rúžom na zrkadlo prasa. Šikane pre postavu čelia političky, herečky aj malé deti
Obráťte sa na finančnú políciu, reaguje Fico na otázky o synovom byte

Bývalý premiér a predseda Smeru Robert Fico ani po troch dňoch nevysvetlil, odkiaľ jeho syn Michal zobral peniaze na luxusný byt neďaleko Horského parku v Bratislave. Denník SME vyzval, aby sa s otázkami obrátil na finančnú políciu, a podotkol, že jeho syn je ženatý.
Jeho manželkou je Nataša Čurillová, ktorej otec Miloslav Čurilla je šéfom predstavenstva ružomberských papierní Mondi SCP. Ich najväčším akcionárom je oligarcha Milan Fiľo, ktorý je považovaný za jedného z donorov Smeru.
Luxusný byt na Drotárskej ceste s rozlohou vyše sto štvorcových metrov, ktorý Michal Fico kúpil pred týždňom, má hodnotu najmenej 450-tisíc eur. Zo svojho platu v Českých energetických závodoch by naň musel šetriť vyše 17 rokov, pričom by ani cent nesmel minúť na iné výdavky. Preto prekvapuje, že si na byt nevzal hypotéku.
Hoci Fico mlčí o financovaní bytu svojho syna, ako mladý politik kritizoval expremiéra Vladimíra Mečiara (HZDS).
Zdôrazňoval, že Mečiar si zo svojich oficiálnych príjmov nemohol dovoliť takú nákladnú nehnuteľnosť, akou bola vila Elektra v Trenčianskych Tepliciach a jej následná rekonštrukcia. Jej financovanie bývalý trojnásobný premiér Mečiar nikdy nevysvetlil.
Fico má jednu istotu: Keď občan Fico, človek bez domova, bohorovne odpovedá, aby sa „Sorosov denník“ obrátil vo veci bytu jeho syna na finančnú políciu, je to tak preto, lebo má jednu istotu. (Niežeby si ju zaslúžil.) Je ňou zákon o preukazovaní pôvodu majetku z roku 2010, ktorý je šikovne ušitý tak, že nikoho reálne neohrozuje, píše Nataša Holinová.
Vrchol omikronu čakajú okolo polovice februára. Budeme v ňom ako slepí, hovorí analytik

Na Slovensku pribudlo 13 282 pozitívne testovaných osôb PCR testami, pričom sa vykonalo 26 643 testov. V nemocniciach je hospitalizovaných 1 535 pacientov s ochorením covid-19. Pribudlo 21 úmrtí. Prvou dávkou sa dalo zaočkovať 1 295 ľudí.
Slovensko prešlo prvou fázou omikronovej vlny, hovorí matematik Richard Kollár, ktorý pripravuje modely šírenia koronavírusu. V najbližších týždňoch príde podľa odhadov ešte výrazný rast nových prípadov.
Za týždeň, keď bude vlna vrcholiť, môže byť podľa hrubých odhadov na Slovensku skutočne infikovaných v rozmedzí od 250-tisíc až do pol milióna ľudí.
Už tretí týždeň cítiť výpadky napríklad na vybraných železničných spojoch. Časť rušňovodičov, ktorých je aj tak málo, skončila v karanténe pre covid-19 alebo na péenke. Aj preto musela Železničná spoločnosť odrieknuť v prvom týždni na západe Slovenska až 78 vlakových spojov. Na budúci týždeň ich nepôjde viac ako 30.
Mnohé spoločnosti prijímali viaceré opatrenia, aby dosahy vlny omikronu zmiernili. Najčastejšie vytvorili uzavreté skupiny zamestnancov, ktoré sa medzi sebou nesmú miešať. Ak by v jednej prepukla nákaza, zostávajú v zálohe ďalšie.
V krátkosti z domova:
- Očkovanie proti HPV: Na Slovensku sa proti vírusu HPV môžu dať zaočkovať ženy aj muži, pacient však za kompletné zaočkovanie zaplatí niekoľko sto eur. Očkovanie hradí poisťovňa len trinásťročným. Ministerstvo zdravotníctva teraz potvrdilo, že o rozšírení budú odborníci diskutovať.
- Slováci vinia USA a NATO: Za napätie na rusko-ukrajinských hraniciach môžu podľa Slovákov skôr USA a NATO než Rusko. Podľa výsledkov prieskumu si to myslí 44,1 percenta respondentov.
- Smer dobieha Hlas: Smer bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica sa už čoskoro môže stať po dvoch rokoch najpopulárnejšou politickou stranou na Slovensku. Na dlhodobo prvý Hlas bývalého podpredsedu Smeru a dnes lídra strany Hlas Petra Pellegriniho už Smer stráca len 1,5 percenta hlasov.
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
✍️ Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
? Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
? Výber rozhovorov raz týždenne. Odoberať >
? Denný newsletter Korzára. Odoberať >
Výplata do pár sekúnd. Ako funguje revolučná banková novinka?

Kým doteraz prevody peňazí medzi jednotlivými bankami trvali štandardne minimálne jeden pracovný deň, od februára sa to aspoň v prípade niektorých finančných domov mení.
Slovenská sporiteľňa, VÚB a Tatra banka spúšťajú takzvané okamžité (alebo tiež instantné) platby. Znamená to, že platba príde príjemcovi takmer hneď, najviac do minúty od jej zadania odosielateľom.
Zavedenie okamžitých platieb neznamená, že tradičné „pomalšie“ platby zaniknú. Ide skôr o doplnok k existujúcemu systému, ktorý má klientom zvýšiť komfort bankových služieb.
Podmienkou však je, aby nové rýchle platby podporovala banka odosielateľa, aj prijímateľa. To môže byť zatiaľ na Slovensku určitý problém, ale do systému sa okrem troch najväčších bánk chystajú zapojiť aj menší konkurenti.
INDEX odpovedá na najdôležitejšie otázky, týkajúce sa okamžitých platieb.
V krátkosti z ekonomiky:
- Šéf diaľničiarov skončil: Minister dopravy Andrej Doležal s odstupom viac ako mesiaca potvrdil personálne zmeny vo vedení Národnej diaľničnej spoločnosti. Generálny riaditeľ spoločnosti Vladimír Jacko po novom vykonáva aj funkciu predsedu predstavenstva, v ktorej po viac ako roku a pol skončil Juraj Tlapa.
- Energetická bezpečnosť Európy: Európska únia a Spojené štáty sa spoločne zaväzujú k zaisteniu energetickej bezpečnosti a udržateľnosti Európy, k urýchleniu globálneho prechodu na čistú energiu a spoločne chcú pomáhať aj Ukrajine. V spoločnom vyhlásení to uviedli predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a americký prezident Joe Biden.
- Prognóza ekonomiky: S vysokou infláciou bude svetová ekonomika zápasiť aj tento rok. Poukazuje na to najnovšia prognóza ekonómov, ktorí zhoršili svoj pôvodný odhad vývoja.
Odpočúvali prokurátorku aj novinárov. Izraelský softvér trasie aj poľskou vládou

Ešte v decembri poľské ministerstvo obrany odmietalo, že by štát využíval izraelský sledovací softvér Pegasus na sledovanie hrozieb, a úplne vylučovalo, že by ním špehovalo politických oponentov.
Začiatkom roka však predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński priznal, že Poľsko softvérom disponuje, no ide o nafúknutú kauzu.
Cieľmi odpočúvania mali byť pritom aj opozičný senátor Krzysztof Brejza či bývalý politik a dnes právnik zastupujúci viacerých členov opozície Roman Giertych.
V Maďarsku zase vláda zrejme odpočúvala viacerých kritických novinárov. Posun v kauzách by mohlo priniesť vyšetrovanie poľskej parlamentnej komisie aj žaloba maďarských novinárov.
V krátkosti zo sveta:
- Veterná smršť v Európe: Tlaková níž Nadia napáchala škody v Nemecku, Poľsku, Dánsku aj Česku. Hasiči hlásili tisícky výjazdov a obmedzená bola i doprava. V Európe si víchrica vyžiadala aj niekoľko obetí.
- Zmena hlavného mesta: Indonézia stavia nové hlavné mesto. Takéto presuny nie sú novinkou, napríklad hlavné mesto Turecka sa v roku 1924 presunulo z Istanbulu do Ankary. V poslednom čase sa však na tento krok odhodlávajú najmä diktátori, ktorí si chcú potvrdiť svoje miesto v dejinách.
- Putin vzhliada k cárskemu Rusku: Bývalý poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski hovorí, že Rusko nemá dôvod cítiť sa ohrozené. Ak by sme sa chceli vrátiť k hraniciam z minulej éry, viedli by všetky európske štáty medzi sebou vojnu, varuje Sikorski v rozhovore pre SME.
Zo zahraničných webov:
- The Washington Post: Morálne kalkulácie miliardárov
- Retail brew: Cítite to? Vône sú aj počas covidu kľúčovou časťou identity obchodu
- The New Yorker: Ako hrá Peking olympiádu
Nadal predviedol skvelý obrat. Dobyl Australian Open a má rekordný titul

Španielsky tenista Rafael Nadal vyhral finálový zápas na grandslamovom Australian Open 2022. Ako šiesty nasadený hráč zdolal po veľkej dráme dvojku Daniila Medvedeva z Ruska a v Melbourne získal druhý titul.
Tridsaťpäťročný Nadal vyhral už svoj 21. grandslamový titul a v historických tabuľkách sa odpútal od Švajčiara Rogera Federera a Srba Novaka Djokoviča.
Obaja menovaní v Austrálii neštartovali. Federer pre zranenie, Djokovič nesplnil podmienky na vstup do krajiny, keďže sa vyžadovalo očkovanie proti covidu.
Finálový súboj trval až päť hodín a 28 minút. Nadal vďaka nedeľňajšiemu víťazstvu zinkasuje prémiu 2,875 milióna austrálskych dolárov pred zdanením a do svetového rebríčka ATP mu pribudne 1500 bodov.
Ďalšie športové správy
⚽️ Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Otec kreslil rúžom na zrkadlo prasa. Šikane pre postavu čelia političky, herečky aj malé deti

Speváčka Katarína Koščová je v hľadáčiku slovenského bulváru už od roku 2004, keď sa stala víťazkou prvej série Slovensko hľadá SuperStar. Články sa v drvivej väčšine týkali jej vzhľadu, najmä toho, že v priebehu rokov a počas materstva pribrala.
Nevhodným a krutým spôsobom sa bulvár sústredil výhradne na jej vzhľad. Keď po čase viditeľne schudla, začali ju tieto médiá kontaktovať opäť, tentoraz so žiadosťou o rozhovory a tipmi, ako na to. Speváčka však tento druh pozornosti rázne odmietla a rozhodla sa nastaviť si hranice.
V príspevku použila aj výraz bodyshaming, o ktorom sa v posledných rokoch často hovorí ako o forme šikany. Najčastejšie ide o kritiku, poznámky, výsmech alebo pripisovanie stereotypných, najmä negatívnych vlastností.
Šikana založená na zosmiešňovaní vzhľadu a tela nie je novinkou, no k jeho dosahu výrazne prispeli sociálne siete, na ktorých je možné zosmiešňujúci obsah šíriť jednoduchšie a zároveň sa na nich jednoducho buduje predstava nereálnych ideálov krásy.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Randenie počas pandémie: Nový trend v zoznamovaní, tzv. hardballing, sa javí ako praktická a zdravá cesta v nadväzovaní vzťahov, ktoré majú potenciál a neskočia hneď po druhom rande.
- Deti a kamarátstva: Ako hovoriť s dieťaťom, ak sa vám nepáči jeho kamarát či kamarátka? Čo by ste určite nemali robiť, aby ste nenaštrbili dôveru medzi vami? Prečítajte si rady psychológov.
- Trendy v bývaní: Pandémia zväčšila za posledné dva roky nároky na bývanie. Ľudia sa snažia využiť čo najlepšie každý centimeter miesta. Takže, na čo sa treba v roku 2022 pripraviť?
Rozhovory ZKH

Bude vojna na Ukrajine? Akú pomoc by sme mali poskytnúť našim susedom? Môže nám uškodiť, ak by sme odmietli jednotky NATO? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s bývalým vyslancom pri NATO a poslancom za PS Tomášom Valáškom.
Podcasty SME
- Kvantum ideí: Prečo je svet dobrým miestom pre život?
- Dejiny: Ako slovenská medicína prebudila Ondráša Machuľu
- Klik: Ako svetu ušiel vlak plný vražedných robotov
- TECH_FM: Vo vesmíre objavili záhadný objekt, nik netuší, čo to je
- Zblízka: Vedúca výroby Ctibora Lenko Bley: Prvá zahraničná produkcia bola pre mňa krst ohňom
Karikatúra

Recept dňa

Chcete si spestriť jedálniček? Vyskúšajte netradičné fašírky z tofu.
Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
