BRATISLAVA. Generálny prokurátor Maroš Žilinka chcel opäť nečakane vstúpiť do procesu rozhodovania o obrannej dohode so Spojenými štátmi americkými. V deň, keď o zmluve začali rokovať poslanci, ich ešte plánoval svojím prejavom presviedčať, aby za dokument nehlasovali.
Požiadal preto o vystúpenie v parlamente. Ohlásil to na facebooku so slovami „Nemôžem byť ticho“.
Po tom, ako väčšina poslancov neumožnila generálnemu prokurátorovi vystúpiť v pléne, rozdali zamestnankyne prokuratúry novinárom jeho prejav, neskôr ho zverejnili aj na webe prokuratúry.
Dokument bol pomerne rozsiahly – má 25 strán.
Žilinka v ňom okrem bodov, prečo si myslí, že je dohoda pre Slovensko nevýhodná, tvrdí aj to, že zmluva o pobyte sovietskych vojsk po roku 1968 bola pre Československo výhodnejšia než navrhovaná obranná dohoda s USA.

Argumentuje aj tým, že v zmluve z roku 1968 bolo napríklad uvedené, že pobyt sovietskych vojsk na území Československa nenaruší jeho suverenitu a že sa nebudú miešať do jeho vnútorných vecí.
V auguste 1968 pritom v noci prekročilo hranice Československa viac ako pol milióna vojakov štátov Varšavskej zmluvy a začala sa tým viac ako dvadsať rokov trvajúca okupácia.
„Táto právna úprava bola pre Slovenskú republiku nepochybne výhodnejšia ako tá, ktorá je vám v súčasnosti predložená na odsúhlasenie. A to je paradox, nad ktorým sa treba vážne zamyslieť,“ tvrdí Žilinka.